انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رابطه ایران و پاکستان «بی‌نظیر» نیست!
درخواست نمايندگان از ظريف براي بازگشت به وزارت‌خارجه
ادعاي كريمي‌قدوسي درباره ظريف
لرزه ظريف بر اندام سياستمداران
انتقاد تند آيت‌الله‌خامنه اي از ازدواج سفيد
تكذيب دستور گرفتن روحاني از MI6
تكذيب يك شنود
نبرد ديدگاه‌ها
نقش اصلاح‌طلبان در بحران‌ امروز
احزاب در ایران نان انتخابات را خورده اما چوبش را نخورده‌اند
آرشيو صدا و سيما را از كشور خارج كرده‌اند!
وضع آزادی از زمان طاغوت بدتر شده است
تقدير آيت‌ا...‌خامنه‌اي از نوجوان شطرنج‌باز
نمره ۲۰ از ۱۰۰ روحاني
دومينوي خودخواهي و ضربه به هم‌ميهن
دولت نمي‌تواند به متخلفان كمك كند
سرنوشت FATF در گرو رفراندوم
اندیشه ایرانشهری به مثابه ابرگفتمان
ارسال لایحه «جامع انتخابات» به مجلس
اصلاح‌طلبان نباید با یکدیگر درگیر شوند
واكنش خنثي ظريف درباره FATF
زندگي اشرافي با انقلابي‌گري سازگاري ندارد
اميد به كليد سندرز
پارادوكس مودت ـ تخاصم
نپیوستن به FATF یعنی نه به شفافیت بین المللي
تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تا ۴ ماه دیگر
آيت‌الله خامنه‌ای درگذشت محمدمؤمن را تسلیت گفتند
يك امام جمعه ديگر نيز كناره‌گيري كرد
تحكيم وحدت با اژدهاي زرد
لبيك صوتي!
گره ارشادي
رد شهادت و عباي روحانيت
راهبرد شرقي
پژمانفر، رييس دفتر روحاني را تهديد كرد
رياست‌جمهوري اختصاص هزارميلياردي به پديده را تكذيب كرد
شهادت زکریا سازمان ملل را از خواب غفلت بیدار کند!
ایران و ایالات متحده ،حکایت تلخکامی و شرح جدایی
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
بدهكار اصلي اروپاييان هستند
حاتم‌بخشي هزارميلياردي
نماينده ولي فقيه در خوزستان از امامت جمعه استعفا داد
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
كنايه جهنمي به علي‌مطهري!
جزييات انهدام خانه‌های تيمى عوامل حادثه تروريستی زاهدان
اعانه‌اي كه پايمال مي‌شود!
سایه بحران دیپلماتیک بر روابط تهران- اسلام آباد
هشدار از قم به عربستان و پاكستان
من به مسئولین و دولتی‌ها نمی‌گویم چه کنند
اولين سيلي سپاه به تروريست‌هاي زاهدان
فيك‌نيوز فارس را كريمي قدوسي تكذيب كرد!
بیشتر
کد خبر: 69440 | تاریخ : ۱۳۹۶/۱۱/۱۴ - 22:43
رقابت قالیباف و رئیسی با لیست انتخاباتی جمنا در انتخابات 98

رقابت قالیباف و رئیسی با لیست انتخاباتی جمنا در انتخابات 98

اصولگرايان تلاش مي كنند كه با استفاده از ابزار جمنا براي انتخابات مجلس آتي يك فهرست واحد ارائه كنند اما فعاليت‌هاي قاليباف و رئيسي نشان مي‌دهد كه اردوگاه اصولگرايي در انتخابات 98 حداقل سه فهرست خواهد داشت.

قانون- اصولگرايان تلاش مي كنند كه با استفاده از ابزار جمنا براي انتخابات مجلس آتي يك فهرست واحد ارائه كنند اما فعاليت‌هاي قاليباف و رئيسي نشان مي‌دهد كه اردوگاه اصولگرايي در انتخابات 98 حداقل سه فهرست خواهد داشت.
به گزارش قانون به نقل از نامه نيوز، اصولگريان براي انتخابات مجلس خيز برداشته اند، زمزمه های گاه و بیگاه می گویند كه اکثریت اصولگرایان فعلا بر این عقیده هستند که از همان سازوكار 96 برای سال 98 هم بهره بگیرند. جبهه مردمي نيروهاي انقلاب كه در انتخابات رياست جمهوري اخير توفيقي حاصل نكرد گویا قرار است با تغییراتی در انتخابات 98 مورد استفاده قرار مي‌گيرد. اين را سيد محمد حسيني عضو شوراي مركزي جمنا مي‌گويد. به گفته او تمركزشان اینبار نيز روي استان‌ها و جوانان است.  او با تاييد اينكه جمنا فعاليتهايش براي انتخابات پيش رو را آغاز كرده است، گفت: « جبهه مردمی در زمینه انتخابات مجلس هم فعالیت خواهد داشت اما نقش اصلی را شوراهای شهرستان‌ها با توجه به شناختی که از جامعه خود دارند،  ایفا خواهند کرد. ... فعالیت جمنا اکنون در این حد است که ساختارش را کامل کند و آن زمان می‌تواند ارتباط‌های خود را برقرار کند و در اعماق شهرستان‌ها و استان‌ها و جاهای مختلف نیرو داشته باشد تا براساس شناختی که شوراها از شهرستان‌ها دارند،  بررسی انجام داده و فعالیت کند».

حسيني در همين مصاحبه توضيحي نيز در مورد مسئوليت جديد مهدي چمران ارائه كرده است. به گفته او ، چمران جانشين ذوالقدر شده تا مامور فعال كردن كميته‌ها سياسي،‌رسانه و ... در درون جبهه است.

اين طور كه به نظر مي‌رسد اصولگرايان قصد دارند به جاي تمركز روي 30 كرسي تهران، كرسي‌هاي شهرستان را هدف قرار داده و براي ارائه يك فهرست بلند و تشكيل يك مجلس يكپارچه مي‌كوشند. آن‌ها بعد از واگذار كردن كرسي‌هاي تهران و شوراي شهر تهران در انتخابات قبلي از راهكار رقيب خود يعني ارائه ليست واحد درس گرفته اند. اما با وجود آغاز فعاليت‌هاي جمنا و تلاشي كه چمران در چارچوب كميته‌هاي مختلف براي ارائه فهرست خواهد كرد، نمي‌توان مطمئن بود كه آن‌ها موفق به ارائه ليست واحد ‌شوند و جمنا از دومين آزمون خود سربلند بيرون ‌آيد.

قالیباف چراغ خاموش وارد صحنه شد
اينطور كه از شنيده‌ها بر می آید، محمد باقر قاليباف يعني همان كسي که نامزد نهايي جمنا نشد از همين حالا فعاليت‌هاي انتخاباتي خود را كليد زده است. افشاگري‌هاي محمد علي نجفي از شهرداري دوران قاليباف او را كمتر از همه نگران كرده و احتمالا هنوز فكر مي‌كند كه با شعارهاي 4 درصدي و 96 درصدي كاري از پيش مي‌برد. او ديگر چشم اميدي به جمنا ندارد و به همين خاطر در حال تهيه كردن فهرست خود است.

رئیسی هوای بهارستان کرد؟

قاليباف اما تنها اصولگرايي نيست كه با جمنا موازي كاري مي‌كند. سفرهاي استاني و سخنراني‌هاي با تم انتخابات رئيسي نيز حكايت از ورود او به عرصه انتخابات مجلس دارد. پيش از اين گمانه‌زني‌هايي نيز در مورد احتمال سرليستي او در انتخابات مجلس شده بود. گمانه زني‌هايي كه چندان جدي به نظر نمي‌رسد يا حداقل هنوز مورد اجماع قرار نگرفته است.  اينطور كه محمد حسيني گفته است « هنوز چنین بحثی در جمنا در اتباط با انتخابات ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی مطرح نشده است؛ چراکه این بحث زودهنگام است و فایده و نتیجه ندارد. باید زمینه‌ها فراهم شود و بعد از آن به مصادیق ورود کنیم».

برخي از تحليل‌گران مسايل سياسي ورود رئيسي به انتخابات مجلس را به نفع او نمي‌دانند و معتقدند كه اين كار پوست خربزه ديگري زير پاي او است. برخي نيز اطمينان دارند كه او توليت آستان قدس را به روياي كرسي رياست مجلس كه مشخص نيست به واقعيت بدل شود يا خير، نمي‌دهد. با همه اين‌ها شواهد و شنيده ها نشان مي‌دهد كه رئيسي قصد ورود به انتخابات آتي را دارد. چه سرليست جمنايي‌ها باشد و چه ليست خود را ارائه كند. تا همین جای کار می توان حدس زد که اصولگرايان در انتخابات 98 حداقل با سه فهرست وارد مي‌شوند. در این میان اما نمی توان از برخی تحرکات سعید جلیلی چشم پوشید، او که جلسات دولت سایه اش را کم و بیش برگزار می کند بی میل نیست اگر مستقیما ورود به انتخابات 98 را نداشت پشت صحنه یک لیست انتخاباتی را مدیریت کند.

اعتدالیون اصولگرا چه می کنند؟
اما وقتی از انتخابات 98 حرف زده می شود نمی توان از اصولگرایان اعتدالی چشم پوشید، اصولگرایانی که نماینده آنها در مجلس فعلی تا حد زیادی می توان گفت مستقلینی هستند که سال 94 در لیست اصولگرایان جایی نداشتند و با لیست امید به مجلس رفتند اما تا آخر کار پای همراهی با اصلاح طلبان نایستادند. این طیف از اصولگرایان که همراهان همیشگی علی لاریجانی هم بوده اند بعید است که بدون قید و شرط بازهم از سوی اصلاح طلبان پذیرفته شوند شاید از همین روست که تلاش هایی را برای بستن لیست آغاز کرده اند.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.