انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رابطه ایران و پاکستان «بی‌نظیر» نیست!
درخواست نمايندگان از ظريف براي بازگشت به وزارت‌خارجه
ادعاي كريمي‌قدوسي درباره ظريف
لرزه ظريف بر اندام سياستمداران
انتقاد تند آيت‌الله‌خامنه اي از ازدواج سفيد
تكذيب دستور گرفتن روحاني از MI6
تكذيب يك شنود
نبرد ديدگاه‌ها
نقش اصلاح‌طلبان در بحران‌ امروز
احزاب در ایران نان انتخابات را خورده اما چوبش را نخورده‌اند
آرشيو صدا و سيما را از كشور خارج كرده‌اند!
وضع آزادی از زمان طاغوت بدتر شده است
تقدير آيت‌ا...‌خامنه‌اي از نوجوان شطرنج‌باز
نمره ۲۰ از ۱۰۰ روحاني
دومينوي خودخواهي و ضربه به هم‌ميهن
دولت نمي‌تواند به متخلفان كمك كند
سرنوشت FATF در گرو رفراندوم
اندیشه ایرانشهری به مثابه ابرگفتمان
ارسال لایحه «جامع انتخابات» به مجلس
اصلاح‌طلبان نباید با یکدیگر درگیر شوند
واكنش خنثي ظريف درباره FATF
زندگي اشرافي با انقلابي‌گري سازگاري ندارد
اميد به كليد سندرز
پارادوكس مودت ـ تخاصم
نپیوستن به FATF یعنی نه به شفافیت بین المللي
تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تا ۴ ماه دیگر
آيت‌الله خامنه‌ای درگذشت محمدمؤمن را تسلیت گفتند
يك امام جمعه ديگر نيز كناره‌گيري كرد
تحكيم وحدت با اژدهاي زرد
لبيك صوتي!
گره ارشادي
رد شهادت و عباي روحانيت
راهبرد شرقي
پژمانفر، رييس دفتر روحاني را تهديد كرد
رياست‌جمهوري اختصاص هزارميلياردي به پديده را تكذيب كرد
شهادت زکریا سازمان ملل را از خواب غفلت بیدار کند!
ایران و ایالات متحده ،حکایت تلخکامی و شرح جدایی
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
بدهكار اصلي اروپاييان هستند
حاتم‌بخشي هزارميلياردي
نماينده ولي فقيه در خوزستان از امامت جمعه استعفا داد
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
كنايه جهنمي به علي‌مطهري!
جزييات انهدام خانه‌های تيمى عوامل حادثه تروريستی زاهدان
اعانه‌اي كه پايمال مي‌شود!
سایه بحران دیپلماتیک بر روابط تهران- اسلام آباد
هشدار از قم به عربستان و پاكستان
من به مسئولین و دولتی‌ها نمی‌گویم چه کنند
اولين سيلي سپاه به تروريست‌هاي زاهدان
فيك‌نيوز فارس را كريمي قدوسي تكذيب كرد!
بیشتر
کد خبر: 70902 | تاریخ : ۱۳۹۶/۱۱/۲۹ - 12:43
رايزني براي حل سوال
فرستادگان دولت و نمايندگان ملت براي بررسي پرسش از روحاني دور يك ميز مي‌نشينند

رايزني براي حل سوال

مجلسي‌ها و دولتي‌ها به دنبال حل موضوع سوال از رييس‌جمهور هستند

قانون-مشكلات و معضلات پيش روي كشور هر روز به جاي آنكه كاهش پيدا كند با شيوه مديريتي و نقص همگرايي كه در كشور وجود دارد، روندي معكوس به خود گرفته است و مدام شاهد آن‌ هستيم كه در زمينه‌هاي مختلف جامعه با بحران‌هاي متفاوتي روبه‌رو مي‌شود. يك روز بيكاري به اوج مي‌رسد و روزي ديگر قيمت‌ها سر به فلك مي‌كشد، روزي تبعيض بيداد مي‌كند و زماني ديگر فسادها رخ‌ مي‌نمايند.همان‌گونه كه همه مي‌دانند نقل اين روزهاي محافل ايران موضوع ارز و افسارپاره كردن آن است؛موضوعي كه بيش از هر مساله‌اي ذهن مردم را درگير خود كرد.شايد بسياري از مردم در اين ميان حتي ارزي براي عرضه نداشته باشند ولي بار رواني كه اين افزايش قيمت‌ها به وجود مي‌آورد اذهان را بدجور درگير كرده است.مردم واهمه دارند كه مبادا با افزايش نجومي قيمت ارز زندگي آن‌ها نيز با مشكل مواجه شود و به آن‌ها آسيب برساند.

به دنبال سرنخ

موضوع ارز و گران شدن آن به دست مردم نيست بلكه جريان‌هاي قدرت و مسئولان كه توانايي اداره امور را دارند بايد درباره اين موضوع پاسخگو باشند. برخي معتقدند كه دولت براي پركردن جيب خود و ترميم كسري بودجه در اين روزها دست به دامان ارز شده است و برخي ديگر نيز مي‌گويند نبود بازارهاي سرمايه‌گذاري مناسب عاملي براي سوق پيدا كردن ملت به سمت بازار پول ملي آمريكا و اروپا شده است. قشر سومي نيز وجود دارند كه مدعي مي‌شود حضور دلال‌ها و سوداگران عاملي براي آشفته كردن بازار هستند. البته يكي از بارزترين عوامل تاثيرگذار در اين موضوع را مساله پايين بودن سودبانكي و نيز مشكل دار شدن موسسات اعتباري مي‌خوانند موضوعي كه معضلات فراواني براي كشور ايجاد كرد. بي‌شك هر كدام از اين مسائل كه عاملي براي گران شدن قيمت ارز و در پي آن آشفته شدن كشور است، مسئولان بايد پاسخگوي باشند. در همين راستا نيز نمايندگان و به ويژه كميسيون اقتصادي مجلس تلاش دارند تا پشت‌پرده مشكلات مالي را در كشور دريابند.

در اين باره محمدرضا پورابراهیمی داورانی، رييس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از نشست امروز کمیسیون متبوعش با حضور نمایندگان دولت و جمعی از نمایندگان سوال کننده از رييس جمهور درباره وضعیت موسسات مالی غیرمجاز خبر داد.

وي در خصوص ارجاع نامه سوال از رييس جمهور به کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت:پس از ارجاع سوال نمایندگان از رييس جمهور در زمینه وضعیت موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز، کمیسیون اقتصادی پیگیری های لازم را انجام داده است. رييس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: رييس جمهور در نامه ای به کمیسیون اقتصادی مجلس آقایان ولی‌ا... سیف رييس کل بانک مرکزی، محمد نهاوندیان ،معاون اقتصادی رييس جمهور و مسعود کرباسیان، وزیر امور اقتصادي و دارايی را به عنوان نمایندگان دولت معرفی کرده تا در نشست مشترک با نمایندگان سوال کننده امروز در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی موضوع بررسی شود.

فيلتري براي سوال از روحاني

گفتنی است مطابق با آیین نامه داخلی مجلس، کمیسیون اقتصادی باید طی مدت یک هفته، نشست مشترک بین نمایندگان سوال کننده و نماینده ویژه رييس جمهور را برگزار کند و گزارش جلسه مذکور را به صحن علنی مجلس ارجاع کند. سوال از رییس‌جمهور با امضای ۷۶ نماینده به کمیسیون اقتصادی ارجاع شده بود و در عین حال تعدادی از امضاکنندگان امضای خود را پس گرفتند و تعداد امضاها کاهش یافت اما دوباره در صحن علنی مجلس از سوال‌کنندگان امضا جمع‌آوری شد با این شرط و تعهد که امضای‌شان را پس نگیرند. به گفته برخي منابع تا روز چهارشنبه حدود ۵۴نفر دوباره نامه سوال از رییس‌جمهور را با همین شرط که امضای‌شان را پس نگیرند، امضا کردند.طرح سوال از رییس‌جمهور با امضای یک چهارم کل نمایندگان قابل بررسی است و شايد این موضوع در هفته جاری در دستور کار مجلس قرار گیرد.

تشويش بيهوده اذهان

عده‌اي مدعي بودند كه رييس‌مجلس اجازه سوال از روحاني را نمي‌دهد ولي با اين اتفاق مشخص شد كه اين مساله‌توهمي بيشتر نيست. به خاطر داريم حسینعلی حاجی‌دلیگانی، نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس شورای اسلامی و از اعضاي محافظه‌كار در گفت‌وگويي با تسنیم در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت طرح سوال از ريیس‌جمهور، گفته بود: طرح سوال از ريیس‌جمهور به‌تعداد لازم امضا دارد و طبق قانون باید از سوی هیات‌ريیسه مجلس اعلام وصول شود اما متأسفانه آقای رييس مجلس بنا به دلایلی که بنده نمی‌دانم، مانع اعلام وصول این طرح شده است. وی با بیان اینکه سوال از ريیس‌جمهور حق نمایندگان مجلس است، تصریح کرد: نمایندگان مجلس برای دفاع از حقوق سپرده‌گذاران برخی موسسات مالی و اعتباری سوال از ريیس‌جمهور را مطرح کرده‌اند چراکه ريیس محترم بانک مرکزی به وعده‌های خود برای رفع مشکل سپرده‌گذاران عمل نکرده است و نمایندگان راهی جز سوال از ريیس‌جمهور ندارند.حاجی‌دلیگانی مدعي‌شده بود: مردم به نمایندگان مجلس رای داده‌اند تا از حقوق آن‌ها دفاع و بر عملکرد دستگاه‌های اجرایی نظارت کنند و یکی از اهرم‌های نظارتی نمایندگان مجلس، سوال از ريیس‌جمهور است که متاسفانه اعلام وصول نشده است؛ عدم اعلام وصول طرح سوال از ريیس‌جمهور به‌معنی منتفی شدن این طرح نیست چرا که ما تمام تلاش خود را برای دفاع از حقوق سپرده‌گذاران موسسات مالی و اعتباری خواهیم کرد. علی وقفچی، نماینده مردم زنجان در مجلس شورای اسلامی و از طراحان اصلی سوال از ريیس‌جمهور نيز چندي پيش، از رایزنی جمعی از نمایندگان امضاکننده طرح برای شکایت از برخی اعضای هیات‌ريیسه مجلس به کمیسیون اصل 90 به‌دلیل تعلل در اعلام وصول خبر داده بود.

سوال را پاسخ بگوييد

شايعات زيادي درباره سوال از رييس‌جمهور اين مدت ايجاد شده بود ولي در نهايت مسير اين اقدام هموار شده است. اينكه برخي تلاش مي‌كند تا تسويه حساب‌هاي خود را با روحاني به دليل شكست‌هاي سال‌هاي اخير در دستور كار قرار دهند بارز است ولي براي مشخص شدن وضعيت اين معضلات مالي و ايراداتي كه در كشور وجود دارد اگر روحاني به مجلس بيايد و از پشت‌پرده‌ها بگويد بسياري از مسائل روشن خواهد شد.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.