انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
قضایی
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
پرونده رضا خندان به دادسرا بازگشت
جوانفکر و بقایی به حبس محکوم شدند
طرح تجمیع قوانین موازی در بکارگیری بازنشستگان
به حکم مشایی اعتراض نشده است
آزادی برخی متهمان پرونده‌های اقتصادی اخیر
حتی باید مجرمان را هم به تحصیل تشویق کرد
ستاره‌هـاي سركوبگـر!
حل مشکلات دانشجویان ستاره‌دار با لایحه دولت
كدي كه ثبت نيست!
مهلت۶۰ روزه بازنشستگان شاغل برای ترک پست دولتی
پرونده‌متهمان‌ترور‌امام‌جماعت‌مهاباد‌منتظر‌وقت‌دادگاه
پرونده دختر وزیر سابق تکمیل و متهم در بازداشت است
محاکمه باقری درمنی به پایان رسید
ابهام در پیش فروش‌های خودرو
جزئیات آزادی یکی از متهمان پرونده تلفن همراه
داغ سکه بر «مهريه» زنان
اسفند یار در بند
فیروز نادری تقلبی را تحویل دهید
مشایی به ۶ سال و نیم حبس محکوم شد
مددجوی محکوم به اعدام ؛ در آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه پذيرفته شد
نخبه‌کُشی در مجلس
۱۰ اتهام اول کشور
آزادي 46 مددجو از ندامتگاه تهران بزرگ
ضرورت جرم انگاری دروغگویی مسئولان
ترک تحصیل اجباری به خاطر ۲ میلیون تومان
پرونده ناظم مدرسه معین به کجا رسید؟
به دانه درشت‌ها هم می‌رسیم
قاتل پای چوبه دار بخشیده شد
افزایش ۶۲درصدی استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس
دو وکیل دادگستری آزاد شدند
اروپا، پيشگام پیشگیری از وقوع جرم
در برخورد با مفاسد جدی تر باشید
دستگاه قضا هیچگونه خط قرمز توهمی را قبول ندارد
رشد۱۲درصدی پرونده‌های شکایت ازپزشکان
بورسیه‌ها و صلاحیت مبهم دیوان
تعیین‌تکلیف احکام تمام دانشجویان بازداشتی تا پایان شهریور
مجلس در راستای منافع ملی از دولت سوال کند
برخی بدلیل عدم توانایی در پرداخت ۱ سکه راهی زندان شده‌اند!
من طلبکارم اما بابت طلب خود چیزی نمی‌خواهم
مسئولیت زندانبانی جهاد در راه خداست
کودک آزار مشهدی در یک قدمی چوبه‌دار
کارگاه آموزشی عدم تحمل کیفر مددجویان برگزار شد
برخی با انتقاد از قوه قضاییه در پی ساختن عمارت سلطانی هستند
رسیدگی به وضعیت وکلای بازداشت شده در کمیسیون حقوق بشر
بازداشت موقت طولانی‌مدت و تضییع حق‌الناس
روایت اژه ای از سردسته ۲۷ ساله شبکه ارزی
اتهامات وارده را قبول ندارم
مشایی وکیل معرفی نکرد
اسفندیار رحیم‌مشایی در دادگاه حاضر شد
کشف کارگاه تولید عسل تقلبی در اردبیل
بیشتر
کد خبر: 73150 | تاریخ : ۱۳۹۶/۱۲/۲۲ - 21:00
خطر قتل
ابعاد حقوقي استفاده از مواد محترقه در سه‌شنبه آخر سال بررسي شد

خطر قتل

بارها تاكيد شده با متخلفان به شدت برخورد خواهد شد و حتي مجرماني كه در اين روز دستگير شوند تا آخر تعطيلات در بازداشتگاه نگه داشته خواهند شد..

قانون- نفیسه صباغی

شايد واژه ميدان جنگ بهترين تعبير براي اين روز باشد. جنگ با دشمن فرضي كه در خاتمه آن، همه بازنده‌اند؛ چه افرادي كه خود را محق مي‌دانند كه با استفاده از مواد محترقه و با زير پا گذاشتن حقوق ساير افراد به شادي و تفريح بپردازند و آيين چهارشنبه آخر سال را به جا بياورند و چه ساير شهرونداني كه ناخواسته در اين بازي قرار گرفته و مجبورند سرو صداهاي بسياري را تحمل كنند.

چندين سال است كه چهارشنبه‌سوري، سنت ديرينه ايرانيان، به چهارشنبه‌سوزي تبديل شده و جان بسياري جوانان و كودكان را تهديد مي‌كند. ديگر چهارشنبه آخر سال، نمادي از دوستي، شادي و بيرون كردن خاطرات بد از ذهن و روح‌مان نيست و ديگر با پريدن از روي آتش، زردي و سياهي كينه‌ها را از تن بيرون نمي‌كنيم تا جاي آن سرخي و شادي جايگزين شود بلكه برخي افراد سودجو، تراژدي غم انگيزي را براي‌مان در اين شب تدارك مي‌بينند كه آثار و سوانح آن دامان خانواده‌هاي بسياري را مي‌گيرد و تا مدت‌ها بايد تاوان گناهي ناكرده را بپردازند.

مدت‌هاست شبی که در گذشته با نیکی همراه با شادی و احترام به آيین‌های سنتی،خاطره‌ای در ذهن و روح‌مان بر جای می‌گذاشت و مردم آن‌را جشن می‌گرفتند، تبدیل به فاجعه مکرر و بحرانی شده که همگان، اعم از مردم، مسئولان و خانواده‌ها را به ترس و وحشت می کشاند! به گونه‌ای که خسارات مادی و معنوی حاصل از چهارشنبه‌سوری، بسیار سنگین و دلخراش و تاسف‌بار گزارش می‌شود و دیگر رنگ و بويی از خاطرات زیبا و ماندگار چهارشنبه‌سوری ایرانی در میان مردم و جامعه به چشم نمی‌خورد.

تفاوت چهارشنبه سوري فعلي با سال‌ها قبل

اما فلسفه آيين چهارشنبه‌سوري چيست؟ چهارشنبه‌سوری که با نام‌های جشن چهارشنبه پایان سال و شب چهارشنبه سرخ نیز شناخته می‌شود، یکی از جشن‌های ایرانی است که در شب واپسین چهارشنبه سال (از غروب سه‌شنبه) برگزار می‌شود و اولین جشن از مجموعه جشن‌ها و مناسبت‌های نوروزی است. اما اين آيين كه درگذشته و توسط پدران و مادران ما انجام مي‌شد با آنچه امروز شاهد آن هستيم، بسيار متفاوت است و به جاي شادي وتفريح شاهد سروصداهاي بسيار و آسيب جدي به كودكان،نوجوانان و جوانان هستيم. ديگر نه‌تنها از به ياد آوردن نام چهارشنبه سوري شاد و خرسند نمي‌شويم بلكه صداهاي مهيب و منفجر شدن نارنجك‌ها در اين شب، لرزه بر تن‌مان مي‌اندازد.

اما استفاده از مواد محترقه فقط مخصوص چهارشنبه آخر سال نيست و بسياري افراد از حدود يك ماه قبل به پيشواز اين روز به‌خصوص مي‌روند و از اواخر بهمن، بازار خريد و فروش اين مواد داغ شده و دستفروشان بسياري مبادرت به فروش اين مواد خطرناك مي‌كنند؛ هرچند كه پليس و نهادهاي ذي‌ربط، اقدامات جدي در زمينه مقابله و كشف اين مواد كه از راه قاچاق وارد كشور مي‌شود، انجام مي‌دهند.در بيان هشدارهاي برگزاري شب چهارشنبه‌سوري بارها تاكيد شده با متخلفان به شدت برخورد خواهد شد و حتي مجرماني كه در اين روز دستگير مي‌شوند تا آخر تعطيلات در بازداشتگاه نگه داشته خواهند شد. هرچند ما در قوانين، ماده‌اي كه مجازات بازداشت تا پايان تعطيلات نوروزي را تاييد كند، نداريم اما چند سالي است مجازات تاثيرگذار متخلفان شب چهارشنبه سوري، بازداشت تا پايان تعطيلات عيد بوده است.امسال نيز روابط عمومی دادستانی کل کشور درخصوص پیشگیری از حوادث چهارشنبه آخر سال با صدور اطلاعیه‌ای بر ضرورت حفظ نظم و امنیت عمومی به‌منظور پیشگیری از وقوع حوادث ناگوار در چهارشنبه آخر سال تاکید و اعلام كرده است كه دادستانی‌کل کشور هیچ‌گونه رفتار ناهنجار و غیرقانونی را برنمی‌تابد؛بنابراين دادستان‌های سراسر کشور موظفند ضمن هماهنگی و تعامل با نیروهای امنیتی و انتظامی در چهارچوب قوانین و مقررات مراقبت‌های لازم را به‌عمل آورند.

مرگ با مواد محترقه، قتل عمد یا شبه عمد است

بسيار اتفاق افتاده كه در اين ايام كودكان و نوجوانان بسياري مجروح و مصدوم شده‌ و راهي بيمارستان‌ها مي‌شوند يا حتي در مواردي جان خود را براثر صدمات وارده از دست مي‌دهند. حال اين سوال مطرح مي‌شود كه مرگ ناشي از مواد محترقه چه حكمي دارد و چگونه بايد جبران شود؟بهمن کشاورز، حقوق‌دان دراین زمينه با بيان اينكه که حکم مرگ با انواع مواد محترقه «قتل عمد» یا «شبه عمد» است و فروش ترقه، پنج سال حبس خواهد داشت،به خبرآنلاين گفته است: «صرف و نفس نگهداری و حمل مواد محترقه مجازات دارد و قابل تحریف است. حال اگر به وسیله این اقلام و مواد قتلی واقع شود، از باب تعهد جرم قابل پیگیری خواهد بود؛یعنی هم استفاده از این مواد به خودی خود مجازات جداگانه حبس دارد و هم قتل برحسب اینکه شبه عمد، عمد یا خطایی باشد، قابل پیگیری خواهد بود که در این مورد بحث خطا کمتر قابل طرح است. چنین قتلی در شرایطی یا عمد خواهد بود یا شبه عمد.اين حقوق‌دان معتقد است :در عین حال حالت دیگری را نيز می توان تصور کرد و آن این است که قتلی واقع شوداما آنچه در این مورد به کار رفته است، داخل در این مواد نباشد. برَاي مثال کار بسیار خطرناکی که درگذشته انجام می‌شد و امیدوارم هرگز از طرف افراد دیگر تکرار نشود، استفاده از کپسول های خالی گاز بود (گازهای پیک نیکی کوچک که مصرف شده و خالی بود) این کپسول‌ها را وقتی در آتش می انداختند به علت انبساط مواد باقی مانده به صورت بمبی منفجر می‌شد. اگر این حالت نیز پیش بیاید به علت بی‌احتیاطی، بی مبالاتی و عدم رعایت نظامات دولتی هم بحث مجازات تعزیری مطرح می شود و هم بحث قتل عمد یا شبه عمد».

خطرات بسيار براي رهگذران

چهارشنبه آخر سال كه آييني براي شادي و دروازه‌اي براي ورود به سال جديد است، خطرات بسياري براي رهگذارني كه مجبورند در خيابان‌ها تردد كنند، دارد و بسياري افراد در اين روز سعي مي‌كنند از ترس اينكه مبادا خطري تهديدشان كند در خيابان‌ها تردد نكنند و بسياري كاسبان از بعدازظهر مغازه‌هاي خود را تعطيل مي‌كنند تا مبادا كل سرمايه‌شان تخريب شود.در اين زمينه عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با هشدار نسبت به اینکه بخش عمده مواد محترقه قاچاق است، بيان كرد: باید شناسایی و برخورد قاطع با عاملان اصلی عرضه و توزیع مواد محترقه قاچاق در دستور کار قرار گیرد.عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه کودکان و رهگذران در معرض آسیب های ناشی از چهارشنبه سوری قرار دارند، گفت: افراد باید از مواد محترقه بی خطر در این روز استفاده کنند زیرا نه تنها جان خود بلکه رهگذران و کودکان را به خطر می اندازند.هرچند با نزديك شدن به اين ايام كمپين هاي بسياري براي عدم استفاده از اين مواد كه بيشتر آن‌ها نيز از كشور چين وارد كشور مي‌شوند، تشكيل مي‌شود و بسياري هنرمندان، ورزشكاران و... از مردم به ويژه جوانان مي‌خواهند جان خود را با استفاده از اين مواد به خطر نيندازند. در خاتمه بايد گفت هم خانواده‌ها بايد مراقب رفتارهاي فرزندان خود باشند و هم اينكه نهادهاي ذي‌ربط با فرهنگ‌سازي و تهيه و تديون برنامه‌هاي شاد و تفريحي براي جوانان و كودكان در اين ايام مانع استفاده آنان از اين مواد و خطرات ناشي از آن‌ شوند .
َ

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.