انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
دندان رقابت با اصلاح‌ طلبان را نکنده‌ایم
چرا اینقدر جروبحث می کنید
اذن زنگنه از رهبری برای بکارگیری کرباسیان
اعتراض به امری که معروف نبود
تنگ‌كردن نفس جانبازان
نشستي براي فلسطين بدون حضور حماس
معضل كولي‌هاي سياسي
انحراف انتخاباتي
شورای حقوق بشر رفتار دوگانه دارد
دورزدن‌هاي منفور
لزوم توجه به شهرهاي كوچك در اصلاح قانون انتخابات
تغییرات در قانون انتخابات هزینه بر است
آقای رييس جمهور گناه آگاهی مردم چیست؟!
هنوز تدارکاتچی هستم
وحدت بین مسلمانان مانع طمع سلطه گران می شود
سقوط دو دهک طبقه متوسط به جمع فقرا
علت اختلاف در مورد مدیران دوتابعیتی
تحديد‌هاي قانوني
ببرهاي كاغذي به دنبال ظريف!
تعداد نمايندگان براي مجلس يازدهم افزايش مي‌يابد
خط افول!
مردم را ناامید نکنیم
روایت مطهری از اظهارنظر وزیر اطلاعات درباره جناچي
طرز تفکر «اقتصاد بازار محور» امروز جواب نمی‌دهد
نفتمان را خواهیم فروخت
بدخواهان نتوانستند عراق جدید را ناکام بگذارند
پرونده دانشجویان ستاره‌دار بسته می‌شود
حمايت مبهم!
هشدار بي‌اثركردن قانون و چسب محکم ریاست
بي‌معرفتي‌هاي سياسي اوج گرفت
طلاق جامعتین
رابطه سينوسي ايران و عراق در يك قرن اخير
اصلاح اصلاحات ، پوست اندازی یا ...؟!
دور زدن تحریم‌ها پولشویی نیست
اعمال نظارت مجمع در زمان حیات آیت‌الله هاشمی
تكاپوي حزبي
همه دركشور حق حيات دارند
با آمریکائیها مذاکره نمی کنیم
وعده رئیس جمهوری عراق برای حل مساله ریزگردها
چپ و راست سوداگری در پیش گرفته‌اند
واکنش آیت‌الله علم‌الهدی به اعدام سلطان سکه
داوری‌های ناعادلانه نشان از سیاسی شدن ورزش دارد
برگزاری مراسم تشییع پیکر دکتر نوربخش و تاج‌الدین
در شرایط فعلی نیازمند حمایت از وزیر خارجه هستیم
کشف 14 هزار فرار مالیاتی به عنوان پولشویی
5 نفر از سربازان ربوده شده در میرجاوه آزاد شدند
استعفای لیبرمن نشانه پیروزی مقاومت فلسطین است
کنایه شوخی بادامچیان به ازدواج دوم نجفی
راه انتخابی آمریکایی‌ها غلط است
محمدیان عضو حقیقی شورای انقلاب فرهنگی شد
بیشتر
کد خبر: 76549 | تاریخ : ۱۳۹۷/۲/۵ - 11:51
مجلس تبلور انسجام ملی است جاي قوم‌گرايي نيست

مجلس تبلور انسجام ملی است جاي قوم‌گرايي نيست

تضعیف حاکمیت ملی از طریف نفاق میان شهروندان یک کشور برجسته ترین راهبرد کشور های استعماری برای نفوذ در کشورهای دیگر و تاراج منابع ملی آن‌هاست

قانون-کورش الماسی/ پژوهشگر

هفته گذشته روزنامه قانون گزارشی با عنوان«آموزش شکاف قومیتی» پیرامون درک و تفسیر نادرست یا مغرضانه تعداد اندکی نمایندگان به اصل 15 قانون اساسی منتشر کرد.

عملکرد و اظهارات تعداد اندکی از نمایندگان در برخی امور حاکی از این است که این دسته از نمایندگان درک کاربردی از چیستی، چرایی و وظیفه نهاد مجلس شورای اسلامی ندارند. گزارش روزنامه قانون دلیل رفتار و اظهارات نامفهوم اندکی از نمایندگان شد. در این خصوص و در راستای شفاف سازی نکاتی قابل توجه است.

تنها تعریف نهاد مجلس این محسوب مي‌شود که «مجلس شورای اسلامی تبلور انسجام ملی» است.

اینکه نماینده ای بر خلاف انسجام و منافع ملی اظهاراتی بیان کند یا اندیشه ای در ذهن داشته باشد، این به معنی مغایرت با ذات مجلس و نقش نمایندگی خواهد بود. به عبارتی بنیادی ترین وظیفه نمایندگان مجلس تقویت انسجام ملی از طریق انعکاس و تلاش برای رفع دشواری‌ها و دغدغه های عینی، ملموس و روزمره شهروندان حوزه انتخابی خود است.

اگر به طور کلی وظایف و اهداف نمایندگان و نهاد مجلس را معطوف به دو دسته، حوزه انتخابی و ملی تقسیم کنیم، آنگاه می‌توان ادعا کرد بیشتر امور شهروندان از طریق راهکارها، طرح ها و راهبردها معطوف به منابع ملی حل و فصل می شود. براي مثال چالش ها، دغدغه‌ها و کاستی‌های اقتصادی، امنیتی، آموزشی، علمی، بهداشتی و درمانی، صنعتی، انرژی و... مستلزم راهبرد های کلان ملی است که باید در وزارتخانه‌ها و نهادهای گوناگون ملی تدوین و عملیاتی شود.

بنابراین وظیفه نمایندگان مجلس در وهله اول تلاش برای تدوین و تصویب قوانین ملی در حوزه‌های گوناگون است.

در ظاهر تعداد اندکی از نمایندگان تفاوت تفسیر قوانین مدنی را با احادیث و روایات دینی اشتباه(به عمد يا سهوي) گرفته‌اند.

قانون اساسی یک تفسیر و تعبیر بیش ندارد. دلایل احتمالی اینکه چرا نمایندگانی تفسیری نادرست از قوانین ارائه می دهد ممکن است؛ فقدان آگاهی، دانش، توانایی و صلاحیت لازم برای حضور در نهادی که نماد انسجام ملی است باشد، یا شیفتگی و دلبستگی به جاه و مکان و منافع، خَرد آن‌ها را تیره و مبهم کرده است یا در بدترین حالت (به فرموده مقام معظم رهبری) آگاهانه در زمین دشمن بازی می‌کنند.تا حدودي شرایط اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، بهداشتی و درمانی، آموزشی و ... در کل کشور یکسان است.

براي مثال، مشکلات معیشتی، فقر، بی عدالتی و تضاد طبقاتی و.... همانگونه که در تهران وجود دارد در اصفهان، مشهد، شیراز، اهواز، تبریز، کرمانشاه و... نيز وجود دارد.

به باور نگارنده دغدغه اصلی، روزمره، عینی، ملموس و عذاب آور شهروندان ایران زمین در اردبیل، زاهدان، اهواز، کرمان، بانه، مریوان، کشاورزان اصفهانی و.... معیشت، اشتغال، آموزش، بهداشت و درمان، رفاه، آرامش، نان، غذا، لباس، مسکن و.... است. با وجود شرایط دشوار شهروندان در اقصی نقاط ایران زمین مطرح کردن برخی امور محلی و جغرافیایی و تحریف قانون اساسی فقط می‌تواند ابتکار اذهان ناآگاه، مغرض یا شیفته زرق و برق دنیوی یا هوا و هوس باشد.

به باور نگارنده، پیرامون عملکرد، اظهارت و تفسیر مشکوک قانون اساسی توسط اندکی از نمایندگان مجلس، انتقادی هم به نهادهای اطلاعاتی و امنیتی وارد است.

اینکه رژیم صهیونيستی ارتباط نزدیکی با کشور جمهوری آذربایجان دارد بر کسی پوشیده نیست.

وظیفه نهادهای امنیتی و اطلاعاتی حساس بودن به هر نوع نشانی که حاکی یا ردپایی(آگاهانه یا ناخودآگاه) از مقاصد بدخواهان کشور دارد، است. اینکه برخی فعالان محیط‌زیست که فقط با گیاهان، آلودگی آب و هوا، حیوانات سرو کار دارند توسط برخی‌ها تهدید امنیتی و حتی عوامل بیگانه تلقی می‌شوند، اما حضور با لباس کشور دیگر در مجلس به عنوان نماد انسجام ملی، توسل به ویژگی‌های جغرافیایی و محلی توسط اندکی از نمایندگان به منظور حضور مجدد در مجلس شورای اسلامی و تفسیر نادرست قانون اساسی مورد توجه یا حساسیت نهادهای اطلاعاتی و امنیتی قرار نمی‌گیرد، جای شگفتی دارد.

تضعیف حاکمیت ملی از طریف نفاق میان شهروندان یک کشور برجسته ترین راهبرد کشور های استعماری برای نفوذ در کشورهای دیگر و تاراج منابع ملی آن‌هاست.

شورای محترم نگهبان باید با جديت و به منظور حفاظت از حاکمیت ملی، عملکرد و اظهارات افرادی را که به هر دلیلی و در هر جایگاهی از جمله مجلس شورای اسلامی، قابلیت آسیب زدن و تضعیف حاکمیت ملی که نماد انسجام ملی است، دارند، زیر نظر داشته باشد.

مهم‌ترین شاخص های شورای نگهبان در تایید صلاحیت کاندیداها باید تعهد، پایبندی و دلسوزي براي منافع، امنیت و انسجام ملی باشد. افرادی که ممکن است به هر دلیلی در صورت تصاحب جایگاه‌های مهم (آگاهانه یا ناخودآگاه) در زمین دشمن بازی کنند، نباید توسط شورای نگهبان و دیگر نهادهای امنیتی و اطلاعاتی تایید صلاحیت شوند.

حاکمیت و عناصر تشکیل دهنده آن از جمله مجلس شورای اسلامی با هر ساختاری نماد انسجام ملی است. کارگزاران نظارتی، امنیتی و اطلاعاتی، پاسداران عزت، سربلندی، اقتدار، رفاه، منافع و امنیت ملی هستند. امری که همه کارگزاران منافع، امنیت و انسجام ملی باید نسبت به آن بسیار هوشیار باشند این است که در جهان معاصر تضعیف حاکمیت ملی توسط استعمارگران از طریق راهکارهای نرم و نه راهکارهای سخت عملیاتی می‌شود.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.