انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رياكاري به سبك آمريكايي!
ماجرای 13 ایرانی که در یک روز در سوريه شهيد شدند
طعنه سنگين محقق‌داماد به حسن‌روحاني
خطر پديده قانونگذاري فشاري!
راهبرد كور دلواپسان
اصلاحات حزبي
جراحي منجر به معلوليت يك قانون !
راهبرد سرهنگ و يار خراساني
دولت براي ارائه بودجه از مجلس رخصت ۱۰ روزه گرفت
هشدار آيت‌الله‌خامنه‌اي درباره سال 98
كرباسچي، مشاور روحاني را دروغگو خواند
این حرکت در جمهوری اسلامی چه‌معنایی دارد!
تاريخچه توليد پادكست به چه زماني بازمي‌گردد؟!
علي‌مطهري متوسل به كف‌گرگي‌شد
جزييات ديدار ديروز قاليباف و رئيسي خبري شد
اولین مخالف خوان، واقعیت‌های جامعه است!
سناريوي وحشـت
پارسا ، محرك « اصلاح ‌اصلاحات»
موشكافي استثناهاي قانون منع بكارگيري
تلگرام با دستور روحانی فیلتر شد
علي‌لاريجاني از برنامه دشمن براي كشور پرده برداشت
طايفه گري باعث شده شايسته سالاري ازبين برود
ابراهيم رئيسي درباره اعدام‌هاي سال ۶۷ سخن گفت
ماهي‌گيران آب‌هاي گل آلود!
نوه امام درباره عكس حاشيه‌ساز توضيح داد
استاد دانشگاه امام‌حسين(ع) رييس شبكه افق شد
سخن‌ گفتن مشاور فرهنگي روحاني از حصر
دومينوي حذف مشاوران روحاني
خدا رحم کرد رييس‌جمهور نشدم
تقسیم بندی ایجاد امنیت مرزي، برای جلوگیری از موازی کاری است
نقد درون جرياني
ده جمنا دیگر نمی‌تواند جمعنا شود
آیت الله وحید قائل به مرجعیت و حوزه مستقل هستند
ادامه رسیدگی به لایحه اصلاح قانون مبارزه باپولشویی
با تحریم ایران خیلی‌ها در امان نخواهند ماند
باید از حرکت های نمایشی پرهیز کرد
رفتار ترامپ نظامات حقوق بشر را له کرده است
۱۰ نفر از نهاد ریاست‌جمهوری رفتند
اظهارات محمودصادقی را پیگیری می‌کنیم
کل اروپا به اندازه ایران دانشگاه ندارد
شوق و انگیزه از جریان دانشگاهی گرفته شده است
پر و بال عافیت‌‌طلبی مسئولان باز شده‌ است
دیدگاه جهانگیری درباره دانشجو
رأی مجلس به CFT خودتحریمی نیست
دولت فعالانه‌تر عمل کند
آمار مجروحان حادثه تروریستی چابهار
دولت و مجلس باید هم افزایی داشته باشند
اگر از تاریخ عبرت نگیریم ضرر می‌کنیم
تحريم ها منابع مالي دولت را محدود كرده‌است
جنبش دانشجویی از رمق افتاده‌است
بیشتر
کد خبر: 74786 | تاریخ : ۱۳۹۷/۱/۱۹ - 15:32
آماده‌باش در برابر خیانت!
نمايندگان مجلس به دنبال تدابير لازم براي خروج احتمالي آمريكا از برجام هستند

آماده‌باش در برابر خیانت!

حتی ترامپ نیز حاضر نیست مسئولیت چنین کاری را به تنهایی به عهده بگیرد و پای کنگره را به میان می کشد...

قانون-سال‌ها تلاش براي به نتيجه رساندن يك تعهد بين‌المللي كافي بود تا كليد واژه‌اي به نام«برجام» وارد ادبيات سياسي ايران و جهان شود. اين واژه پنج حرفي دربرگيرنده توافق‌هاي سياسي‌اي بود كه اگر برخي به آن ضربه وارد نمي‌كردند مي‌توانست آغازگر توافقات جامع جهاني باشد. اين روزها با تغيير آرايشي كه دونالد ترامپ، رييس‌جمهور آمريكا در بخشي از دولت خود ايجاد كرده گمانه‌زني‌هايي را به وجود آورده است كه شايد اوايل تابستان امسال شاهد پايان توافقي جهاني باشيم. بي‌شك اين عهد‌شكني كه مسئولان ايراني در گذشته هشدار آن را داده بودند تبعاتي براي كشورمان دارد كه بايد با تدابيري ويژه حجم آن را كاهش داد.
البته مسئولان دولتي بارها در اين زمينه‌ هشدارهايي را به مسئولان ايالات متحده آمريكا داده بودند. براي مثال در روزهاي پايان دي 96 همزمان با حاشيه‌سازي‌هاي صهيونيست‌ها و آمريكايي‌ها، رييس‌جمهور دستور پيشران هسته‌اي را صادر كرد. اين خبر را علی اکبر صالحی، ريیس سازمان انرژی اتمی در نشست ارتقاي پنج دانشگاه برتر کشور در وزارت علوم اعلام كرد و گفت: گفته‌اند از سازمان انرژی اتمی پیشران هسته‌ای می‌خواهیم و حالا تمام سازمان بسیج شدند تا این کار را انجام دهند.
خط و نشان برجامي
هرچه به زمان تصميم‌گيري ترامپ درباره برجام نزديك مي شويم، آشفتگي افكار بيشتر مي‌شود و در همين راستا علاءالدین‌بروجردی، ريیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامي تاکید دارد که ایران بر اساس منافع خود در برجام حضور دارد و زمانی‌که آمریکا از برجام خارج شود، استمرار حضور در این توافقنامه فاقد اهداف مورد نظر خواهد بود. بروجردی، در واکنش به ادعاهای اخیر نیکی هیلی مبنی بر عدم خروج ایران از برجام درصورت خروج آمریکا از این توافقنامه به خاطر ادامه روابط تجاری با اروپا گفت: نیکی هیلی نمی تواند برای جمهوری اسلامی ایران تعیین تکلیف کند. نماینده مردم بروجرد و اشترینان در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: همان‌گونه که مسئولان جمهوری اسلامی ایران بارها اعلام کرده‌اند، ما بر اساس منافع ملی خود تصمیم می‌گیریم و اگر قرار باشد با خروج آمریکا از برجام تحریم‌ها فراگیر شود، استمرار حضور جمهوری اسلامی در چنین توافقی فاقد اهداف مورد نظر است. وی افزود: مهم‌ترین هدف برجام رفع تحریم ها بود بنابراين اگر به زمانی برگردیم که دوباره تحریم ها علیه ایران اعمال شود، بي شك در برجام نمی مانیم. ريیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی در هر مقطعی در خصوص اقدامات اعضای گروه 1+5 در برجام بر اساس منافع ملی خود تصمیم می گیرد، خاطرنشان کرد: روابط جمهوری اسلامی با اروپا روابط سنتی، قدیمی و تعریف شده است، از این رو تا زمانی که اصل رعایت منافع متقابل بر روابط حاکم باشد، ارتباط با کشورهای اروپایی حفظ می شود حتی اگر برجام از بین برود.
سه فرضيه عهدشكني
پيش از اين سیدحسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس نيز با بیان اینکه جمهوری اسلامی سناریوهای مختلفی را برای آینده برجام در نظر دارد، گفت: به نظر می‌رسد اروپا تا جای ممکن تلاش کند تا آمریکا را در برجام نگاه دارد. نقوی حسینی، با اشاره به ادعاهای اخیر نیکی هیلی مبنی بر عدم خروج ایران از برجام درصورت خروج آمریکا از این توافقنامه گفت: جمهوری اسلامی چند حالت را برای آینده برجام در نظر گرفته و پیش بینی کرده است. نماینده مردم ورامین در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس یادآور شد: حالت اول این است که آمریکایی ها و اروپایی ها هر دو همچنان در برجام باقی می مانند اما مثل گذشته جمهوری اسلامی ایران را میان هوا و زمین نگه می‌دارند، چنانچه به تعهدات خود عمل نکرده و نقض برجام می‌کنند، از این رو هم برجام حفظ می شود و هم ملت ایران انتفاعی از این توافق نبرده است. وی افزود: حالت دوم این است که آمریکایی ها از برجام خارج شده و اروپایی ها در آن می مانند و تلاش می‌کنند برجام حفظ شود البته این بعد قضیه قابل توجه است به این جهت که اروپایی‌ها حیثیت خود را مطرح می بینند. نقوی حسینی ادامه‌داد: انگلیس، فرانسه و آلمان پای توافقنامه را امضا کرده و این موضوع را حیثیتی می دانند، بنابراين اگر مقابل آمریکا بایستند، از یک توافق بین المللی دفاع و حیثیت خود را حفظ کرده اند. این نماینده مردم در مجلس دهم همچنین اظهار داشت: حالت سوم این است که هم آمریکایی ها و هم اروپایی ها با يكديگر از برجام خارج شوند یعنی مادامی که آمریکا از این توافق خارج شد اروپایی ها نیز در همان جبهه قرار گیرند و بگویند ایران باید به مطالبات آمریکا تن دهد در غیر این صورت از برجام خارج می شوند. وی یادآور شد: جمهوری اسلامی برای هر سه حالت پیش بینی شده، برنامه دقیق مدون کرده و آمادگی دارد در هر کدام از این شرایط منافع، عزت و افتخار ایران را دنبال کند و سناریوی تعریف شده را به کار گیرد. سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: تردیدی نداریم که اروپایی ها تلاش دارند آمریکا را در برجام نگاه دارند چون بحث حیثیت و اعتبار برای آن‌ها حائز اهمیت است و اگر توافق از بین رود اعتبار آن‌ها زیر سوال می رود.
اقدامي مضحك و غيرمنطقي
چندي پيش نيز روزنامه نیویورک تایمز،  در مقاله‌ای با اشاره به اظهارات اخیر نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل با هدف خرابکاری و خروج  از برجام نوشت دلایل وی برای سناریوی احتمالی دولت دونالد ترامپ، ريیس جمهور آمریکا در بهانه جویی با هدف خروج از برجام غیرمنطقی و مضحک هستند. در این مقاله آمده بود، حتی ترامپ نیز حاضر نیست مسئولیت چنین کاری را به تنهایی به عهده بگیرد و پای کنگره را به میان می کشد. این بهانه جویی ها در حالی است که دولت ترامپ تاکنون به پایبندی ایران درمورد برجام اعتراف کرده است. نیویورک تایمز با اشاره به وعده انتخاباتی ترامپ برای از بین بردن برجام نوشت،  ترامپ در حال فشار بر مشاورانش است تا راهی برای خروج از برجام پیدا کنند. در این مقاله نیویورک تایمز آمده بود،  این اقدام احتمالی آمریکا  خشم دیگر طرف های  توافق هسته ای با ایران  شامل فرانسه، بریتانیا، آلمان، چین و روسیه را در پی خواهد داشت. مقامات‌های اروپایی از جمله« فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، همواره برپایبندی به اجرای برجام تاکید کرده اند. البته گزارش های متعدد آژانس بین المللی انرژی اتمی، نیز نشان می‌دهد ایران به تمامی تعهدات خود در قبال برجام عمل کرده است.
سال گذشته و همزمان با تهديد‌هاي دونالد ترامپ، روزنامه روسي «کامرسانت» در تحلیلی نوشت:« پاسخ احتمالی تهران به ضربه زدن دونالد ترامپ به توافق هسته‌ای ممکن است افزایش توان هسته‌ای ایران و همچنین توسعه برنامه موشکی این کشور باشد. این پیش بینی است که در محافل کارشناسی روسیه در این رابطه شنیده می‌شود. هشدارهای مقامات جمهوری اسلامی ایران در خصوص نقض تعهدات آمریکا در قبال برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، مدت‌ها قبل از تهدید ريیس جمهور آمریکا در مورد امکان لغو این توافقنامه شنیده شده بود. محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران وعده داده است که در صورت مطرح شدن ادعاهای جدید از سوی کاخ سفید و ادامه تهدیدات نسبت به تهران، کشورش بي‌شك «اقدامات قاطع تری» در این رابطه در نظر خواهدگرفت».
اين روزنامه مي‌نويسد:«بر اساس اطلاعات رسانه‌های گروهی ایرانی، ظریف که این سخنان را در صحن مجلس به زبان آورده، اطمینان داده است که ایران هرگز از توافق هسته‌ای که طرف دیگر آن، نه تنها آمریکا، بلکه کشورهای عضو گروه «1+5» هستند، خارج نخواهد شد. این نخستین بار نیست که ظریف به آمریکا که روابط تهران با آن، بعد از انتخاب شدن ترامپ به سمت ریاست‌جمهوری آن، پیچیده‌تر از گذشته شده، در خصوص خروج از برجام هشدار می‌دهد. البته وزیر خارجه ایران تاکنون نگفته که این انتقام چه خواهد بود».
به گزارش تسنيم دونالد ترامپ بارها  از توافق هسته‌ای انتقاد کرده، ولی بر اساس اطلاعات روزنامه «واشنگتن پست»، قرار است به‌زودی لغو آن را اعلام کند. البته حتی برخی اطرافیان ترامپ، از جمله جیمز ماتیس، وزیر دفاع او هم معتقدند که به نفع آمریکاست که در برجام باقی بماند. در محافل کارشناسی بر این عقیده هستند که خودداری احتمالی آمریکا از توافق هسته‌ای و بازگشت به رژیم تحریم‌ها، می تواند ایران را به سمت توسعه برنامه هسته‌ای و افزایش تولید موشک‌های بالستیک سوق دهد.
ترس از قدرت ايران
 کریل سیمونوف، ريیس مرکز تحقیقات اسلامی موسسه توسعه نوآوری به کامرسانت گفته است: هرچند تهران بارها اعلام کرده که قصد ساخت سلاح هسته‌ای را ندارد، ولی اقدام واشنگتن ممکن است رهبران ایران را به این سمت متمایل سازد. اعمال تحریم‌ها نیز اگرچه منابع مالی تهران را محدود خواهد کرد، ولی به‌طور کامل نخواهد توانست مانع از این مساله شود. به عقیده وی، ایران اکنون توانسته اقدامات خویش در حمایت از سوریه و گروه‌های شیعه در منطقه خاورمیانه را افزایش دهد و در حال حاضر نقش موثری در بهبود اوضاع سوریه و عراق بازی می‌کند. البته اعمال تحریم‌های جدید از سوی آمریکا، درآمدهای نفتی ایران را کاهش داده و به‌طور کلی روی امکانات مالی ایران برای پیشبرد سیاست‌های خویش در خاورمیانه تاثیر منفی خواهد داشت.
بازي ترامپ در زمين تندروهاي ايران
رجب صفروف، مدیرکل مرکز مطالعات ایران معاصر در روسیه،  اطمینان دارد که بازی آمریکا برای اعمال فشار بیشتر بر تهران، منجر به فعال شدن نیروهای اصولگرا در ایران و درخواست آن‌ها برای ازسرگیری فعالیت‌های کامل هسته‌ای در داخل این کشور خواهد شد. وی توضیح داده است:«یکی از عواقب اعمال فشار آمریکا، تغییر اوضاع در داخل خود ایران و فعال شدن مخالفان توافق هسته‌ای خواهد بود که معتقدند برجام به ضرر این کشور تمام شده است. اقدامات دونالد ترامپ علیه ایران در این اواخر، اصولگرایان را به درستی دیدگاهشان بیشتر معتقد کرده است». به عقیده صفروف، البته جناح اصلاح طلب وحسن روحانی ، همچنان تلاش خواهند کرد تا برنامه جامع اقدام مشترک را حفظ کنند، ولی کار برای آن‌ها بسیار دشوار خواهد شد. و در صورت اقدام شدیدالحنی از جانب آمریکا، این امکان وجود دارد که اصولگرایان کنترل خود بر اوضاع را از دست بدهند. این کارشناس مسائل ایران در اين زمينه ادامه مي‌دهد: «علاوه بر این، برخلاف آمریکا، نزدیکی ایران به سایر اعضای گروه 1+5، یعنی روسیه، چین و کشورهای اروپایی آلمان، فرانسه و انگلیس، ادامه خواهد یافت، برای اینکه توسعه روابط دوجانبه آن‌ها با تهران، به نفع هر دو طرف و مورد تمایل همه آن‌هاست. سایر کشورهای عضو گروه 1+5  و حتی آژانس بین المللی انرژی اتمی هیچ ادعایی در رابطه با اجرای تعهدات ایران در قبال برجام، مطرح نکرده اند. بنابراین تهران می تواند برنده خروج احتمالی واشنگتن از برجام باشد و حتی شرکای اروپایی آمریکا از این اقدام حمایت نکنند.
آماده باش لازم
برجام مانند زنجيري مي‌ماند كه بر دست و پاي آمريكا بسته شده است و نمي‌داند با آن چه كند. بي شك ترامپ نمي‌خواهد هزينه اين تصميم را برعهده بگيرد ولي اقدامات او و سرسپردگي‌اش نسبت به صهيونيست‌ها نشان داده‌است كه هيچ تضميني وجود ندارد تا او در مسير تدبير و شعور حركت كند براي همين  بايد آماده باش بود تا كشور با موج يك اقدام با مشكل روبه رو نشود.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.