انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران خبرخوان فارسی
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
واکنش آیت الله مکارم به جنجال سازی درباره شهر قم
ورود مجلس به بخشنامه‌های جنجالی آخوندی
جزئیات تصمیم دولت برای نوسانات ارزی
موشک ایرانی که روس‌ها را شگفت‌زده کرد
سوال از وزیر اقتصاد در دستور کار مجلس
مدیر دولتی نباید از اخم کسی بترسد
هشدار جهانگیری به احمدی‌نژاد
پست سردار سلیمانی به مناسبت روز پاسدار+عکس
سردار فضلی فرمانده دانشگاه امام حسین (ع) شد
قضاوت‌های ناصحیح درباره سپاه تازگی ندارد
قانون گذاری در موضوع مصادیق رجل سیاسی ؛ اختیار مجلس یا شورای نگهبان؟
تحریم شویم، معطل نمی‌مانیم
تحرکات اخیر احمدی‌نژاد دشمن شادکن است
قطع استفاده از کالاهای خارجی واجب شرعی است
عارف «پاشنه ورکشیده» نیست
ما از ملامت و ملامت‌کنندگان نمی‌هراسیم
نمایندگان رییس جمهور هفته آینده در بهارستان
واکنش سردار غیب‌پرور به تخریب ها علیه سپاه
اعتراض مجدد توكلي به تعلل در تأسیس سامانه ثبت حقوق
بنای عقب‌ نشینی از سوریه وجود ندارد
برجام نه یک کلمه کم، نه یک کلمه زیاد
حضور ۵ وزیر در کمیسیون‌های مجلس
بیانیه سپاه به مناسبت روز پاسدار
جزئیاتی از جلسه چهار نفره منزل روحانی
دعوا بر سر میثاق‌نامه
لاریجانی با رئیس مجلس سریلانکا دیدار کرد
دستگاه‌های کشور زیر بازو‌های تجار را بگیرند
طرح لایحه قانون جامع انتخابات در هیأت دولت
پیام تشکر وزیر اطلاعات از مقام معظم رهبری
خبر وزیر اطلاعات درمورد فیلترینگ تلگرام
نشست دولت و مجلس هفته آینده برگزار می‌شود
طرح سوال از دو وزیر وصول شد
امنیت مرزهای ما در عالی ترین سطح است
بخشنامه‌دولت‌به‌دستگا‌ه‌ها‌درباره‌پیام‌رسان‌‌‌های‌داخلی
بیانیه ارتش به مناسبت سالروز تشکیل سپاه
آغاز دور جدید جنگ سرد
تحریف اصل15 قانون اساسی در خانه ملت
زير‌ آبي اعتدال و توسعه!
جبهه پایداری در مباحث سیاسی فیتیله را پایین کشید
آموزش شكاف قوميتي!
مرتضوی را آيينه عبرت بدانيد!
مهدی هاشمی به مرخصی آمد
حوزه علمیه قم به کشوری مستقل تبدیل شود!
تشکیل کشوری به نام قم
وزارت اطلاعات باید صد در صد انقلابی بماند
هیچ استیضاحی در مجلس مطرح نیست
استفاده از پیام‌رسان‌های خارجی ممنوع شد
دیدار وزیر، مدیران و کارکنان وزارت اطلاعات با رهبر انقلاب
از موضوع کاوه مدنی اطلاعی ندارم
دولت اجازه ندهد جاسوسان در ارکان مختلف کشور نفوذ کنند
بیشتر
کد خبر: 75678 | تاریخ : ۱۳۹۷/۱/۲۷ - 16:11
وقت استراحت تهران است

وقت استراحت تهران است

باید فارغ از تصمیمات هیجانی یا دام های پهن شده از سوی رقبا و دشمنان منطقه ای سیاست صبر و انتظار را پیشه کرد وگذاشت (لات سیلی خورده) واشنگتن رجز بخواند و گردو خاکی کند، هم او حد مانور خود را می داند و ...

قانون-احسان‌اقبال سعيد/ دانشجوي دكتري مسائل ايران

پس از ضایعه هولناک کاربرد سلاح شیمیایی در دومای سوریه که البته هیچ مرجع بی طرفی عامل فاجعه را شناسایی نکرده است،دونالد ترامپ برخورد نظامی با حکومت بشار اسد را طراحي و صبح شنبه حملات هدایت شده ای را آغاز كرد كه با نوع حضورهاي نيروهاي ديگر در اين كشور متفاوت است. ایران از آغاز بحران در سوریه در کنار حزب ا... و ارتش سوریه علیه معارضان و معاندان قرار گرفته واگر سرمایه‌های جانی و مالی ایران نبود شايد اسد هم جایی در حوالی مسکو روزگار می‌گذرانید. دفاع ایران از سوریه دفاع از خط مقاومت و مبارزه با وحشیگری داعش و همین طور مداخلات منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای در سوریه بوده و با هماهنگی واجازه دولت قانونی و مستقر این کشور صورت گرفته و به معنای دفاع از تمامی عملکرد حکومت بشار اسد در حوزه های مختلف نیست و صداهای مختلفی در سطوح عالی حکومت ایران مبنی بر لزوم اصلاحات و برگزاری انتخابات آزاد بدون دخالت خارجی در سوریه ابراز شده است.

زدن زير ميز

اقدام نظامی آمریکای ترامپ علیه دمشق می تواند مخاطرات جدی امنیتی و البته دشواری تصمیم گیری در تهران را موجب شود. شايد برخي مسئولان در تهران به این خواهند اندیشید که آیا حمله به سوریه آغاز سلسله اقدامات نظامی ترامپ در خاورمیانه است و سوریه تنها مطلع این غزل شوم است یا خیر؟ و مهم‌تر اینکه آیا پس از چندسال هزینه و زحمت ایران در سوریه قرار است در یک اقدام نظامی و البته هماهنگی هایی میان روسیه و آمریکا، دولت بشار اسد ساقط شده و در تقسیم بندی جدید حاصل کاشت پر زحمت ایران در سوریه میان دیگران تقسیم شود؟

مهم‌تراینکه در درگیری نظامی احتمالی، ایران باید مستقيم به عنوان یکی از طرف ها وارد میدان شود و از متحد خود در دمشق دفاع کند یا به طریق اولی تر از خود دفاع کند یا اینکه نظاره گر آماده دفاع باقی بماند؟ شايدترامپ اهدافی را در سوریه هدف قرار خواهد داد که موجب خرابی های بزرگ و سر وصدای رسانه ای زیاد شود و البته توازن قوا و توافقات اجازه ساقط کردن حکومت در سوریه را نمی دهد و ترامپ هم برخلاف جنون عیانش در نهان عقلانیت کافی برای فهم این موضوع دارد.

نقشه‌هاي منطقه‌اي

به خاطر داريم كه روسیه چندی بعد از ایران وارد سوریه شد و مستقیم در خاک این کشور به عملیات پرداخت و امروز پوتین با پیروزی قابل پیش بینی در انتخابات ریاست جمهوری برای یک دوره آغاز نشده دیگر کلید کرملین را در جیب دارد. روسیه در قدرتمندترین دوران پس از فروپاشی شوروی به سر می‌برد و هیچ تغییر رژیم و مداخله به قصد براندازی در حوزه نفوذ و متحدان مسکو بدون موافقت این کشور امکانپذیر نیست. البته این به معنای وقوع جنگ و درگیری میان ایالات متحده و روسیه در سوریه نیست. ترامپ به عنوان اعاده قدرت و اثبات این که حرف هایش بلوف نیست عملیات ویرانگری علیه مراکز نظامی و زاغه های دولت سوریه انجام داد و شايد خواهد داد و توان عملیاتی ارتش این کشور را تحلیل خواهد برد یا عقیم خواهد كرد اما نابود نمی کند تا ارتش توان عملیات علیه مخالفان را نداشته باشد.

بازي سياست

از طرفي ديگر طیف های مختلف مخالفان نيز در جنگ فرسایشی چندساله و در مقابل توان هوایی روسیه وحضور ایران و حزب ا... توان عملیاتی علیه دمشق را ندارند و نوعی صلح از سر ناتوانی و تقسیم سوریه برای مدتی نامعلوم آغاز خواهد شد. ابر قدرت هایی چون ایالات متحده و روسیه از توان ویرانگر نظامی یکدیگر آگاهند و در موارد این چنینی وارد حریم یکدیگر نمی‌شوند و به محکومیت و چنگ و دندان نشان دادن بسنده می کنند. به‌یاد بیاوریم دخالت نظامی روسیه در آبخازیا و اوستیا در گرجستان و همین‌گونه جدایی کریمه از اوکراین و پیوستنش به روسیه که تنها با انتقادهاي غربی ها تمام شدو در دفاع از متحدان خود هرگز با خرس روسی سرشاخ نشدند. در مورد ادامه حمله احتمالی ترامپ نيز روس‌ها وارد درگیری مستقیم با ایالات متحده نمی شوند و تنها به همان محکوم کردن و خط و نشان کشیدن بسنده می کنند و ایالات متحده نيز سعی تمام خواهد داشت که به پایگاه های روسیه در سوریه آسیبی نرسد.

در این میان ایران باید توازن در مواجهه با عمل نظامی ایالات متحده در سوریه را به پوتین بسپارد و سودای وارد جدال مستقیم شدن با ایالات متحده را دست‌كم براي اين روزها فروبگذارد که شاید خواست ترامپ و متحدان منطقه ای‌اش نيز کشانیدن مستقیم پای ایران به معرکه باشد تا هزینه های فرسایشی و میدان های جدید برای بحران سازی در حوزه صادرات نفت و البته تحریم ها و تحلیل توان نظامی ایران مهیا شود. این بار می شود به خرج و اعتبار مسکو بحران را مدیریت کرد.

وقت استراحت

اگر اندکی به عقب برگردیم در جنگ اول خلیج فارس که ایالات متحده و همراهانش پس از تجاوز و اشغال کویت توسط عراق صدام حسین با این کشور وارد جنگ شدند و عملیات طوفان صحرا را به راه انداختند گروهی در تهران خواستار قرار گرفتن کنار صدام و جنگ با آمریکا شدند که درايت رهبر معظم انقلاب و هاشمی رفسنجانی فقید موجب برکنار ماندن ایران از آتش و البته چیدن میوه تضعیف صدام و محدودیت منابع نفتی اش با برنامه نفت در برابر غذا و منطقه پرواز ممنوع و سرانجام منتهي به سقوط یک دهه بعد این خصم خبیث و به قدرت رسیدن متحدان عراقی ایران در کشور همسایه شد. این بار هم باید فارغ از تصمیمات هیجانی یا دام های پهن شده از سوی رقبا و دشمنان منطقه ای سیاست صبر و انتظار را پیشه کرد وگذاشت (لات سیلی خورده) واشنگتن رجز بخواند و گردو خاکی کند، هم او حد مانور خود را می داند و هم پوتین وظیفه جلوگیری از به‌هم خوردن نظم موجود را عهده دار است، پس تهران این بار باید کمی نظاره و استراحت کند.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.