انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رابطه ایران و پاکستان «بی‌نظیر» نیست!
درخواست نمايندگان از ظريف براي بازگشت به وزارت‌خارجه
ادعاي كريمي‌قدوسي درباره ظريف
لرزه ظريف بر اندام سياستمداران
انتقاد تند آيت‌الله‌خامنه اي از ازدواج سفيد
تكذيب دستور گرفتن روحاني از MI6
تكذيب يك شنود
نبرد ديدگاه‌ها
نقش اصلاح‌طلبان در بحران‌ امروز
احزاب در ایران نان انتخابات را خورده اما چوبش را نخورده‌اند
آرشيو صدا و سيما را از كشور خارج كرده‌اند!
وضع آزادی از زمان طاغوت بدتر شده است
تقدير آيت‌ا...‌خامنه‌اي از نوجوان شطرنج‌باز
نمره ۲۰ از ۱۰۰ روحاني
دومينوي خودخواهي و ضربه به هم‌ميهن
دولت نمي‌تواند به متخلفان كمك كند
سرنوشت FATF در گرو رفراندوم
اندیشه ایرانشهری به مثابه ابرگفتمان
ارسال لایحه «جامع انتخابات» به مجلس
اصلاح‌طلبان نباید با یکدیگر درگیر شوند
واكنش خنثي ظريف درباره FATF
زندگي اشرافي با انقلابي‌گري سازگاري ندارد
اميد به كليد سندرز
پارادوكس مودت ـ تخاصم
نپیوستن به FATF یعنی نه به شفافیت بین المللي
تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تا ۴ ماه دیگر
آيت‌الله خامنه‌ای درگذشت محمدمؤمن را تسلیت گفتند
يك امام جمعه ديگر نيز كناره‌گيري كرد
تحكيم وحدت با اژدهاي زرد
لبيك صوتي!
گره ارشادي
رد شهادت و عباي روحانيت
راهبرد شرقي
پژمانفر، رييس دفتر روحاني را تهديد كرد
رياست‌جمهوري اختصاص هزارميلياردي به پديده را تكذيب كرد
شهادت زکریا سازمان ملل را از خواب غفلت بیدار کند!
ایران و ایالات متحده ،حکایت تلخکامی و شرح جدایی
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
بدهكار اصلي اروپاييان هستند
حاتم‌بخشي هزارميلياردي
نماينده ولي فقيه در خوزستان از امامت جمعه استعفا داد
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
كنايه جهنمي به علي‌مطهري!
جزييات انهدام خانه‌های تيمى عوامل حادثه تروريستی زاهدان
اعانه‌اي كه پايمال مي‌شود!
سایه بحران دیپلماتیک بر روابط تهران- اسلام آباد
هشدار از قم به عربستان و پاكستان
من به مسئولین و دولتی‌ها نمی‌گویم چه کنند
اولين سيلي سپاه به تروريست‌هاي زاهدان
فيك‌نيوز فارس را كريمي قدوسي تكذيب كرد!
بیشتر
کد خبر: 66488 | تاریخ : ۱۳۹۶/۱۰/۱۸ - 17:02
وزارت کشور:

بیشتر بازداشت‌شدگان زیر دیپلم هستند

سخنگوی وزارت کشور گفت: بررسی اعتراضات اخیر در شورای امنیت کشور با نگاه دقیق، علمی و جامعه‌شناسانه در حال انجام است.

قانون-سخنگوی وزارت کشور گفت: بررسی اعتراضات اخیر در شورای امنیت کشور با نگاه دقیق، علمی و جامعه‌شناسانه در حال انجام است.

به گزارش قانون به نقل از خبرآنلاین، سیدسلمان سامانی در نشست خبری امروز خود با تشکر از آگاهی و هوشیاری مردم که در بزنگاه‌های تاریخی با حضور و هوشمندی حاکمیت خود را بر اداره کشور به اثبات رسانده‌اند، اظهار کرد:‌ از همه نهادهای مسئول در این زمینه نیز تشکر می‌کنم که با همکاری، همدلی و هماهنگی از امنیت عمومی و آرامش مردم صیانت کرده و آرامش را به کشور بازگرداندند.

اهم اظهارات سامانی به شرح زیر است:

*یکی از سرمایه‌های کشور ما که بسیار مورد هجمه بدخواهان قرار دارد همین آرامشی است که تضمین‌کننده توسعه همه‌جانبه کشور است. وزارت کشور از سال 92 تلاش کرده است که بتواند از شیوه‌های بیان مطالبات مردم حراست کند. یکی از این شیوه‌ها برگزاری انتخابات سالم، قانونی و با مشارکت حداکثری مردم است که وزارت کشور با برگزاری چهار انتخابات قانونمند و با مشارکت حداکثری مردم تلاش کرده است که این شیوه بیان مطالبات مردم را تضمین کند. شیوه دیگر فعالیت نهادهای مدنی است. این نهادها لایه حد فاصل مردم و تصمیم‌گیران کشور هستند. در این مدت شاهد رشد بیش از دو برابری سازمان‌های مردم‌نهاد هستیم که این سازمان‌ها مطالبات و سلایق مردم را به مسئولان منتقل می‌کنند.

* شیوه سوم بیان مطالبات مردم، برگزاری تجمعات قانونی است، در این دوره شاهد افزایش تجمعات مسالمت‌آمیز مردم برای بیان مطالبات خود بودیم. نگاه وزارت کشور هم صیانت از حقوق شهروندی و پرهیز از نگاه پلیسی به این تجمعات است. حدود 30 درصد از این تجمعات که در ابتدای سال انجام شده است، محوریت مسائل اقتصادی داشته است و سایر تجمعات رویکردهای سیاسی، فرهنگی و اجتماعی داشته‌اند. نگاه وزارت کشور این است که مطالبات بحق مردم باید شنیده شده و منشاء تصمیم‌گیری شود.

*رویکرد ما این بوده است که هیچ تجمعی حتی تجمعات بدون مجوز برخورد پلیسی نشود. سه چهارم تجمعاتی که محور اقتصادی داشته است مربوط به سپرده‌گذاران موسسات مالی است که دولت با تلاش خود توانسته است تا 95 درصد مشکلات این موسسات را حل کند.

*خوشحالیم که اکنون آرامش به کشور بازگشته است، تحلیل محتوایی وقایع اخیر در شورای امنیت کشور در دستور کار قرار گرفته است و از زوایای مختلف، سوء استفاده‌های معاندان خارجی از جمله عربستان و رژیم صهیونیستی نیز مورد تحلیل قرار گرفته است. خوشبختانه با همبستگی مردم با نظام خود، دشمن نتوانسته است راهی از پیش ببرد.

*بسیاری از افرادی که در این صحنه‌ها حضور یافته بودند انگیزه‌های ضدامنیتی نداشتند و با دستور شورای امنیت کشور این افراد شناسایی و آزاد شدند، سایر افراد نیز در دست بررسی هستند.مردم با حضور در راهپیمایی‌های خودجوش خود ثابت کردند که اعتقادات، منافع و مصالح کشور را با هیچ چیزی عوض نمی‌کنند. من هم به همه جریان‌های سیاسی، احزاب، گروه‌ها، رسانه‌ها و صاحب‌نظران تاکید می‌کنم که توجه داشته باشند امنیت و معیشت مردم را سیاسی نکنیم و خط قرمز ما منافع و مصلحت کشور باشد.

*{در پاسخ به این پرسش که آیا در بررسی شورای امنیت کشور این موضوع اثبات شده است که برخی جریان‌های سیاسی داخلی هم پشت صحنه بوده‌اند؟}: وقایع اجتماعی پیچیدگی‌های خاص خود را دارند و اظهارنظر صریح درباره آنها به بررسی دقیق نیاز دارد. تلاش ما این بوده که مسائل امنیتی را به مسائل سیاسی و مسائل سیاسی را به مسائل اجتماعی تبدیل کنیم. در رابطه با اتفاقات اخیر بسترهای اجتماعی وقوع چنین اتفاقات، تلاش دشمنان و سوء استفاده‌هایی که بعضا انجام می‌شود باید در کنار هم تحلیل شود. در شورای امنیت کشور با نگاه دقیق، علمی و جامعه‌شناسنامه و برخورداری از تجربیات گذشته این موضوع بررسی می‌شود. تلاش ما این است که با رویکرد پیشگیرانه، مسائل اجتماعی را با حداکثر تعاملات حل کنیم.

*{در پاسخ به این پرسش که رویکرد وزارت کشور برای تعیین مکانی برای برگزاری تجمعات چیست؟}: براساس دستور شورای امنیت کشور وزارت کشور خود را موظف می‌داند از تجمعات قانونی صیانت کند. در انتخابات اخیر ما حتی میتینگ‌های بالای صد هزار نفر یا دو میتینگ به صورت همزمان در دو شهر داشته‌ایم و امنیت آن توسط وزارت کشور تامین شده است. وزارت کشور از تجمعات قانونی مردم استقبال کرده و امنیت آن را تامین می کند حتی در مورد تجمعات بدون مجوز نیز نگاه وزارت کشور این است که نگاه و رویکرد پلیسی نداشته باشد.

*{در مورد ساز و کار اخذ مجوز تجمع}: مرجع صدور مجوز براساس قانون، فرمانداری است و تشکل‌های شناسنامه دار و قانونی می توانند برای گرفتن مجوز به فرمانداری ها مراجعه کنند.

*{در مورد تعداد افراد بازداشت شده در اتفاقات اخیر}: جمع بندی در حال انجام است. در بین بازداشت شدگان افراد دانشجو یا تحصیلکرده خیلی کم هستند و تعداد افراد زیر دیپلم بیشتر است.

*{در مورد رویکرد وزارت کشور نسبت به عملکرد صداوسیما و انتقاداتی که به آن می شود}: شورای نظارت بر صداوسیما شورای مستقلی بوده و اعضای آن مشخص است. موضع گیری های رسمی نیز باید توسط خود شورا اعلام شود و تلاش ما هم ایجاد ارتباط موثر میان شورای امنیت کشور و صداوسیما در موضوعات مختلف بوده است. با توجه به فعالیتهای رسانه‌های دشمنان، رسانه ملی باید بتواند در تراز نظام جمهوری اسلامی اقدام کرده تا بهتر از این نقش آفرینی کند تا هر روز امید، نشاط و همبستگی در کشور بیشتر شود.

*وظیفه دولت محدود نکردن حقوق شهروندی و همچنین احقاق حقوق مصرح مردم در صورت نقض آن است، از این پس قرار است هرآنچه در شوراهای تامین شهرستانها و استانها و همچنین شورای امنیت مصوب می شود، منطبق با حقوق شهروندی باشد.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.