انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
جامعه
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
کارتون
کارتون
برگزاری اولین عهدواره منطقه ای پیشرفت در گلستان
بهترین دیدنی‌های شیراز
چرا باید بیمه مسافرتی بخریم؟
10 هتل نزدیک به فرودگاه بین المللی امام خمینی
شهرت‌طلبی و پشت کردن به جامعه!
نهاد آموزش و بیماری بی عدالتی
بلای توسعه سیمانی!
انتقاد پذیری، رکن اصلی رشد وتعالی در آموزش و پرورش
معیشت پرفشار کارگری
زن بلوچ؛ چهارمین بانوی روستایی برتر جهان
جزييات بدهي و ميراث 52 هزار میلیاردي قالیباف
اپيدمي كلاهبرداري پيامكي !
جزييات منتفي شدن فروش سربازي در سال 98
سونامی تحصیل‌کردگان بی سواد
تلاش براي «فلج نشدن» زندگي
آیناز کودک ربوده شده یا گم شده؟
خطر دخالت دیگران بر روابط
متهمِ طلبکار
اثر مستقیم فرار مالیاتی پزشکان بر بیکاری
دوره گشت ارشاد به سر آمده است
سپندارمذگان روز زن، زمین و مادر
رویکردهای نوین در توسعه پایدار شهری
از قاچاق تا ورود دام‌های مشكوك!
سرگرمی و کسب درآمد به قیمت آزار حیوانات
ازدواج با چه زناني معافيت سربازي در پي دارد؟!
حمایت خانواده از بیمار مبتلا به سرطان
جلسه هاشمی باحناچي درباره اعتبار خطوط ۶ و ۷ مترو
حکایت مصايب رسانه
دستفروشی؛ چالشي پايدار!
گامی دیگر برای مشارکت فرهنگیان
پیش بینی وقوع سیلاب در ۶ استان کشور
رسيدگي به جريمه‌هاي رانندگي در مراسم 22 بهمن
جزئیات لایحه نرخ کرایه تاکسی سال ۹۸
برج ميلاد و تهدید جانی حدود ۲۲۳۶ نفر
شکایت شهروندان از پزشکان، هر روز بیشتر از دیروز
رکود-تورمی و زنان سرپرست خانوار
عوارض شبهه‌ناك
لزوم عادت دادن بچه ها به رفتار خوب
باروتي در انتظار جرقه
۲۱۳ هزار نفر مقرری بیکاری می‌گیرند!
فیلترینگ، راه‌حلی است که جواب نمی دهد
تخم افکار خود را در کدام زمین می‌افشانید؟
اعتراض به پیمان‌کاری
واکاوی رابطه تلقین‌گرایی و مصرف گرایی
سفیدنمایی ازدواج‌های کدر!
بايد پزشكان را ملزم به نصب كارتخوان كنيم
مدیریت های «دلال پرور»
مردان، قربانیان خاموش تبعيض
بیشتر
کد خبر: 72124 | تاریخ : ۱۳۹۶/۱۲/۱۲ - 12:25
آخرین وضعیت مطالبات تامین اجتماعی

آخرین وضعیت مطالبات تامین اجتماعی

دو عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، در ارتباط با وضعیت منابع مالی سازمان تامین اجتماعی و مطالبات و بدهی‌های این سازمان، توضیحاتی ارائه دادند.

قانون- دو عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، در ارتباط با وضعیت منابع مالی سازمان تامین اجتماعی و مطالبات و بدهی‌های این سازمان، توضیحاتی ارائه دادند.

 

به گزارش قانون به نقل از مهر، سازمان تامین اجتماعی به عنوان بزرگترین سازمان بیمه‌ای که بیش از ۴۲ میلیون نفر از جمعیت کشورمان را تحت پوشش خدمات بیمه‌ای و درمانی خود دارد، دچار مشکلات عدیده مالی است. این در حالی است انباشت مطالبات تامین اجتماعی از دولت، باعث شده این سازمان نتواند آنطور که باید و شاید در پرداخت بدهی‌های خود به مراکز طرف قرارداد، درست و به موقع عمل کند. از سوی دیگر، اجرای طرح تحول سلامت نیز بار مالی زیادی به این سازمان بیمه‌ای تحمیل کرده و باعث افزایش بار مالی هزینه‌های درمانی بیمه شدگان تامین اجتماعی گردیده است.


احمد همتی سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، نسبت به خسارت‌های احتماالی ناشی از بی توجهی به بدهی بیمه‌ها به حوزه سلامت هشدار داد و گفت: به لحاظ بودجه‌ای برای حوزه سلامت در طی چند سال گذشته مشکلاتی به وجود آمده است، متاسفانه دولت به تعهدات مصوب و قانونی خود درباره یک درصد ارزش افزوده و ۱۰ درصد هدفمندی یارانه‌ها عمل نکرده است؛ ضمن اینکه بدهی خود به سازمان تامین اجتماعی نیز را پرداخت نکرده است.

وی با اشاره به اینکه به رغم تاکید به پرداخت بدهی دولت به تامین اجتماعی طی مدت ۵ ساله در برنامه ششم توسعه، افزود: متاسفانه دولت از ابتدای سال اول برنامه ششم تاکنون ریالی از بدهی‌های خود را پرداخت نکرده است، همچنین در برخی حوزه‌ها هزینه‌ها به دلیل بی توجهی به مصوباتی درطرح تحول سلامت مانند پرونده الکترونیک سلامت، پزشک خانواده، گایدلاین‌ها و سیستم ارجاع هزینه‌ها افزایش پیدا کرده است.

همتی با بیان اینکه درحال حاضر طلب پزشکان، پیراپزشکان و کارخانه‌های داروسازی و تجهیزات پزشکی بسیار طولانی شده است، تصریح کرد: تاخیر درروند پرداخت بدهی‌ها خسارت‌های جدی و جبران ناپذیری را به حوزه تولید دربخش دارویی وخدمات درمانی به بیماران وارد کرده است، البته دربودجه ۹۷ مصوبات حوزه سلامت درپرداخت بدهی‌های بیمه به بخش بهداشت و درمان موثر است؛ امیدواریم دولت منابع را به شکلی مدیریت کند که اجرای تعهدات درسال آینده قابل قبول‌تر باشد.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با تاکید بر اینکه دولت طبق بودجه ۹۷ باید بخشی از تملک دارایی‌ها را جایگزین بدهی‌ها به تامین اجتماعی کند، گفت: اگر این بخش هم نیز به درستی مدیریت شود، میزان بدهی‌های این سازمان به حوزه سلامت به نصف کاهش پیدا می‌کند.

در همین ارتباط، حیدرعلی عابدی یکی دیگر از اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با انتقاد از توصیه وزیر بهداشت به تامین اجتماعی برای کنار گذاشتن بنگاه‌داری، اظهارداشت: اگر وزیری به سازمانی تاکید کند که باید بر اساس قانون کار کند نمی‌تواند برخلاف آن انجام دهد، منتهی در شرایط کنونی تامین اجتماعی روی یک سری بخش‌ها از جمله بیمارستان‌ها سرمایه‌گذاری کرده، بنابراین برگشتن آن به قوانین اولیه اقدام سختی است.

وی ادامه داد: بی‌تردید سازمان‌های دولتی باید روی قانون جاری کار کنند و نمی‌توان از آن‌ها خواست که به قوانین اولیه خود بازگردند، بنابراین این موضوع در رابطه با تامین اجتماعی هم مصداق دارد و نمی‌توان قوانین قدیم را مجدد برای آن مصوب کرد.

عابدی با انتقاد از بخشی از اظهارات وزیر بهداشت مبنی بر اینکه سازمان تامین اجتماعی باید از بنگاه‌داری دست برداشته و محرومان جامعه تحت پوشش خود را شناسایی و از آن‌ها حمایت کند، یادآورشد: هم‌اکنون سازمان تامین اجتماعی از نظر اقتصادی به منظور تامین نیاز‌های مالی این سازمان سرمایه‌گذاری کرده، کما اینکه در این مورد می‌توان به شرکت‌های وابسته به شستا اشاره کرد و نمی‌تواند این کار را هم کنار بگذارد، به این دلیل که درآمد حاصل از آن‌ها به تامین بودجه این سازمان کمک می‌کند، بنابراین نمی‌توان این سازمان را از سرمایه‌گذاری منع کرد.

وی با اشاره به فعالیت سازمان تامین اجتماعی در حوزه بهداشت و درمان، اظهار کرد: اگر منظور وزیر بهداشت از بنگاه‌داری تامین اجتماعی این باشد که بیمارستان‌ها را به آن‌ها واگذار کند، باید به این مهم توجه کند که این وزارتخانه نمی‌تواند منابع لازم برای خدماتی که در شرایط کنونی این سازمان به کارگران ارائه می‌دهد، تامین کند.

عابدی افزود: هم‌اکنون روند هزینه‌کرد‌ها در سازمان تامین اجتماعی منظم‌تر بوده، به این دلیل که وقتی فردی وارد سیستم تامین اجتماعی می‌شود به‌طور مشخص خدمات مورد نیاز خود را از همان بیمارستان‌های تحت پوشش این سازمان دریافت می‌کند، از سوی دیگر در مناطق محروم دوردست هم که مراکز درمانی ندارد از سایر بیمارستان‌های دولتی خرید خدمت می‌کند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: قطعا تامین اجتماعی یکی از سازمان‌هایی است که اقدامات خوبی را در جهت ارائه خدمات به افراد تحت پوشش این بیمه انجام داده است و اگر در مورد بحث ۹ بیست و هفتم حوزه درمان هم می‌توانست یک بیلان روشنی به کمیسیون بهداشت ارائه دهد، بدان هیچ ایرادی وارد نمی‌شد.
عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.