انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رابطه ایران و پاکستان «بی‌نظیر» نیست!
درخواست نمايندگان از ظريف براي بازگشت به وزارت‌خارجه
ادعاي كريمي‌قدوسي درباره ظريف
لرزه ظريف بر اندام سياستمداران
انتقاد تند آيت‌الله‌خامنه اي از ازدواج سفيد
تكذيب دستور گرفتن روحاني از MI6
تكذيب يك شنود
نبرد ديدگاه‌ها
نقش اصلاح‌طلبان در بحران‌ امروز
احزاب در ایران نان انتخابات را خورده اما چوبش را نخورده‌اند
آرشيو صدا و سيما را از كشور خارج كرده‌اند!
وضع آزادی از زمان طاغوت بدتر شده است
تقدير آيت‌ا...‌خامنه‌اي از نوجوان شطرنج‌باز
نمره ۲۰ از ۱۰۰ روحاني
دومينوي خودخواهي و ضربه به هم‌ميهن
دولت نمي‌تواند به متخلفان كمك كند
سرنوشت FATF در گرو رفراندوم
اندیشه ایرانشهری به مثابه ابرگفتمان
ارسال لایحه «جامع انتخابات» به مجلس
اصلاح‌طلبان نباید با یکدیگر درگیر شوند
واكنش خنثي ظريف درباره FATF
زندگي اشرافي با انقلابي‌گري سازگاري ندارد
اميد به كليد سندرز
پارادوكس مودت ـ تخاصم
نپیوستن به FATF یعنی نه به شفافیت بین المللي
تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تا ۴ ماه دیگر
آيت‌الله خامنه‌ای درگذشت محمدمؤمن را تسلیت گفتند
يك امام جمعه ديگر نيز كناره‌گيري كرد
تحكيم وحدت با اژدهاي زرد
لبيك صوتي!
گره ارشادي
رد شهادت و عباي روحانيت
راهبرد شرقي
پژمانفر، رييس دفتر روحاني را تهديد كرد
رياست‌جمهوري اختصاص هزارميلياردي به پديده را تكذيب كرد
شهادت زکریا سازمان ملل را از خواب غفلت بیدار کند!
ایران و ایالات متحده ،حکایت تلخکامی و شرح جدایی
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
بدهكار اصلي اروپاييان هستند
حاتم‌بخشي هزارميلياردي
نماينده ولي فقيه در خوزستان از امامت جمعه استعفا داد
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
كنايه جهنمي به علي‌مطهري!
جزييات انهدام خانه‌های تيمى عوامل حادثه تروريستی زاهدان
اعانه‌اي كه پايمال مي‌شود!
سایه بحران دیپلماتیک بر روابط تهران- اسلام آباد
هشدار از قم به عربستان و پاكستان
من به مسئولین و دولتی‌ها نمی‌گویم چه کنند
اولين سيلي سپاه به تروريست‌هاي زاهدان
فيك‌نيوز فارس را كريمي قدوسي تكذيب كرد!
بیشتر
کد خبر: 66190 | تاریخ : ۱۳۹۶/۱۰/۱۶ - 13:13
اعتراض كردند تا ديده شوند
لزوم توجه به زنگ هشدار رويدادهاي اخير

اعتراض كردند تا ديده شوند

کاندیداها در موسم انتخابات چنان وعده هایی می دهند که مردم گمان می کنند تا چند ماه دیگر ایران به سوييس تبدیل خواهد شد، اما چندی نمی گذرد، نه تنها وعده‌ها محقق نمی شود که حتی عقبگرد نیز مشاهده می شود...

قانون-احسان اقبال سعید

به راستی چه کسی تصور می کرد این حجم از ناآرامی که نشانه‌های اجتماعی بارزی نداشت، شهرهای مختلف کشور را فرابگیرد؟ این بار تحلیل و عمق شناسی اعتراضات بسیار پیچیده تر از همیشه است و مختص تهران نیست که سعید قاسمی بخواهد آن را آروغ زدن ونک به بالا نشینان تفسیر کند. البته برخي دوباره نیز کلیشه ها را تكرار کردند و با نگاه تقلیل‌گرا با مساله مواجه می شوند و ردپا و ریشه را در ریاض و تل‌آویو و واشنگتن می جویند و پاسخ نمی دهند اسرايیل که 60 سال است از پس بچه های دست خالی فلسطین در الخلیل و رام ا... برنمی آید و بن سلمانی که از پس یمنی های برهنه و گرسنه برنمی آید، چگونه می‌توانند در دورترین،مهجورترین و مذهبی‌ترین شهرستان های ایران ناآرامی و اعتراض ایجاد کنند؟ پس باید چشم ها را باز کرد و حقایق را دید و منصفانه تحلیل کرد و در پی اصلاح حقیقی وآنی باشيم و كار را به وعده‌های سرخرمن و راهپیمایی های مختلف و شلوغ تر کردن تقویم منتهي نكنيم. تا فرونشستن غبارها و فضای آشوب نمی توان قضاوت دقیقی درباره ریشه‌های این حرکت حیرت انگیز بود اما در رابطه با این اعتراض‌ها می‌توان نکاتی را گوشزد کرد:

ناکارآمدی و خالی کردن جیب ملت

متاسفانه ناکارآمدی بخش های مختلف دولتی و حکومتی را فراگرفته و در عرصه های گوناگون صداي مردم و حتی طبقات مذهبی و سنتی را بلند كرده‌است. هر روز قوانین تازه و متناقضی تصویب می شود و مردم سرگردان شده و در دستگاه‌های مختلف به بهانه های مختلف جیب مردم خالی می شود. دانشجو با شهریه ثابت معلوم، وارد دانشگاه می شود اما هربار برخلاف قانون و به بهانه های گوناگون تا دوبرابر رقم معهود از او پول گرفته می شود ودر عمل یک خانواده را عصبی و ناراضی می کند. وام گرفتن از بانک ها و موسسات به شوخی می ماند وسود سپرده مردم کم می شود و سود وام های دولت اضافه می شود. خودرو سازان به هربهانه، قیمت ها را افزایش می دهند و جنس بنجل و معیوب به مردم می اندازند و خود مدیران خودروی لوکس خارجی سوار می شوند و اگر ادامه دهیم این مثنوی صد من کاغذ در این بی کاغذی و گرانی کاغذ مطبوعات بی‌پناه می طلبد.

شکاف مطبوع ملت و مطلوب حکومت

از طرفي ديگر بعد از پایان جنگ و آغاز فصل جدید در سیاست ایران، آرام آرام شکاف میان نظر و دیدگاه رسمی و بخش های مهمی از مردم نمایان و پررنگ شد. در انتخابات ریاست جمهوری سال 72 احمد توکلی که نماد مقابله با هاشمی رفسنجانی، که درآن روزگار نماد خواست رسمی بود، رای چشمگیری آورد و رای رييس‌دولت اصلاحات و روحانی را نیز می توان این گونه تعبیر کرد. شاید عجیب‌تر و تامل برانگیزترین بخش این ماجرا آخرین انتخابات مجلس خبرگان رهبری بود که به سبب ساختار خاص این مجلس، ساکت و ساکن برگزار می شد، اما این بار بخش های بزرگ تر و جوان‌تر جامعه به فهرست اصلاح طلبان که البته با معیارهای ادعایی این جریان فرصت طلبانه بود، رای دادند و آیت ا... جنتی نفر آخر لیست تهران برای ورود به خبرگان بود و وقتی مجلس تشکیل شد به عنوان ريیس این مجلس انتخاب شد. یعنی نفر آخر انتخاب بخش‌هایی از مردم نفر اول آن مجلس شد. از طرفي در مجلس شورای اسلامی تاحدودي در معیار‌های کم رنگ تر، همین مورد قابل مشاهده بود. در تمام این سال ها بخش سخت تر حکومت همواره سعی داشت به شکل های مختلف این شکاف نظر را یا انکار کند و با تعاریف توهین آمیز و برخورنده‌ای چون رای حلال و تشبیه تهران به کوفه، مساله را لاپوشانی کنند و شاید حال که صدا از پایگاه های سنتی خود مدعیان می آيد به تامل واداشته شوند و از اسب خودخواهی پایین بیایند و تغییر جامعه ایرانی را باور کنند و در صدد اصلاح برآیند.

تحقیرو تبختر

مردم با خون و جانبازی انقلاب را پیروز و جنگی را اداره کردند که مسئولان در آن زندگی و رفتار هم سطح خود آنان داشتند. به روایت یکی از کارگردانان ارزشی دهه 60، همسر نخست وزیر وقت را با لباس مندرس و کفش پاره و وصله پینه دار در آسانسور مشاهده کرده است. قصد دفاع از آن روزگار یا سبک زندگی در کار نیست اما هرچه بود مشابه عموم مردم و همگام با خواست مردم و شعارهای حکومت بود. اما امروزه مردم شاهد طبقه ای از مسئولان و کارگزاران حکومت هستند که واژه لاکچری کم‌ترین توصیف برای زندگی و سلوک آنان است و چنان شده اند که حقوق نجومی را کم‌ترین سهم خود از سفره انقلاب می دانند و سوار بر بنز و پورشه و لباس آنچناني شعار مرگ برآمریکا سر می‌دهند. برای دیدن پایین ترین مسئول باید هفت خوان رستم را طی کرد و حاج آقایی که به احتمال به صفت آقای دکتر نیز مفتخر شده، در حلقه مریدان و بادیگاردها غیر قابل دسترس و در جلسه است یا حضور ذهن ندارد و عمر مردم ناامید باید پشت درهای اتاق این مسئولان تلف شود. فرزندان مردم باید از کم‌ترین امکانات محروم باشند و در برزخ بی شغلی و سرگردانی گرد پیری بر زلف‌شان بنشیند و آقازاده ها هر روز عکس های زندگی و سفر لاکچری به اشتراک بگذارند و البته مدعای داشتن ژن خوب را مطرح کنند.

رد پا درهمه حوزه ها

در ساحت غیر سیاسی زندگی مردم نیز ردپای برخي پررنگ است. بسیاری از جوانان و به ويژه دهه هفتادی ها که در دنیایی متفاوت زیسته و بالیده اند خواسته های متفاوتی در حوزه های اجتماعی و تفریحی دارند اما مشاهده می کنند از کنسرت موسیقی تا سینما و فوتبال و پوشش و فضای مجازی با محدودیت وممنوعیت مواجهند وجماعتی که در بزنگاه‌های سیاسی همه را ایرانی خوانده و حضور در صحنه را می خواهند در سایر زمان‌ها و مکان‌ها جوانان و نوجوانان را ناخودی، غرب زده و صغیر پنداشته و به بهانه های مختلف اعمال محدودیت می کنند و همیشه پیروز ماجرا هستند. به‌راستی کسانی که در مشهد، قم و شهرهای مذهبی هرگونه سبک زندگی متفاوت را تحمل نمی کنند و تهدید و تحدید می‌کنند و حتی نقش شاهنامه را نیز از دیوارها پاک می کنند و می گویند هر کس کنسرت می خواهد از مشهد برود امروز کجا ایستاده اند و آیا پاسخگوی این حجم خشونت و ویرانی و هزینه برای کشور هستند؟

تغييري در كار نيست

کاندیداها در موسم انتخابات چنان وعده هایی می دهند که مردم گمان می کنند تا چند ماه دیگر ایران به سوييس تبدیل خواهد شد، اما چندی نمی گذرد، نه تنها وعده‌ها محقق نمی شود که حتی عقبگرد نیز مشاهده می شود. فقط به نمونه دولت روحانی نگاه کنید؛ وضعیت اشتغال تغییری نمی کند،دریافت پول به بهانه‌های مختلف و در قالب‌های مختلف ادامه دارد و هزاران معضل ديگر بر سر راه است. وقتی نگاه کاسب‌کاری و استفاده ابزاری در این سطح حاکم است، چگونه می‌توان از مردم خواست نصیحت‌های اخلاقی رسانه ملی را که خود از آب کره گرفته ودرآمدزایی می کند، باور کنند؟این ها مشتی از خروار علت ها بود اما می توان گفت هنوز دیرنشده و مردم نباید مقابل يكديگر قرار بگیرند و هنوز می‌توان صدای معترضان را شنید و بارانی را که سیل نشده پشت سد برای آبادانی مهار کرد.همان‌گونه كه بسياري از نيروهاي‌هاي محافظه‌كار و شخص روحاني گفته‌اند، نبايد با دلايل و بهانه‌هاي مختلف صداي اين اعتراض‌ها را خاموش كرد.مردم گله‌مندند و بايد به اين گله‌مندي‌ احترام گذاشت و راه خودي و غير خودي را از يكديگر جدا كرد.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.