انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سرزمين
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
گردشي از زادگاه فردوسي تا ماسوله مشهد
مخالفت تشکل‌هاي مسئول با طرح گردشگري آشوراده
خنج بر چهره ميراث
شهر «دقیانوس» در خطر ویرانی
گردشگری بازاري ناکام در ایران
مسجد، تلفيق مهر ازي اير اني و اسلامي
روزگار تلخ غار باستانی بهشهر
سونامی خشکسالی و تهديد امنيت غذايي
زاگرس محمل نهفته «بيلندانا » ياجشن سده در كردستان
مسئولیت نم‌زده، بلای جان گنبد قابوس!
گزارش لغو یک جشن
خشكسالي در مديريت منابع آب
میدان هشت گنبد، زیر سایه پاساژها
تالاب‌ها در کشاکش بهره برداری و مصرف
عطش هامون
تهرانگردي در عمارت‌هاي تاريخي
دیجیتال مارکتینگ، راه پیشرفت ایران در حوزه گردشگری سلامت
تهران، محصور در فروچاله‌ها
آشوب در آشوراده
بازارهای جذاب گردشگری شهری
انتقال‌ رانتی آب
چالش های طراحی مبلمان شهری
برای نجات نقش جهان، تعارف‌ها را کنار بگذارید
گلستان در برزخ
رشد سدها بدون نظارت
از سرو ابر كوه تا قديمي‌ترين چنار تهر ان
جولان غول خشكسالي
حریم درجه یک نقش جهان اصفهان با خاک يكسان مي‌شود
گردشگري، فرصتي كه ناديده گرفته مي‌شود
جزييات وام 20ميليوني گردشگري
نفس پايتخت به شماره افتاده است
خاک سست
شیرابه، بلای جان ماهی های شمال
میر اث پارسه؛ نماد پیشکش داد و مهر به جهانیان
بازار داغ گردشگري در زمستان
روياي ديرينه تحقق حساب اقماری
تبر بر ريشه ‌ريه‌هاي تنفسي ايران
تکرار سرنوشت کارون در «تجن»
گوردخمه های همدان زیر تیغ جویندگان گنج
حفاظت پیشگیرانه، بهترین درمان برای موزه‌هاست
روستاگردي؛ كليد مهاجرت معكوس
گردشگري؛ معدن ارزي كه نمي‌بينيم
سونامي خطر با خشكي گاوخوني
ميراث عليه ميراث جهاني شوشتر
بلعیدن یک شهر به بهانه طرح توسعه دانشگاه
رازهاي آتشكده چك‌چك
شهرهاي ماشين‌محور بلاي جان شهروندان
خطر نابودي در كمين اقليم كشور
استمداد از رهبري براي نجات خليج فارس
گره پالایشگاه بر محیط‌زیست شهر ری
بیشتر
کد خبر: 74078 | تاریخ : ۱۳۹۷/۱/۱۰ - 21:30
آسمان شب را از دل این سه کویر ببینید

آسمان شب را از دل این سه کویر ببینید

دیدن آسمان پرستاره در دل کویر تفریحی است که هرگز از یاد نمی‌برید. کافی است راهنمای ما را دنبال کنید تا شبی پرخاطره برایتان به یادگار بماند. هم از بودن در طبیعت لذت ببرید و هم از ستارگان عکس بگیرید.

قانون-دیدن آسمان پرستاره در دل کویر تفریحی است که هرگز از یاد نمی‌برید. کافی است راهنمای ما را دنبال کنید تا شبی پرخاطره برایتان به یادگار بماند. هم از بودن در طبیعت لذت ببرید و هم از ستارگان عکس بگیرید.

به گزارش قانون به نقل از ایلنا، آسمان همیشه پرستاره است؛ اگر در شهر زندگی می‌کنید و شب‌ها وقتی به آسمان نگاه می‌کنید، چیزی نمی‌بینید، تقصیر آسمان نیست، نور شهر است که مانع دیدن ستارگان آسمان می‌شود؛ همان‌چیزی که به آن آلودگی نوری می‌گویند. برای دیدن آسمان پرستاره می‌توان برنامه سفری چید؛ سفری که در آن تاریخ و طبیعت زمین و آسمان یک‌جا کنار هم باشند. می‌توانید به یک کاروانسرا یا قلعه‌ای به‌جامانده از تاریخ در دل کویر بروید و شب را به تماشای آسمان بگذرانید و روز را در کویر گردش کنید. ما برای این کار، سه بنا را در سه کویر پیشنهاد می‌دهیم. برای این سفر یک دوربین نه چندان پیشرفته هم لازم دارید. ما به شما یاد می‌دهیم که چه کار کنید تا بتوانید با همین دوربین، عکس‌های قابل قبولی بگیرید.

 

مکان‌های رصد ستاره

سه مکان برای رصد ستاره‌ها در کویر به شما پیشنهاد داده‌ایم؛ کاروانسرای ده‌نمک در کویر گرمسار، قلعه کرشاهی در کویر ابوزیدآباد و کاروانسرای قصر بهرام در پارک ملی کویر. برای رفتن به این مناطق و رصد ستاره، حتما فهرست تورهای نجومی را سرچ کنید تا در طول سال بتوانید از برنامه‌های آن‌ها آگاه شده و یکی را برای رفتن انتخاب کنید.

 

کاروانسرای قصر بهرام: می‌گویند این بنا به دستور بهرام ساسانی معروف به بهرام گور ساخته شده است. بنایی زیبا که بعدها توسط شاه عباس صفوی بازسازی شد و به عنوان کاروانسرا مورد استفاده قرار گرفت. این کاروانسرا که به ثبت ملی رسیده و از بناهای مهم تاریخی ایران است، بازسازی شده و امکان شب‌مانی هم در آن فراهم است. هوای پاک و نبود آلودگی نوری باعث شده تا این کاروانسرا یکی از بهترین مکان‌ها برای تماشای آسمان شب باشد. این بنا را با نام‌های دیگری مثل ﮐﺎﺭﻭﺍﻧﺴﺮﺍی ﻋﺒﺎﺱ‌ﺁﺑﺎﺩ و کاروانسرای شاه‌عباسی نیز خوانده می‌شود و امروزه ﭘﺎﺳﮕﺎﻩ ﺷﮑﺎﺭﺑﺎﻧﯽ ﭘﺎﺭک ﻣﻠﯽ ﮐﻮﯾﺮ در آن قرار دارد. کاروانسرای قصر بهرام، در جنوب گرمسار و شمال شهر دریاچه نمک قرار گرفته و بهترین و نزدیک‌ترین مسیر دسترسی به این کاروانسرا از مرکز شهر پیشوا ورامین است. از پیشوا به سمت قلعه بلند، پس از آن به مبارکیه و بعد هم به قصر بهرام می‌رسید.

قلعه کرشاهی: به این قلعه تاریخی قلعه دزدها هم می‌گویند. دقیقا نمی‌دانیم که چرا به این قلعه، کرشاهی می‌گویند ولی می‌دانیم که این قلعه وقایع تاریخی مهمی به خود دیده است؛ مثل دفاع در برابر یورش مغولان و تجمع سپاه نایب حسین کاشی که توسط رضاشاه کشته شد. پژوهشگران می‌گویند که بعد از ارگ بم، این قلعه با دومین بنای خشتی ایران محسوب می‌شود چراکه قدمت تاریخی قلعه و شالوده اولیه این قلعه به پیش از اسلام بازمی‌گردد. قلعه تدافعی کرشاهی از جهت سازماندهی و انسجام فضایی، یکی از کامل‌ترین و مستحکم‌ترین قلعه‌های محدوده آران و بیدگل و شهرهای اطراف آن محسوب می‌شود. قلعه‌ای در شمال‌شرقی شهر ابوزیدآباد از توابع شهرستان آران و بیدگل است. جایی در جنوب کویر سیازگه بند ریگ و در نزدیکی ارتفاعات کوه یخ‌آب در استان اصفهان. مسیر رسیدن به این قلعه به این صورت است: با عبور از شهر ابوزیدآباد و پس از آن گذر از روستایی به‌نام قاسم‌آباد، راهی خاکی به سمت شمال وجود دارد که پس از طی مسافت ۳۰ کیلومتر به قلعه کرشاهی می‌رسد.

کاروانسرای ده نمک: این بنای دوره صفوی، به اقامتگاهی بوم‌گردی تبدیل شده و می‌توانید در آن‌جا لذت بودن شبی در کنار کویر و آسمان پرستاره را با هم ببرید. می‌توانید صبحانه و ناهار و شام را هم در رستوران این اقامتگاه بخورید که غذاهای محلی پخت می‌کند. کاروانسرای ده نمک در۴۰ کیلومتری شرق گرمسار، 20 کیلومتری شرق آرادان بر سر راه قدیمی و تاریخی جاده سنگفرش بنا شده و به ثبت ملی هم رسیده است. سردر ورودی این کاروانسرا با چهار ایوان و ۲۴ حجره در طرفین و یک شاه‌نشین فضای خاص و زیبایی را درست کرده است. در کنار این کاروانسرا، آب‌انباری با یک یخچال قدیمی، شترخوان زیبای و برج‌های دیدبانی چهارگانه هم برای دیدن هستند. باتوجه به شرایط جغرافیایی خاص این کاروانسرا، بسیاری از علاقه‌مندان رصد و نجوم از این کاروانسرا برای رصد ستاره‌ها استفاده می‌کنند.

 

رصد ستاره‌ها

دوری از آلودگی نوری و ایستادن بر یک بلندی در دل کویر، بهترین زمان برای تماشای آسمان پرستاره است. در هر ماهی از سال، می‌توانید شاهد پدیده‌ای نجوم باشید که برای دانستن تقویم رصد ستارگان باید با راهنمای این حوزه در تورهای مخصوص هماهنگ باشید. به‌طور کلی آسمان بالای سر ما در هر فصلی با فصل دیگر فرق می‌کند. باتوجه به حرکات زمین به دور محور خود و همچنین حرکت زمین به دور خورشید، آسمان شب دارای نقشه‌های مختلف در فصول مختلف است. آسمان مانند ساعت و تقویم است و با تغییر ساعت در شب، و فصل در سال، تغییر پیدا می‌کند. برای شروع رصد، به چیزی بیش از چشمان‌تان و یک دوربین دوچشمی مناسب احتیاج ندارید. کافی است که نقشه آسمان شب را همراه داشته باشید و آن را مطابق با جهت جغرافیایی آسمان محل خود قرار داده و به کمک آن به شناسایی و رصد ستارگان بپردازید. قبل از هر چیز نقشه آسمان شب را سرچ کرده و نقشه مطابق با فصل خود را دانلود کنید. باید یادآور شویم که قبل از درک کلی از آسمان شب در فصول مختلف، باید با نام فارسی و لاتین، نام اختصاری و شکل صورت‌های فلکی آسمان شب آشنا شده باشیم. برای استفاده صحیح از نقشه‌ها رو به سوی شمال بایستید و نقشه را به گونه‌ای در دست بگیرید که شمال آن در پایین واقع شود. حالا با تغییر جهت خود، نقشه را هم بچرخانید.

 

عکاسی

بسیاری از دوربین‌های دیجیتال امروزی ساده و کوچک دارای حالت عکاسی در شب، تنظیم دستی مقدار نوردهی و تنظیم دستی فوکوس تصویر هستند. این گزینه‌ها برای عکاسی از مناظر فوق‌العاده‌ی آسمان به کمک شما می‌آیند؛ البته داشتن دوربین‌های DSLR قابلیت‌های متعدد و بیشتری را در اختیارتان قرار می‌دهد، اما برای شروع عکاسی نجومی بی‌شک به ابزار مهم دیگری نیاز دارید؛ ازجمله سه‌پایه‌ای که در نوردهی طولانی مدت دوربین‌تان را ثابت نگه دارد. لازم نیست سه پایه‌تان خیلی حرفه‌ای باشد مخصوصا برای دوربین‌های کوچک می‌توانید عکاسی را با سه پایه‌ای سبک و ارزان قیمت، اما مستحکم، شروع کنید. تنظیمات نوردهی خودکار را فراموش کنید، چه برای مناظر گرگ و میش غروب و چه برای عکاسی از صورت‌های فلکی در شب. بهتر است زمان نوردهی را به طور دستی تنظیم کنید. وقتی از آسمان عکس می‌گیرید، همیشه چند نوردهی مختلف را امتحان کنید. به این ترتیب، دست‌کم در یکی از عکس‌ها بهترین نور و رنگ ثبت شده را به دست خواهید آورد.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.