انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
جامعه
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
دستگیری 300 تن به اتهام احتکار اقلام بهداشتی و ضدعفونی
ممنوعیت برگزاری اردوهای درسی و نوروزی مدارس
بسیج امکانات شهرداری‌ها برای مقابله با شیوع کرونا
تعداد تلفات ویروس کرونا در کشور به ۳۵۴ نفر رسید
جمعیت پنهان مبتلایان HIV در روستاها
کارتون
کارتون
برگزاری اولین عهدواره منطقه ای پیشرفت در گلستان
دشواري زندگي مردانه زنان در جامعه
طغیان آنفلوآنزا با مرگ 17 نفر
دستان گرم برای شب سرد میانه
بهترین دیدنی‌های شیراز
چرا باید بیمه مسافرتی بخریم؟
10 هتل نزدیک به فرودگاه بین المللی امام خمینی
تبعات ترور شهروندان در اینستاگرام
پایان یک عمر بی‌هویتی
شهرت‌طلبی و پشت کردن به جامعه!
نهاد آموزش و بیماری بی عدالتی
بلای توسعه سیمانی!
انتقاد پذیری، رکن اصلی رشد وتعالی در آموزش و پرورش
معیشت پرفشار کارگری
زن بلوچ؛ چهارمین بانوی روستایی برتر جهان
جزييات بدهي و ميراث 52 هزار میلیاردي قالیباف
اپيدمي كلاهبرداري پيامكي !
جزييات منتفي شدن فروش سربازي در سال 98
سونامی تحصیل‌کردگان بی سواد
تلاش براي «فلج نشدن» زندگي
آیناز کودک ربوده شده یا گم شده؟
خطر دخالت دیگران بر روابط
متهمِ طلبکار
اثر مستقیم فرار مالیاتی پزشکان بر بیکاری
دوره گشت ارشاد به سر آمده است
سپندارمذگان روز زن، زمین و مادر
رویکردهای نوین در توسعه پایدار شهری
از قاچاق تا ورود دام‌های مشكوك!
سرگرمی و کسب درآمد به قیمت آزار حیوانات
ازدواج با چه زناني معافيت سربازي در پي دارد؟!
حمایت خانواده از بیمار مبتلا به سرطان
جلسه هاشمی باحناچي درباره اعتبار خطوط ۶ و ۷ مترو
حکایت مصايب رسانه
دستفروشی؛ چالشي پايدار!
گامی دیگر برای مشارکت فرهنگیان
پیش بینی وقوع سیلاب در ۶ استان کشور
رسيدگي به جريمه‌هاي رانندگي در مراسم 22 بهمن
جزئیات لایحه نرخ کرایه تاکسی سال ۹۸
برج ميلاد و تهدید جانی حدود ۲۲۳۶ نفر
شکایت شهروندان از پزشکان، هر روز بیشتر از دیروز
رکود-تورمی و زنان سرپرست خانوار
عوارض شبهه‌ناك
لزوم عادت دادن بچه ها به رفتار خوب
بیشتر
کد خبر: 70394 | تاریخ : ۱۳۹۶/۱۱/۲۴ - 21:00
ابوترابی: نفقه ومهریه برعهده مردان است، اولویت اشتغال هم باید با پسران باشد/سلحشوری: ملاک برای استخدام شایسته‌سالاری است نه جنسیت

ابوترابی: نفقه ومهریه برعهده مردان است، اولویت اشتغال هم باید با پسران باشد/سلحشوری: ملاک برای استخدام شایسته‌سالاری است نه جنسیت

قانون- طرح اولویت اشتغال پسران تحصیلکرده درحالی از سوی نماینده نجف آباد در مجلس مطرح شده که زنان آن را تبعیض مثبت به نفع پسران می دانند.

به گزارش قانون به نقل از خانه ملت،اشتغال به عنوان مهم ترین دغدغه مسئولان در حالی به گره کور اقتصاد کشور تبدیل شده که مسئولان هر از چند گاهی ایده ای برای عبور از آن مطرح می کنند.

در این زمینه اولویت دادن به اشتغال پسران تحصیلکرده طی روزهای اخیر از سوی نماینده مردم نجف آباد در مجلس دهم مطرح شد موضوعی که البته واکنش های زیادی را به دنبال داشت.

ابوالفضل ابوترابی در دفاع از طرح ایده اولویت اشتغال پسران تحصیلکرده، مهم ترین نفع آن را متوجه زنان می داند و می گوید: زنان به لحاظ فیزیکی علاقه ای به حضور در محیط کار و انجام کارهای سخت ندارند با این حال چون داشتن پشتوانه اقتصادی برای آنها از اهمیت برخوردار است وارد بازار کار می شوند. او تاکید میکند که اگر خانه‌داری در زمره مشاغل سخت قرار گیرد زنان علاقه‌ای به حضور در بازار کار ندارند.

پروانه سلحشوری رئیس فراکسیون زنان اما هر اقدامی در اولویت دهی به اشتغال مردان را تبعض مثبت به نفع پسران می‌داند و می‌افزاید: هرگونه اقدامی در این زمینه مخالف شایسته سالاری بوده و مغایر تاکید برنامه ششم بر توسعه عدالت جنسیتی است.

خبرگزاری خانه ملت در نشستی با حضور پروانه سلحشوری رئیس فراکسیون زنان و ابوالفضل ابوترابی عضو کمیسیون شوراها وامور داخلی کشور و نماینده مردم نجف‌آباد در مجلس شورای اسلامی به بررسی تبعات اولویت‌دهی به اشتغال پسران پرداخت که متن آن در ادامه می‌آید:


ابوترابی: وقتی پسر تحصیلکرده داریم نباید نوبت به اشتغال دختران برسد

 آقای ابوترابی انتشار مطلبی از سوی شما مبنی بر اینکه تا زمانی‌که پسر تحصیلکرده وبیکار داریم چه لزومی دارد زنان مشغول به کار شوند واکنش‌های جدی در پی داشت. دلیل طرح این موضوع چیست آن هم در شرایطی که امروز زنان به دنبال تغییر مصادیق رجل سیاسی هستند.

ابوترابی: من در ابتدا باید عرض کنم مطلبی که بنده مطرح کردم به این شکل بود که تا زمانیکه آقایان تحصیلکرده بیکار وجود دارند باید اولویت نخست را به اشتغال آنان داد زیرا بزرگترین منفعت را از این موضوع خانم ها می‌برند. طرح این موضوع به دلیل انتقاد به دو مورد است؛ نخست همان که عرض کردم یعنی وقتی ما پسر تحصیلکرده داریم نباید نوبت به اشتغال دختران برسد، علاوه بر این بکارگیری بازنشستگانی که چندین شغل را اشغال کرده اند متاسفانه منجر به افزایش تعداد پسران تحصیلکرده بیکار شده که در معرض افسردگی، اعتیاد و هزاران آسیب اجتماعی ناشی از تجرد هستند.


ابوترابی: اولویت اشتغال پسران مورد تایید عقل و شرع و قانون است

بر این باورم که برای حل مشکل اشتغال باید این دو کار مهم را انجام دهیم یعنی در شرایط برابر برای دختران و پسران، اولویت باید با استخدام پسران باشد؛ این موضوع را هم عقل، هم شرع و هم قانون تایید می کند.

اینکه می‌گویم مورد تایید قانون است به این دلیل است که از نظر قانونی ما الزام به پرداخت مهریه و نفقه را توسط آقایان داریم یعنی اگر مردی نفقه خانم را پرداخت نکند به حبس محکوم می‌شود؛ توجه داشته باشید در این جا به هیچ وجه مهم نیست که خانم شاغل باشد یا نباشد حتی اگر خانم شغل داشته و آقا بیکار باشد اما مرد نفقه پرداخت نکند به حبس محکوم می شود. دوم و مهم تر اینکه اگر قرار است با وجود قوانین موجود نفقه و مهریه جزو الزامات آقایان باشد باید شغلی برای او فراهم شود تا بتواند این الزامات را انجام دهد، اگر شغل نداشته باشد چطور می‌تواند نفقه پرداخت کند؟

ببینید وقتی فرصت‌های شغلی به دلایل مذکور از مردان گرفته می‌شود نتیجه این است که امروز می‌بینیم سن ازدواج افزایش پیدا کرده زیرا هیچ دختر خانمی پسر بیکار را به همسری انتخاب نمی کند اما برعکس آن بسیار اتفاق می افتد که آقا شاغل است و همسر خانه دار اختیار می‌کند. لازم است بگویم که همسر بنده با مدرک فوق لیسانس خانه دار است، ضمن اینکه سه فرزند دختر هم دارم بنابراین به هیچ وجه از این موضوع منتفع نیستم اما اعتقاد دارم امروز دنیا به سمت زندگی ارگانیک در حرکت است. در زندگی طبیعی، خداوند زن و مرد را با وظایف مشخص و روشن خلق کرده بر همین اساس هیچ مردی امکان زایش ندارد، از طرفی خانمی که وظیفه تولد فرزند، شیردهی و تربیت را برعهده دارد با مسئولیت سنگینی روبرو است.


ابوترابی: خانه داری در زمره مشاغل سخت قرار گیرد

بر این باورم خانه داری سخت ترین شغل دنیا بوده که باید در زمره مشاغل قرار گیرد اما ازآنجا که به این موضوع توجهی نشده زنان ترجیح می دهند به دنبال شغلی با درآمد مشخص باشند.

بنده به خانم سلحشوری و فراکسیون زنان مجلس انتقاد دارم که چرا ما بیمه زنان خانه دار را جدی نمی گیریم، اگر شغل محسوب شدن خانه داری پیگیری می شد امروز ما با سیل جمعیت زنان شاغل در بیرون از منزل مواجه نبودیم. متاسفانه اگرچه در قانون به بیمه زنان خانه دار توجه شده اما در بودجه سالیانه اعتبارات آن دیده نمی شود که یک انتقاد اساسی به مجلس است.

ما باید این انتقاد را به مجلس وارد بدانیم که چرا برای بیمه کارگران ساختمانی، قالیبافان، خادمان مساجد و مشلاغل سخت و زیان آور بودجه درنظر می گیریم اما برای موضوعی در این حد مهم یعنی بیمه زنان خانه دار که حداقل 50 درصد از جامعه مستقیم و غیرمستقیم از آن متأثر است بودجه ای لحاظ نمی شود.

زنان ذاتاً دوست دارند پشتوانه اقتصادی داشته باشند اما به لحاظ فیزیکی علاقه ای به حضور در محیط کار و انجام کارهای سخت ندارند با این حال چون داشتن پشتوانه اقتصادی برای آنها از اهمیت برخوردار است وارد بازار کار می شوند در حالیکه ممکن است رغبت هم نداشته باشد. ما می توانیم با اجرایی کردن بیمه زنان خانه دار این مشکل را حل کنیم به طوریکه بعد از سن 55 سال به زن خانه دار حقوق بازنشستگی بدهیم.


سلحشوری: اختصاص 230 میلیارد تومان در بودجه 97 برای بیمه زنان خانه دار

 خانم سلحشوری در صحبت ها اشاره شد که اولویت دهی به اشتغال مردان موافق عقل و شرع و عرف است اما اصل 28 قانون اساسی فارغ از جنسیت تأمین شغل شهروندان را وظیفه دولت ها دانسته است. نظر شما راجع به موضوعات مطرح شده از سوی آقای ابوترابی چیست؟ به واقع تا چه اندازه ای دغدغه حضور زنان در بازار کار وابسته به مسائل اقتصادی است؟

سلحشوری: ترجیح می‌دهم از آخر به اول پاسخ دهم. در مورد بحث بیمه زنان خانه دار که از سوی آقای ابوترابی مطرح شد عرض کنم که سال گذشته ما بیمه زنان خانه دار را برای نخستین بار در یکی از برنامه های توسعه (برنامه ششم توسعه) مصوب کردیم زیرا  کار "خانه داری" شغل پنهان است که اگرچه خانم ها زحمت می کشند اما از دریافت مزد بی بهره اند. شما یک محاسبه سرانگشتی از هزینه غذایی که در منزل تهیه می شود، تربیت فرزندان، انجام امور منزل و ... داشته باشید که اگر قرار بود این اقدامات با پرداخت مبلغی انجام شود چه میزان هزینه بر خانواده‌ها تحمیل می‌شد اما امروز زنان خانه دار ما تمام این مسئولیت‌ها را بدون دریافت هیچ مزدی انجام می دهند که در واقع کمک به اقتصاد خانواده است.

برهمین اساس در بودجه سال 97 برای بیمه زنان خانه دار 230 میلیارد تومان که رقمی غیرقابل تصور است در نظر گرفتیم اما نکته ای که درباره گرایش زنان به اشتغال بیرون از منزل وجود دارد این است که متاسفانه در جامعه ما به محض اینکه روابط زناشویی حتی به صورت خیلی جزئی مختل و رابطه از حالت معمول خارج می شود مردان بلافاصله به زنان سرکوب می‌زنند که من نان تو را می دهم یا اگر مرد اراده کند می تواند زن را از خانه بیرون کند. توجه کنید اظهارات بنده مستند به واقعیت است؛ در همین دوره نمایندگی بسیاری مراجعه کننده زن میانسال داشتم که اعلام کردند همسرشان زن جدید با 20 تا 30 سال تفاوت سنی اختیار کرده، خب در این شرایط زنان چه مأمنی دارند جز اینکه به دنبال استقلال مالی باشند تا در میانسالی با این مشکل مواجه نشوند.

ابوترابی: قانون از این گروه از زنان حمایت کرده، به طور مثال در قانون برای ترک نفقه از سوی زوج مجازات حبس درنظر گرفته شده است.

سلحشوری: قانون چه حمایتی می‌کند؟ همین امروز زنان به ما مراجعه می کنند و ما امکان هیچ حمایتی را از آنها نداریم. شما می گویید ترک نفقه مجازات حبس دارد اما تعریف شما از نفقه چیست همین که یک لقمه نان به زن داده شود کفایت می کند؟

ابوترابی: نفقه از تامین مسکن تا ابراز محبت به زوجه را در بر می گیرد.

سلحشوری: شما چگونه می توانید محبت را به عنوان نفقه اعمال و سنجش کنید. این موضوعاتی که شما اشاره می کنید در حد حرف و در متن قانون است نه در اجرا.

ابوترابی: آیا اگر زن شاغل شود کمبود محبت جبران می شود؟ به نظر نمی رسد این طور باشد، با شاعل شدن زن حتی این امکان وجود دارد که کمبود محبت تشدید شود.


آقای ابوترابی شما می فرمایید اگر خانم وابسته مالی مرد باشد محبت بین آن‌ها بیشتر می‌شود؟

سلحشوری: اجازه بدهید من پاسخ بدهم، ببینید متاسفانه این طرز فکر وجود دارد که وقتی زن استقلال مالی نداشته باشد برای بقا ناچار است نزد همسر مانده و هر شرایطی را تحمل کند؛ واقعیت این است که این شیوه تفکر در بسیاری از مسئولان و مردان ما وجود دارد که می گویند اگر زن درس بخواند و شغل پیدا کند در واقع دیگر تابع مرد نخواهد بود.

ببینید در اینکه باید از زنان خانه دار حمایت شود شکی نیست و ما در همین راستا در بودجه سال آینده 230 میلیارد تومان را برای بیمه زنان خانه دار درنظر گرفتیم اما بحث اشتغال دختران و پسران تحصیلکرده موضوعی متفاوت است که باید از چند زاویه نگریسته شود.

نخست اینکه ما امروز دخترانی که تعداد آن‌ها کم هم نیست را داریم که به سن تجرد قطعی رسیده و خودشان سرپرست خانواده بوده و بعضا سرپرستی پدر و مادرشان را هم برعهده  دارند، خب با استدلال آقای ابوترابی با اولویت دهی به اشتغال مردان، اگر این گروه از بانوان اشتغال نداشته باشند چه راهی پیش پای آن ها قرار است گذاشته شود تا امورات خود را تامین کنند؟ اگر شغل مناسبی نداشته باشند مجبور به چه کارهایی می‌شوند؟ این مشکلی است که امروز با آن مواجهیم، آقای ابوترابی راهکار شما چیست؟

ابوترابی: برای این گروه می توان همان بحث بیمه زنان خانه دار را در نظر گرفت.

سحلشوری: این اظهارنظر شما مصداق این است که دختران جوان تحصیلکرده تمام ظرفیت، توانایی و استعداد خود را نادیده گرفته و به یک مبلغ ناچیز بیمه خانه داری بسنده کنند.


سلحشوری: ملاک برای استخدام شایسته سالاری است نه جنسیت

نکته دوم اینکه وقتی دختری همانند یک پسر تحصیل می کند، در آزمون و مصاحبه شرکت می کند و در نهایت گزینه شایسته تری برای کسب یک شغل است آیا منطقی است که به دلیل زن بودن از حق خود محروم شود؟

بنده عرض می‌کنم ملاک برای استخدام شایسته سالاری است نه مرد یا زن بودن؛ در استخدام بنا را نباید بر جنسیت قرار دهیم. آقای ابوترابی این کشور نیاز به رشد دارد و رشد در سایه بکارگیری انسان های توانمند محقق می شود.


سلحشوری: ترجیح پسران ازدواج با دختران شاغل است

نکته ای که لازم می دانم اشاره کنم این است که هم اکنون پسرانی که قصد ازدواج دارند ترجیح شان این است که زن شاغل داشته باشند.

ابوترابی: همه پسران این طور نیستند.

سلحشوری: الزاما نه ولی ترجیح آقایان این است که زن شاغل داشته باشند. حدود 20 یا 25 سال پیش مردان به دنبال همسر خانه دار بودند اما امروز روند به سمتی در حال تغییر است که مردان علاقمند به ازدواج با زنان شاغل هستند.

ابوترابی: خانم سلحشوری آیا شما تاکید می کنید که زنان شاغل باشند؟


سلحشوری: اشتغال را نیاز روان شناختی وجامعه شناختی زنان می دانم

سلحشوری: به عنوان جامعه‌شناس و کسی که در این حوزه کار کردم اشتغال را یک نیاز روان‌شناختی و جامعه‌شناختی برای زنان می دانم و بر این باورم که اشتغال به زن هویت و استقلال می‌دهد.

ابوترابی: ولو به این قیمت که عمر و وقت او تلف شود؟

سلحشوری: آقای ابوترابی آیا شما باید تشخیص دهید که وقت زنان با اشتغال تلف می‌شود؟ یعنی شما باید برای من تصمیم بگیرید که وقتم با اشتغال تلف می شود یا نمی شود؟

ابوترابی: بنده عرضم این است که چون فرصت اشتغال برای مردان فراهم نیست پسران و به تبع آن دختران ما مجرد می مانند و از طرفی زن شاغل هم حاضر نیست با مرد بیکار ازدواج کند این یعنی تلف شدن زندگی و وقت. در این ساختار نه تنها زن و مرد معذب می شوند بلکه خلاف طبیعت زن و مرد نیز هست.

خانم سلحشوری فرض کنید شما دو فرزند دوقلو دارید یک دختر و یک پسر؛ با تحصیلات و سطح علمی یکسان که به سن اشتغال می رسند. به شما می گویند یک شغل در اختیار دارید که می توانید یک نفر را به کار گیرید، کدام گزینه را انتخاب می کنید؟ اولویت را به کدام می دهید؟

سلحشوری: اولویت برای گرفتن شغل با فردی است که بهتر کار کند و شایسته تر باشد.

ابوترابی: این افراد تجربه کار ندارند شما چطور ارزیابی می کنید که کدام یک بهتر به انجام وظیفه خواهند پرداخت.

سلحشوری: کار آزمون و مصاحبه دارد بنابراین با در نظر گرفتن این موارد شناسایی اینکه چه کسی توانمندتر است کار سختی نیست.


 آقای ابوترابی منتقدان دیدگاه شما بر این باورند که دنیا امروز در جذب افراد برای مشاغل مختلف به سمت شایسته سالاری فارغ از جنسیت حرکت می‌کند، کمااینکه همین امروز ما در ایران خانم‌ها را در رشته های مختلف دانشگاهی و شغلی پذیرش می کنیم و حتی امروز زنان کارآفرین امروز به حوزه هایی ورود کردند که در گذشته در انحصار مردان بود.آ

ابوترابی: به این نکته توجه کنید که کار تنها تابع فرد نیست بلکه عوامل بیرونی هم بر آن تاثیر دارند. بنده زمانیکه دادستان بودم با دادیار خانم توانمندی همکار بودم اما زمانیکه ازدواج کرد و صاحب فرزند شد امکان حضور در محل کار را نداشت، از طرفی من هم نمی توانستم به ارباب رجوع بگویم برود و 9 ماه دیگر بیاید بنابراین بار کار روی بقیه افراد قرار گرفته بود، این خانم بعد از آن هم که به محیط کار بازگشت درگیر مسایل زندگی و فرزندش بود بنابراین شغل تنها تابع شخص نیست بلکه تابع عوامل بیرونی نیز هست. تاکید می کنم اشتغال آقایان بیشترین نفع را به خانم ها می رساند زیرا امنیت شان برقرار می شود. ببینید مرد بیکار در معرض افسردگی، اعتیاد و هزار آسیب اجتماعی است.

سلحشوری: کاملا درست است اما این اصل درباره زنان هم صادق است زیرا زن بیکار هم مجبور به کارهایی می شود که شان اجتماعی او را زیر سوال می برد.

ابوترابی: ببینید زن بیکار اگر همسرش دارای شغل باشد به امور منزل مشغول می شود، امروز ما در یک دور تسلسل افتاده ایم، وجود مردان بیکار باعث شده تمایلی به ازدواج نداشته باشند و همین موضوع به افزایش سن ازدواج پسران و دختران دامن زده است.

 

سلحشوری: بالا رفتن سن ازدواج ارتباط صد درصدی با بیکاری و مشکلات اقتصادی ندارد

سلحشوری: بالا رفتن سن ازدواج ارتباط صد درصدی با بیکاری و مشکلات اقتصادی ندارد؛ اخیرا در جلسه ای که در شورای اجتماعی- فرهنگی زنان داشتیم عنوان شد که بالاترین سن تجرد در منطقه شمیرانات تهران و نزدیک به 30 درصد است. دقت کنید افرادی که در این منطقه زندگی می کنند از رفاه برخوردارند اما می بینید که طبق آمار بیشترین افراد مجرد را در خود جای داده پس این نشان می دهد که این افراد مشکل مالی برای ازدواج ندارد. بنابراین آمار و داده ها ادعای آقای ابوترابی مبنی بر اینکه مشکلات اقتصادی بر ازدواج تاثیر گذاشته را نقض می کند.


 ابوترابی: اگر اولویت با اشتغال مردان نباشد باید مجازات ترک انفاق و مهریه برای مرد حذف شود

ابوترابی: بنده مشکل مالی را مطرح نکردم بلکه مساله مدنظر بنده اشتغال است، همان پسری که از رفاه برخوردار است اما اگر اشتغال نداشته باشد هیچ خانمی حاضر به ازدواج با او نیست. یکی از علل اصلی بالا رفتن سن ازدواج، بیکاری پسران است. ببینید همان طور که اشاره کردم در قانون برای ترک نفقه و مهریه از سوی مرد مجازات تعیین شده است؛ با این اوصاف اگر شما می گویید اولویت با اشتغال مردان نباشد باید مجازات ترک انفاق و مهریه برای مرد از قانون حذف شود. خوب است بدانید تا همین سال گذشته 13 هزار مرد به خاطر ترک انفاق و مهریه در زندان بودند.

سلحشوری: مجازات را حذف کنید هیچ مشکلی وجود ندارد.

ابوترابی: نخیر، نباید این مجازات حذف شود. مردی که همسر خانه دار را از سرپناه خود بیرون می کند باید از سوی حکومت تحت مجازات قرار گیرد. بنده اعتقاد دارم مرد وظیفه دارد همه نیازهای زن از خورد و خوراک تا لباس و مسایل عاطفی که همه این‌ها در بحث انفاق تعریف دارد را تامین کند و اگر ترک فعل می کند اتفاقا حکومت باید او را مجازات کند چون در بلند مدت نظم اجتماعی را به هم می زند.


 آقای ابوترابی شما موضوع اولویت استخدام پسران را از منظر ایجاد اشتغال درنظر دارید اما خانم سلحشوری اشاره کردند که فارغ از استقلال مالی، اشتغال به زن امروز هویت می دهد که اگر از آن محروم شود دچار بحران هویت خواهد شد. توضیح شما چیست؟

ابوترابی: حرف شما کاملا درست است اما بر این باورم اگر خانه داری به عنوان شغل درنظر گرفته شود دغدغه زنان رفع خواهد شد. ژاپن به عنوان یک کشور پیشرفته امروز زندگی ارگانیک را این گونه تعریف می‌کند که یک خانم عمده وقت خود را برای تربیت فرزند خود قرار دهد، دنیا در حال حرکت به این سمت است.


 آقای ابوترابی ما باید براساس واقعیت ها اظهارنظر کنیم، بسیاری از زنان اجرای ایده ذهنی شما را اعمال محدودیت به ضرر زنان می دانند.

ابوترابی: اگر خانه داری شغل محسوب شود زنان تمایلی به حضور در خارج از منزل نخواهند داشت.


آیا اظهار نظر شما مستند به آماری است؟ فکر می کنید چند درصد از بانوان موافق این ایده باشند که اولویت اشتغال با مردان باشد یا اینکه چند درصد از زنان اگر مساله و مشکل اقتصادی نداشته باشند علاقه ای به حضور در بازار کار ندارند؟

ابوترابی: ببینید در این زمینه باید فرهنگ سازی شود.

سلحشوری: آقای ابوترابی سال ها طول می کشد تا فرهنگ مورد نظر شما جایگزین شود.

 سوال را به صورت واضح تر مطرح می کنم آقای ابوترابی عنوان می کنند که ما درگیر دور تسلسلی شدیم که پسران به دلیل نداشتن شغل ازدواج نمی کنند بنابراین دختران مان هم مجرد می مانند و این دور همچنان ادامه دارد که باید در یک نقطه قطع شود یعنی شیوه ها به گونه ای طراحی شود که اولویت با اشتغال مردان باشد اما از طرفی ما با جمعیت دختران تحصیلکرده ای روبرو هستیم که دغدغه اصلی آن ها یافتن شغل است. اگر اولویت را به مردان بدهیم تکلیف این تعداد از خانم ها که به امید یافتن شغل به تحصیلات عالیه پرداختند چیست؟

ابوترابی: خانه داری اگر به عنوان یک شغل در نظر گرفته شود مشکلی وجود نخواهد داشت.

سلحشوری: به عنوان یک زن به شدت مخالفم که شغلم خانه داری باشد

 آقای ابوترابی آیا شما اطمینان دارید که اگر خانه داری شغل محسوب شود زنان به حضور در منزل رضایت می دهند؟ آیا اظهارنظر شما مستند به کسب اطلاعات از جامعه هدف یعنی زنان است؟

سلحشوری: بنده خودم به عنوان یک زن به شدت مخالف این هستم که شغلم خانه داری باشد.

ابوترابی: خب در این شرایط و با این اوصاف پسران باید چه کار کنند؟

سلحشوری: پسران باید برای یافتن شغل تلاش بیشتری کنند، شبیه آنچه خانم‌ها در این سال‌ها کردند. آقای ابوترابی این برخورد شما نوعی تبعیض به نفع مردان است. امروز در بسیاری از کشورها این موضوع امری عادی است که در زندگی مشترک یک نفر به امورات منزل و نه لزوما زن و یک نفر هم به امور خارج از منزل بپردازد یا اینکه زن و مرد هر دو به صورت یکسان به امورات خارج و  داخل خانه بپردازد.

ابوترابی: خانم سلحشوری شما باید بپذیرید که با محدودیتی به نام شغل مواجهید که در جذب افراد برای آن باید اهم و فی الاهم کنید.

سلحشوری: آیا به بهانه محدودیت شغل باید یک پسر ناتوان را برای یک فرصت شغلی درنظر بگیرید صرف اینکه مرد است و فارغ از توانمندی‌های فرد. این نوع نگاه شما امتیاز قائل شدن به نفع مردان است؛ این نوع نگاه شما ظلم به جامعه زنان است.

ابوترابی: از لحاظ فیریولوژی، از لحاظ خلقت طبیعت و از لحاظ قوانین همه نشان می‌دهد که اولویت باید با اشتغال مردان باشد، ببینید مرد که امروز نمی‌تواند مسئولیت فرزندآوری را برعهده گیرد و از طرفی برای خانمی که صاحب فرزند شده حضور در فضای کار سخت است.


 آقای ابوترابی وجود تفاوت و تمایز بین زن و مرد قابل پذیرش است اما نکته‌ای که خانم سلحشوری بر آن تاکید دارد شایسته‌سالاری است، از طرفی بعضی مشاغل وجود دارد که مختص بانوان است چطور می توان سیستمی طراحی کرد که جامع الاطرف باشد؟

ابوترابی: بنده بر این باورم که در کنار همه مشاغلی که می‌توان زنان را به کار گرفت، خانه‌داری هم باید جزو مشاغل، آن هم مشاغل سخت قرار گیرد.

سلحشوری: آقای ابوترابی شما نمی‌توانید به جای دیگران تصمیم بگیرید، تأکید می‌کنم شما به عنوان نماینده نیمی از جمعیت حوزه انتخابیه خود و البته نماینده نیمی از جمعیت کشور یعنی زنان نمی‌توانید نسخه‌ای بپیچید که زنان را از بازار کار حذف کنید.

ابوترابی: مجلس کارش این است که برای تعدادی اجبار، برای تعدادی محدودیت و برای تعدادی آزادی ایجاد کند، قانون یعنی همین.


سلحشوری: در قانون برنامه ششم بر توسعه عدالت جنسیتی تاکید کردیم

سلحشوری: بسیار خب، طبق همین قانونی که شما می فرمایید ما در قانون برنامه ششم بر توسعه عدالت جنسیتی تاکید کردیم تا زنان در موقعیت‌های اجتماعی – اقتصادی و سیاسی رصد شده و به جایگاه واقعی خود برسند.

ابوترابی: خانم سلحشوری عدالت به معنی مساوات نیست؛ مساوات با عدالت متفاوت است. بنده هم می‌پذیرم که زنان در موقعیت‌های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی حضور داشته باشند اما در این زمینه باید تناسب وجود داشته باشد.

سلحشوری: اتفاقا آقای ابوترابی سال گذشته این بحث مطرح شد که به جای عدالت جنسیتی واژه تناسب جنسیتی به کار برده شود اما در کمیسیون فرهنگی به شدت مورد مخالفت قرار گرفت بنابراین تناسبی که شما می‌فرمایید رأی نیاورد. عدالت یعنی هر چیزی در جای خود باشد. من به عنوان یک انسان و یک زن که سال‌ها در دانشگاه‌ها تحصیل کرده و سطح علمی قابل قبولی کسب کردم باید در جایگاه مناسب قرار گیرم نه اینکه چون زن هستم از دور رقابت حذف شوم. با این نوع نگاه شما حضور 17 زن حدود 6 درصد کل نمایندگان در مجلس هم پذیرفتنی نیست چون جای 17 مرد را گرفتند.

ابوترابی: بحثی که شما مطرح می‌کنید متفاوت بوده و مرتبط با انتخابات است، اتفاقا در برخی کشورهای دنیا تأکید دارند که 50 درصد زنان و 50 درصد مردان وارد مجلس شوند اما در جمهوری اسلامی ما این موضوع را نپذیرفتیم بلکه گفته شده انتخابات بر اساس رأی مردم باشد زیرا برای تصویب بسیاری از قوانین، زنان باید به مجلس ورود کرده و پیگیری های لازم را انجام دهند.


ابوترابی: خانم‌ها از لحاظ حقوقی در تعریف رجل سیاسی می‌گنجند

بنابراین نگاه در ورود زنان به مجلس نگاه برابری است به طوری که خانم سلحشوری همانند سایر آقایان ثبت‌نام و تبلیغات می‌کنند و در نهایت 17 خانم وارد مجلس می‌شوند؛ این یعنی عدالت. بنده حتی بر این باورم که خانم‌ها هم از لحاظ حقوقی در تعریف رجل سیاسی می‌گنجند به طوری که می‌توانند در شرایط برابر در عرصه انتخابات حضور پیدا کرده و برنامه‌‌های خود را ارائه کند و رأی بیاورید و هیچ ایرادی هم بر آن وارد نیست. اما بحث من درباره شغل است، عرض بنده این است که وقتی بنده فرزند دختری دارم و پسری وجود دارد در شرایط یکسان، ترجیح آن است که به دلیل مسئولیت‌ها مرد شاغل شود.


خانه ملت: این اظهارنظر شما آیا مخالف شایسته‌سالاری نیست؟

ابوترابی: به هیچ وجه این طور نیست. شایسته‌سالاری فقط مبتنی بر فرد نیست، همان طور که عرض کردم در بسیاری موارد عوامل بیرونی هم تأثیرگذار است. من مثال دادیاری را زدم که با وجود همه شایستگی‌ها اما بعد از ازدواج بی‌نظم‌ترین نیرو شد، بنابراین شایسته‌سالاری محدود به توانایی فرد نیست بلکه تابع عوامل بیرونی هم هست.

سلحشوری: شما که بحث فیزیولوژی زنان را مطرح می‌کنید باید در همه مشاغل به آن توجه کنید. خب شما می‌فرمایید زنان به دلیل شرایط فیزیولوژیک و طبیعت خلقت بهتر است شغل خانه‌داری را برگزینند و به امور منزل برسند اما بنده زنانی را سراغ دارم که بعد از بچه‌دار شدن کار منزل هم نمی‌کردند، خب این را چطور توجیه می‌کنید. اگر زن بعد از وضع حمل برای کار بیرون دچار مشکل می‌شود برای کار در منزل هم با مشکل مواجه می‌شود.

ابوترابی: هیچ مشکلی وجود ندارد و فقه ما این موضوع را پذیرفته است به طور مثال فقه ما می‌گوید اگر دختر خانم در منزل پدر از تمکن مالی برخوردار است همسر باید شرایط همسان برای او فراهم کند.

سلحشوری: فقه بسیاری از مسائل را پذیرفته اما اجرا نمی‌شود. آقای ابوترابی شما روی نوشته اظهارنظر می کنید اما در عمل هیچ اتفاقی نمی‌افتد.

ابوترابی: چرا عمل نمی شود. عرض کردم ما 13 هزار زندانی به دلیل ترک انفاق داریم.


 سلحشوری: اولویت دادن به اشتغال مردان تبعیض مثبت به نفع پسران است

شما اشاره می‌کنید اولویت اشتغال با مردان باشد چون موضوع نفقه و مهریه در قانون بر عهده مرد است. با فرض کنار گذاشتن مساله هویت اجتماعی که زنان به دنبال آن هستند و نگاه اقتصادی صرف به اشتغال زنان، آیا مرد امروز حقوق مکفی دریافت می‌کند که نیازی به حضور زنان در بازار کار نباشد؟

ابوترابی: ببینید موضوعی که شما اشاره می‌کنید در مرحله بعد است که باید از سوی حاکمیت مورد توجه قرار گیرد. حتی خانم‌هایی هم که امروز سر کار می‌روند حقوق مکفی دریافت نکرده بلکه بیگاری می‌کنند، بنده معتقد به شایسته‌سالاری هستم ولی می‌گویم اگر پسر و دختر تحصیل کرده داریم در شرایط برابر پسر در اولویت است.

سلحشوری: این نظر شما تبعیض مثبت و امتیاز بالا به نفع پسران است.

ابوترابی: خانم سلحشوری شما نمی‌توانید خلقت زن و مرد را نادیده بگیرید.

سلحشوری: چرا موضوع خلقت زن و مرد فقط در کشور ما مطرح است؟ شما امروز به وفور می بینید کشورهای مسلمانی را که از نظر رشد اقتصادی و توسعه پایدار موفق بوده و زنان آنها با حفظ هویت اسلامی در بازار کار حضور دارند؛ یک مثال آشکار در دفاع از اشتغال زنان همین است که پیامبر (ص) با زنی بازرگان ازدواج می‌کند.

ابوترابی: تأکید می‌کنم بیشترین نفع اشتغال مردان به زنان می رسد، امنیت بالا برای زنان، افزایش موالید، کاهش سن ازدواج همه از ثمرات اشتغال مردان است، بر این باورم بزرگ‌ترین ضربه، بیکاری مرد است.

سلحشوری: من هم تاکید می کنم اگر دخترانی که تحصیل کردند بر اساس توانمندی هایشان به کار گرفته نشوند از نظر روان شناختی علاوه بر افسردگی، دچار سرخوردگی اجتماعی می‌شوند؛ نکته دوم اینکه اگر زنان از بازار کار حذف شده و خانه نشین شوند نخستین نقد از سوی همین مردان متوجه خانم‌ها خواهد بود که عنوان می‌کنند زنان به اصطلاح پاساژگرد هستند این در حالی که اگر دختران شاغل باشند فرصتی برای پاساژگردی ندارد.

اما مساله بعدی؛ بحرانی که امروز زنان متأهل ما را تهدید می‌کند روابط فرازناشویی است، مرد به دلیل اینکه یک شغل کفاف هزینه‌های زندگی را نمی‌دهد مجبور به کار در دو شیفت است و زن در خانه وقت خود را به بطالت می‌گذراند. آقای ابوترابی اگر فکر می‌کنید خانم‌ها را از فضای اشتغال دور کرده و می‌توانید با قانونگذاری آنها را مجبور به فرزندآوری کنید سخت در اشتباهید. از طرفی دیگر، زنان به دلیل پیشرفت تکنولوژی زمان کمتری را برای امور خانه می‌گذارند بنابراین وقت آزاد زیادی دارند در این شرایط متأسفانه آمار زنان خانه‌داری که روابط فرازناشویی دارند بسیار زیاد است.


ابوترابی: اثرات مخرب مفسده بیکاری برای آقایان ده برابر بیش از زنان است

ابوترابی: استدلال‌هایی که خانم سلحشوری مطرح کردند منطقی است اما بنده عرض می‌کنم ده برابر این آسیب‌ها متوجه مردان است. بیکاری مفسده است که اثرات مخرب این مفسده برای آقایان ده برابر بیش از زنان است چون مرد ازدواج نکرده و به دنبال آن زن هم ازدواج نمی کند و هزار آسیب و فساد به جامعه تحمیل می شود.


 آقای ابوترابی شما در شرایطی این اظهارات را مطرح می‌کنید که برای ورود به مجلس بخشی از رای خود را از زنان حوزه انتخابیه خود گرفتید. سوالم را دوباره مطرح می کنم پاسخ شما به زنانی که با هدف یافتن شغلی به تحصیلات عالیه پرداختند به عنوان نماینده چیست؟

ابوترابی: ما باید فرهنگ موجود در این زمینه را تغییر دهیم. من به عنوان نماینده مجلس و شما به عنوان رسانه باید این فرهنگ را تغییر دهیم، ببینید شاید طرح موضوع اولویت اشتغال مردان از لحاظ عقلی برای یک نماینده مجلس قابل قبول نباشد اما بنده شجاعانه این موضوع را مطرح کنم چون بر این باورم که بیشترین سود به زنان می رسد. متاسفانه امروز در موضوع اشتغال و ازدواج دور تسلسلی ایجاد شده که خواص جامعه باید شجاعت به خرج داده  و از رای شان بگذرند و صادقانه مشکلات را با مردم مطرح کنند.


 آقای ابوترابی شما بر این باورید که اشتغال زنان به نفع مردان است اما آیا زنان به عنوان نیمی از جمعیت کشور با این ایده ذهنی شما موافق هستند؟

ابوترابی: دوباره مثال کشور ژاپن را مطرح می کنم، این کشور امروز به مرحله ای رسیده که از لحاظ اجتماعی در پروژه های بزرگ از سرمایه اجتماعی یاد می کند. سرمایه اجتماعی یعنی زنی تحصیلکرده مادر فرزندانی شود که قرار است آینده سازان کشور باشند، این شکل زندگی ارگانیک نامیده می شود؛ وقتی ما دم از زندگی طبیعی و ارگانیک و محصول ارگانیک می زنیم پس روابط هم باید ارگانیک باشد. بنده مثال کشور ژاپن را برای افرادی زدم که ایران را با عربستان مقایسه کرده بودند.


سلحشوری: طی 40 سال انقلاب در حوزه اشتغال زنان پسرفت کردیم/ میزان اشتغال زنان در مشاغل دولتی 14 درصد است

سلحشوری: آقای ابوترابی می‌دانید نرخ اشتغال زنان در ایران چند است؟ 16 درصد؛ که البته به نظر می رسد در تلاش هستید همین عدد را هم کاهش دهید. در بازار رسمی دولتی میزان اشتغال زنان را بین 14 تا 16 درصد اعلام می کنند، نکته جالب این است که زمان قبل از انقلاب و بر اساس آمار سال های 1355 و 1356 بیشترین اشتغال زنان همین میزان بوده که نشان می‌دهد طی 40 سال انقلاب در حوزه اشتغال زنان پسرفت کرده ایم.

سلحشوری: زنان کارآفرین 27 درصد بازار خصوصی را در اختیار گرفتند

با وجود اینکه در زمان احمدی نژاد فشار زیادی آوردند که زنان نتوانند شاغل شوند و عدم اشتغال آنها را به حداکثر رساندند اما زنان بیکار ننشته و راهکار را در بازار آزاد و بخش خصوصی و کارآفرینی پیدا کردند به طوریکه امروز با تعداد قابل توجهی از زنان کارآفرین روبرو هستیم که 27 درصد بازار خصوصی را در اختیار گرفتند.


سلحشوری: فرهنگسازی برای ایجاد فرهنگ کار مدنظر قرار گیرد نه فرهنگسازی برای خانه داری زنان

من معتقدم به جای طرح موضوعاتی همچون اولویت دادن به استخدام مردان باید به سمتی حرکت کنیم که گره اشتغال پسران و دختران باز شود. بنده با اشتغال دولتی به طور کل مخالفم یعنی بر این باورم که این نگاه که دولت باید شغل ایجاد کند ضعف خیلی بزرگی است. آقای ابوترابی شما به فرهنگسازی اشاره کردید اما بنده معتقدم این فرهنگسازی باید برای حضور دختران و پسران در بازار کار آزاد فراهم شود، در واقع ما باید فرهنگسازی در ایجاد فرهنگ کار را مدنظر قرار دهیم نه اینکه به دنبال فرهنگسازی برای خانه داری زنان باشیم چون مردان بیکار هستند.

وقتی فرهنگسازی برای حضور در بخش خصوصی و کارآفرینی فراهم شود به طور قطع فردی موفق تر خواهد بود که توانمندتر است فارغ از جنسیت و ما امروز زنان بسیار توانمندی را در حوزه کارآفرینی داریم.

ابوترابی: موافقم که نباید تنها به مشاغل دولتی چشم دوخت، متاسفانه در ایران فرهنگ کار وجود ندارد به همین دلیل است که می بینم 10 درصد کار و 90 درصد مصرف کننده هستند که باید برای آن چاره ای اندیشید اما خانم سلحشوری این نکته را بپذیرید که یکی از دلایل حضور بیشتر زنان در مشاغل آزاد این است که در واقع به دستمزد پایین تری که مردان به آن رضایت نمی دهند بسنده کرده بنابراین می توانند در بازار کار حضور پیدا کنند.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.