انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
اقتصاد
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
خدمات ویژه برترین اپراتور ارتباطات ثابت کشور به اعضای خانه کارگر
اخلاق حرفه ای، گم‌شده مهندسی!
مجلس با «سهميه‌بندي بنزين» مخالفت كرد
حداقل دستمزد کارگران باید ۳ میلیون و ۷۵۹ باشد
وعده جذاب دولت براي خانه‌دار كردن پنج دهك جامعه
پیشنهاد افزایش ۳۰ تا ۴۰ درصدی برخي حقوق‌ها
مشاغل نجات‌بخش
بخش کشاورزی و ضعف رسانه‌ای
مزد بلاتكليف!
ركورد طلايي!
حفظ دارایی در گرو جلوگیری از زیان ساز بودن
سهام ؛ ارزش واقعی یا ذاتی؟
حاشیه ادامه‌دار چک‌ها
رئیس سازمان شیلات ایران برکنار شد
وزارت صادرات یا وزارت بازرگانی
فرصت های صندوق های سرمایه‌گذاری مشترک
رانت اطلاعاتی، مفسده ای که جرم تلقی نمی‌شود
راه سوء‎استفاده واردکنندگان از ارز دولتی بسته شد
اشتغال چرمی!
تعيين تكليف برای پیش‌خریدها
سياسي كاري با دستمزد کارگران
بازار نفت در سه ماهه اول ۲۰۱۹ به تعادل می‌رسد
پاسخ به ماجراي ممانعت بانك‌مركزي از كاهش نرخ ارز
پیامک «یارانه شما قطع شد» جعلی است
هشدار نسبت به افزايش تحريم‌هاي آمريكا
سهم نفت در بودجه باید به صفر برسد
بودجه 98 مغایر با احکام برنامه ششم توسعه است
قیمت جهانی طلا کاهش یافت
بازار كساد طلاي سياه
فشارهای کمرشکن، حقوق‌های اندک!
لزوم راه‌اندازي ديپلماسي هوانوردي
سامانه‌های "سرکاری" سازمان تامین اجتماعی و سردرگمي مردم!
معرفي مقصر اصلي وجود تورم
سالانه حدود ۸۰۰ هزار زوج جوان به مسکن جدید نیاز دارند
اقدامی بیات
بحران گوشت‌هاي سلطنتي!
جهنم اجاره ‌نشینی
قیمت بنزین و گازوئیل در سال ۹۸ افزایش نمی‌یابد
كارگران زير ضرب زندگي
وعده‌اي كه وابسته به كمك دولت است
پيشتازي گازي ايران
بازار بي تحرك مسكن
پروازهاي نجومي!
طرح سهمیه‌بندی بنزین مردم را فقیر می‌کند
هشدار يك نماينده مجلس درباره آينده ناخوشايند خودروسازي
ارزش پول ملی یک سوم کاهش یافته است
طلا به بالای ۱۳۰۰ دلار صعود خواهد کرد
خبرهای خوبی بانك مركزي درباره کسب وکارهای نوپا
وام 25 ميليوني به دانشجويان صنعتي شريف
تزريق نجومي به صنعت خودرو
بیشتر
کد خبر: 73099 | تاریخ : ۱۳۹۶/۱۲/۲۲ - 13:15
بلاتکلیفی سپردههای نزد موسسات غیرمجاز

بلاتکلیفی سپردههای نزد موسسات غیرمجاز

معاون نظارت بانک مرکزی با تاکید بر اینکه تنها ۱.۲ درصد از سپرده گذاران موسسات غیرمجاز هنوز سپرده خود را بطور کامل دریافت نکرده‌اند، از تعیین تکلیف ۹۸.۸ درصد از این سپرده‌گذاران خبر داد.

قانونمعاون نظارت بانک مرکزی با تاکید بر اینکه تنها ۱.۲ درصد از سپرده گذاران موسسات غیرمجاز هنوز سپرده خود را بطور کامل دریافت نکرده‌اند، از تعیین تکلیف ۹۸.۸ درصد از این سپرده‌گذاران خبر داد.

 

به گزارش قانون به نقل از  تسنیم: فرشاد حیدری در برنامه تیتر امشب شبکه خبر گفت: ۵ تعاونی غیر مجاز بودند که در حدود دو میلیون و ۵۰۰ هزار نفر سپرده گذار در آن‌ها سپرده گذاری کرده بودند. ما تلاش کردیم تا بیش از ۲ میلیون نفر از این سپرده گذاران را تعیین تکلیف کنیم.


او افزود: در حال حاضر تنها حدود ۱.۲ دهم درصد از این سپرده گذاران باقی مانده که بخشی از سپرده خود را دریافت کرده اند و به زودی تعیین تکلیف می‌شوند.

معاون نظارت بانک مرکزی افزود: نحوه رفتار ما با هر تعاونی متناسب با ویژگی‌های آن تعاونی است، ما در مورد تعاونی فرشتگان با توجه به نوع سیستم‌های متنوعی که داشتند تصمیم گرفتیم تا به سپرده‌هایی که تا شهریور ۹۴ افتتاح حساب داشتند سپرده به همراه سود پرداخت شود، اما برای سپرده گذارانی که بعد از این تاریخ افتتاح حساب داشتند سودی ندهیم لذا کسانی که به همراه اصل سپرده شان سود هم گرفته اند میزان آن در حدود ۱۵ درصد بوده است.

فرشاد حیدری گفت: سیاست ما برای تعاونی‌هایی که مدعی پرداخت سود‌های بالا به سپرده گذاران خود بودند این بود که با توجه به دارایی‌های آن تعاونی‌ها پرداخت مبالغ صورت بگیرد، اما بررسی‌ها نشان می‌دهد که دارایی این تعاونی‌ها در حد آنچه وعده داده اند نبوده است.

او گفت: درحال حاضر ۹۸.۸ درصد سپرده گذاران تعیین تکلیف شده اند. آنچه باقی مانده سپرده گذارانی است که سرمایه میلیاردی خود را نزد این تعاونی‌های غیرمجاز سپرده گذاری کرده بودند که مبلغ کل این آن حدود ۲۵ درصد از کل سپرده‌ها را شامل شده و مربوط به همان ۱.۲ باقی مانده است، چیزی حدود ۵ هزار میلیارد تومان است.

معاون نظارت بانک مرکزی گفت: اصل براین است که هر موسسه‌ای ورشکسته می‌شود باید براساس دارایی‌هایی که دارد سپرده گذاران خود را تعیین تکلیف کند. در تلاشیم تا نتایج هیئت تسویه را تا ۶ ماه آینده اطلاع رسانی کنیم، اما این بدان معنا نیست که این گروه باقی مانده تا ۶ ماه آینده تعیین تکلیف شده و مبالغ بدهی خود از این تعاونی‌های غیرمجاز را دریافت می‌کنند.

او افزود: عمده گلایه سپرده گذاران این است که آنچه به عنوان سودی که تعاونی به آن‌ها وعده داده بود دریافت نکرده اند، اما واقعیت این است که دارایی‌های این تعاونی‌ها در حد وعده‌هایی که داده بودند نبود از این رو پرداخت سود‌های وعده شده عملا غیر ممکن است.

معاون نظارت بانک مرکزی گفت: آنچه پرداخت شده براساس آن چیزی بود که پیش از این در وب سایت بانک مرکزی اطلاع رسانی شده بود از این رو ما و بانک عامل آماده ایم تا به شکایات سپرده گذاران این قبیل تعاونی‌های غیرمجاز در صورت هرگونه گلایه‌ای رسیدگی کنیم، بازهم تاکید می‌کنیم اینکه افراد انتظار دارند سود وعده شده را دریافت کنند غیرممکن است، زیرا ما به دنبال احیای اصل پول سپرده گذاران از محل دارایی این تعاونی‌های غیرمجاز بودیم که فراتر از اعتباراتشان وعده سود داده بودند.

او گفت: معیار عمل ما قانون است، تا پیش از این بانک مرکزی موظف به نظارت بر بانک‌ها بود و عملا وظیفه‌ای بر نظارت بر موسسات و تعاونی‌ها نداشتند، لذا نظارت بر این تعاونی با کسانی بود که خود اجازه فعالیت این تعاونی‌ها را صادر کرده بودند، اما امروز تنها ناظر به موسسات، تعاونی ها، صندوق‌ها و بانک‌ها بانک مرکزی است.

فرشاد حیدری افزود: هر نوع عملیات صرافی ها، موسسات اعتباری، لیزینگ و ... تنها با مجوز بانک مرکزی ممکن است در غیر این صورت ما می‌توانیم از فعالیت این قبیل بنگاه‌های اقتصادی متخلف جلوگیری کنیم، صندوق خاتم الانبیا و حافظ از جمله این صندوق‌ها هستند که جلوی فعالیتشان گرفته شد.

او گفت: از این به بعد هیچ کس نمی‌تواند در عرصه پولی کشور به صورت غیرقانونی فعالیت کند.

معاون نظارت بانک مرکزی افزود: عرصه بانکداری کشور از عناصر غیرمجاز پاکسازی شده است که این امر موجب رقابت سالم بنگاه‌های اقتصادی با یکدیگر می‌شود.

او گفت: این موسسات غیرمجاز با اخلال در نظام بانکی کشور موجب شدند تا نرخ سود و تسهیلات بانکی در شبکه مالی کشور دچار مشکل شود از این رو نبود این موسسات عرصه را برای سیاست‌های مالی کشور مهیا کرده است تا جایی که بانک‌ها در سال ۹۷ می‌توانند به اقتصاد ملی کشور کمک کنند و خدمات مطلوب تری ارائه دهند.

فرشاد حیدری گفت: فعالیت صرافی‌ها به گونه‌ای است که صدور مجوز برای فعالیت آن‌ها ساده‌تر شده ما ۶۰۰ صرافی مجاز در کشور داریم که در این صرافی‌ها اگر تخلفی صورت بگیرد به سرعت با آن‌ها برخورد می‌شود، این درحالی است که در سال ۹۶ بالغ بر ۲۰۰ واحد صرافی مجاز و غیرمجاز که مرتکب تخلف شده بودند شناسایی و تعطیل شدند.
عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.