انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رابطه ایران و پاکستان «بی‌نظیر» نیست!
درخواست نمايندگان از ظريف براي بازگشت به وزارت‌خارجه
ادعاي كريمي‌قدوسي درباره ظريف
لرزه ظريف بر اندام سياستمداران
انتقاد تند آيت‌الله‌خامنه اي از ازدواج سفيد
تكذيب دستور گرفتن روحاني از MI6
تكذيب يك شنود
نبرد ديدگاه‌ها
نقش اصلاح‌طلبان در بحران‌ امروز
احزاب در ایران نان انتخابات را خورده اما چوبش را نخورده‌اند
آرشيو صدا و سيما را از كشور خارج كرده‌اند!
وضع آزادی از زمان طاغوت بدتر شده است
تقدير آيت‌ا...‌خامنه‌اي از نوجوان شطرنج‌باز
نمره ۲۰ از ۱۰۰ روحاني
دومينوي خودخواهي و ضربه به هم‌ميهن
دولت نمي‌تواند به متخلفان كمك كند
سرنوشت FATF در گرو رفراندوم
اندیشه ایرانشهری به مثابه ابرگفتمان
ارسال لایحه «جامع انتخابات» به مجلس
اصلاح‌طلبان نباید با یکدیگر درگیر شوند
واكنش خنثي ظريف درباره FATF
زندگي اشرافي با انقلابي‌گري سازگاري ندارد
اميد به كليد سندرز
پارادوكس مودت ـ تخاصم
نپیوستن به FATF یعنی نه به شفافیت بین المللي
تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تا ۴ ماه دیگر
آيت‌الله خامنه‌ای درگذشت محمدمؤمن را تسلیت گفتند
يك امام جمعه ديگر نيز كناره‌گيري كرد
تحكيم وحدت با اژدهاي زرد
لبيك صوتي!
گره ارشادي
رد شهادت و عباي روحانيت
راهبرد شرقي
پژمانفر، رييس دفتر روحاني را تهديد كرد
رياست‌جمهوري اختصاص هزارميلياردي به پديده را تكذيب كرد
شهادت زکریا سازمان ملل را از خواب غفلت بیدار کند!
ایران و ایالات متحده ،حکایت تلخکامی و شرح جدایی
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
بدهكار اصلي اروپاييان هستند
حاتم‌بخشي هزارميلياردي
نماينده ولي فقيه در خوزستان از امامت جمعه استعفا داد
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
كنايه جهنمي به علي‌مطهري!
جزييات انهدام خانه‌های تيمى عوامل حادثه تروريستی زاهدان
اعانه‌اي كه پايمال مي‌شود!
سایه بحران دیپلماتیک بر روابط تهران- اسلام آباد
هشدار از قم به عربستان و پاكستان
من به مسئولین و دولتی‌ها نمی‌گویم چه کنند
اولين سيلي سپاه به تروريست‌هاي زاهدان
فيك‌نيوز فارس را كريمي قدوسي تكذيب كرد!
بیشتر
کد خبر: 73011 | تاریخ : ۱۳۹۶/۱۲/۲۱ - 14:42
قهر مصلحتي!
غيبت دنباله‌دار سران قوا در جلسات مجمع‌تشخيص مصلحت نظام شائباتي را به وجود آورده‌است

قهر مصلحتي!

سكوت عجيب و غريب در برابر اظهارات و اقدامات احمدي‌نژاد از جانب جريان‌ها و افراد حامي او در اين بازه زماني افكار را به سمتي مي‌برد كه گويي ....

قانون-احمدي‌نژاد و حضور او در عالم سياست ايران تاثيراتي مختص به بازه‌اي خاص نداشت و غرامت كشاندن او به اين عرصه را طرفداران او بايد همواره پرداخت كنند. البته اين هزينه‌ها تنها بر گردن ياران وي سنگيني نمي‌كند بلكه مخالفان و رقباي او مانند ديگران از تركش‌هاي اقدامات او در امان نخواهند ماند. در همين حال بارها شاهد آن بوديم كه سران قوا، جريان‌ها و افرادي كه با او از لحاظ فكري و عملكردي همگرايي ندارند زير سنگين‌ترين هجمه‌ها از جانب او قرارگرفتند و بيشتر در برابر آن سكوت كردند. به نظر مسئولان كشور و آن دسته از جريان‌هايي كه احمدي‌‌نژاد به آن‌ها حمله‌ور مي‌شود بي‌توجهي و اقدام عملي را عليه او در دستور كار قرارداده اند و با وي به اصطلاح دهن به دهن نشوند.

ماجراي يك عدم حضور

در همين حال به نظر مي‌رسد كه سران قوا در برابر اظهارات احمدي‌نژاد كه در نامه‌اي خطاب به رهبر معظم انقلاب گفته بود رييس قوه‌قضاييه را بركنار كنند و با انتخابات زودهنگام و بدون مهندسي روساي قوا دو قوه ديگر را نيز به نوعي كنار بزنند، تصميم گرفتند تا به جلسات مجمع‌تشخيص مصلحت نظام كه احمدي‌نژاد نيز در آن حاضر است نيايند. اين شائبه نخستين بار توسط رسانه نزديك به دولت منتشر شد ولي در ادامه عزت ا... ضرغامي در كانال تلگرامي خود براي رد اين ماجرا نوشت:«شایعات روزهای اخیر در مورد عدم شرکت سران قوا در جلسه مجمع، به دلیل اعتراض به حضور آقای احمدی‌نژاد با هیچ معیاری قابل پذیرش نیست. شایسته است که آقایان با حضور خود در جلسه بعدی یا تکذیب این شایعات، حرمت حکم و توقع رهبری معظم از آنان را نگه دارند. مهم‌ترین مصلحت نظام، فهم و درک مصالح کشور و ترجیح آن بر منافع فردی، گروهی و سیاسی است. اعضاي محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام به ویژه روسای قوا باید آيینه‌ تمام نمای این هویت باشند. شایسته است که آقایان با حضور خود در جلسه بعدی یا تکذیب این شایعات، حرمت حکم و توقع رهبری معظم از آنان را نگه دارند».

تكذيب نشد

بعد از آن مجید انصاری، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به این پرسش که آیا سران سه قوه به دلیل حضور محمود احمدی‌نژاد در جلسات اخیر مجمع شرکت نکرده‌اند؟ گفت که خود سران سه قوه یا دفاتر آن‌ها باید پاسخگوی این موضوع باشند؛ اما قبل از این هم پیش آمده که به دلیل مشغله کاری نتوانستند منظم در جلسات مجمع شرکت کنند. او به ایسنا در اين باره گفته بود كه عضویت در مجمع تشخیص مصلحت از این جهت که با حکم مقام معظم رهبری است ایجاب می‌کند که تمام اعضا تلاش کرده، در جلسات شرکت کنند. البته در گذشته هم این اتفاق افتاده بود که سران سه قوه به لحاظ مشغله کاری بالایی که دارند به ویژه آقای رییس‌جمهور کمتر در جلسات مجمع شرکت کرده‌اند و فقط در جلساتی که موضوعات مهم طرح می‌شد و وقت جلسه هم با زمان آن‌ها هماهنگ بود به طور منظم شرکت می‌کردند. وی ادامه داد: در هر صورت عضویت در مجمع افتخار بزرگی است. مجمع جایگاه بالایی در نظام جمهوری اسلامی ایران دارد. مجمع نهاد مشورتی مقام معظم رهبری در حل معضلات نظام و تدوین سیاست‌های کلی نظام است. در واقع ریل‌گذاری‌های اصلی نظام در سیاست‌های کلی از طریق مشورت مجمع تشخیص مصلحت انجام می‌شود. انصاری در ادامه اظهاراتش درباره اهمیت جایگاه مجمع تشخیص مصلحت نظام، گفت: در موضوعات اختلافی میان شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی، مجمع بنابه مصالح به موضوعات اختلافی ورود پیدا می‌کند و در آنجا هم نقش مجمع نقش تعیین‌کننده‌ای است و فصل‌الخطاب قانونگذاری در کشور است. وی افزود: کارکردهای مجمع، کارکردهای بسیار مهمی است. برای هر سه قوه گره‌گشاست؛ زيرا برخی از موضوعات مطرح شده در مجمع گره‌های قوه مجریه و برخی‌ دیگر از موضوعات گره‌های موجود در کار قوه قضاییه را باز و همچنین برخی موضوعات دیگر ریل‌گذاری قضایی کشور را مشخص می‌کند. این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پایان گفت:‌ اگر سران سه قوه به گونه‌ای زمان‌شان را تنظیم کنند که بتوانند دست‌كم در جلسات اصلی مجمع منظم شرکت کنند، به نظر می‌رسد که به نفع کشور و مطلوب است.

جاي سران قوا پر شد!

برخي از اقدامات و حواشي نيز به اين شائبه دامن زده است. براي مثال رسانه‌هاي نزديك به احمدي‌نژاد در خبري با انتشار تصاوير مربوط به نشست روز شنبه مجمع تشخيص مصلحت نظام نوشتند:« درپی چند جلسه عدم حضور حسن روحانی و برادران لاریجانی در مجمع تشخیص، صندلی ها جابجا و جای سران قوا پر شد!» از طرفي ديگر علي‌شمخاني، دبير شوراي‌ عالي امنيت ملي كه در جانمايي مجمع همواره در كنار احمدي‌نژاد مي‌نشست با تغيير جايگاه خود به بالاي مجمع رفت.

شبه سناريو

سكوت عجيب و غريب در برابر اظهارات و اقدامات احمدي‌نژاد از جانب جريان‌ها و افراد حامي او در اين بازه زماني افكار را به سمتي مي‌برد كه گويي قرار است با سناريوي قهرمان‌ و اپوزيسيون سازي از احمدي‌نژاد سران قوا و جريان‌هاي حاكم در قدرت را كنترل كرده و به نوعي وضعيت كشور را به سمت يك توازن قدرت ببرند. اقدامي كه هيچ كاراكتري مانند احمدي‌نژاد نمي‌تواند نقش اول اين فيلم را بازي كند؛ فردي كه سال‌هاست از علي‌لاريجاني كينه دارد، به خاطر برخورد با عواملش چشم ديدن مسئولان قضايي را ندارد و حسن‌روحاني را به دليل آنكه سال‌هاست اقدامات و جايگاه او را در دوران رياستش زير سوال برده تحمل نمي‌كند. از همان ابتدا نيز برخي معتقد بودند كه احمدي‌نژاد مصلحت نظام را نمي‌داند و اين روزها با اقداماتي كه انجام مي‌دهد مشخص است كه راه او در مسير مصلحت نظام جمهوري اسلامي نيست.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.