انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رابطه ایران و پاکستان «بی‌نظیر» نیست!
درخواست نمايندگان از ظريف براي بازگشت به وزارت‌خارجه
ادعاي كريمي‌قدوسي درباره ظريف
لرزه ظريف بر اندام سياستمداران
انتقاد تند آيت‌الله‌خامنه اي از ازدواج سفيد
تكذيب دستور گرفتن روحاني از MI6
تكذيب يك شنود
نبرد ديدگاه‌ها
نقش اصلاح‌طلبان در بحران‌ امروز
احزاب در ایران نان انتخابات را خورده اما چوبش را نخورده‌اند
آرشيو صدا و سيما را از كشور خارج كرده‌اند!
وضع آزادی از زمان طاغوت بدتر شده است
تقدير آيت‌ا...‌خامنه‌اي از نوجوان شطرنج‌باز
نمره ۲۰ از ۱۰۰ روحاني
دومينوي خودخواهي و ضربه به هم‌ميهن
دولت نمي‌تواند به متخلفان كمك كند
سرنوشت FATF در گرو رفراندوم
اندیشه ایرانشهری به مثابه ابرگفتمان
ارسال لایحه «جامع انتخابات» به مجلس
اصلاح‌طلبان نباید با یکدیگر درگیر شوند
واكنش خنثي ظريف درباره FATF
زندگي اشرافي با انقلابي‌گري سازگاري ندارد
اميد به كليد سندرز
پارادوكس مودت ـ تخاصم
نپیوستن به FATF یعنی نه به شفافیت بین المللي
تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تا ۴ ماه دیگر
آيت‌الله خامنه‌ای درگذشت محمدمؤمن را تسلیت گفتند
يك امام جمعه ديگر نيز كناره‌گيري كرد
تحكيم وحدت با اژدهاي زرد
لبيك صوتي!
گره ارشادي
رد شهادت و عباي روحانيت
راهبرد شرقي
پژمانفر، رييس دفتر روحاني را تهديد كرد
رياست‌جمهوري اختصاص هزارميلياردي به پديده را تكذيب كرد
شهادت زکریا سازمان ملل را از خواب غفلت بیدار کند!
ایران و ایالات متحده ،حکایت تلخکامی و شرح جدایی
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
بدهكار اصلي اروپاييان هستند
حاتم‌بخشي هزارميلياردي
نماينده ولي فقيه در خوزستان از امامت جمعه استعفا داد
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
كنايه جهنمي به علي‌مطهري!
جزييات انهدام خانه‌های تيمى عوامل حادثه تروريستی زاهدان
اعانه‌اي كه پايمال مي‌شود!
سایه بحران دیپلماتیک بر روابط تهران- اسلام آباد
هشدار از قم به عربستان و پاكستان
من به مسئولین و دولتی‌ها نمی‌گویم چه کنند
اولين سيلي سپاه به تروريست‌هاي زاهدان
فيك‌نيوز فارس را كريمي قدوسي تكذيب كرد!
بیشتر
کد خبر: 75575 | تاریخ : ۱۳۹۷/۱/۲۶ - 16:28
حکومت نظامی یا حکومت نظامیان، مساله این است!
بي‌اطلاعي طراحان تئوري رييس‌جمهور نظامي از وضعيت و پيشينه ايران

حکومت نظامی یا حکومت نظامیان، مساله این است!

ممکن است گروهی از سر شدت علاقه یا خودشیرینی تمایل به مطرح کردن نام سردار سلیمانی به عنوان ريیس جمهور آتی کشور داشته باشند....

قانون- احسان‌اقبال سعيد/ دانشجوي دكتري مسائل ايران

زمزمه انتخاب یک ريیس جمهور نظامی در روزهای گذشته پررنگ تر از همیشه شنیده شد. گروهی برآنند که شرایط کشور که از نظر این طیف آشفته است و البته بحران های منطقه ای و حضور کهنه سربازان در کاخ سفید حضور یک نظامی در رأس دولت در ایران را می طلبد و کمال مطلوب است.

سابقه نظامی گری و دولتداری نیروهای مسلح در دنیا و به ويژه خاورمیانه گذشته و البته آثار طولانی و متفاوتی داشته است. پس از متولد شدن جمهوری ترکیه، کودتا همزاد دولت های این کشور بوده و در چند مرحله نظامیان که خود را حافظ ارزش‌های سکولار جمهوری ترکیه می دانستند دولت قانونی را سرنگون کرده و حتی تا اعدام نخست وزیر هم پیش رفته اند اما نباید فراموش کرد شروع توسعه اقتصادی در ترکیه با به قدرت رسیدن اردوغان ومهار ارتش آغاز شد وشاهد بودیم نیروهای سیاسی و جمهور مردم چنان بر عدم مداخله ارتش در سیاست تاکید دارند که در اقدام به کودتای چند واحد ارتش علیه اردوغان حتی مخالفان سیاسی او نيز علیه اقدام بخش هایی از ارتش به خیابان آمدند و مانع پیروزی نظامیان شدند.

رابطه هرج و مرج نظاميان

در دوره هایی مشخص از تاریخ ایران با توجه به شرایط خاص زمانه تمنایی برای قبضه قدرت توسط نظامیان و البته برقرای نظم وامنیت وجود داشته است.

شاید همراهی نخبگان رنجیده از هرج و مرج مشروطه با قدرت گیری رضاخان آن روزها سردار سپه را بتوان در این زمره دسته بندی کرد اما نکته این است امروز ایران چه نیازی به یک دولت نظامی دارد؟

تعويض لباس‌ها

ساخت و ماهیت نظامیان در ایران با دیگر کشورها متفاوت است. پس از پیروزی انقلاب اسلامی ارتش و سپاه پاسداران دو نیروی رزمی کشور را تشکیل می‌دهند که بسته به شرایط کشور و علاقه و نیاز در حوزه های دیگر هم ایفای نقش می کنند. سردار محمد‌باقر قالیباف، شهردار تهران می شود و چندبار نامزد انتخابات ریاست جمهوری و محسن رضایی فرمانده سپاه در زمان جنگ ابتدا درس اقتصاد می خواند و نامزد ریاست جمهوری می‌شود و دوباره به کسوت نظامی باز می گردد.

نکته منحصر به فرد و خاص پیوند سیاست و نظامیان در ایران این است که چون نظامیان ارشد کشور بسته به نیاز انقلاب و کشور این لباس را برتن کرده اند نوعی رابطه مرید و مرادی با نظام سیاسی دارند و البته هرگاه مایل به حضور در دیگر حوزه ها باشند با از تن درآوردن لباس نظام رخت سیاست برتن کرده و خود را به رای ملت می گذارند و عملکرد و شکست و پیروزی آنان هم به عنوان یک مدیر یا کنشگر سیاسی تحلیل می شود و نه یک نظامی خود را نشان دهند.

از جلو نظام

ناکامی محسن رضایی یا محمد باقر قالیباف را نمی توان به صرف پيشينه نظامی آنان در دیدگاه عموم تقلیل داد چراکه خود حسن روحانی ريیس جمهور مستقر هم سابقه سال ها کار امنیتی در مناصب ارشد را داراست و مردم بسته به ذائقه عمومی و شرایط روز و البته عملکرد گذشته دست به انتخاب می زنند و لباس رزم و بزم کمترین اهمیت را دارد. همگان عملکرد آقای قایباف را در حوزه های مختلف به عنوان شهردار تهران در قیاس با شهردارهای قبل و بعدش خواهند سنجید نه این که انتظار داشته باشند به علت سابقه نظامی‌اش به کارمندان شهرداری از جلو نظام بدهد.

نيازي به رييس‌جمهور نظامي نيست

اگر مطرح کنندگان طرح ريیس جمهور نظامی به دنبال ایجاد یک نظم آهنین در کشور و جلوگیری از تشتت و چندپارگی تصمیم گیری هستند که در بروکراسی و دیوانسالاری بزرگ و پراکنده ایران تشر یک ريیس جمهور نظامی شايد فراتر از یک مسکن مقطعی از مدل طرح برخوردهای مقطعی و فصلی با پدیده‌های مختلف نخواهد بود و اگر دغدغه امنیت و تمامیت ارضی کشور در شرایط پرآشوب منطقه را دارند که بازوهای نظامی ایران در طول این سال ها با همراهی تمام ارکان حاکمیت به انجام حداکثری وظایف خود مشغولند و نیازی به ريیس جمهور نظامی هم نبوده است.

رويه قدرتي

اگر منظور حضور نظامیان در قدرت باشد که در تمام سال های پس از انقلاب روندی عادی بوده و حتی در اولین دوره انتخابات ریاست جمهوری هم دریادار مدنی با کناره گیری از سمت نظامی در قامت کاندیدا ظاهر شد و تا امروز هم توسط اشخاص گوناگون در چارچوب های نظام انتخاباتی کشور در حوزه های انتخابی و انتصابی ادامه یافته و چیز جدید و کشف منحصر به‌فردی رخ نداده است .اما اگر منظور ایجاد حکومت نظامی در کشور است نه جنس نظامیان ایرانی پرویز مشرف و عبدالفتاح سیسی است و نه نظامی که هر سال یک انتخابات برگزار می کند پذیرا و مستعد چنین رویه‌ای است. مهم‌تر اینکه در شرایط امروز و دیروز ایران امنیت در وضعیت مطلوبی بوده و هیچگاه یک بحران عمومی نبوده که نیاز به حکومت نظامی باشد و اشکالات اساسی در حوزه اقتصاد و اشتغال و اختلاس درمانی از جنس حکومت نظامی ندارند.

افول يك سرمايه

البته ممکن است گروهی از سر شدت علاقه یا خودشیرینی تمایل به مطرح کردن نام سردار سلیمانی به عنوان ريیس جمهور آتی کشور داشته باشند.

ضمن احترام به علایق و سلیقه و تصمیم شخصی سردار درگیر کردن ایشان در وادی نامنزه سیاست داخلی که روزی موج بنفش همه گیر است و روز دیگر پشیمانیم و محمد جواد ظریف در کمتر از چهار سال از اوج محبوبیت ودر خواست از او برای نامزدی در انتخابات هزار و چهارصد تا یک سیاستمدار ارشد معمولی و روبه افول را طی می کند درگیر کردن سردار سلیمانی که بی شک یک سرمایه ملی هستند در این وادی اوج کج‌سلیقگی و سرمایه سوزی است.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.