انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
فرهنگ و هنر
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
"پس از برخوردِ جسم سخت به سر" دوباره به روی صحنه می رود
خيز براي تصاحب فصل طلايي!
نامتناهی سازی ذهن در سینما
روايت سكانس هاي در بند!
آغاز ثبت آثار برای شرکت در نخستین جشنواره ملیِ هنرهای دیجیتال
رشد زیر سایه‌ حاشیه ها
ترکیب عشق و سینما با ذائقه شرقی
از فرمان قیصر تا فرمان جوجه فکلی
روایتی از سرگشتی انسانی
کله‌پاک‌کن سینما
وضعيت سيمرغ‌هاي جشنواره مشخص شد
نابودی درک و حضور زیبایی در اثر هنری
بلوغ کارگردانی
فقدان شخصیت داستانی
روزِ فیلم‌هایی که از جشنواره اعتبار می‌گیرند
ميركريمي با «قصر شيرين» به اوج بازگشت
رويارويي انعطاف و اغراق!
وامانده در فرم و مفهوم!
لزوم قانون‌گذاری و نظارت تعاملی در رسانه های مختلف
ديدار با يك ذهن جوان
خط بطلان بر يك گمان!
روز متظاهرانه‌های روشنفکری
صف کشی متـوسط‌ها و ضعیف‌ها
خراشِ فالش بر حنجره موسيقي!
رهایی با فرم‌گرایی
روایتگر زیبای یک فاجعه انسانی
از نگاه کیوریتور
انزواي ژانر وحشت بر پرده نقره اي!
انعكاس سيماي زنان در سيمرغ و سينما
«مردمی بودن» مهمترین ویژگی انقلاب است
آشوبِ ستاره‌هاي خاموش!
اميركبير، فرزند خلف اما ناکام رویاهای ضد استعماری
هنر در بودجه مهجور مانده است
6 ایرانی در فهرست ۵۰۰ هنرمند برتر ۲۰۱۸
طرح مجلس برای وزارت‌خانه‌اي كه متولي است ولي هنر ندارد!
پنجاه ميليون ايراني يك بار هم سينما نرفته اند
آلبوم هاي موسيقي درخواب زمستاني
انیماتوریست شرقی با نگاهی جهانی
هشت کتاب در مینای مهتاب
تقابل جهان دیروز و امروز
پرواز سیمرغ‌ها بر فراز آشیانه!
جدول کامل برنامه نمایش فیلم‌ها در جشنواره فجر
مهرمجوزهای ارشاد پای تئاتر جنجالی
جای خالی و یاد ماندگار
كوتاه آمدن مهدي يراحي در برابر ارشاد
گرته برداري از آمريكايي‌ها در صداوسيما
پیاده شده گان در ایستگاه سلینجر
سطرهاي كتاب در سكانس‌هاي سينما
پشت پرده يك ابطال!
زمان آن رسیده که چرخ صنعت تئاتر ایران به حرکت در آید
بیشتر
کد خبر: 73963 | تاریخ : ۱۳۹۷/۱/۹ - 00:45

مسیر هموار قاجارها بین لوور و کاخ گلستان

با امضای تفاهم نامه میان دو رئیس جمهور ایران و فرانسه، تعهداتی بین دو کشور بسته شد تا تبادلات فرهنگی سرمنشأ دیگری برای گسترده‌تر شدن رابطه بین ایران و فرانسه شوند و همین تفاهم نامه تا امروز باعث شده "لوور" تعاملات مناسبی با دو موزه ملی ایران و کاخ گلستان برقرار کند.

قانون-با امضای تفاهم نامه میان دو رئیس جمهور ایران و فرانسه، تعهداتی بین دو کشور بسته شد تا تبادلات فرهنگی سرمنشأ دیگری برای گسترده‌تر شدن رابطه بین ایران و فرانسه شوند و همین تفاهم نامه تا امروز باعث شده "لوور" تعاملات مناسبی با دو موزه ملی ایران و کاخ گلستان برقرار کند.

به گزارش قانون به نقل از ایسنا، همین روند امروزی باعث شده تا هنر قاجارِ در فرانسه امروز بیش از هر روز دیگری مورد توجه قرار می‌گیرد.

افتتاح "امپراطوری گل سرخ" با 19 اثر ایرانی

مسعود نصرتی، مدیر مجموعه جهانی کاخ گلستان با اعلام خبر افتتاح نمایشگاه "هنر قاجار" روز گذشته سه شنبه هفتم فروردین در لوور لانس فرانسه؛ به ایسنا توضیح می‌دهد: در این نمایشگاه آثاری از حدود هشت موزه‌دار و مجموعه‌دار بین‌المللی به همراه 21 اثر از موزه ملی ایران و کاخ گلستان از هنر قاجار به نمایش در آمده‌اند.

او با بیان این که در این نمایشگاه ۱۹ اثر از کاخ گلستان و دو اثر از موزه ملی ایران شرکت داده شده‌اند، ادامه می‌دهد: به دنبال تفاهم‌نامه‌ای که سال گذشته دو رئیس جمهور ایران و فرانسه امضا کردند، علاوه بر بحث‌های گردشگری و صنایع دستی، چند بند نیز متعلق به انجام تبادلات فرهنگی و برگزاری نمایشگاه‌های بین موزه‌ای بود. بنابراین به دنبال برگزاری نمایشگاه "امپراطوری گل‌های سرخ" در فرانسه و نگاهی جدی به این دوره و هنر آن، کاخ گلستان که از نظر کالبدی و محتوایی یکی از گنجینه‌های مهم این دوره تاریخی در دنیا محسوب می‌شود، نیز برای ارسال برخی آثار ارزشمند خود انتخاب شد.

وی ادامه می‌دهد: کارشناسان بخش اسلامی موزه لوور با بررسی آثار قابل نمایش در نمایشگاه "لوور لانس"؛ نخست ۲۸ اثر را انتخاب کردند پس این بررسی‌ها به 22 اثر رسیدند و در نهایت در بررسی هیات کارشناسی سازمان میراث فرهنگی، ۱۹ اثر برای نمایش در این نمایشگاه تایید شدند و با طی شدن مراحل قانونی و انجام هماهنگی‌های مورد نیاز، تبادل فرهنگی بین دو موزه انجام شد.

او با اشاره به ویژگی‌های مجموعه جهانی گلستان از نظر وابستگی‌اش به دوره قاجار یعنی داشتن سه بخش "آلبوم‌خانه"‌ای از عکس‌های آن دوره‌های تاریخی به عنوان دومین مرکز البوم خانه دنیا، وجود "اسناد" دوره قاجار و "نسخه‌های خطی" که چهار اثر آن مانند "خمسه نظامی" که تا کنون جهانی شده‌اند، اضافه می‌کند: می‌توان گفت که هنر قاجار از نظر کالبدی در فضای کاخ و آثار موجود در مخازن کاخ از مراکزِ مهم دنیاست.

توافق ضمنی که لوور را به کاخ گلستان می‌برد

نصرتی در ادامه از برگزاری نمایشگاهای ازآثار دوره قاجار از موزه لوور فرانسه در پاریس در کاخ گلستان خبر می‌دهد و ادامه می‌دهد: قرار است برای انجام بحث‌های فرهنگی نمایشگاهی از آثار دوره قاجار از کشورهای دیگر در کاخ گلستان برگزار شود. همچنین یک توافق ضمنی با لوور انجام شده،است. بنابراین اکنون مسیر هموار است تا شناخت و معرفی هنر قاجار در بخشی از این موزه عمومی بین المللی انجام شود.

او برگزاری این نمایشگاه در لوور و در سایه هنر و سیاست‌های قاجار به عنوان یک دوره گذار برسنت و مدرنیته را یک مقدمه برای معرفی این دوره تاریخی در نینا می داند.
وی همچنین از برگزاری نمایشگاهی از هنر قاجار توسط پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و حضور کاخ گلستان در آینده‌ای نزدیک خبر داده و ادامه می‌دهد: در بخش نمایشگاهی هنر قاجار که آثاری از دوره‌هایی مانند معماری و اثار فرهنگی تولید شده خود بی نظیر است، معرفی می‌شوند و نمونه بارز آن کتاب آخرین هزار و یکشب دوره قاجار در کاخ گلستان است.

۱۹ اثر از شاهکارهای هنری منحصر به فرد کاخ گلستان شامل هشت نقاشی رنگ و روغن از عکس‌های ناصرالدین شاه، یک آلبوم عکس که عکس‌های آن توسط ناصرالدین شاه گرفته شده است به همراه دوربین عکاسی، تاج مسی مربوط به آقا محمدخان،دو۲ جلد قرآن نفیس خطی که یک جلد آن دردو۲ برگ کتابت شده و شش مرقع به خط های ناصرالدین شاه، میرزا بابا و محمد باقر، اسدالله شیرازی، اسماعیل جلایر و جعفر خان نوشته شده است برای نمایش در موزه لوور از گنجینه مخازن کاخ انتخاب کرده است.

نمایشگاه «امپراطوری گل های سرخ» از هشتم فروردین به مدت سه ماه در موزه لوور لانس فرانسه میزبان علاقه‌مندان به هنر ایرانی است.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.