انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رياكاري به سبك آمريكايي!
ماجرای 13 ایرانی که در یک روز در سوريه شهيد شدند
طعنه سنگين محقق‌داماد به حسن‌روحاني
خطر پديده قانونگذاري فشاري!
راهبرد كور دلواپسان
اصلاحات حزبي
جراحي منجر به معلوليت يك قانون !
راهبرد سرهنگ و يار خراساني
دولت براي ارائه بودجه از مجلس رخصت ۱۰ روزه گرفت
هشدار آيت‌الله‌خامنه‌اي درباره سال 98
كرباسچي، مشاور روحاني را دروغگو خواند
این حرکت در جمهوری اسلامی چه‌معنایی دارد!
تاريخچه توليد پادكست به چه زماني بازمي‌گردد؟!
علي‌مطهري متوسل به كف‌گرگي‌شد
جزييات ديدار ديروز قاليباف و رئيسي خبري شد
اولین مخالف خوان، واقعیت‌های جامعه است!
سناريوي وحشـت
پارسا ، محرك « اصلاح ‌اصلاحات»
موشكافي استثناهاي قانون منع بكارگيري
تلگرام با دستور روحانی فیلتر شد
علي‌لاريجاني از برنامه دشمن براي كشور پرده برداشت
طايفه گري باعث شده شايسته سالاري ازبين برود
ابراهيم رئيسي درباره اعدام‌هاي سال ۶۷ سخن گفت
ماهي‌گيران آب‌هاي گل آلود!
نوه امام درباره عكس حاشيه‌ساز توضيح داد
استاد دانشگاه امام‌حسين(ع) رييس شبكه افق شد
سخن‌ گفتن مشاور فرهنگي روحاني از حصر
دومينوي حذف مشاوران روحاني
خدا رحم کرد رييس‌جمهور نشدم
تقسیم بندی ایجاد امنیت مرزي، برای جلوگیری از موازی کاری است
نقد درون جرياني
ده جمنا دیگر نمی‌تواند جمعنا شود
آیت الله وحید قائل به مرجعیت و حوزه مستقل هستند
ادامه رسیدگی به لایحه اصلاح قانون مبارزه باپولشویی
با تحریم ایران خیلی‌ها در امان نخواهند ماند
باید از حرکت های نمایشی پرهیز کرد
رفتار ترامپ نظامات حقوق بشر را له کرده است
۱۰ نفر از نهاد ریاست‌جمهوری رفتند
اظهارات محمودصادقی را پیگیری می‌کنیم
کل اروپا به اندازه ایران دانشگاه ندارد
شوق و انگیزه از جریان دانشگاهی گرفته شده است
پر و بال عافیت‌‌طلبی مسئولان باز شده‌ است
دیدگاه جهانگیری درباره دانشجو
رأی مجلس به CFT خودتحریمی نیست
دولت فعالانه‌تر عمل کند
آمار مجروحان حادثه تروریستی چابهار
دولت و مجلس باید هم افزایی داشته باشند
اگر از تاریخ عبرت نگیریم ضرر می‌کنیم
تحريم ها منابع مالي دولت را محدود كرده‌است
جنبش دانشجویی از رمق افتاده‌است
بیشتر
کد خبر: 75678 | تاریخ : ۱۳۹۷/۱/۲۷ - 16:11
وقت استراحت تهران است

وقت استراحت تهران است

باید فارغ از تصمیمات هیجانی یا دام های پهن شده از سوی رقبا و دشمنان منطقه ای سیاست صبر و انتظار را پیشه کرد وگذاشت (لات سیلی خورده) واشنگتن رجز بخواند و گردو خاکی کند، هم او حد مانور خود را می داند و ...

قانون-احسان‌اقبال سعيد/ دانشجوي دكتري مسائل ايران

پس از ضایعه هولناک کاربرد سلاح شیمیایی در دومای سوریه که البته هیچ مرجع بی طرفی عامل فاجعه را شناسایی نکرده است،دونالد ترامپ برخورد نظامی با حکومت بشار اسد را طراحي و صبح شنبه حملات هدایت شده ای را آغاز كرد كه با نوع حضورهاي نيروهاي ديگر در اين كشور متفاوت است. ایران از آغاز بحران در سوریه در کنار حزب ا... و ارتش سوریه علیه معارضان و معاندان قرار گرفته واگر سرمایه‌های جانی و مالی ایران نبود شايد اسد هم جایی در حوالی مسکو روزگار می‌گذرانید. دفاع ایران از سوریه دفاع از خط مقاومت و مبارزه با وحشیگری داعش و همین طور مداخلات منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای در سوریه بوده و با هماهنگی واجازه دولت قانونی و مستقر این کشور صورت گرفته و به معنای دفاع از تمامی عملکرد حکومت بشار اسد در حوزه های مختلف نیست و صداهای مختلفی در سطوح عالی حکومت ایران مبنی بر لزوم اصلاحات و برگزاری انتخابات آزاد بدون دخالت خارجی در سوریه ابراز شده است.

زدن زير ميز

اقدام نظامی آمریکای ترامپ علیه دمشق می تواند مخاطرات جدی امنیتی و البته دشواری تصمیم گیری در تهران را موجب شود. شايد برخي مسئولان در تهران به این خواهند اندیشید که آیا حمله به سوریه آغاز سلسله اقدامات نظامی ترامپ در خاورمیانه است و سوریه تنها مطلع این غزل شوم است یا خیر؟ و مهم‌تر اینکه آیا پس از چندسال هزینه و زحمت ایران در سوریه قرار است در یک اقدام نظامی و البته هماهنگی هایی میان روسیه و آمریکا، دولت بشار اسد ساقط شده و در تقسیم بندی جدید حاصل کاشت پر زحمت ایران در سوریه میان دیگران تقسیم شود؟

مهم‌تراینکه در درگیری نظامی احتمالی، ایران باید مستقيم به عنوان یکی از طرف ها وارد میدان شود و از متحد خود در دمشق دفاع کند یا به طریق اولی تر از خود دفاع کند یا اینکه نظاره گر آماده دفاع باقی بماند؟ شايدترامپ اهدافی را در سوریه هدف قرار خواهد داد که موجب خرابی های بزرگ و سر وصدای رسانه ای زیاد شود و البته توازن قوا و توافقات اجازه ساقط کردن حکومت در سوریه را نمی دهد و ترامپ هم برخلاف جنون عیانش در نهان عقلانیت کافی برای فهم این موضوع دارد.

نقشه‌هاي منطقه‌اي

به خاطر داريم كه روسیه چندی بعد از ایران وارد سوریه شد و مستقیم در خاک این کشور به عملیات پرداخت و امروز پوتین با پیروزی قابل پیش بینی در انتخابات ریاست جمهوری برای یک دوره آغاز نشده دیگر کلید کرملین را در جیب دارد. روسیه در قدرتمندترین دوران پس از فروپاشی شوروی به سر می‌برد و هیچ تغییر رژیم و مداخله به قصد براندازی در حوزه نفوذ و متحدان مسکو بدون موافقت این کشور امکانپذیر نیست. البته این به معنای وقوع جنگ و درگیری میان ایالات متحده و روسیه در سوریه نیست. ترامپ به عنوان اعاده قدرت و اثبات این که حرف هایش بلوف نیست عملیات ویرانگری علیه مراکز نظامی و زاغه های دولت سوریه انجام داد و شايد خواهد داد و توان عملیاتی ارتش این کشور را تحلیل خواهد برد یا عقیم خواهد كرد اما نابود نمی کند تا ارتش توان عملیات علیه مخالفان را نداشته باشد.

بازي سياست

از طرفي ديگر طیف های مختلف مخالفان نيز در جنگ فرسایشی چندساله و در مقابل توان هوایی روسیه وحضور ایران و حزب ا... توان عملیاتی علیه دمشق را ندارند و نوعی صلح از سر ناتوانی و تقسیم سوریه برای مدتی نامعلوم آغاز خواهد شد. ابر قدرت هایی چون ایالات متحده و روسیه از توان ویرانگر نظامی یکدیگر آگاهند و در موارد این چنینی وارد حریم یکدیگر نمی‌شوند و به محکومیت و چنگ و دندان نشان دادن بسنده می کنند. به‌یاد بیاوریم دخالت نظامی روسیه در آبخازیا و اوستیا در گرجستان و همین‌گونه جدایی کریمه از اوکراین و پیوستنش به روسیه که تنها با انتقادهاي غربی ها تمام شدو در دفاع از متحدان خود هرگز با خرس روسی سرشاخ نشدند. در مورد ادامه حمله احتمالی ترامپ نيز روس‌ها وارد درگیری مستقیم با ایالات متحده نمی شوند و تنها به همان محکوم کردن و خط و نشان کشیدن بسنده می کنند و ایالات متحده نيز سعی تمام خواهد داشت که به پایگاه های روسیه در سوریه آسیبی نرسد.

در این میان ایران باید توازن در مواجهه با عمل نظامی ایالات متحده در سوریه را به پوتین بسپارد و سودای وارد جدال مستقیم شدن با ایالات متحده را دست‌كم براي اين روزها فروبگذارد که شاید خواست ترامپ و متحدان منطقه ای‌اش نيز کشانیدن مستقیم پای ایران به معرکه باشد تا هزینه های فرسایشی و میدان های جدید برای بحران سازی در حوزه صادرات نفت و البته تحریم ها و تحلیل توان نظامی ایران مهیا شود. این بار می شود به خرج و اعتبار مسکو بحران را مدیریت کرد.

وقت استراحت

اگر اندکی به عقب برگردیم در جنگ اول خلیج فارس که ایالات متحده و همراهانش پس از تجاوز و اشغال کویت توسط عراق صدام حسین با این کشور وارد جنگ شدند و عملیات طوفان صحرا را به راه انداختند گروهی در تهران خواستار قرار گرفتن کنار صدام و جنگ با آمریکا شدند که درايت رهبر معظم انقلاب و هاشمی رفسنجانی فقید موجب برکنار ماندن ایران از آتش و البته چیدن میوه تضعیف صدام و محدودیت منابع نفتی اش با برنامه نفت در برابر غذا و منطقه پرواز ممنوع و سرانجام منتهي به سقوط یک دهه بعد این خصم خبیث و به قدرت رسیدن متحدان عراقی ایران در کشور همسایه شد. این بار هم باید فارغ از تصمیمات هیجانی یا دام های پهن شده از سوی رقبا و دشمنان منطقه ای سیاست صبر و انتظار را پیشه کرد وگذاشت (لات سیلی خورده) واشنگتن رجز بخواند و گردو خاکی کند، هم او حد مانور خود را می داند و هم پوتین وظیفه جلوگیری از به‌هم خوردن نظم موجود را عهده دار است، پس تهران این بار باید کمی نظاره و استراحت کند.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.