انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رابطه ایران و پاکستان «بی‌نظیر» نیست!
درخواست نمايندگان از ظريف براي بازگشت به وزارت‌خارجه
ادعاي كريمي‌قدوسي درباره ظريف
لرزه ظريف بر اندام سياستمداران
انتقاد تند آيت‌الله‌خامنه اي از ازدواج سفيد
تكذيب دستور گرفتن روحاني از MI6
تكذيب يك شنود
نبرد ديدگاه‌ها
نقش اصلاح‌طلبان در بحران‌ امروز
احزاب در ایران نان انتخابات را خورده اما چوبش را نخورده‌اند
آرشيو صدا و سيما را از كشور خارج كرده‌اند!
وضع آزادی از زمان طاغوت بدتر شده است
تقدير آيت‌ا...‌خامنه‌اي از نوجوان شطرنج‌باز
نمره ۲۰ از ۱۰۰ روحاني
دومينوي خودخواهي و ضربه به هم‌ميهن
دولت نمي‌تواند به متخلفان كمك كند
سرنوشت FATF در گرو رفراندوم
اندیشه ایرانشهری به مثابه ابرگفتمان
ارسال لایحه «جامع انتخابات» به مجلس
اصلاح‌طلبان نباید با یکدیگر درگیر شوند
واكنش خنثي ظريف درباره FATF
زندگي اشرافي با انقلابي‌گري سازگاري ندارد
اميد به كليد سندرز
پارادوكس مودت ـ تخاصم
نپیوستن به FATF یعنی نه به شفافیت بین المللي
تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تا ۴ ماه دیگر
آيت‌الله خامنه‌ای درگذشت محمدمؤمن را تسلیت گفتند
يك امام جمعه ديگر نيز كناره‌گيري كرد
تحكيم وحدت با اژدهاي زرد
لبيك صوتي!
گره ارشادي
رد شهادت و عباي روحانيت
راهبرد شرقي
پژمانفر، رييس دفتر روحاني را تهديد كرد
رياست‌جمهوري اختصاص هزارميلياردي به پديده را تكذيب كرد
شهادت زکریا سازمان ملل را از خواب غفلت بیدار کند!
ایران و ایالات متحده ،حکایت تلخکامی و شرح جدایی
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
بدهكار اصلي اروپاييان هستند
حاتم‌بخشي هزارميلياردي
نماينده ولي فقيه در خوزستان از امامت جمعه استعفا داد
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
كنايه جهنمي به علي‌مطهري!
جزييات انهدام خانه‌های تيمى عوامل حادثه تروريستی زاهدان
اعانه‌اي كه پايمال مي‌شود!
سایه بحران دیپلماتیک بر روابط تهران- اسلام آباد
هشدار از قم به عربستان و پاكستان
من به مسئولین و دولتی‌ها نمی‌گویم چه کنند
اولين سيلي سپاه به تروريست‌هاي زاهدان
فيك‌نيوز فارس را كريمي قدوسي تكذيب كرد!
بیشتر
کد خبر: 68868 | تاریخ : ۱۳۹۶/۱۱/۹ - 14:55
شيطنت‌هاي نوين رسانه پير
تغيير مشي نامحسوس بي‌بي‌سي فارسي بايد جدي گرفته شود

شيطنت‌هاي نوين رسانه پير

از کنار این تغییر مشی تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی نباید ساده و سرسری گذشت زيرا هیچ گاه فقط یک رسانه نبوده و همیشه در این بنگاه خبرپراکنی فراتر از خبر خرید وفروش شده است

قانون- احسان‌اقبال سعيد

از زمان آغاز ناآرامی های اخير ایران لحن تلویزیون فارسی بی بی سی متعلق به بریتانیا آشکارا عوض شده است. این رسانه در تمام این سال‌ها بر بی طرفی رسانه ای و کار حرفه ای تاکید کرده بود اما پس از حوادث دی ایران لحن تندی برگزیده و در هیبت یک تلویزیون مخالف تابلو دار جمهوری اسلامی ایران عمل می کند.

در9 سال فعالیت تلویزیون بی بی سی حتی در شرایط دشواری چون سال 88 هم سعی در اتخاذ مشی‌اي داشت که اصول اولیه کار حرفه ای را رعایت کرده یا دست کم به آن تمارض كرده تا برند رادیو بی بی سی در حوزه تلویزیون نيز تداوم یابد، اما سوال اساسی این است که چه اتفاقی افتاده که لحن رسانه مذكور به این سان با رسانه های اپوزیسیون برانداز وعصبانی هم سو شده است؟

به نظر می آید نباید این تغییر و تحول را سرسری وگذری نظاره کرد و شاید این تنها بخش کوچکی از طرحی بزرگ‌تر باشد. بی بی سی یا آنچه بنگاه خبرپراکنی بریتانیا خوانده می شود اول بار در عصر رضاشاه پهلوی با رادیو به خانه های گروهی از ایرانیان متمول وباسواد راه یافت. گویندگان نامداری در غنای ادبی و خبری آن رسانه و مقبولیتش نقش داشتند و در روزگاری که رادیوي جوان و تازه کار ایران با فرستنده‌های ضعیف تازه در عصر رضاشاه آغاز به‌کار کرده بود وبیشتر مدح شاه و موسیقی پخش می کرد صدای متفاوتی را به گوش ایرانیان رساند. رضاشاه که با کمک یا دست کم موافقت بریتانیا موفق شده بود پادشاه ایران شود در میان جنگ عالمگیر دوم مغضوب بریتانیا شد و تصمیم این کشور ومتفقین بر اشغال ایران و ساختن پل پیروزی برای کمک به شوروی در نبرد با آلمان نازی بود؛ به همین دلیل بی بی سی حملات گسترده ای را علیه دوست پیشین بریتانیا، رضا شاه، آغاز کرد و او را مستبد، قاتل و غارتگر نامید. با اشغال ایران توسط متفقین بی بی‌سی اعلامیه معروف یک لیوان آب زلال را پخش کرد که توسط بلندگوهای نصب شده در سطح «طهران» آن روزگار به گوش عموم رسید و در آن اعلام کرد بریتانیا خود رضاشاه را آورده واکنون پس از سیاهکاری های او خود او را می برد! در غائله نفت و درگیری ایران دوران نخست وزیری مصدق با بریتانیا بی بی سی آشکارتر از همیشه به ایفای نقش می پردازد.

کار تا آنجا بالا می گیرد که حتی کارکنان فارسی زبان حاضر به خواندن متون توهین آمیز و تخریبی علیه مصدق نمی شوند و برخی انگلیسی‌های فارسی‌دان این کار را انجام می دهند. بارزتر از همیشه زمانی است كه به محمدرضاشاه جوان بر سر مساله عزل مصدق گفته می‌شود که امشب رادیو بی بی سی به جای عبارت همیشگی ساعت 12 نیمه شب است عبارت «ساعت دقیقا 12 نیمه شب است»را به‌کار خواهد برد و کد و کلید کودتا به شاه داده می شود.

از عجایب اینکه حتی در سال های بعد خود شاه نيز اجازه فعالیت به بی بی سی در ایران را نمی دهد و در جریان ناآرامی های منجر به انقلاب اسلامی نيز توطئه را زیر سر بی بی سی می داند و دائم از سفیر خود در لندن، پرویز راجی، که به سبب حسن صورت و معشوقگی اشرف به این جایگاه رسیده، می خواهد به هر طریق صدای بی بی سی را خاموش کند.

بازه‌اي شبهه‌دار

در سال‌های پس از انقلاب تا قبل از تاسیس تلویزیون فارسی، این رسانه در جریان پخش نامه آیت ا... منتظری به امام(س) که حتی قبل از رسیدن به دست امام(س) در این رادیو خوانده می شود شاهد نقش آفرینی بی بی سی هستیم. با تاسیس تلویزیون در سال 1387 فعالیت این رسانه وارد فاز جدیدی شد که یک ماه اخیر عجیب ترین رویکرد این رسانه را شاهد هستیم. بی بی سی برای جذب مخاطب و حفظ برند خود بي‌شك سعی در حفظ اصول حرفه ای دارد اما نمی توان از یاد برد وزارت خارجه بریتانیا از محل مالیات شهروندان مقتصد و خسیس بریتانیایی برای امور خیریه به بخش تلویزیون فارسی بودجه نمی دهد و سیاست و انتظاری پشت این هزینه‌کرد وجود دارد. بی بی سی آشکارا ناآرامی ها در ایران را گسترده و اوضاع را رو به زوال نشان می‌دهد در حالی که به اذعان بسیاری ناظران بی طرف کثرت شرکت‌کنندگان باوجود پراکندگی بیشتر جفرافیایی چندان چشمگیر نبود و و ساکنان چتم هاوس(محل ساختمان قدیم بی‌بی‌سی) اصرار کم‌سابقه ای در القای تداوم ناآرامی‌های گسترده دارند و لحن گویندگان نيز به غایت بی پروا و جانبدارانه شده است. از سوی دیگر با دعوت از کارشناسان مختلف سعی در نشان دادن ناکارآمدی اصلاح طلبان و عبور برخی هواداران رييس دولت اصلاحات از او را دارد تا نشان دهد دیگر هیچ گزینه بدیلی برای بهبود در درون نظام و کشور وجود ندارد و جالب اینکه افرادی چون عطا مهاجرانی که تا چندی قبل به عنوان اسلام شناس، استاد دانشگاه و چندین و چند عنوان دیگر در این رسانه حاضر می شد اکنون با عنوان حامی حکومت ایران در خارج توسط این رسانه خطاب می شود! حال باید علل این تغییر رفتار بی بی سی را واکاوی کرد؟

توطئه در لندن

در میان کشورهای اروپایی، بریتانیا همیشه همگرایی بیشتری با ایالات متحده داشته و گاه سعی کرده در دوران افول نسبی پس از جنگ عالمگیر دوم بسیاری امور دشوار را با مشارکت یا به خرج ایالات متحده انجام دهد. همراهی تونی بلر با بوش در مداخلات نظانی آمریکا در خاورمیانه باوجود پرهیز بسیاری کشورهای مهم اروپایی از مصادق بارز این رفتار محسوب مي‌شود وملموس تر از همه برای ما ایرانیان کشاندن پای آمریکا به غائله نفت و سرنگونی دولت ملی مصدق به دست وخرج ایالات متحده با بازیگردانی بریتانیاست.

شايد با استقرار ترامپ در کاخ سفید با توجه به بی پروایی و سبک‌سری او رژیم صهيونيستي و عربستان هم شرایط را برای ضربه زدن به ایران اعم از اینکه به دنبال ضربه نهایی باشند یا یک ضربه بزرگ، توطئه بزرگی برای ایران تدارک دیده باشند وبریتانیا نيز که به پول بخشی از اعراب بسیار وابسته است و برای جمع کردن آن حتی ترزا می را با گردن کج راهی خاورمیانه کرد و همین گونه نیاز ابدی به ایالات متحده در دهه های اخیر با این توطئه همراه شده و مهم ترین ابزار خود بی بی سی فارسی را هم بسیج کرده باشد و با گزیدن لحن عداوت آمیز بخواهد برادری خود را به سلمان، ترامپ و بی بی ثابت کند.

انتقام تحقیر

بریتانیایی‌ها در سیاست کینه توز هستند و دوست دارند غرور شکسته‌شان را با نشان دادن ضرب شستی ترمیم کنند. بازداشت ملوانان و اشغال سفارت زخم‌هایی بر تن این غرور بریتانیایی بود (این قلم به هیچ روی بر این دو عمل صحت نمی گذارد و تنها قصدش از ذکر آن‌ها روایت است نه قضاوت) اما ماجرای بازداشت نازنین زاغری شهروند ایرانی–بریتانیایی به جرم جاسوسی، که اظهارات بوریس جانسون، وزیر خارجه انگلیس که جرم زاغری را در ایران سنگین تر و مستدل تر نيز کرد موجب التهاب درون جامعه انگلستان شد و حتی سفر خود جانسون به تهران برای رفع و رجوع قصه نيز افاقه نکرد. (چقدر هیبت آقای جانسون برای وزیر امور خارجه بودن ناساز است) شايد بخش هایی از حاکمیت لندن به ويژه در وزارت خارجه تحت فرمان جانسون بخواهند تلافی کنند و در ادامه با پایین کشیدن فتیله و تعدیل بی بی سی در مورد خاص خانم زاغری به گشایشی دست یابند و اندکی نيز جبران تحقیر را بکنند.

اپوزیسیون تراشی

پراکندگی و اختلافات گسترده به همراه نقاط ضعف عمیق مخالفان جمهوری اسلامی در خارج، مخالف نشان دار و صاحب وزنی را برای نظام باقی نگذاشته است و در ناآرامی های اخير وقتی عده ای کم شمار از سلطنت پهلوی یاد کردند شايد ایده تبدیل فرزند آخرین پادشاه مخلوع ایران به رأس اپوزیسیون به ذهن رژيم صهيونيستي و عربستان رسیده باشد اما آن ها فاقد رسانه تاثیر گذار و تیم حرفه‌ای خبری بودند، به همین دلیل وظیفه اپوزیسیون تراشی به بریتانیا و بی بی سی واگذار می شود. جالب اینکه در خود بریتانیا در موسم ازدواج نوه ملکه با کیت میدلتون بسیاری از مردم در اعتراض به این ازدواج و هزینه های آن از محل مالیات های مردم تجمع کرده و سیستم سلطنتی را ارتجاعی خوانده و خواهان استقرار جمهوری می شوند اما فقط در حد سخنانی کم رمق از جانب مخالفان پراکنده تعبیر می شود ودر مورد ایران با شعار چند نفرشاهد تولید وتولد راس اپوزیسیون توسط دایه مهربان‌تر از مادر در بی بی سی هستیم.

روباه پير و شيطنت‌هاي سلطنتي

هرچه هست از کنار این تغییر مشی تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی نباید ساده و سرسری گذشت زيرا هیچ گاه فقط یک رسانه نبوده و همیشه در این بنگاه خبرپراکنی فراتر از خبر خرید وفروش شده است و شاید بهتر باشد این نواها و صدا‌ها را دقیق تر رصد کرد.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.