انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رابطه ایران و پاکستان «بی‌نظیر» نیست!
درخواست نمايندگان از ظريف براي بازگشت به وزارت‌خارجه
ادعاي كريمي‌قدوسي درباره ظريف
لرزه ظريف بر اندام سياستمداران
انتقاد تند آيت‌الله‌خامنه اي از ازدواج سفيد
تكذيب دستور گرفتن روحاني از MI6
تكذيب يك شنود
نبرد ديدگاه‌ها
نقش اصلاح‌طلبان در بحران‌ امروز
احزاب در ایران نان انتخابات را خورده اما چوبش را نخورده‌اند
آرشيو صدا و سيما را از كشور خارج كرده‌اند!
وضع آزادی از زمان طاغوت بدتر شده است
تقدير آيت‌ا...‌خامنه‌اي از نوجوان شطرنج‌باز
نمره ۲۰ از ۱۰۰ روحاني
دومينوي خودخواهي و ضربه به هم‌ميهن
دولت نمي‌تواند به متخلفان كمك كند
سرنوشت FATF در گرو رفراندوم
اندیشه ایرانشهری به مثابه ابرگفتمان
ارسال لایحه «جامع انتخابات» به مجلس
اصلاح‌طلبان نباید با یکدیگر درگیر شوند
واكنش خنثي ظريف درباره FATF
زندگي اشرافي با انقلابي‌گري سازگاري ندارد
اميد به كليد سندرز
پارادوكس مودت ـ تخاصم
نپیوستن به FATF یعنی نه به شفافیت بین المللي
تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تا ۴ ماه دیگر
آيت‌الله خامنه‌ای درگذشت محمدمؤمن را تسلیت گفتند
يك امام جمعه ديگر نيز كناره‌گيري كرد
تحكيم وحدت با اژدهاي زرد
لبيك صوتي!
گره ارشادي
رد شهادت و عباي روحانيت
راهبرد شرقي
پژمانفر، رييس دفتر روحاني را تهديد كرد
رياست‌جمهوري اختصاص هزارميلياردي به پديده را تكذيب كرد
شهادت زکریا سازمان ملل را از خواب غفلت بیدار کند!
ایران و ایالات متحده ،حکایت تلخکامی و شرح جدایی
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
بدهكار اصلي اروپاييان هستند
حاتم‌بخشي هزارميلياردي
نماينده ولي فقيه در خوزستان از امامت جمعه استعفا داد
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
كنايه جهنمي به علي‌مطهري!
جزييات انهدام خانه‌های تيمى عوامل حادثه تروريستی زاهدان
اعانه‌اي كه پايمال مي‌شود!
سایه بحران دیپلماتیک بر روابط تهران- اسلام آباد
هشدار از قم به عربستان و پاكستان
من به مسئولین و دولتی‌ها نمی‌گویم چه کنند
اولين سيلي سپاه به تروريست‌هاي زاهدان
فيك‌نيوز فارس را كريمي قدوسي تكذيب كرد!
بیشتر
کد خبر: 66192 | تاریخ : ۱۳۹۶/۱۰/۱۶ - 13:21
پایداری بر دروغ!
یک نماینده دیگر، طرح افزایش حقوق نمایندگان مجلس را کذب خواند

پایداری بر دروغ!

برخی مدعی هستند این طرح در مجلس و بین برخی نمایندگان مطرح شده بود. به نظر می رسد نمایندگان بهارستان بر دروغ گو خواندن نشر دهندگان این خبر پایداری می کنند در حالی که خود می دانند اصل خبر درست است...

قانونافزایش حقوق مدیران با جنجال گره خورده است. هنوز زمان زیادی از جنجال حقوق های نجومی در کشور نگذشته بود که خبر افزایش حقوق نمایندگان مجلس مطرح شد. ماجرای افزایش حقوق نمایندگان، موضوعی است که در یک ماه گذشته توجه افکار عمومی را به خود جلب کرده است. اولین بار همشهری در یک گزارش به نقل از نمایندگان مجلس، خبری مبنی بر پیگیری برخی نمایندگان مجلس برای افزایش حقوق شان مطرح کرد. در این خبر آمده بود: «کمیته بودجه نویسی مجلس برای افزایش حقوق نمایندگان تا 10میلیون تومان در‌ ماه به توافق رسیده است. افزایش حقوق نمایندگان از پنج میلیون و 800 هزار تومان به 10میلیون تومان ، تنها خبر خوش این کمیته برای مجلسی‌ها نیست و قراراست هزینه دفاتر آن‌ها نیز بنا به تورم 10تا 15درصد اضافه شود» . بعد از این خبر بود که شایعاتی مبنی بر افزایش 70 درصدی حقوق نمایندگان در فضای مجازی بالا گرفت. با به راه افتادن این موج، مجلسی ها هم شروع به اظهار نظر کردند. برخی افزایش حقوق نمایندگان را بحق و برخی آن را با توجه به وضعیت کشور درست نمی‌دانستند و برخی دیگر نیز موضوع را از پایه کذب می دانستند. در آخرین اظهار نظر اما یکی از اعضاي هیات رییسه مجلس که از پیش قراولان جبهه پایداری در مجلس شورای اسلامی است، اعلام کرد بحث افزایش حقوق نمایندگان در مجلس مطرح نشده است. این البته اولین بار نیست که این موضوع از سوی مجلسی ها تکذیب می شود اما شواهد نشان می دهد این بحث در مجلس مطرح شده است اما شاید به دلیل مخالفت افکار عمومی، بهارستانی ها از زیر بار مسئولیت آن شانه خالی می کنند.

ماجرای کمیسیون بودجه

بر مبنای اولین خبر منتشر شده به نقل از یک منبع در مجلس شورای اسلامی، تعدادی از نمایندگان مجلس برای این افزایش حقوق، کمیته ای را در مجلس تشکیل داده بودند. به موجب این خبر،کمیته بودجه نویسی بهارستان جمعی پنج‌نفره‌ای است که زیرنظر مستقیم ریاست مجلس امور مالی بهارستان را پیش می‌برد. در این کمیته بهروز نعمتی، عضو هیات رییسه و حسن زمانی، مشاور رییس مجلس به نمایندگی از هیات‌رییسه در جلسه‌ای مشترک با محمدرضا تابش، محمدحسینی و عبدالرضا مصری سه تن از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه درباره بودجه مجلس رایزنی می‌کنند و برای فهرست دخل و خرج مجلس بودجه می‌نویسند. کمیته‌ای که جز رقم کلی که در پنج ردیف بودجه (مجلس شورای اسلامی، مرکز پژوهش‌های مجلس، کتابخانه و مرکز اسناد، دیوان محاسبات و اداره تنقیح قوانین) به صحن علنی بهارستان ارجاع می‌شود، جزيیات بیشتری در اختیار نمایندگان قرار نمی‌دهد. بعد از انتشار این خبر بود که واکنش ها آغاز شد. در اولین واکنش ها یحیی کمالی پور در گفت و گو با «قانون» از افزایش حقوق نمایندگان بر مبنای قانون افزایش خدمات کشوری دفاع کرد و گفت: «حقوق نمایندگان بسیار کم است و به همین دلیل نمایندگان ترجیح می‌دهند حقوق‌شان را از نهادهایی که در گذشته در آنجا مشغول به خدمت بوده‌اند بگیرند.حقوق نمایندگی را دریافت نمی‌کنم و به‌عنوان یک قاضی همچنان از قوه قضاییه حقوق می‌گیرم چرا که حقوق دستگاه قضا به بنده چهارمیلیون بیشتر از حقوقی است که مجلس به من می‌دهد». در مخالفت با این افزایش حقوق پروانه سلحشوری به «قانون» گفته بود:«در وضعیت کنونی اقتصاد کشور طرح افزایش حقوق اشتباه است و من این افزایش حقوق را دریافت نخواهم کرد» .اما این طرح موافقان و مخالفان دیگری نیز داشت.

موافقان و مخالفان طرح

شاید مهم‌ترین و جنجالی ترین اظهار نظر درموافقت با این طرح مربوط به نماینده رشت باشد. غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی، نماینده رشت در مجلس شورای اسلامی در اوج جنجال‌ها در خصوص ادعای افزایش شدید حقوق و مزایای نمایندگان مجلس، با طرح ادعای این که حقوقی که در حال حاضر از مجلس می‌گیرد، کم است و در گذشته با خوابیدن در دانشگاه حقوق بیشتری می‌گرفته، خبرساز شد. در فایل صوتی که از گفت وگوی این نماینده مجلس شورای اسلامی با یک خبرگزاری منتشر شده، وی اظهار داشته است: «من نمی دانم چه کسی گفته است هفت تا هشت تومان حقوق می گیرم؛ اما من پنج میلیون و چهارصد هزار تومان حقوق می گیرم. در گذشته در دانشگاه می‌خوابیدم و هشت میلیون تومان حقوق می گرفتم». البته این طرح مخالفانی نیز داشت که آن را از اساس تکذیب می‌کردند . در این بین هیات رییسه بهارستان در صدر افرادی بودند که بعد از انتشار خبر افزایش حقوق نمایندگان این خبر را تکذیب کردند. علی لاریجانی در رابطه با انتشار این خبر و در پاسخ به تذکر کاظم دلخوش نماینده مردم صومعه‌سرا در مجلس مبنی بر اینکه این روزها در فضای رسانه‌ها شایعه‌هايی درباره افزایش حقوق 70 درصدی نمایندگان مجلس مطرح می‌شود گفت: «بنده در این روزها در رسانه‌های مختلف می‌بینم که دل‌مشغولی و اضطراب‌هایی برای مردم ایجاد می‌شود». لاریجانی که ریاست مجلس را به عهده داشت در مقام پاسخ به تذکر دو نماینده گفت: «در مورد مساله مجلس نکاتی شنیدم که لازم می دانم این نکته را شفاف کنم. اول باید گفت بودجه مجلس تنها توسط هیات رییسه تصمیم گیری نمی شود، بلکه بر اساس آيین نامه داخلی مجلس کمیسیون بودجه و هیات ريیسه مجلس مشترکا در این باره تصمیم می‌گیرند. بنابراین موضوع پنهانی وجود ندارد». او تاکید کرد: «حالا بگذریم از اینکه کل بودجه مجلس میزان اندکی است، زیرا ما پرسنل زیادی نداریم و اینکه گفته شده که حقوق نمایندگان 70درصد اضافه شده صددرصد کذب است. زیرا چنین چیزی وجود ندارد. حرف باید روی قاعده زده شود. از طرف دیگر حتی ما در هیات رییسه بحث کردیم که امسال بودجه مجلس را کاهش دهیم. از این رو بودجه کل مجلس را امسال به خاطر مشکلات کشور کاهش دادیم البته در حدی که می توانستیم». در این میان افراد دیگری مانند نزدیکان به رییس مجلس این خبر را تکذیب و چهره های اصلاح طلب مجلس نیز به همکاران خود نسبت به افزایش حقوق نمایندگی اعتراض کردند.

اصل ماجرا چه بود؟

درباره افزایش طرح حقوق نمایندگان در مجلس یک منبع آگاه به «قانون» اصل این خبر را تایید کرد و گفت»: از ماه ها قبل بحث افزایش حقوق نمایندگان در مجلس مطرح شده بود و تعدادی از نمایندگان مجلس به دنبال این افزایش حقوق بودند». این منبع در ادامه با بیان اینکه افزایش حقوق مستلزم تخصیص بودجه لازم در لایحه بودجه 97 کشور بود، تشریح کرد: «تلاش هایی برای این افزایش حقوق توسط کمیته ای پنج نفره صورت گرفته بود اما بعد از طرح این موصوع با ریاست مجلس و از طرفی برخی کارشناسان مجلس با توجه به وضعیت اقتصادی کشور طرح موضوع به تعویق افتاد و بعید نیست سال آینده دوباره این مساله در مجلس طرح شود». وی ادامه داد: اینکه گفته می‌شود اصل خبر از ابتدا کذب بوده است، درست نیست بلکه وضعیت اقتصادی کشور باعث شد که این اتفاق در مجلس نیفتد». وی افزود: «بسیاری از نمایندگان مجلس با افزایش حقوق نمایندگان بر مبنای قانون خدمات کشوری موافقند اما بعد از اینکه افکار عمومی نسبت به این موضوع واکنش نشان دادند آن ها یا سکوت کردند یا اعلام کردند این خبر کذب است».

نماینده پایداری، آخرین تکذیب کننده

آخرین شخص تکذیب کننده این خبر نماینده وابسته به جبهه پایداری و عضو هیات رییسه مجلس بود. احمد امیرآبادی فراهانی روز گذشته در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه شهر قم در رابطه با خبر افزایش حقوق نمایندگان مجلس گفت: «خبر افزایش حقوق نمایندگان مجلس دروغ بود و بنده به‌صراحت می‌گویم در این زمینه هیچ بحثی در مجلس نشده است. اما برخی مدعی هستند این طرح در مجلس و بین برخی نمایندگان مطرح شده بود. به نظر می رسد نمایندگان بهارستان بر دروغ گو خواندن نشر دهندگان این خبر پایداری می کنند در حالی که خود می دانند اصل خبر درست است اما شرایط به گونه ای پیش نرفت که آن ها بخواهند حقوق خود را افزایش دهند. باید دید ماجرای اظهار نظر ها درباره این طرح افزایش حقوق تا چه زمانی ادامه می یابد».

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.