انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رابطه ایران و پاکستان «بی‌نظیر» نیست!
درخواست نمايندگان از ظريف براي بازگشت به وزارت‌خارجه
ادعاي كريمي‌قدوسي درباره ظريف
لرزه ظريف بر اندام سياستمداران
انتقاد تند آيت‌الله‌خامنه اي از ازدواج سفيد
تكذيب دستور گرفتن روحاني از MI6
تكذيب يك شنود
نبرد ديدگاه‌ها
نقش اصلاح‌طلبان در بحران‌ امروز
احزاب در ایران نان انتخابات را خورده اما چوبش را نخورده‌اند
آرشيو صدا و سيما را از كشور خارج كرده‌اند!
وضع آزادی از زمان طاغوت بدتر شده است
تقدير آيت‌ا...‌خامنه‌اي از نوجوان شطرنج‌باز
نمره ۲۰ از ۱۰۰ روحاني
دومينوي خودخواهي و ضربه به هم‌ميهن
دولت نمي‌تواند به متخلفان كمك كند
سرنوشت FATF در گرو رفراندوم
اندیشه ایرانشهری به مثابه ابرگفتمان
ارسال لایحه «جامع انتخابات» به مجلس
اصلاح‌طلبان نباید با یکدیگر درگیر شوند
واكنش خنثي ظريف درباره FATF
زندگي اشرافي با انقلابي‌گري سازگاري ندارد
اميد به كليد سندرز
پارادوكس مودت ـ تخاصم
نپیوستن به FATF یعنی نه به شفافیت بین المللي
تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تا ۴ ماه دیگر
آيت‌الله خامنه‌ای درگذشت محمدمؤمن را تسلیت گفتند
يك امام جمعه ديگر نيز كناره‌گيري كرد
تحكيم وحدت با اژدهاي زرد
لبيك صوتي!
گره ارشادي
رد شهادت و عباي روحانيت
راهبرد شرقي
پژمانفر، رييس دفتر روحاني را تهديد كرد
رياست‌جمهوري اختصاص هزارميلياردي به پديده را تكذيب كرد
شهادت زکریا سازمان ملل را از خواب غفلت بیدار کند!
ایران و ایالات متحده ،حکایت تلخکامی و شرح جدایی
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
بدهكار اصلي اروپاييان هستند
حاتم‌بخشي هزارميلياردي
نماينده ولي فقيه در خوزستان از امامت جمعه استعفا داد
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
كنايه جهنمي به علي‌مطهري!
جزييات انهدام خانه‌های تيمى عوامل حادثه تروريستی زاهدان
اعانه‌اي كه پايمال مي‌شود!
سایه بحران دیپلماتیک بر روابط تهران- اسلام آباد
هشدار از قم به عربستان و پاكستان
من به مسئولین و دولتی‌ها نمی‌گویم چه کنند
اولين سيلي سپاه به تروريست‌هاي زاهدان
فيك‌نيوز فارس را كريمي قدوسي تكذيب كرد!
بیشتر
کد خبر: 74793 | تاریخ : ۱۳۹۷/۱/۱۹ - 15:53
بازي با ترامپ در زمين تعهد

بازي با ترامپ در زمين تعهد

به هرحال رفتارهای ترامپ در سیاست خارجی مزیتی است که جمهوری اسلامی ایران می تواند با بهره گیری درست از آن طراحی بهتری در زمین بازی داشته باشد...

قانون-حسن محمدی/ روزنامه‌نگار و کارشناس امور بین‌الملل

درحالی که برخی با صدایی لرزان وعده ای با صورتی خندان و هر دو با چشمانی منتظر،به دستان ترامپ چشم دوخته اند تا نتیجه برجام را درماه «می»مشاهده کنند برخی ناظران بین المللی باور دارند همان طور که دونالدترامپ در تبلیغات انتخاباتی وعده داده بود، برجامی را که دارای«نقائص فاجعه بار» توصیف اش می کند، به اصطلاح پاره کند، بزرگترین خدمت را به جمهوری اسلامی ایران کرده است.رفتارهای ترامپ در حوزه سیاست خارجی از زمان روی کار آمدن و حذف چهره های معتدل تر کابینه او، مهمترین مزیت ترامپ برای سیاست های حفظ برجام توسط جمهوری اسلامی ایران است. در صورتی که برجام بدون نقص پیش برود و حفظ شود ایران به آنچه خواسته بود رسیده و با آرامش به مسیر خود ادامه می دهد و اگر ترامپ آن را نقض کند دو حالت پیش رو را باید مدنظر قرار داد:
اول همراهی همه اعضای گروه 1+5 با ترامپ؛ در صورت تحقق این مساله جمهوری اسلامی ایران با قدرت و سرعت می تواند همه سایت های خود را فعال کرده و ماشین های سانتریفیوژ IR6 وIR8 خود را وارد چرخه کرده، میزان اورانیوم های غنی شده 3.5 و20  درصد را افزایش دهد آن هم با حدود       300تُن کیک زردی که پس از برجام وارد کشور شد و یکی از مهمترین دستاوردهای برجام محسوب می شد.
تحقق این گزینه بسیار بعید و دور از ذهن است چرا که در حال حاضر به جز فرانسه که فقط با ادبیات دیپلماتیک همراهی اندکی با ترامپ از خود نشان داده است بقیه اعضای گروه 1+5 با او همراهی نکرده و برخی نیز حتی سرسختی نشان داده و از سیاست های او علیه برجام حمایت نکرده اند. ضمن آنکه افزایش تنش میان آمریکا و روسیه در مدت اخیر نیز به تقویت حمایت چین و روسیه از ایران کمک بیشتری می کند.
دوم اقدام تکروانه و یکجانبه دولت فعلی آمریکا و حمایت های نیم بند مجلس نمایندگان و سنا؛ که بسیاری آن را دور از انتظار نمی دانند و معتقدند محتمل است که ترامپ قلم اش در ماه می 2018 علیه برجام بچرخد و تغییرات اخیر دولت او که منجر به حذف چهره های معتدل تری همچون «رکس تیلرسون» وزیر امور خارجه و «ژنرال مک مستر»، مشاور امنیت ملی که جای خود را به «پمپئو و بولتون» داده اند را در این راستا توصیف می کنند.
برخی سعی دارند ترامپ را یک کودن معرفی کنند و در این اندیشه اند که با تحقیر او دلی را خوش  می کنند اما آنچه واقعیت روی زمین است این است که او یک تاجرِ موفق و باهوش است و هیچ گاه یک تاجر در تصمیم گیری های خود تصمیمی اتخاذ نمی کند که در یک روند بازی مجبور به پذیرش شکست شود. قطعا مشاوران او به وی یادآور شده اند که اگر جمهوری اسلامی ایران حاضر شد در آستانه دهه چهارم انقلاب خود چشم بر واژه «شیطان بزرگ» ببندد و پای میز مذاکره مستقیم با ایالات متحده آمریکا بنشیند و از خود نرمشی نشان دهد که با اصول اولیه انقلاب و هویت اش فاصله داشت، به این خاطر بود که گوشه چشمی به خروج بدون جنگ و درگیری از فصل هفتم منشور سازمان ملل و البته پایان دادن به تعداد زیادی از قطعنامه ها و بیانیه های ریز و درشت شورای امنیت داشت.
درصورت تحقق اقدام یکجانبه آمریکا، جمهوری اسلامی ایران که دیگر گوشه رینگ نیست، با فراغ بال بیشتری قدرت نمایی می کند و در صورت نقض برجام به آسانی به نقطه ای باز می گردد که برای ایران اگر نقطه صفر محسوب شود طرف مقابل یک گام عقب تر می رود و عملا در صورت آغاز هرگونه مذاکره احتمالی ایران حداقل یک بر صفر جلوتر است چرا که تحت هیچ فشار بین المللی نیست و جامعه جهانی نیز ایران را به عنوان یک کشوری که به تعهدات بین المللی خود پایبند بوده مورد شناسایی قرار می دهد.
ترامپ می داند که در این مسیر نه تنها در میان افکارعمومی و متحدان اروپایی اش، بلکه در داخل ایالات متحده آمریکا نیز تنهاست. «ریچارد نفیو»، مدیر برنامه سیاست‌گذاری جهانی انرژی در دانشگاه کلمبیا ـ که به‌عنوان ارشدترین کارشناس تحریم‌ها در مذاکرات هسته‌ای با ایران در سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ حضور داشت ـ به شبکه آمریکایی «سی‌ان‌بی‌سی» گفته:« ترامپ فهرستی از درخواست‌های غیرمنطقی اعلام کرده است که من فکر نمی‌کنم، توافقی منطقی میان اروپا و اعضای کنگره آمریکا قادر به برآورده کردن آن باشد.» همچنین وندی شرمن،معاون وزیر خارجه اسبق آمریکا در امورسیاسی و مذاکره کننده ارشد این کشور در مذاکرات هسته ای ایران؛هم در روزنامه نیویورک تایمز نوشت:«به شکست کشاندن برجام پیامدهای ناگواری برای امنیت آمریکا دارد. متحدان آن را منزوی و دشمنان اش را جسور خواهد کرد». ترامپ که خودش می گوید تغییر تیلرسون به دلیل اختلاف نظرم با او در خصوص برجام بود می داند که وزیر دفاع اش چه دیدگاهی در این باره دارد. ژنرال متیس در خصوص برجام گفته که «من دوبار این سند 156 صفحه‌ای را خواندم؛ می‌تواند نتیجه خوبی (از آن مذاکرات) برای ما (آمریکایی‌ها) باشد.»
به هرحال رفتارهای ترامپ در سیاست خارجی مزیتی است که جمهوری اسلامی ایران می تواند با بهره گیری درست از آن طراحی بهتری در زمین بازی داشته باشد و نقش مناسب تری را ایفا کند. اگرچه  فرستادن حمید بعیدی نژاد عضو ارشد تیم مذاکره کننده به عنوان سفیر به انگلستان و جابه جایی مجید تخت روانچی عضو دیگر این تیم از وزارت امورخارجه به ساختمان پاستور و تغییر تمرکزعراقچی از برجام به کل مسائل سیاسی در وزارت امورخارجه، مهمترین پیامی بود که ایران به طرف مقابل ارسال کرد تا نشان دهد از نظر این کشور برجام تمام شده است و مذاکره دیگری در میان نیست اما باید منتظر بازی ترامپ بمانیم.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.