انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سرزمين
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
گردشي از زادگاه فردوسي تا ماسوله مشهد
مخالفت تشکل‌هاي مسئول با طرح گردشگري آشوراده
خنج بر چهره ميراث
شهر «دقیانوس» در خطر ویرانی
گردشگری بازاري ناکام در ایران
مسجد، تلفيق مهر ازي اير اني و اسلامي
روزگار تلخ غار باستانی بهشهر
سونامی خشکسالی و تهديد امنيت غذايي
زاگرس محمل نهفته «بيلندانا » ياجشن سده در كردستان
مسئولیت نم‌زده، بلای جان گنبد قابوس!
گزارش لغو یک جشن
خشكسالي در مديريت منابع آب
میدان هشت گنبد، زیر سایه پاساژها
تالاب‌ها در کشاکش بهره برداری و مصرف
عطش هامون
تهرانگردي در عمارت‌هاي تاريخي
دیجیتال مارکتینگ، راه پیشرفت ایران در حوزه گردشگری سلامت
تهران، محصور در فروچاله‌ها
آشوب در آشوراده
بازارهای جذاب گردشگری شهری
انتقال‌ رانتی آب
چالش های طراحی مبلمان شهری
برای نجات نقش جهان، تعارف‌ها را کنار بگذارید
گلستان در برزخ
رشد سدها بدون نظارت
از سرو ابر كوه تا قديمي‌ترين چنار تهر ان
جولان غول خشكسالي
حریم درجه یک نقش جهان اصفهان با خاک يكسان مي‌شود
گردشگري، فرصتي كه ناديده گرفته مي‌شود
جزييات وام 20ميليوني گردشگري
نفس پايتخت به شماره افتاده است
خاک سست
شیرابه، بلای جان ماهی های شمال
میر اث پارسه؛ نماد پیشکش داد و مهر به جهانیان
بازار داغ گردشگري در زمستان
روياي ديرينه تحقق حساب اقماری
تبر بر ريشه ‌ريه‌هاي تنفسي ايران
تکرار سرنوشت کارون در «تجن»
گوردخمه های همدان زیر تیغ جویندگان گنج
حفاظت پیشگیرانه، بهترین درمان برای موزه‌هاست
روستاگردي؛ كليد مهاجرت معكوس
گردشگري؛ معدن ارزي كه نمي‌بينيم
سونامي خطر با خشكي گاوخوني
ميراث عليه ميراث جهاني شوشتر
بلعیدن یک شهر به بهانه طرح توسعه دانشگاه
رازهاي آتشكده چك‌چك
شهرهاي ماشين‌محور بلاي جان شهروندان
خطر نابودي در كمين اقليم كشور
استمداد از رهبري براي نجات خليج فارس
گره پالایشگاه بر محیط‌زیست شهر ری
بیشتر
کد خبر: 69839 | تاریخ : ۱۳۹۶/۱۱/۱۹ - 02:00

اجرای فاز سوم نقشه علوم زمین و معدن

رییس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی ایران با تاکید بر اینکه معادن کشور در مناطقی قرار گرفته‌اند که با کمبود آب مواجه هستند،‌گفت‌:‌ این در حالی است که برنامه‌های توسعه‌ای برای گسترش این فعالیت‌ها تا افق 1404 در نظر گرفته شده است.

قانون-رییس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی ایران با تاکید بر اینکه معادن کشور در مناطقی قرار گرفته‌اند که با کمبود آب مواجه هستند،‌گفت‌:‌ این در حالی است که برنامه‌های توسعه‌ای برای گسترش این فعالیت‌ها تا افق 1404 در نظر گرفته شده است.

به گزارش قانون به نقل از ایسنا،دکتر راضیه لک با بیان اینکه ایران در وضعیت جغرافیایی قرار گرفته که باید دیدگاه‌ها نسبت به " آب" تغییر یابد، افزود: در روش‌های کاربردی آب جنبه‌های صرفه جویی لحاظ نمی‌شود و نیاز است در همه سطوح کشور به مساله کم آبی توجه شود.

وی با اشاره به فعالیت‌های معدنی در کشور اظهار کرد: کارخانه‌های فرآوری مواد معدنی غالبا در مناطقی چون استان یزد، کرمان، خراسان رضوی و جنوبی واقع شده‌اند که با کمبود جدی آب مواجه هستند.

لک خاطر نشان کرد: این در حالی است که بر اساس سند چشم اندازه افق 1404 برنامه‌های توسعه‌ای برای صنایعی مانند صنعت فولاد و مس در نظر گرفته شده است. ضمن آنکه آب مورد نیاز برای این میزان توسعه را در اختیار نداریم.

رییس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی پراکندگی معادن در کشور را از دیگر چالش‌های موجود در این زمینه برشمرد و یادآور شد: از سوی دیگر امکان جابه جایی و انتقال معادن به مناطق پر آب وجود ندارد از این رو نیاز به مدیریت و برنامه‌ریزی در زمینه صنایع مرتبط با معادن از نظر اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی داریم.

وی اضافه کرد: لازم است صنایع معدنی در مناطقی قرار گیرند که آب کافی وجود داشته باشد در غیر این صورت یا باید از آب بازیافتی استفاده کرد و یا آب دریا را به فلات مرکزی ایران منتقل کنیم که این اقدام علاوه بر هزینه‌بر بودن می‌تواند محیط زیست را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

لک با تاکید بر ضرورت مطالعات علمی در مراکز دانشگاهی و علمی، اظهار کرد: در این مطالعات باید جایگاه صنایع معدنی و فراوری مواد و همچنین صنایع مرتبط با معادن مشخص شود و دستیابی به نتایج قابل قبول در این مطالعات نیاز به آمایش سرزمینی دارد.

رییس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی با اشاره به اقدامات این سازمان در زمینه کم آبی کشور یادآور شد: محققان این سازمان 77 لایه اطلاعاتی مرتبط با آمایش سرزمینی را تولید کرده اند، علاوه بر آن مطالعات تهیه نقشه راه علوم زمین و معدن از 3 سال قبل آغاز شده است که فاز اول و دوم آن به پایان رسیده و فاز سوم آن آغاز شده است.

وی ادامه داد: بر اساس این مطالعات فرصت‌ها و تهدیدات، هر استانی از لحاظ محیط زیست، آب، مخاطرات زمین شناختی و موضوعات مرتبط با معادن مورد مطالعه و بررسی قرار می‌گیرد.

لک با بیان اینکه سازمان برنامه و بودجه مسئولیت آمایش سرزمینی را بر عهده دارد، ادامه داد: خوشبختانه ارتباطاتی با ارگان‌هایی که در زمینه آمایش سرزمینی فعال هستند برقرار کرده‌ایم؛ چراکه باید اقدامات مرتبط با آمایش سرزمینی به سرعت اجرایی شوند تا از اجرای پروژه‌هایی که از لحاظ زیست محیطی مشکل دارند و یا طرح‌هایی که فاقد مطالعات بنیادی هستند جلوگیری به عمل آورده شود.

وی با اشاره به پتانسیل‌های موجود در استان‌های جنوبی و شهرهای حاشیه رودها گفت: در همه جای دنیا این مناطق بهترین پتانسیل هستند که باید جدی گرفته شوند. در ایران نیز مناطقی چون سواحل مکران و استان‌های هرمزگان، بوشهر و خوزستان بهترین پتانسل برای تولید مواد معدنی و صنعت فرآوری است تا با توسعه این صنایع از خام فروشی جلوگیری شود ضمن آنکه امکان صادرات این مواد را در کشور فراهم کنیم.

لک، با تاکید بر اینکه در این زمینه باید بدانیم در چه مناطقی چه منابع و چه معادنی داریم، یادآور شد: میزان آبی که در بخش‌صنعت و معدن مصرف می‌شود بین 2 تا 2.5 میلیارد متر مکعب آب است ولی اینکه به تفکیک هر کدام از بخش‌های صنعت و معدن در سال چه میزان مصرف آب دارند هنوز اطلاعات دقیقی در دست نداریم.

رییس سازمان زمین شناسی با بیان اینکه در این زمینه خلأ داریم اضافه کرد: تا زمانی که آمایش سرزمینی در این حوزه به طور جدی انجام نشود نمی‌توان برنامه ریزی دقیقی برای میزان مصرف آب و توسعه صنایع معدنی انجام داد.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.