انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رابطه ایران و پاکستان «بی‌نظیر» نیست!
درخواست نمايندگان از ظريف براي بازگشت به وزارت‌خارجه
ادعاي كريمي‌قدوسي درباره ظريف
لرزه ظريف بر اندام سياستمداران
انتقاد تند آيت‌الله‌خامنه اي از ازدواج سفيد
تكذيب دستور گرفتن روحاني از MI6
تكذيب يك شنود
نبرد ديدگاه‌ها
نقش اصلاح‌طلبان در بحران‌ امروز
احزاب در ایران نان انتخابات را خورده اما چوبش را نخورده‌اند
آرشيو صدا و سيما را از كشور خارج كرده‌اند!
وضع آزادی از زمان طاغوت بدتر شده است
تقدير آيت‌ا...‌خامنه‌اي از نوجوان شطرنج‌باز
نمره ۲۰ از ۱۰۰ روحاني
دومينوي خودخواهي و ضربه به هم‌ميهن
دولت نمي‌تواند به متخلفان كمك كند
سرنوشت FATF در گرو رفراندوم
اندیشه ایرانشهری به مثابه ابرگفتمان
ارسال لایحه «جامع انتخابات» به مجلس
اصلاح‌طلبان نباید با یکدیگر درگیر شوند
واكنش خنثي ظريف درباره FATF
زندگي اشرافي با انقلابي‌گري سازگاري ندارد
اميد به كليد سندرز
پارادوكس مودت ـ تخاصم
نپیوستن به FATF یعنی نه به شفافیت بین المللي
تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تا ۴ ماه دیگر
آيت‌الله خامنه‌ای درگذشت محمدمؤمن را تسلیت گفتند
يك امام جمعه ديگر نيز كناره‌گيري كرد
تحكيم وحدت با اژدهاي زرد
لبيك صوتي!
گره ارشادي
رد شهادت و عباي روحانيت
راهبرد شرقي
پژمانفر، رييس دفتر روحاني را تهديد كرد
رياست‌جمهوري اختصاص هزارميلياردي به پديده را تكذيب كرد
شهادت زکریا سازمان ملل را از خواب غفلت بیدار کند!
ایران و ایالات متحده ،حکایت تلخکامی و شرح جدایی
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
بدهكار اصلي اروپاييان هستند
حاتم‌بخشي هزارميلياردي
نماينده ولي فقيه در خوزستان از امامت جمعه استعفا داد
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
كنايه جهنمي به علي‌مطهري!
جزييات انهدام خانه‌های تيمى عوامل حادثه تروريستی زاهدان
اعانه‌اي كه پايمال مي‌شود!
سایه بحران دیپلماتیک بر روابط تهران- اسلام آباد
هشدار از قم به عربستان و پاكستان
من به مسئولین و دولتی‌ها نمی‌گویم چه کنند
اولين سيلي سپاه به تروريست‌هاي زاهدان
فيك‌نيوز فارس را كريمي قدوسي تكذيب كرد!
بیشتر
کد خبر: 68122 | تاریخ : ۱۳۹۶/۱۱/۲ - 15:17
رخصت رياست
نچيروان بارزانی براي تحكيم روابط با جمهوري اسلامي و با نگاهي راهبردي پا به ايران گذاشته است

رخصت رياست

گويي با نزديك شدن كردستان عراق به دوره انتخابات پارلماني و رياستي خود، نچيروان بارزانی كه گزينه اصلي رياست كردستان عراق است براي رخصت به ايران آمده‌است...

قانون- سامان صابريان

سياست‌‌هاي پيچيده منطقه خاورميانه سبب شده است تا اين بخش از دنيا همواره شاهد بازي‌هاي سياسي و مسائلي باشد كه ملت‌هاي ساكن در آن را با معضلات و سختي‌هاي عظيمي روبه‌رو كند. از جنگ‌، خونريزي، فساد و ... گرفته تا جابه‌جايي‌هاي قدرت از مسير غيردموكراتيك كه در اين بخش از جهان بيشتر از ساير نقاط به چشم مي‌آيد. حتي اگر اين موضوع به دليل نفوذ قدرت‌‌هاي جهاني در منطقه براي بالاكشيدن ثروت عظيم ملت‌ها باشد، ولي عقب ماندن و بازي خوردن اهالي خاورميانه نيز به اين قدرت‌ها براي رسيدن به اهداف‌شان كمك فراواني كرده است. همگان شاهد هستيم در روزگاري كه قاره سبز و همپيمانش آمريكا، در آرامشي نسبي به سر مي‌برند، اين سمت دنيا در عراق، سوريه، يمن، لبنان، افغانستان و ... خون و خونريزي در صدر اخبار است! بحراني كه مردم منطقه اگر بخواهند مي‌توانند به آن پايان دهند ولي برخي سياست‌مداران در اين بين شيطنت‌هايي را در دستور كار دارند.

سياست‌شكست‌خورده

به خاطر داريم در روزهايي كه داعش در عراق و سوريه نفس‌هاي آخر را مي‌كشيد، ناگهان خبري از تصميم كردستان عراق براي جدايي از اين كشور منتشر شد؛ خبري كه مردم منطقه را با بحراني جديد روبه‌رو كرد. با تمام اعتراض‌هايي كه در اين مدت صورت گرفت تا جلوي برگزاري همه‌پرسي استقلال گرفته شود ولي سران اين اقليم به كار خود ادامه دادند و در نهايت کمیته همه پرسی جدایی کردستان اعلام کرد که 72 درصد از واجدان شرایط، در همه پرسی استقلال کردستان مشارکت کردند و طی آن 92 درصد از مشارکت کنندگان به جدایی این منطقه از عراق رای دادند. همه‌پرسی جدایی منطقه کردستان عراق با وجود فشارهای بغداد، تهدیدهای ترکیه، ایران و هشدارهای بین‌المللی روز دوشنبه سوم مهر سال جاري برگزار شد و هرچند نتیجه این همه‌پرسی الزام‌آور نبود ولي مسعود بارزانی، رييس وقت اقلیم کردستان با اين اقدام تلاش كرد تا به نوعي از پتانسيل منطقه تحت امرش براي مذاكرات بر سر مسائل مختلف هزينه كرده و به دولت‌هاي كشورهاي اطرافش اعلام كند كه بايد صداي او را بشنوند.

رونمايي از گزينه آشتي ملي و منطقه‌اي

اما ماه عسل بارزاني چندان عمري نكرد و در همان روزها خبر استعفاي وي فضاي رسانه‌اي جهان را فراگرفت. بعد از كناررفتن بارزاني، اخبار از قدرت گرفتن برادرزاده او به گوش رسيد و مسعود بارزانی، رهبر مستعفی اقلیم کردستان دفتر ریاست خود در اقلیم را ترک کرده و برادرزاده خود را برای آغاز روند آشتی با دولت مرکزی بغداد، همسایگانش و دیگر احزاب رقیب کرد، جايگزين كرد. در آن روزگار رویترز در گزارشي نوشت:« نچيروان بارزانی که در کنار عموی خود به عنوان نخست وزیر فعالیت می‌کرد، در حال حاضر چهره کلیدی در بخش اجرایی منطقه خودمختار کردستان پس از کناره‌گیری عمویش از پست ریاست است. هوشیار زیباری، وزیر امور خارجه سابق عراق که در حال حاضر مشاور دولت کردستان و از اعضای ارشد حزب دموکرات کردستان است نيزگفت كه نخست‌وزیر شخصی کلیدی در دوره انتقال خواهد بود. دوره ریاست 12 ساله مسعود بارزانی بر اقلیم کردستان اول نوامبر سال 2017 به طور رسمی پایان یافت. او پیشتر در نامه‌ای به پارلمان اقلیم اعلام کرده بود دیگر برای تصدی این پست اقدام نخواهد کرد و در عین حال اجازه لغو کامل پست ریاست اقلیم کردستان را به پارلمان نداد و تنها پست ریاست اقلیم در«دوره گذار» تعلیق شد. پارلمان اقلیم کردستان نیز که تحت کنترل حزب بارزانی است با تصویب طرحی به مطالبات بارزانی که در قالب یک نامه به نمایندگان ارائه شده بود، وجهه قانونی داد و اختیارات او بین سه قوه اجرایی(نخست وزیر و نهاد نخست‌وزیری)، قوه مقننه و قوه قضايیه اقلیم تقسیم شد. نمایندگان پارلمان اقلیم همچنین مقرر کردند که انتخابات پارلمانی و ریاستی اقلیم 8 ماه دیگر(از تاريخ نگارش گزارش-10 آبان 96) برگزار شود و تا این مدت هیاتی از احزاب و جریان‌های سیاسی اقلیم به ریاست نچيروان بارزانی مسئول مذاکره با دولت عراق و کشورهای همسایه خواهد بود».

نزديكي با ايران

حال اين مرد جوان كه گويي بيشتر از عموي خود با عالم سياست منطقه آشنايي دارد، به تهران آمده است. خبر حضور نچیروان بارزانی را خبرگزاري روداو در حساب کاربری خود در تويیتر نوشت و گفت كه کنسولگری ایران واقع در اربیل اعلام كرده‌است. این اولین سفر نچيروان بارزانی به تهران پس از برگزاری همه پرسی اقلیم کردستان عراق در ۲۵ سپتامبر ۲۰۱۷ بود. نچيروان بارزانی، تحصيل كرده ايران است. او در دانشگاه تهران علوم سياسي را زير نظر استادان ايراني فراگرفته است و به خوبي مي‌داند اگر بخواهد به قدرت برسد بايد هواي همه را داشته باشد. نچيروان كه معاون رهبر حزب دموکرات کردستان عراق نيز بود در روزگاري كه همه‌پرسي در عراق جدي نبود با اين اقدام همراه نبود و در دي سال 95 طي گفت‌و‌گويي با المانیتور تاکید کرد که کردهای عراق باید در مورد استقلال با دولت مرکزی عراق و همسایگان خود از جمله ایران و ترکیه مذاکره و گفت‌وگو کنند و بدانند كه استقلال كردستان تنها خط قرمز ايران است. المانیتوردر سوالي از وي مي‌پرسد آیا این واقعیت که در حال حاضر به گروه‌های کرد ایرانی واقع در اقلیم کردستان عراق اجازه داده می شود تا برای جمع آوری مالیات از قاچاقچیان و از سرگیری فعالیت‌های نظامی علیه حکومت در داخل ایران فعالیت کنند، به نوعی پیامی از سوی شما به ایرانی‌هاست؟ بارزانی نيز با تاكيد و جديت پاسخ مي‌دهد كه نه، نه. ما با ایده استفاده از سرزمین‌مان به عنوان سکوی پرشی برای عملیات نظامی علیه همسایگان‌مان، از جمله ایران مخالف هستیم و در مورد اقدامات پیشگیرانه بسیار جدی هستیم. من فکر نمی‌کنم این فعالیت مشکل کردها در ایران را حل کند و کمیته مشترکی توسط ایران و حکومت اقلیم کردستان برای رسیدگی به این مسائل وجود دارد. اين موضوعي كه بارزاني در آن گفت‌وگو به زبان مي‌آورد در اصل خواسته مسئولان جمهوري اسلامي است.

توصيه و دلگرمي

بارزاني در سفر به ايران با مقامات مختلف كشور ديدار كرد و در ديدار خود با روحاني نكاتي را اشاره كرد كه بيانگر روحيه آشتي‌طلبانه اوست. او روز گذشته به ديدار روحاني رفت. حسن روحانی در دیدار نچيروان بارزانی، با اشاره به روابط تاریخی و ریشه دار جمهوری اسلامی ایران با کردهای عراق اظهارداشت: باید همه تلاش ها برای تقویت بیش از پیش روابط صمیمی دو ملت ایران و عراق به‌کار گرفته شود. ريیس جمهور با بیان اینکه اقلیم کردستان عراق به عنوان بخش مهمی از این کشور ، نقش و مسئولیت مهمی در تقویت ثبات و امنیت عراق دارد ، تاکید کرد: ثبات و امنیت ، لازمه رسیدن به توسعه و رفاه است و نباید اجازه داد این ثبات و امنیت در کشورهای منطقه ، به هر بهانه ای تضعیف شود. روحانی با اشاره به نقش برخی قدرت‌ها برای خدشه دار کردن امنیت و ثبات منطقه، تقویت همکاری‌های منطقه ای را مورد تاکید قرار داد و گفت: بی تردید قدرت ها و نیروهای خارج از منطقه، دلسوز مردم منطقه نبوده و نخواهند بود و تنها به فکر دستیابی به منافع بلندمدت خود هستند. روحانی در عین حال تاکید کرد که همه اقوام در کشورهای منطقه و از جمله کردهای عراق ، باید در چارچوب قانون اساسی و تمامیت ارضی این کشورها به حقوق مشروع و قانونی خود دست یابند. ريیس جمهور همچنین با اشاره به آمادگی سرمایه‌گذاران ایرانی برای مشارکت در طرح‌های توسعه ای اقلیم کردستان عراق و استقبال از تجار کرد عراقی برای حضور فعال تر در بازار ایران گفت: ما خواهان ایران و عراقی آبادتر و توسعه یافته تر هستیم و این به نفع همه ملت‌های منطقه است. نچيروان بارزانی نیز در این دیدار که قباد طالبانی، معاون نخست وزیر و جمعی دیگر از مقا‌م‌های اقلیم حضور داشتند ، اظهارداشت: ما همواره خواهان عراقی واحد و یکپارچه هستیم و معتقدیم که همه طرف‌ها باید به قانون اساسی عراق پایبند بوده و در جست‌وجوی حل مشکلات در چارچوب قانون اساسی باشند. نخست وزیر اقلیم کردستان عراق با قدردانی از حمایت های بی‌دریغ ایران از ملت و دولت عراق به‌ویژه اقلیم کردستان عراق در مقابل یورش تروریست های گروهک داعش، تصریح کرد: ما پیوسته قدردان کمک‌های جمهوری اسلامی ایران به عراق در این مبارزه بوده و هستیم. وی با دعوت از سرمایه گذاران ایرانی برای مشارکت در طرح‌های توسعه‌ای اقلیم کردستان عراق‌، از استمرار فعالیت پایانه های مرزی میان ایران و اقلیم کردستان عراق قدردانی کرد و خواهان تقویت همکاری های مشترک اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران شد. بارزانی همانگونه كه در گذشته گفته بود با بیان اینکه مرزهای ایران و عراق باید مرزهای دوستی و توسعه باشد، اطمینان داد که اقلیم کردستان عراق به هیچکس اجازه نخواهد داد از خاک اقلیم برای هر گونه تهدید احتمالی علیه جمهوری اسلامی ایران استفاده کند و این از خطوط قرمز اربیل است.

تحول طلب

اين سياستمدار كرد كه به نوعي باب ميل نيروهاي محافظه‌كار ايران نيز هست، مانند بزرگان حزب خود سعي دارد تا كردستان را به قدرت برساند ولي از مسير خودش اين راه را مي‌رود. او حتي به نوعي در اين سال‌ها اقدام كرده است كه رسانه‌هاي منطقه وي را مخالف عموي خود معرفي مي‌كنند. براي مثال در روزگاري كه اوج سخن گفتن از جدايي و همه‌پرسي بود، روزنامه«العرب» چاپ لندن از مخالفت نخست‌وزیر منطقه کردستان با جدایی‌طلبی ريیس‌منطقه کردستان در شرایط کنونی(زمان همه‌پرسي) و فشارهای جدید علیه مسعود بارزانی خبر داد. اين گزارش را سايت مشرق كه نيازي به معرفي ندارد منتشر كرده و نوشته بود:« در حالی که بغداد همچنان بر ضرورت ابطال همه‌پرسی جدایی منطقه کردستان برای آغاز گفت‌وگوها و رفع تحریم‌ها علیه اربیل تاکید دارد، به نظر می رسد که اختلافات داخلی میان رهبران کُرد نیز بالا گرفته است و به دلایل مختلف، خواستار توقف قطار جدایی‌طلبی بارزانی هستند». مشرق در ادامه به نقل از العرب نوشته بود كه بر اساس این گزارش، منابع آگاه سیاسی در اربیل می‌گویند:« نچيروان مخالف جدایی‌طلبی عمویش است و می‌گوید که اکنون زمان مناسبی برای جدایی‌طلبی نیست. وی مورد اعتماد محافل سیاسی در واشنگتن، تهران، آنکارا و حتی بغداد است و به داشتن مواضع سیاسی حکیمانه معروف است. نچيروان بارزانی می‌ترسد که فشارهای اقتصادی بر منطقه کردستان به دلیل پروژه جدایی‌طلبی با پیامدهای بحران مالی بزرگی که هم‌اکنون نیز این منطقه به دلیل کاهش قیمت نفت و عدم پرداخت حقوق کارمندان منطقه کردستان از سوی بغداد، از آن رنج می‌برد؛ ادغام و مانع رشد و توسعه نهضت عمرانی او شود. به ویژه که شهر اربیل از زمان دستیابی نچيروان به نخست‌وزیری، دوران طلایی اقتصادی خود را طی می‌کند و وی پس از ایجاد زمینه مناسب برای سرمایه‌گذاری‌های خارجی در منطقه‌کردستان، توافقنامه‌های زیادی با شرکت‌های برجسته بین‌المللی در عرصه اقتصادی امضا کرده است».

شخصيتي چند وجهي

اين فرد شخصيتي چند وجهي دارد. در همين راستا خبرگزاری خاورمیانه در سال‌هاي گذشته نماهاي ديگري از زندگي وي را به نمايش گذاشته و مدعي شده بود:« ادریس نچيروان بارزانی، فرزند نخست وزیر اقلیم کردستان عراق ، سرپرست موسسه خیریه و عام المنفعه ای به نام روانگه است که با پول این موسسه از خواننده رپ آمریکایی سیاه پوست مورد علاقه اش به نام نلی رپر، براي اجرای کنسرت در سالن حریری دعوت به عمل آورد. ادریس نچيروان بارزانی، برای لذت بردن از این کنسرت سه ساعته مبلغ ۶۵۰هزار دلار به این خواننده آمریکایی پرداخت کرد که موجب بروز جنجال و نارضایتی شدید در اقلیم کردستان شد». اين خبرگزاري ادامه مي‌دهد كه تابلویی از ملامصطفی بارزانی پدر مسعود بارزانی ، با گران‌ترین سنگ‌های قیمتی در کشور امارات متحده عربی ساخته كه انتشار خبر مربوط به ساخت این تابلو و پرداخت مبالغ گزاف بابت آن نیز موجب بروز اعتراضات شدید و نارضایتی در اقلیم کردستان شده است. این ولخرجی ها در خاندان بارزانی در حالی صورت می پذیرد که حقوق کارمندان و حقوق بگیران اقلیم کردستان، بیش از یک سال است با تعویق های طولانی مدت پرداخت می شود و در یک سال جاری میلادی، آنان تنها هشت ماه حقوق دریافت کرده اند. در حال حاضر نیز سه ماه است حقوق آنان پرداخت نشده و خانواده های‌شان به دلیل قطع حقوق در وضعیت دشواری به سر می برند».

ديپلماتي ملي‌گرا

سياست‌مدار يا بهتر است بگوييم ديپلمات حرفه‌اي كرد براي جذب ملت خود نيز برنامه‌هايي دارد و مي‌داند كه چگونه بايد هم مردم را نگه دارد و هم به كار خود در دنياي سياست ادامه دهد. مدتي قبل خبرگزاری المعلومه عراق در یک نکته سنجی این سوال را به‌عنوان تیتر خود انتخاب کرد که چرا نچيروان بارزانی هیچگاه از زبان عربی در صحبت هایش استفاده نمی‌کند. این خبرگزاری به بهانه يكي از نشست‌هاي خبری نچيروان بارزانی كه در اربیل پس از بازگشت رسمی از آلمان برگزار شده بود نوشت كه نچيروان بارزانی، نخست وزیر اقلیم کردستان عراق هیچگاه در اظهارات و نشست های مطبوعاتی اش به زبان عربی صحبت نمی‌کند. المعلومه سپس نوشت که بارزانی امروز در کنفرانس خبری خود به این سوال پاسخ داده و گفته است که زبان عربی را به خوبی می داند اما به دلیل مصلحت یکپارچگی عراق به این زبان صحبت نمی کند. وی گفته بود كه من زبان عربی را به خوبی می فهمم اما به دلیل مصالح عراق و یکپارچگی آن تلاش می کنم به زبان کردی سخن بگویم. المعلومه نوشت کار نچيروان بارزانی حتی بر خلاف دیگر مسئولان کردی همانند مسعود بارزانی ريیس سابق اقلیم کردستان عراق است که ابایی از سخن گفتن به زبان عربی ندارند.

دلسرد شدن از آنكارا، پناه به تهران

البته نچيروان بارزانی اولين سفر خود رابعد از همه‌پرسي به تركيه داشت. سی ان ان 10 آذر سال جاري در خبري نوشت كه، نچيروان بارزانی، نخست وزیر دولت اقلیم کردستان عراق برای انجام سفر به کشور دیگری از گذرگاه مرزی هابور وارد ترکیه شد. در آن زمان كه پس از برگزاری رفراندوم استقلال کردستان عراق، ترکیه در اعتراض به این رفراندوم و تدابیر تنبیهی علیه دولت اقلیم کردستان، حریم هوایی خود را به روی اربیل بسته بودند، وی در آن زمان قصد داشت از طریق ترکیه به کشور دیگری سفر کند ولي قبل از آن درخواست ديدار با اردوغان را داشت كه مورد قبول واقع نشد. البته کردپرس 26 آبان در اين زمينه نوشته بود كه ارشد هرمزلو، مشاور سابق ريیس جمهور ترکیه در امور خاورمیانه در کنفرانسی خبری اعلام کرد كه در حال حاضر سفر نچيروان بارزانی به آنکارا به دلیل اختلافات موجود میان بغداد و اربیل ممکن نیست. وی افزوده بود: بر این باورم تا زمانی که همه پرسی و نتایج آن مردود اعلام نشود این سفر صورت نمی‌گیرد ولي رفراندوم از بين رفت و خبري از ديدار نشد. اندكي بعد در تاريخ دهم آذر نيز خبرگزاری آناتولی در خبري نوشت:«ابراهیم کالین، سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه طی کنفرانس خبری در آنکارا درباره درخواست نچیروان بارزانی برای دیدار با اردوغان رييس جمهور ترکیه، گفت: همان‌گونه که مستحضرید جناب ريیس جمهور ما(اردوغان) پیشتر به دلایل مختلف آقای نچیروان بارزانی را به عنوان نخست وزیر اقلیم کرد شمال عراق به حضور پذیرفته و با وی دیدار کردند. با عدم تمدید مدت مسئولیت مسعود بارزانی و انتقال اختیارات وی به نچیروان بارزانی وضع متفاوت می‌شود. البته این پیشنهاد را ارزیابی خواهیم کرد. در این زمینه تصمیم با جناب ريیس جمهور است و اگر صلاح بدانند در زمانی مناسب دیدار می‌کنند. برای این امر باید اربیل یک سری گام‌هایی بردارد. همه طرف ها از اداره اقلیم کرد شمال عراق انتظار دارند که همه‌پرسی خود را غیرقانونی اعلام کند».

رخصت براي رياست

گويي با نزديك شدن كردستان عراق به دوره انتخابات پارلماني و رياستي خود، نچيروان بارزانی كه گزينه اصلي رياست كردستان عراق است براي رخصت به ايران آمده‌است. او با عربستان رابطه چندان خوبي نداشته و از طرف ديگر تركيه نيز به اين سياستمدار جوان توجهي ندارد، براي همين روي سياست‌هاي رحيمانه ايران حساب بازكرده است و براي بهبود منطقه متبوعش سعي مي‌كند كه بهترين‌ها را رقم بزند و نگذارد تا دشمني‌هايي كه در زمان عمويش اقليم را تهديد مي‌كرد ادامه داشته باشد.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.