انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
آمادگي مجلس براي ايستادن مقابل ستاره‌ها!
بازگشایی دفتر اتحادیه اروپا، آمریکا را عصبانی ‌تر می‌کند
ستون پنجم‌ هاي اميدي
نبايد ریال، دشمن ايران را از کما خارج کند
احزاب در ايران حرفه اي نيستند
ترس از آينده باعث دوري جوانان از احزاب است
مردم به احزاب بي‌اعتماد هستند
علت بدبيني جامعه به احزاب چيست؟
برخي احزاب تك نفره هستند
احزاب هزينه‌هاي مشاركت جوانان را تامين كنند
بازگشایی دفتر اتحادیه اروپا، نگرش دنیا درباره ایران را تغییر می دهد
نياز احزاب به قدرت نرم جواني
کشمکش‌ها توسعه کشور را کُند کرده است
جایگاه هیات نظارت مجمع تشخیص درقانون اساسی
نخست وزیر پیروز در لاهه
قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه تایید کرد
میرزایی ماجرای شنود در شهرداری را تکذیب کرد
با وجود تحمل سختی‌ها، خلق پول نکردیم
نمی‌دانم واژه «کولبر» از کجا اختراع شد
توهم‌خانه وحشت!
بیش از ۹۰ درصد از طرح های عمرانی روی زمین مانده اند
سخنان حسن‌روحاني از جنس تكرار بود
«آیت‌الله صدیقی»جایگزین «آیت‌الله جنتی« شد
انهدام باند قاچاق سوخت در استان فارس
اصلاح قانون انتخابات ضرورتی انکارناپذیر است
استعفای عارف از شورای عالی تکذیب شد
دولت بدهکاری خود را از جیب مردم می‌دهد
آزادی برانسون آمريكايي درسي برای چه کسانی است؟
بازي سرنوشت با دو«محمد» كابينه
روند پيچيده تصویب قراردادهای بین‌المللی در ایران
ابلاغیه رهبری بر الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت
رجعت جدول بودجه‌خوار!
بیش از ۴۰۰ هزار میلیارد تومان طرح نیمه تمام وجود دارد
خروج از FATF‌ امکان‌پذیر نیست
حاشیه‌های حضور رئیس‌جمهور در دانشگاه تهران
۳۰۰ تیم تروریستی تاکنون کشف شده است
مردم نگران 13 آبان نباشند، همه‌اش تبلیغات است
برای فروش نفت شرکای جدید پیدا کرده‌ایم
احتمال احیای مجدد جدول شماره ۱۷ در بودجه سنواتی
منافع ملی در تفحص از سرخآبی‌ها اولویت دارد
چرا ۱۹ نماینده در جلسه CFT غایب بودند؟
در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی چه گذشت؟
نظامیان درشرایط سخت پناهگاه مردم هستند
ابلاغ قانون حفاظت و بهره‌برداری ازمنابع ژنتیکی
شعار‌های موهوم ، مانیفست چپ در ایران است
دولت مسيرش را از حاميانش جدا كرده است
قرباني قانون‌مداري
افزایش قیمت سوخت تورم سالانه را مضاعف می کند
خروج آمریکا از پیمان مودت با موانعی مواجه است
روحانی فردا در دانشگاه تهران سخنرانی می‌کند
بیشتر
کد خبر: 67085 | تاریخ : ۱۳۹۶/۱۰/۲۳ - 16:57
جوانان ناکام سیاست و حکایتی ممتد

جوانان ناکام سیاست و حکایتی ممتد

حکایت جوانگرایی در سیاست ایرانی نيز از موارد قابل توجه و گاهي نقض غرض است. در دوره هایی که گفتمان جوانگرایی مدروز می شود انتصاب نیروهای جوان تر در دستور کار قرار می گیرد....

قانون-احسان‌اقبال سعيد

حکایت جوانگرایی در سیاست ایرانی نيز از موارد قابل توجه و گاهي نقض غرض است. در دوره هایی که گفتمان جوانگرایی مدروز می شود انتصاب نیروهای جوان تر در دستور کار قرار می گیرد. جوانی البته تعریف متفاوتی دارد و در بازه های سنی گوناگونی تعریف می‌شود. تازه‌ترين مورد محمد جواد جهرمی، وزیر جوان ارتباطات و فناوری اطلاعات است. حسن روحانی که میدان دادن به جوانان و زنان از وعده‌های محوری اش در حوزه طبقات فرهیخته تر حامیانش بود، وقتی در مواجهه با مخالفت های محافل قدرتمند از انتصاب وزیر و مدیر ارشد بانو بازماند، و شاید از این موضوع که به خرج محافظ کاران هم بود ناخرسند نشد، با انتصاب جهرمی جوان سعی کرد در حوزه میدان دادن به جوانان در مدیریت ارشد جبران مافات کند. شايد جهرمی بتواند خوش اقبال ترین جوان ایرانی سال لقب بگیرد زيرا این متولد دهه 60 که هم‌نسلان و هم سالانش هنور پشت دروازه‌های بلند اشتغال و ازدواج مانده اند، ردای وزارت بر تن کرده است. وزیر جوان تمام گمانه‌زنی ها مبنی بر عدم اعتماد مجلس به سبب سابقه اش را پشت سر نهاد و با وعده های متعدد آینده درخشانی را در آتیه سیاسی ایران برای خود تصویر کرد. جهرمی با این صعود سریع و اعتمادی که در ارکان نظام به سبب گذشته اش به او وجود داشت شايد رویای جوان‌ترین ريیس‌جمهوری ایران را نيز دور از ذهن نمی دانست، اما سیاست ایرانی در مدتی کمتر از آنچه او را به عرش رسانید طعم نزول و فرش نشینی را هم به او چشانید. جهرمی فکرش را هم نمی کرد در ناآرامی‌های دی96 چنان به سیبل انتقادات بیاید و با فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی جهرمی با سرعتی که بالا رفته بود سقوط کرد. البته آقای وزیر ارتباطات اولین مورد از جوانانی نیست که در آسمان سیاست فراز و فرود این‌چنینی را تجربه می کنند. می توان به برخی ازاین موارد درایران وجهان فارغ ازهرگونه قصد شبیه سازی اشارتی کرد:

1-روزنامه‌نگار محبوب

در روزگاری که هزار فامیل حاکم و صاحب بلامنازع مصادر ارشد دولتی بودند و عموم رجال ایرانی را مردان مسن همین هزار فامیل تشکیل می دادند، ستاره بخت جوان نایینی درخشش فراوانی گرفت. حسین فاطمی که به سبب اختلافات خانوادگی با برادرش راهی تهران شده بود به سبب نبوغ و پشتکارش راهی فرانسه شد و پس از اتمام تحصیلات، در تهران روزنامه باختر امروز را ‌راه انداخت. مقالات تند و تیز فاطمی در فضاي هیجانی و پرشور تلاش ها برای ملی شدن نفت او را به مرکز سیاست ایرانی آورد و با دکتر مصدق پیوند دادو فاطمی حتی مورد توجه شاه جوان قرار گرفت و هم نشان سلطنتی و هم منزل اهدایی از او دریافت کرد .اوج صعود روزنامه‌نویس جوان وزارت امور خارجه در دولت مصدق بود که کمال مطلبوب یک جوان 36 ساله بود اما سیاست تقدیرگرای ایرانی روی دیگرش را نيز در کوتاه‌ترین زمان ممکن به او نشان داد. با وقوع کودتای28 مرداد، فاطمی به دلیل سخنان و سرمقاله‌هایش علیه خاندان سلطنتی مورد تعقیب و کین کودتاچیان قرار گرفت و سرانجام پس از دستگیری در سن کمتر از 40 اعدام شد و تنها فرد از میان یاران مصدق بود که با مجازات اعدام مواجه شد. البته جوانی فاطمی در فرجامش بی تاثیر نبود. مرحوم خازنی، آجودان دکتر مصدق نقل می‌کند كه مصدق نيز از تندروی‌های فاطمی راضی نبود اما می گفت چون از پزشکان شنیده جراحت روده فاطمی که در اثر تیر عبدخدایی از اعضای فد ائیان اسلام بر پیکرش نشسته عمر چندانی برایش باقی نگذاشته نمی‌خواست با عتاب و خطاب و برکناری با او برخورد کند.

2-منصور ماسوچوستی

حسنعلی منصور تا قبل از انقلاب اسلامی جوان ترین نخست وزیر ایران بود. منصور برخلاف پدرش علی منصور که در دوران پهلوی پدر و پسر سابقه نخست وزیری داشت در سیاست به ایالات متحده گرایش داشت و بریتانیا را قدرت افول کرده می دانست. منصور که تحصیل‌کرده آمریکا بود به همراه خود تیمی از تحصیل کرده های هم‌دوره ای خود در ماساچوست آمریکا را وارد دولت کرد. باجناق امبرعباس هویدا که کمی پس از 40 سالگی نخست وزیر ایران شده بود از مناسبات واقعی درون کشور اطلاع کمی داشت. او ابتدا با گران کردن بنزین و نفت و گازويیل شورش عمومی را موجب شد و با بردن کاپیتالاسیون یا حق مصونیت از تعقیب و مجازات اتباع آمریکایی به مجلس و تصویب شبانه آن گور سیاسی خود را کند و جلوی مجلس با تیر محمد بخارایی از اعضای موتلفه اسلامی با سر پرباد به خاک افتاد.

3- صادق شنا بلدی!

با وقوع پیروزی انقلاب اسلامی طیف متفاوتی از افراد با گرایش‌های گوناگون و سوداهای غریب پا به سیاست کشور نهادند. از عجیب ترین این موارد صادق قطب زاده متولد خیابان زرتشت تهران بود. قطب زاده که روحیه ای جسور و متهور داشت، سابقه درگیری فیزیکی با اردشیر زاهدی سفیر شاه درآمریکا را داشت. در دوره اقامت امام (س) در نوفل لوشاتو قطب زاده سعی داشت خود را نزدیک به امام(س) جابزند و به نوعی سخنگوی ایشان شناخته شود. قطب زاده با پرواز انقلاب به ایران بازگشت و در حالی‌که 45 ساله نشده بود ریاست صدا و سیما، وزارت خارجه و حضور در شورای انقلاب را تجربه کرد. قطب زاده که بر اثر شخصیت ویژه اش به صادق قلدره معروف شده بود با وعده بازگرداندن شاه و محاکمه و مجازات او نامزد اولین دوره انتخابات ریاست جمهوری شد و آراي بسیار قلیلی به دست آورد . روحیه بلند پرواز او موجب قمار بزرگ و خطرناکی شد که جان بر سرآن نهاد . قطب زاده قصد کودتا علیه امام(س) را داشت! معشوقه او در کتابی که سال های بعد در پاریس به چاپ رسانید چنین روایت می کند: صادق از تهران تلفن کرد و گفت تا چند روز دیگر به من افتخار خواهی کرد و من شخص اول ایران خواهم شد. می‌خواهم در اقیانوس بزرگی شنا کنم و من از او پرسیدم، شنابلدی صادق؟ و قطب زاده 46ساله در شهریور سال 61 با حکم قاضی ری‌شهری اعدام شد.

البته موارد فوق تنها مثال های تاریخی هستند وبیانگر یک سیر هدفمند نیستند اما اگر قرار بر میدان دادن به جوانان در مدیریت کلان باشد بي شك باید تابع ضوابط خاصی بود. اول اینکه این جوان‌گرایی نباید حالت زینت المجالسی و صحنه آرایی داشته باشد و سن ملاک تشخیص لیاقت افراد نیست. ما مدیران خوب و بد داریم، نه مدیران جوان ومیانسال و سالمند! دیگر اینکه متاسفانه جوانانی برکشیده می‌شوند که پدران یا نزدیکان‌شان خود از مدیران ارشد بوده یا هستند و این دایره بسته به نوعی دیگر در جوان گرایی نيز محدود به انحصار ژن‌های خوب می شود. جوان‌گرایی بدنه مدیریتی کشور یا باید در نهادهای انتخابی صورت بگیرد که جوانان بارای مردم برگزیده شوند و خوب و بد این انتخاب با مردم باشد و حق کنار گذاشتن‌شان هم در انتخابات بعدی باخود مردم باشد یا اگر قرار است به صورت انتصابی و دستوری وارد سیستم شوند، دست‌كم سلسله مراتب را طی کنند تا تب پیمودن ره صدساله در عرض یک شب در جامعه از این هم فراگیر تر نشود. البته در امروز سیاست ایران و در سطوحی پایین تر شاید امثال فاطمه حسینی و مهرداد بذرپاش را بتوان از جوانان سیاست ایرانی نام برد اما خانم حسینی که با چتر نام پدرش صفدر حسینی بر لیست امید فرود آمده بود در قضیه حقوق نجومی پدرش با بیان اینکه کم‌ترین حق این ذخیره نظام از سفره انقلاب است نشان داد شاید پس اتمام این دوره بهارستان به همان دختر بابا بودن بسنده کند. بذرپاش البته با فراست تر از مورد حسینی بود و از نردبان دولت احمدی نژاد به خوبی بالا آمد و در جوانی ریاست سایپا و سازمان ملی جوانان را تجربه کرد و سابقه نمایندگی مجلس را نيز دارد و با هوشمندی سیاسی پس از افول و سقوط احمدی نژاد فاصله خود را با او حفظ کرد و یادی هم از نردبان دیروز نکرد! شاید در آینده از بذرپاش در مصادر کلان بیشتر بشنویم. به هر روی وادی سیاست که به قدرت و شهرت پیوند می خورد برای جوانان و رویا و سودای‌شان مجال پروازآرزوهاست ولی تا چرخ ناپایدار سیاست ایرانی که را شهد دهد و کدامین را شرنگ یا هردو. چرا که فاصله ها در سیاست این ملک کوتاه تر از هر خیالی است.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.