انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رابطه ایران و پاکستان «بی‌نظیر» نیست!
درخواست نمايندگان از ظريف براي بازگشت به وزارت‌خارجه
ادعاي كريمي‌قدوسي درباره ظريف
لرزه ظريف بر اندام سياستمداران
انتقاد تند آيت‌الله‌خامنه اي از ازدواج سفيد
تكذيب دستور گرفتن روحاني از MI6
تكذيب يك شنود
نبرد ديدگاه‌ها
نقش اصلاح‌طلبان در بحران‌ امروز
احزاب در ایران نان انتخابات را خورده اما چوبش را نخورده‌اند
آرشيو صدا و سيما را از كشور خارج كرده‌اند!
وضع آزادی از زمان طاغوت بدتر شده است
تقدير آيت‌ا...‌خامنه‌اي از نوجوان شطرنج‌باز
نمره ۲۰ از ۱۰۰ روحاني
دومينوي خودخواهي و ضربه به هم‌ميهن
دولت نمي‌تواند به متخلفان كمك كند
سرنوشت FATF در گرو رفراندوم
اندیشه ایرانشهری به مثابه ابرگفتمان
ارسال لایحه «جامع انتخابات» به مجلس
اصلاح‌طلبان نباید با یکدیگر درگیر شوند
واكنش خنثي ظريف درباره FATF
زندگي اشرافي با انقلابي‌گري سازگاري ندارد
اميد به كليد سندرز
پارادوكس مودت ـ تخاصم
نپیوستن به FATF یعنی نه به شفافیت بین المللي
تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تا ۴ ماه دیگر
آيت‌الله خامنه‌ای درگذشت محمدمؤمن را تسلیت گفتند
يك امام جمعه ديگر نيز كناره‌گيري كرد
تحكيم وحدت با اژدهاي زرد
لبيك صوتي!
گره ارشادي
رد شهادت و عباي روحانيت
راهبرد شرقي
پژمانفر، رييس دفتر روحاني را تهديد كرد
رياست‌جمهوري اختصاص هزارميلياردي به پديده را تكذيب كرد
شهادت زکریا سازمان ملل را از خواب غفلت بیدار کند!
ایران و ایالات متحده ،حکایت تلخکامی و شرح جدایی
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
بدهكار اصلي اروپاييان هستند
حاتم‌بخشي هزارميلياردي
نماينده ولي فقيه در خوزستان از امامت جمعه استعفا داد
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
كنايه جهنمي به علي‌مطهري!
جزييات انهدام خانه‌های تيمى عوامل حادثه تروريستی زاهدان
اعانه‌اي كه پايمال مي‌شود!
سایه بحران دیپلماتیک بر روابط تهران- اسلام آباد
هشدار از قم به عربستان و پاكستان
من به مسئولین و دولتی‌ها نمی‌گویم چه کنند
اولين سيلي سپاه به تروريست‌هاي زاهدان
فيك‌نيوز فارس را كريمي قدوسي تكذيب كرد!
بیشتر
کد خبر: 69087 | تاریخ : ۱۳۹۶/۱۱/۱۱ - 16:24
هل دادن توليد در بهارستان
نمايندگان به دنبال آن هستند كه با طرحي، دو ماده را به قانون رفع موانع تولید الحاق كنند

هل دادن توليد در بهارستان

نمايندگان براي آنكه بتوانند اين مشكلات را تا حد اندكي رفع كنند به دنبال آن هستند كه با طرحي دو ماده را به قانون رفع موانع تولید ا لحاق كنند.

قانون- مديريت‌هاي ناكارآمد سال‌هاست گريبان‌مردم ايران راگرفته و مشكلات فراواني براي كشور ايجادكرده است. در اين بين رانت‌ها، رابطه‌ها، بي‌توجهي‌ها، نبود اطلاعات كافي مديريتي، هزينه‌هاي فراوان و ... نيز سبب شده تا چرخ توليد كه يكي از راه‌هاي نجات كشور است در چاله بيفتد و به معضلات اين مردم افزوده شود. حال نمايندگان براي آنكه بتوانند اين مشكلات را تا حد اندكي رفع كنند به دنبال آن هستند كه با طرحي دو ماده را به قانون رفع موانع تولید ا لحاق كنند. در همين راستا نمایندگان در نشست علنی (سه شنبه 10 بهمن) مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل 44 قانون اساسی با کلیات این طرح یک فوریتی مبنی بر الحاق دو ماده به قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقاي نظام مالی کشور موافقت کردند. این طرح در خصوص رفع موانع تولید و سرمایه‌گذاری و ایجاد هماهنگی میان دستگاه‌ها، بانک‌ها و تولید‌کنندگان در دستور کار قرار گرفته است. در جریان بررسی این طرح برخی از نمایندگان به شرح زیر مخالفت و موافقت خود را بیان داشتند:

افزايش چالش‌های بانکی

سید فرید موسوی، نماینده مردم تهران در مخالفت با تصویب این طرح، گفت: کشور با چالش‌هایی روبه‌رو است و این چالش‌ها یک شبه ایجاد نشده بلکه حاصل تصمیماتی است که دولت و مجلس گرفته است، بنابراين از نمایندگان تقاضا دارم به این طرح رای موافق ندهند زيرا نه تنها بحران و چالش‌های بانکی را برطرف نمی‌کند بلکه سبب افزایش آن‌ها نیز می‌شود و نمی‌تواند فرآیند مدیریت اعتباری را اصلاح کند. وی ادامه داد: مشکل تولید باید رفع شود اما رفع این مشکل با تصویب طرح فوق حاصل نخواهد شد زيرا چالش‌های بانکی بیشتر می‌شود.

حكميت بانك مركزي

محمدحسین حسین زاده بحرینی، نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس نیز در موافقت با این طرح گفت: منابع اصلی کشور که قرار است تولید و اشتغال از طریق آن‌ها تغذیه شود همگی در اختیار بانک‌ها قرار دارد در حالی که اصل بانکداری این است که تخصیص‌ها از سوی خود بانک‌ها صورت گیرد اما متاسفانه دغدغه بانک‌ها با دغدغه نمایندگان، ريیس جمهور و وزرا همسو نیست زيرا اگر این همسویی وجود داشت به چنین طرحی نیاز نبود و ده‌ها و صدها کارخانه تولیدی تعطیل نمی‌شدند. وی با بیان اینکه اگرچه کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی نباید بانک‌ها را زیر بلیت استانداران قرار دهد چرا که وظیفه بانک مرکزی هدایت و نظارت است، افزود: بانک مرکزی پذیرفت هیاتی را در استان‌ها تشکیل دهد تا حاکم بین بانک‌ها و تولید‌کنندگان شود. اکنون تولیدکنندگان پناهی ندارند؛ به عنوان مثال اگر بانک بگوید طرح تولیدکننده توجیه ندارد هیچ کس نمی‌تواند از آن دفاع کند.

انتقاد از بي‌توجهي به طرح‌هاي قبلي

حسینعلی حاجی دلیگانی، نماینده مردم شاهین شهر در مجلس نیز با مخالفت با کلیات طرح یک فوریتی الحاق دو ماده به قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقاي نظام ملی کشور گفت: انتظار مجلس، کارآفرینان و دولت از کمیسیون ویژه این بود که وقت بیشتری برای بررسی این طرح می‌گذاشتند. براي مثال باید ریاست آن بر عهده ريیس جمهور یا معاون اول یا وزیر مربوطه باشد نه بانک مرکزی. وی ایجاد کارگروهی در استان‌ها با حاکمیت بانک مرکزی را ضامن لازم برای اجرای قانون ندانست و گفت: قانون تسهیل فضای کسب و کار نیز با وجود آن که مدت‌هاست از تصویب آن می‌گذرد هنوز اجرایی نشده است زيرا وزیر اقتصاد کارگروه‌های مربوطه را پس از گذشت سه سال هنوز تشکیل نداده است.

هماهنگی بانک‌ها و دستگاه‌ها

همچنین رمضانعلی سبحانی‌فر، نماینده مردم سبزوار در موافقت با این طرح گفت: این طرح را مترقی می‌دانم چرا که ناهماهنگی‌های بسیاری میان دستگاه‌ها وجود دارد که این قانون می‌تواند موانع تولید را رفع کند. وی با بیان اینکه اکنون به دنبال ناهماهنگی بین بانک‌ها و دستگاه ها، انواع و اقسام سنگ‌ها جلوی پای تولید‌کننده انداخته می‌شود، گفت: ایجاد ستاد هماهنگی میان بانک‌ها و دستگاه‌ها برای رفع مشکلات تولید‌کنندگان ضرورت امروز جامعه است. عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس ادامه داد: این کارگروه به بانک مرکزی اجازه می‌دهد هیاتی از خبرگان بانکی و اقتصاددانان را در هر استان تشکیل دهد تا مستندات طرح‌های تولیدی را مورد بررسی قرار دهد. همچنین به استاندار فرصت داده می‌شود و این فرصت ضروری است زيرا آن‌ها بهتر از هر مسئول دیگری از مشکلات تولید‌کنندگان استان خود باخبر هستند.

بانک مرکزی سیاست گذار و ناظر است

سیدعلی ادیانی، نماینده، مردم قائمشهر در مجلس نیز با استناد به قانون اساسی گفت: طبق ماده 61 بخش خصوصی نمی‌تواند برای هیات وزیران تصمیم‌گیری کند، همچنین در ماده 62 نیز ابهام وجود دارد چنانکه بانک مرکزی در ایران سیاست‌گذار است نه مجری اما این طرح بانک مرکزی را به میدان اجرایی می‌کشاند و این باعث می‌شود مجلس دیگر نتواند بانک مرکزی را که فقط هدایتگر و ناظر است مورد سوال قرار دهد، در نهایت باید پرسید چه کسی پاسخگو خواهد بود.

نفسي كه از سرمایه‌گذار گرفته مي‌شود

همچنین محمد عزیزی، نماینده ابهر در موافقت با طرح مذکور گفت: در گذشته کارگروه رفع موانع تولید وجود داشته اما اکنون می‌خواهیم این کارگروه را قانون کنیم. استان‌ها کارگروه‌های بسیاری دارند اما اختیارات آن‌ها محدود است و سازمان‌ها و بانک‌ها با استانداری‌ها همراهی نمی‌کنند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه متاسفانه برخورد با سرمایه‌دار در ایران شایسته نیست در حالی که باید برای آن‌ها احترام ویژه‌ای قائل شد، افزود: تسهیل شرایط تولید مهم‌ترین کاری است که امروز باید انجام دهیم نه آنکه تولیدکننده برای گرفتن یک مجوز 18ماه دوندگی کند،در واقع بانک‌ها نفس سرمایه‌گذار را گرفته‌اند. وی تصریح کرد: به یقین دادن این چهار قران به صنایع تولیدی مشکلی را برای کشور ایجاد نمی‌کند بلکه مشکلات را صندوق ذخیره فرهنگیان، بانک‌ها و تسهیلات بی‌ضابطه ایجاد کرده اند.

فرصت تمرکززدایی

حمیدرضا فولادگر، ريیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی مجلس نیز در این خصوص گفت: اکنون کارگروه‌هایی در استان‌ها متشکل از نمایندگان دستگاه‌ها ، بانک‌ها و تولیدکنندگان وجود دارد که تشخیص می‌دهند آیا طرح تولید‌کننده مستحق حمایت است یا خیر؟، به همین دلیل هيات حاکمی از سوی بانک مرکزی تشکیل خواهد شد تا بر این مهم نظارت کند. نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تمرکززدایی پیام دیگر این طرح است، افزود: برخی از ایرادات آقای ادیانی در جایگاه مخالف طرح وارد است، به همین دلیل اصلاحات عبارتی و رفع ابهاماتی صورت گرفته است. براي مثال شورای گفت وگو نمی‌تواند تعیین کننده باشد یا بخش خصوصی نمی‌تواند برای هیات وزیران تصمیم بگیرد.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.