انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
کنایه شوخی بادامچیان به ازدواج دوم نجفی
راه انتخابی آمریکایی‌ها غلط است
محمدیان عضو حقیقی شورای انقلاب فرهنگی شد
اين همه هجمه به ظريف براي چيست؟
گفتگوي ملي، راهكاري براي عبور از چالش اقتصادي
رايزني براي بازار شام
اظهارات اخیر ظریف ایجاد امیدواری برای مقابله با فساد
مقررات اینترنت اشیا به دستگاههای حاکمیتی ابلاغ شد
آمریکا در انزوای سیاسی قرار دارد
مشکلات اقتصادی حل خواهد شد
از فرصت تحریم به نفع خود استفاده کنیم
از تحریم نفتی می‌توان یک فرصت بزرگ ساخت
کسی از «نواصولگرایی» خبر ندارد!
چیزی هم برای مصوبات مجلس باقی بگذارید!
حیرت و نفرت مانع از شناخت دقیق غرب شد
آمارسازي دردسرساز
طرحي ضد مردم تهران!
سياست زدگي و خزان در رسانه ملی
مسئولان نگران وقت‌كشي اروپا هستند
سياسيون خاص آباني
بدهکار مردم خوزستان هستیم
چه ایرادی دارد بخشی از استادیوم ورزشی به بانوان اختصاص یابد
افزايش تعداد نمایندگان تهران در انتخابات آینده
«ستاد مقابله با تحریم‌» در استان‌ها ایجاد شود
ترامپ شرایط مشوشی را درصحنه بین‌الملل ایجادکرده
ماجرای اعدام ۲۲ نفر در اهواز خبرسازی است
عرصه سیاسی باید ميداني براي ملی‌گراهاي عملگرا باشد
رابطه احزاب كارآمد و شعار زنده باد مخالف من
گفت‌وگوي ملي براي حفظ امنيت و منافع ملت است
واکنش معاون عملیات ارتش به تهدید نفتکش‌ها
اجازه فرصت سوزی به اروپا ندهیم
نامه يك نماينده به لاریجانی درباره صداوسیما
دوران تحریم از منابع خارجی استفاده خواهیم کرد
پیام تسلیت محسن رضایی در فقدان امیر لطفی
توقع از صدا و سیما بالاست
شفافيت‌، ذهنيت درباره معافيت مالياتي نهادها را تغيير مي‌دهد
از خودگذشتگي در محاق!
همگرايي با يك شريك قوي براي دوران تحريم
تشریح دستور کار کمیته ضد تحریم
قانون منع به‌كارگيري بازنشستگان و حواشي پافشاري بر آن
حوزويان اولين گام های وحدت را بردارند
واکنش فلاحت‌پیشه به لفاظی پمپئو
جلسه رفع ایرادات شورای نگهبان به لایحه CFT
انتقاد رهبر انقلاب از کسانی که درصددند یاد شهدا را به فراموشی بسپارند
خانه تکانی بزرگ در وزارت کشور
دلایل رد لوایح پالرمو وCFTدرشورای نگهبان
پرداخت اولین بسته حمایت غذایی دولت تا پایان آبان
اسامی نهادهای معاف از مالیات اعلام شد
طرح کامل نمایندگان برای استانی شدن انتخابات
آمار وزیر کشور از استانداران بازنشسته
بیشتر
کد خبر: 70341 | تاریخ : ۱۳۹۶/۱۱/۲۴ - 12:21
در انتظار روشنگري
پيگيري‌هاي دليل مرگ سيد‌امامي ادامه دارد

در انتظار روشنگري

نمايندگان مجلس در جلسه‌اي به بررسي علت فوت يك فعال محیط زیست پرداختند...

قانون-اين روزها با اتفاقاتي كه در كشور رخ مي‌دهد، شائباتي ايجاد مي‌شود و برخي مسئولان نيز پاسخ‌هايي براي آن تنظيم و ارائه مي‌كنند. در همين راستا چندي پيش خبراز دنيا رفتن سیدامامی، استاد دانشگاه و فعال محیط زیست پس از مدتي بازداشت در رسانه‌ها منتشر شد؛ رويدادي كه تا مسئولان سعي كردند براي آن توضيحاتي ارائه كنند، رسانه‌هاي مختلف برون مرزي براي آن سناريوهاي مختلفي نوشتند كه اين اتفاق نيز از ضعف اطلاع‌رساني و پاسخگويي مسئولان داخلي است. در اين باره سايت عصرايران در گزارشي از مرگ سيد‌امامي نوشت:« خبر درگذشت کاووس سیدامامی استاد دانشگاه و کارشناس محیط زیست که در زندان بازداشت بود، موجی از پرسش و نگرانی را در جامعه به وجود آورده است.

سیدامامی، استاد دانشگاه و فعال محیط زیست بود که چند روز بعد از بازداشت، خبر رسید در زندان خودکشی کرده است. هر چند عده‌ای می‌گویند که او در زندان خودکشی کرده است، اما کسانی که این استاد دانشگاه را می شناسند، با توجه به روحیات و شخصیت وی، چنین مساله‌اي را باورپذیر نمی دانند. در این میان، سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به رسانه‌ها گفته است که چنین خبری را شنیده ولی از جزییات آن اطلاعی ندارد. اینکه سخنگوی قوه قضايیه تصریح کرده است که هنوز در جریان جزيیات نیست، این امید را می دهد که در رده های بالای قوه قضايیه تصمیمی برای لاپوشانی قضیه وجود ندارد و الا آقای سخنگو می توانست بگوید که الّا و بلّا او در زندان خودکشی کرده و پرونده مختومه است. از این رو، پاسخ او را می توان حرفه ای دانست. واقعیت این است که ما نمی دانیم در زندان چه گذشته است و بنابراين هر چه بگوییم، اعم از این که او را کشته اند یا خودکشی کرده یا بر اثر بیماری یا حادثه درگذشته است، بر اساس ندانسته‌ها قضاوت کرده ایم. بنابر این، تنها می توانیم در این باره تامل و تحلیل کنیم».

نويسنده گزارش ادامه مي‌دهد كه اتفاق اخیر، از سه حال خارج نیست:

1 - آن مرحوم بر اثر بیماری و حادثه درگذشته است که با توجه به اینکه خبر خودکشی وی را داده‌اند، در واقع پذیرفته اند که چنین نبوده است. بنابراين اين گزینه منتفی است.

2 - همان گونه که خبرش منتشر شده، مرحوم سیدامامی خودکشی کرده است. در این صورت، نه تنها مسئولان زندان از مسئولیت بری نیستند بلکه باید پاسخگو باشند که چرا در نگهداری زندانی این همه کوتاهی کرده اند که وی توانسته است خودکشی کند؟

مگر نه این است که از لحظه ورود فرد به زندان، مسئولیت مراقبت از او و حفظ حیات و سلامتی اش با مقامات زندان است؟ اگر بپذیریم که اتهام این استاد دانشگاه، جاسوسی بوده که باید بیشتر از حد متعارف از وی مراقبت می کردند تا زنده بماند و اطلاعات دهد. چرا در چند وقت اخیر، خبرهای خودکشی در بازداشتگاه ها بیش از حد متعارف است؟

3 - ممکن است ثابت شود که سیدامامی خودکشی نکرده و قصور و تقصیری در زندان رخ داده و مرگ او را رقم زده است. در این صورت انتظار می رود مسئولان به جای کتمان قضیه، محکم و قاطع، مقصر یا مقصران را معرفی و محاکمه کند.در هر سیستمی در همه جای دنیا ممکن است افرادی باشند که قانون را نقض کنند و حتی مرتکب خطاهای بزرگ شوند. در خود آمریکا نیز گاه خبرهایی از تعدی پلیس به شهروندان و متهمان منتشر می شود که گاهي به قتل نيز منجر شده است. در چنین مواردی، اگر سیستم بخواهد لاپوشانی کند، در خطای فرد سهیم می شود ولی اگر ساز و کار تصفیه درونی اش خوب عمل کند و فرد متخلف یا مجرم را شناسایی و مجازات کند، آنگاه نه تنها به آتش فرد خطاکار نمی سوزد بلکه چهره‌ای کارآمد و عدالتگرا از خود به نمایش می گذارد که حتی با ناراستی های درونی هم مقابله و مدام خود را پالایش می‌کند و سالم نگه می دارد. از قوه قضايیه انتظار می رود این پرونده را که افکار عمومی درگیر آن هستند و با توجه به دو تابعیتی بودن متوفی(ایرانی-کانادایی) ابعاد بین‌المللی نیز پیدا می کند، بدون هیچ اغماضی بررسی کند تا هم در صورت صحت خبر خودکشی، مردم قانع شوند و خیال‌شان راحت شود و هم در صورتی که خطایی رخ داده، خطاکاران مجازات شوند که باز هم خیال مردم آسوده مي شود. بي‌شك شأن و جایگاه دستگاه قضایی، فراتر از افراد است و پاسداشت این شأن، قبل از همه بر عهده مسئولان دستگاه قضایی است. امید که بعد از پاسخ حرفه ای سخنگوی قوه قضاييه، عملکرد حرفه ای دستگاه قضا در این باره را شاهد باشیم.

ابهام در روشنگري

اين گزارش نشان مي‌دهد كه افكار عمومي با توضيحات مقدماتي راضي نمي‌شوند و بايد به سرعت و با صحت درباره علل مرگ سيد امامي گزارشي تهيه و ارائه شود. البته هرچند برخي نمايندگان گزارشي را ارائه كرده‌اند ولي ابهامات موجود در گزارش آن‌ها نيز جاي سوال دارد. براي مثال علی مطهری در گفت‌وگو با ایسنا و درباره درگذشت سيدامامي اظهار کرد: جلسه‌ای به درخواست اطلاعات سپاه با حضور تعدادی از نمایندگان از گرایش‌های مختلف سیاسی مجلس برگزار و توضیحاتی درباره فوت سید امامی به نمایندگان ارائه شد. وی افزود: ‌در این جلسه همچنین فیلمی از داخل سلول آقای سید امامی نشان دادند. در این فیلم لحظه خودکشی مشهود نیست اما حدود هفت، هشت دقیقه ایشان (سید امامی) مشغول اقداماتی است که نشان می‌دهد قصد خودکشی دارد. در اینجا کوتاهی اپراتور روشن است که متوجه این اتفاق نشده در حالی‌که باید زودتر متوجه می‌شده و از این اتفاق جلوگیری می‌کرده است. به نظر می‌رسد در این زمینه کوتاهی شده و خودشان هم قبول دارند. این نماینده مجلس اضافه کرد: توضیحاتی هم درباره فوت آقای سید امامی ارائه شد که به نظرم کافی نیست و نیاز است توضیحات بیشتری ارائه تا جوانب مختلف قضیه روشن شود. نایب رییس مجلس با اشاره به اتهام وارده به سید امامی در خصوص جاسوسی، یادآور شد: مبارزه با جاسوسی کار تخصصی وزارت اطلاعات است و بهتر است این دو نهاد در کار یکدیگر دخالت نکنند. مطهری در پایان با بیان اینکه تمام کسانی كه از نزدیک سیدامامی را می‌شناختند نظر مثبتی درباره شخصیت وی داشتند، گفت که مجلس منتظر تکمیل اطلاعات خود در این زمینه و ارائه توضیحات کافی درباره فوت آقای سید امامی در زندان است. از طرف ديگر علاءالدین بروجردی، رييس‌كميسيون امنيت ملي و سياست‌خارجي مجلس در گفت‌وگو با خانه ملت، در خصوص مرگ کاووس سیدامامی در زندان اوین، گفت: صبح دوشنبه 23 بهمن فراتر از کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، جلسه‌ای با حضور تعدادی از نمایندگان مجلس و با حضور نایب ريیس مجلس ،جناب آقای مطهری برگزار شد و فیلم وی در زندان اوین را مشاهده کردیم. نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: کاووس سیدامامی متاسفانه به هر دلیل شرایط زندان را نتوانسته تحمل کند، هرچند وی در سلول عادی نگهداری نشده است و در واقع با توجه به اینکه استاد دانشگاه بوده، در سلول مناسب نگهداری شده است. وی افزود: فیلم مذکور نشان می‌دهد که کاووس سیدامامی پیراهن خود را در آورده و برای خودکشی آماده می‌شود. خانواده وی نیز این اتفاق را پذیرفتند بنابراين درخواست کالبدشکافی هم نکرده‌اند. ريیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: خودکشی ايشان در زندان اوین در این جلسه که با حضور تعدادی از نمایندگان و نایب ريیس مجلس شورای اسلامی، برگزار شد نیز تایید شد.

لزوم ارائه‌گزارشي روشن

از دنيا رفتن زنداني‌ها به هر دليلي مسئوليتي براي افرادي كه وظيفه نگهداري از آن‌ها را عهده‌دار شده‌اند دارد و اينكه با عنوان خودكشي برخي سعي كنند بار مسئوليت را از روي دوش بردارند، چندان زيبنده دستگاه‌هاي مختلف نيست. افكار عمومي منتظر مي‌مانند تا گزارشي روشن از جانب مسئولان امر ارائه شود تا دشمنان نظام اسلامي از اين رويدادها عليه منافع ملي و اقتدار نظام استفاده نكنند.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.