انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رابطه ایران و پاکستان «بی‌نظیر» نیست!
درخواست نمايندگان از ظريف براي بازگشت به وزارت‌خارجه
ادعاي كريمي‌قدوسي درباره ظريف
لرزه ظريف بر اندام سياستمداران
انتقاد تند آيت‌الله‌خامنه اي از ازدواج سفيد
تكذيب دستور گرفتن روحاني از MI6
تكذيب يك شنود
نبرد ديدگاه‌ها
نقش اصلاح‌طلبان در بحران‌ امروز
احزاب در ایران نان انتخابات را خورده اما چوبش را نخورده‌اند
آرشيو صدا و سيما را از كشور خارج كرده‌اند!
وضع آزادی از زمان طاغوت بدتر شده است
تقدير آيت‌ا...‌خامنه‌اي از نوجوان شطرنج‌باز
نمره ۲۰ از ۱۰۰ روحاني
دومينوي خودخواهي و ضربه به هم‌ميهن
دولت نمي‌تواند به متخلفان كمك كند
سرنوشت FATF در گرو رفراندوم
اندیشه ایرانشهری به مثابه ابرگفتمان
ارسال لایحه «جامع انتخابات» به مجلس
اصلاح‌طلبان نباید با یکدیگر درگیر شوند
واكنش خنثي ظريف درباره FATF
زندگي اشرافي با انقلابي‌گري سازگاري ندارد
اميد به كليد سندرز
پارادوكس مودت ـ تخاصم
نپیوستن به FATF یعنی نه به شفافیت بین المللي
تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تا ۴ ماه دیگر
آيت‌الله خامنه‌ای درگذشت محمدمؤمن را تسلیت گفتند
يك امام جمعه ديگر نيز كناره‌گيري كرد
تحكيم وحدت با اژدهاي زرد
لبيك صوتي!
گره ارشادي
رد شهادت و عباي روحانيت
راهبرد شرقي
پژمانفر، رييس دفتر روحاني را تهديد كرد
رياست‌جمهوري اختصاص هزارميلياردي به پديده را تكذيب كرد
شهادت زکریا سازمان ملل را از خواب غفلت بیدار کند!
ایران و ایالات متحده ،حکایت تلخکامی و شرح جدایی
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
بدهكار اصلي اروپاييان هستند
حاتم‌بخشي هزارميلياردي
نماينده ولي فقيه در خوزستان از امامت جمعه استعفا داد
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
كنايه جهنمي به علي‌مطهري!
جزييات انهدام خانه‌های تيمى عوامل حادثه تروريستی زاهدان
اعانه‌اي كه پايمال مي‌شود!
سایه بحران دیپلماتیک بر روابط تهران- اسلام آباد
هشدار از قم به عربستان و پاكستان
من به مسئولین و دولتی‌ها نمی‌گویم چه کنند
اولين سيلي سپاه به تروريست‌هاي زاهدان
فيك‌نيوز فارس را كريمي قدوسي تكذيب كرد!
بیشتر
کد خبر: 71690 | تاریخ : ۱۳۹۶/۱۲/۷ - 16:59
دو رييس جمهور، دو رفراندوم
سياست‌هاي دوگانه برخي جريان‌ها در برخورد با احمدي‌نژاد و روحاني قابل تامل است

دو رييس جمهور، دو رفراندوم

همان‌گونه كه اسفنديار مشايي مدتي است از عنوان «اصلاحات بنیادین» استفاده مي‌كند در آينده نيز بیشتر با آن روبه رو خواهیم شد و این واژه برای پروژه آینده آن‌ها انتخاب شده است...

قانون- داوود حشمتي

محمود احمدی‌نژاد بعد از آنکه از لحاظ شخصی و نظری، فاتحه تمام ارکان نظام (البته با یک درجه تخفیف برای عالی ترین مقام کشور)، را خواند، در یادداشتی از منتقدانش می‌پرسد: «آیا بهتر نیست که مخالفان به جای تخطئه و توهین و تهدید، پیشنهادهای عملی خود را عرضه كنند و قضاوت را به مردم که صاحبان اصلی کشور و انقلابند بسپارند؟ آیا بهتر نیست که این پیشنهادها در معرض اعلام رای مردم قرار گیرد تا نظر موافق یا مخالف خود را به طور رسمی ابراز كنند؟».

او مدعی است که پیشنهادش برای برکناری روسای قوا و برگزاری انتخابات بدون مهندسی شورای نگهبان، «برآیند خواست مردم بوده است». البته باید این را به او یادآور شد که انتخابات آزاد نيزخواست مردم بود. درست در انتخابات‌هایی که او خود برگزار کننده آن بود. خواست مردم در سال 88 نيز همین بود و او با تمام توان در مقابلش ایستاد و مردمی که خواسته خود را بیان می‌کردند، «خس و خاشاک» معرفی کرد. اتفاقاتی که در حافظه مردم به مدد در حصر بودن سران اعتراضات و هزینه‌هایی که فعالان سیاسی پرداخت کردند همچنان زنده است.

تفاوت دو رييس دولت

با این حال باید نکته دیگری را در کنار این مساله قرار داد. حسن روحانی در روز 22 بهمن (چند روز قبل از نامه احمدی‌نژاد به رهبری) به بهترین نحو مراجعه به آراي مردم را یادآوری کرده و گفته بود: «قانون اساسی بن‌بست‌ها را برداشته و ظرفیت بزرگی دارد و اگر در موضوعی با يكديگر بحث داریم، باید به اصل ٥٩ مراجعه کنیم که طبق آن باید به آرای مردم مراجعه کرد». واکنش‌ها به این اظهارات بسیار تند بود. از حسین شریعتمداری تا تریبون‌های نماز جمعه به روحانی حمله ور شدند. در همين راستا احمد خاتمی گفت: «هرگز به آرزوی خود برای رفراندوم نمی‌رسید». خبرگزاری‌های خاص مصاحبه‌های زنجیره‌ای با هدف حمله به روحانی را در دستور کار قرار دادند. در مشهد نيز علم‌الهدی گفت: «چرا رفراندوم را مطرح می‌کنید؟ در این سیل چندمیلیونی که به حمایت از نظام آمده‌اند، مردم را به رفراندوم حواله دادن، چه چیزی را به ذهن متبادر می‌کند؟ این مساله به ذهن تداعی می‌شود که شما طرفدار مردم‌سالاری سکولار هستید. اساس نظام و این انقلاب را به‌خاطر خوشایند یک اقلیت لائیک وابسته به غرب، به باد اشکال نگیرید ».

اما چرا رفراندوم حسن روحانی تا این حد واکنش برانگیز بود اما پیشنهاد برچیدن بساط دموکراسی توسط احمدی‌نژاد آن‌گونه که باید در رسانه‌های اصولگرا به آن پرداخته نشد؟ اگرمراجعه به آراي عمومی که حسن روحانی بیان کرده بد است، پیشنهاد محمود احمدی‌نژاد یک فاجعه محسوب نمی‌شود؟ احمدی‌نژاد که این روزها تلاش می‌کند نشان دهد با رهبری مخالف است و ژست اپوزیسیون بودن بگیرد، در یک تناقض باز دست به دامن رهبری شده و از او می‌خواهد تا آراي مردم را به حسن روحانی و مجلس به هیچ انگاشته و انتخاب مردم را ابطال کند تا او بتواند در آن شرکت کند. با این حال حامیان سابق احمدی‌نژاد به این پیشنهاد نمی‌پردازند.

ادعاهاي بي‌اساس

احمدی‌نژاد در حالی از برآیند خواست مردم حرف می زند که هیچ مستنداتی برای آن ارائه نمی‌کند. این درحالی است که پس از انتخابات بحث بر انگیز 88 مردم در کف خیابان با صراحت ابطال انتخابات را خواستار شده بودند اما او در پشت شمارش آرا مخفی شده بود. رای‌هایی که بنا به افشاگری اخیر کدخدایی احمدی‌نژاد در شب 25 خرداد و بعد از آن راهپیمایی میلیونی تلاش می‌کرد تا شورای نگهبان را تحت فشار گذاشته و سریعتر تاییدیه آن را بگیرد.

سكوتي تامل‌برانگيز

گفتنی است شعارهای مردم برای رفع حصر در جریان انتخابات نشان می‌دهد که برآیند خواست مردم همچنان در مخالفت با اوست. با این حال چرا هیچ کدام از رسانه‌های اصولگرا این موضوعات را به او یادآوری نمی‌کنند؟

واقعیت این است که احمدی‌نژاد پیشنهاد مراجعه به آراي عمومی را از سر ناچاری و دستپاچه مطرح کرد. چراکه بعد از اعلام رفراندوم توسط حسن روحانی احساس کرد از او عقب مانده است و برای به دست گرفتن فضا ناچارا آن را علنی و تندتر مطرح کرد، تا از رقابت با روحانی عقب نماند. مهم‌تر اینکه به خاطر داشته باشیم این نامه از سوی رهبری با بی‌اعتنایی مواجه شد. آن گونه که احمدی‌نژاد ناچار شد نامه را به صورت علنی هم منتشر کند تا شاید واکنش‌های بیرونی منجر شود رهبری پاسخ آن را بدهد.

سرگرمي پازل

نوشتن یادداشت اخیر را نیز در همین پازل باید ارزیابی کرد. او قصد دارد تا برای نامه‌اش جوابی دریافت کند،هرچند این جواب بسیاری تند باشد. این کار با هدف مشخصی انجام شده تا خود را پرچمدار «اصلاحات» معرفی کند. همان‌گونه كه اسفنديار مشايي مدتي است از عنوان «اصلاحات بنیادین» استفاده مي‌كند در آينده نيز بیشتر با آن روبه رو خواهیم شد و این واژه برای پروژه آینده آن‌ها انتخاب شده است.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.