انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
ورزش
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
گزارش كامل بازي استقلال و ذوب‌آهن
خرید و فروش تیم های فوتبال ممنوع است
توجیهات آقای آلمانی
دست‌انداز اسراييلي
بایکوت قوی ترین ها
گزارش كامل بازي پرسپوليس و پديده
تکلیف VAR چه شد؟
کذب فوتبالي
خلاصه ديدار آبي‌پوشان پايتخت و قرمزپوشان تبريز
گزارش كامل بازي پرسپوليس با استقلال اهواز
از آن اوج تا این فرود
طلبکارِ شکست‌خورده
امان از تکرار تاریخ
رانت بلیت!
مسی دو برابر رونالدو دستمزد می‌گیرد
كي‌روش نرسيده به كلمبيا حاشيه‌ساز شد!
ساختار فوتبال بايد تغيير كند
گزارش كامل بازي استقلال با پيكان كه 4 برصفر به پايان رسيد
بلوای داخلی - خارجی
حکومت سوگلی‌ها
گزارش كامل بازي پرسپوليس و پديده
ارتشی با دو جین بازیکن
گل بكار و گلستان درو كن
خود شکن، آیینه شکستن خطاست
کشتی به گل نشسته کُشتی
رشیدپور فکرکرده قطری ها مثل ما پاداش را در بوق و کرنا می کنند
کاندیدای رد صلاحیت شده، برگشت
لابی برای ژنرال
جنگجوی جنگ‌های بی‌حاصل
نباید چشم‌مان را به روی همه خوبی های کی روش ببندیم
گزارش كامل بازي قطر و ژاپن
پرده برداری کی‌روش از حرف‌های تاج علیه سلطانی‌فر!
معز علی، مردی شبیه رویاها
سلبریتی های بدون جام
چالش سرمربی «بزرگ»
آقای تک جام
نمک پیشکسوتان روی زخم مردم ایران
خدانگهدار اسطوره فردا!
نگون بختان
هارا گير ي اير اني
كيروش از فوتبال ايران خداحافظي كرد؟
گزارش كامل بازي ايران وژاپن
پرخاش به داور عامل سقوط
اعتراف تلخ سردار
چشم انداز تاریک
ژاپن نه، حواس مان به قطر باشد
تجمید مارکا از عملکرد آزمون و ایران در جام ملت‌های آسیا
شطرنج تازه کی روش
دیوار دور خانه ما «چینی» است
چین قوی‌تر از عمان است
بیشتر
کد خبر: 68618 | تاریخ : ۱۳۹۶/۱۱/۷ - 15:23
كارشناسان كنتراتي

كارشناسان كنتراتي

اشتباه صدا و سيما در كارشناس‌سازي منجر به ايجاد شايبه‌هايي شده است.

قانون-اشتباه صدا و سيما در كارشناس‌سازي منجر به ايجاد شايبه‌هايي شده است.

به گزارش قانون، هفته بيست و يكم رقابت‌هاي ليگ‌برتر فوتبال روز گذشته با برگزاري سه ديدار به پايان رسيد. رقابت‌هايي كه هر هفته به صورت زنده از شبكه سوم سيما و در قالب برنامه فوتبال برتر براي هواداران به نمايش در مي‌آيد و آن‌ها علاوه بر تحليل‌هاي كارشناسان، از آمار و ارقام بازي‌ها نيز به صورت لحظه‌اي مطلع مي‌شوند.

هرچند كه در ماه‌هاي اخير فدراسيون فوتبال و صدا و سيما درگيري نامحسوس و در سكوت خبري داشته‌اند اما فشار هواداران هرگز اجازه نداده اين بازي‌ها پخش زنده نشود. حضور كارشناسان تلويزيوني كه توان صحبت كردن و تحليل لحظه‌اي بازي‌ها را داشته باشند از سال‌هاي گذشته آغاز شده اما صدا و سيما در اين فصل تلاش كرده از كارشناساني استفاده كند كه جوان‌تر هستند و در واقع قيد كارشناسان قديمي را زده است. نگاهي به روند دعوت از كارشناسان به برنامه نشان مي‌دهد برنامه فوتبال برتر همواره تلاش كرده از كارشناسان متنوعي براي برنامه‌هاي خود استفاده كند؛ هرچند كه برخي از آن‌ها مثل اميدرضا روانخواه يا حامدكاويانپور به كارشناسان ثابت شبكه‌هاي مختلف تلويزيوني تبديل شده‌اند.

اين اتفاقات در حالي رخ داده كه كاويانپور، منتقد سرسخت برخي برنامه‌هاي تلويزيوني است و در اينستاگرامش برنامه 90 را با نام «برنامه فتنه» معرفي مي‌كند. شنيده‌ها حاكي از آن است كه برخي مجريان تلويزيوني كه شايعاتي درباره اختلاف‌شان با عادل‌فردوسي‌پور مطرح مي‌شود با دعوت از چهره‌هاي منتقد برنامه 90 سعي دارند جلوي بايكوت آن‌ها را بگيرند.

استانداردهاي جهاني

در بيشتر شبكه‌هاي تلويزيوني دنيا، يك يا چند كارشناس با عقد قرارداد رسمي به عنوان كارشناس ورزشي آن شبكه معرفي مي‌شوند. به‌عنوان مثال مصطفي دنيزلي در دوره‌اي كه سرمربي پرسپوليس بود، هفته‌اي يك‌بار به عنوان كارشناس در شبكه‌اي‌تركيه‌اي حاضر مي‌شد. در واقع قرارداد كارشناسان به گونه‌اي منعقد مي‌شود كه آن‌ها اجازه ندارند در برنامه‌اي حاضر نشوند و در صورت رخ دادن چنين اتفاقي، با جريمه مالي سنگين روبه‌رو خواهند شد. اما خصوصي نبودن صدا و سيماي ايران، اين اجازه را به تهيه كننده و عوامل برنامه‌هاي ورزشي نمي‌دهد و آن‌ها مجبورند كه دم دست‌ترين كارشناسان را به برنامه دعوت كرده و از نظرات‌شان استفاده كنند. استفاده از چهره‌هاي تكراري و افرادي كه در تيم‌هاي باشگاهي خود عملكرد ناموفقي داشته‌اند، سبب شده بي‌اعتمادي به كارشناسان بيش از پيش شود. به عنوان مثال چندي قبل از مهدي تقوي، مجيد صالح و هومن افاضلي كه فوتبال‌هاي خارجي را تحليل مي‌كنند، پرسيده شد چرا در تيم‌هاي خود عملكرد موفقي ندارند اما با اين حال فوتبال بارسلونا و رئال‌مادريد را تحليل مي‌كنند؟ پاسخ مشترك همه آن‌ها اين بود كه عوامل و ابزارهاي لازم براي كسب موفقيت موجود نيست و هرچند مي‌توانند فوتبال تيم‌هاي مطرح دنيا را تحليل كنند اما تيم‌هاي‌شان هرگز نمي‌توانند به سبك آن‌ها فوتبال بازي كنند.

تابوشكن

عادل فردوسي‌پور در سال‌هاي اخير نمونه بارز تابوشكني در صدا و سيما بوده، او بارها از افرادي مثل دونگا يا لوييز فيگو دعوت كرده تا كارشناسي بازي‌هاي مهم را به آن‌ها بسپارد. مربياني كه مخاطبان به آن‌ها اعتماد ويژه‌اي دارند و هرگز نقدي مثل آنچه بر مربيان ايراني رواست، به آن‌ها وارد نمي‌شود. به هر ترتيب 21هفته از رقابت‌هاي ليگ‌برتر فوتبال گذشته و نگاهي به كارشناسان دعوت شده به برنامه «فوتبال برتر» نشان مي‌دهد تا اين هفته از رقابت‌ها و در مجموع ديدارهاي استقلال و پرسپوليس،23 كارشناس مختلف را به تلويزيون دعوت كرده كه سهم محسن خليلي، حامد كاويانپور و سهراب بختياري‌زاده چهار برنامه بوده، ادموند بزيك و محمدحسن انصاري‌فرد با سه بار دعوت به تلويزيون در رتبه بعدي قرار دارند و رضا عنايتي، منصور ابراهيم‌زاده، محمدرضا زادمهر، رضا رجبي و اصغر حاجيلو هر كدام با يك بار حضور در تلويزيون به‌عنوان كارشناس بازي‌هاي فوتبال برتر در رتبه‌هاي بعدي قرار دارند.

البته اين شامل ديدارهاي دوستانه تيم‌ملي نيز مي‌شود. براساس نظرسنجي‌هاي منتشر شده پس از بازي‌ها، هواداران به حضور رضا رجبي، پيشكسوت استقلال در تلويزيون كمترين اقبال را نشان داده‌اند و اميد روانخواه، بيشترين استقبال كننده را در بين آن‌ها داشته است.

ظهور چهره‌هاي جديد

«كارشناس‌پروري» در صدا و سيما به مرور در حال انجام شدن است. چهره‌ها يك به يك در حال ظهور هستند و كارشناسان قديمي مثل امير حاج‌رضايي و مرتضي محصص به جز موارد خاص، به تلويزيون دعوت نمي‌شوند.

به ‌گونه‌اي‌كه حاج‌رضايي هرگز و محصص تنها براي يك بازي به‌عنوان كارشناس حضور داشته، حميدرضا صدر نيز به دوستانش گفته‌است اكنون تمايلي به حضور در صدا و سيما ندارد. برندسازي افراد در صدا و سيما، شايعاتي را نيز در پي داشته است؛به عنوان مثال شنيده‌ها حاكي از آن است كه يكي از كارشناسان تلويزيوني به واسطه رفاقت با يكي از گزارشگران و به واسطه حضور همزمان هر دو در يك شركت خصوصي توليد پوشاك، وارد تلويزيون شده و با مطرح كردن خود به عنوان كارشناس، قصد داشته است مربيگري را در يك تيم ليگ‌برتري تجربه كند. استفاده از رسانه‌ملي براي مطرح كردن بازيكنان پيشين سرخابي به‌عنوان كارشناس، سبب شده تا آن‌ها در قامت يك مربي براي هواداران معرفي شوند و همين موضوع راه را براي موفقيت‌هاي بيشتر هموار كرده است.اما نكته قابل تامل حضور برخي كارشناسان تلويزيوني است كه هيچ اطلاعاتي درباره بازي‌ها ندارند.

در يكي از بازي‌هاي ليگ برتر كه از شبكه ورزش پخش شده، كارشناس حاضر در برنامه هيچ اطلاعاتي از بازي نداشت و پيش از حضور در صدا و سيما از خبرنگاران درخواست كرده بود تا تمام اطلاعات بازي و تحليل‌ها را براي او پيامك كنند تا بتواند اين اطلاعات را به عنوان نظر شخصي با مخاطبان مطرح كند. حضور در صدا‌و‌سيما تجربه جذابي براي چهره‌هايي است كه فوتبال را كنار گذاشته‌ و علاقه‌ دارند خود را دوباره مطرح كنند. امادر اين ميان حضور تكراري برخي كارشناسان شايبه‌هايي را ايجاد كرده كه مبادا تلويزيون به تريبون شخصي برخي مجريان و گزارشگران تبديل شده كه از طريق آن بتوانند رفاقت خود را با برخي چهره‌ها پررنگ‌تر كنند.

 

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.