انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رابطه ایران و پاکستان «بی‌نظیر» نیست!
درخواست نمايندگان از ظريف براي بازگشت به وزارت‌خارجه
ادعاي كريمي‌قدوسي درباره ظريف
لرزه ظريف بر اندام سياستمداران
انتقاد تند آيت‌الله‌خامنه اي از ازدواج سفيد
تكذيب دستور گرفتن روحاني از MI6
تكذيب يك شنود
نبرد ديدگاه‌ها
نقش اصلاح‌طلبان در بحران‌ امروز
احزاب در ایران نان انتخابات را خورده اما چوبش را نخورده‌اند
آرشيو صدا و سيما را از كشور خارج كرده‌اند!
وضع آزادی از زمان طاغوت بدتر شده است
تقدير آيت‌ا...‌خامنه‌اي از نوجوان شطرنج‌باز
نمره ۲۰ از ۱۰۰ روحاني
دومينوي خودخواهي و ضربه به هم‌ميهن
دولت نمي‌تواند به متخلفان كمك كند
سرنوشت FATF در گرو رفراندوم
اندیشه ایرانشهری به مثابه ابرگفتمان
ارسال لایحه «جامع انتخابات» به مجلس
اصلاح‌طلبان نباید با یکدیگر درگیر شوند
واكنش خنثي ظريف درباره FATF
زندگي اشرافي با انقلابي‌گري سازگاري ندارد
اميد به كليد سندرز
پارادوكس مودت ـ تخاصم
نپیوستن به FATF یعنی نه به شفافیت بین المللي
تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تا ۴ ماه دیگر
آيت‌الله خامنه‌ای درگذشت محمدمؤمن را تسلیت گفتند
يك امام جمعه ديگر نيز كناره‌گيري كرد
تحكيم وحدت با اژدهاي زرد
لبيك صوتي!
گره ارشادي
رد شهادت و عباي روحانيت
راهبرد شرقي
پژمانفر، رييس دفتر روحاني را تهديد كرد
رياست‌جمهوري اختصاص هزارميلياردي به پديده را تكذيب كرد
شهادت زکریا سازمان ملل را از خواب غفلت بیدار کند!
ایران و ایالات متحده ،حکایت تلخکامی و شرح جدایی
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
بدهكار اصلي اروپاييان هستند
حاتم‌بخشي هزارميلياردي
نماينده ولي فقيه در خوزستان از امامت جمعه استعفا داد
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
كنايه جهنمي به علي‌مطهري!
جزييات انهدام خانه‌های تيمى عوامل حادثه تروريستی زاهدان
اعانه‌اي كه پايمال مي‌شود!
سایه بحران دیپلماتیک بر روابط تهران- اسلام آباد
هشدار از قم به عربستان و پاكستان
من به مسئولین و دولتی‌ها نمی‌گویم چه کنند
اولين سيلي سپاه به تروريست‌هاي زاهدان
فيك‌نيوز فارس را كريمي قدوسي تكذيب كرد!
بیشتر
کد خبر: 76549 | تاریخ : ۱۳۹۷/۲/۵ - 11:51
مجلس تبلور انسجام ملی است جاي قوم‌گرايي نيست

مجلس تبلور انسجام ملی است جاي قوم‌گرايي نيست

تضعیف حاکمیت ملی از طریف نفاق میان شهروندان یک کشور برجسته ترین راهبرد کشور های استعماری برای نفوذ در کشورهای دیگر و تاراج منابع ملی آن‌هاست

قانون-کورش الماسی/ پژوهشگر

هفته گذشته روزنامه قانون گزارشی با عنوان«آموزش شکاف قومیتی» پیرامون درک و تفسیر نادرست یا مغرضانه تعداد اندکی نمایندگان به اصل 15 قانون اساسی منتشر کرد.

عملکرد و اظهارات تعداد اندکی از نمایندگان در برخی امور حاکی از این است که این دسته از نمایندگان درک کاربردی از چیستی، چرایی و وظیفه نهاد مجلس شورای اسلامی ندارند. گزارش روزنامه قانون دلیل رفتار و اظهارات نامفهوم اندکی از نمایندگان شد. در این خصوص و در راستای شفاف سازی نکاتی قابل توجه است.

تنها تعریف نهاد مجلس این محسوب مي‌شود که «مجلس شورای اسلامی تبلور انسجام ملی» است.

اینکه نماینده ای بر خلاف انسجام و منافع ملی اظهاراتی بیان کند یا اندیشه ای در ذهن داشته باشد، این به معنی مغایرت با ذات مجلس و نقش نمایندگی خواهد بود. به عبارتی بنیادی ترین وظیفه نمایندگان مجلس تقویت انسجام ملی از طریق انعکاس و تلاش برای رفع دشواری‌ها و دغدغه های عینی، ملموس و روزمره شهروندان حوزه انتخابی خود است.

اگر به طور کلی وظایف و اهداف نمایندگان و نهاد مجلس را معطوف به دو دسته، حوزه انتخابی و ملی تقسیم کنیم، آنگاه می‌توان ادعا کرد بیشتر امور شهروندان از طریق راهکارها، طرح ها و راهبردها معطوف به منابع ملی حل و فصل می شود. براي مثال چالش ها، دغدغه‌ها و کاستی‌های اقتصادی، امنیتی، آموزشی، علمی، بهداشتی و درمانی، صنعتی، انرژی و... مستلزم راهبرد های کلان ملی است که باید در وزارتخانه‌ها و نهادهای گوناگون ملی تدوین و عملیاتی شود.

بنابراین وظیفه نمایندگان مجلس در وهله اول تلاش برای تدوین و تصویب قوانین ملی در حوزه‌های گوناگون است.

در ظاهر تعداد اندکی از نمایندگان تفاوت تفسیر قوانین مدنی را با احادیث و روایات دینی اشتباه(به عمد يا سهوي) گرفته‌اند.

قانون اساسی یک تفسیر و تعبیر بیش ندارد. دلایل احتمالی اینکه چرا نمایندگانی تفسیری نادرست از قوانین ارائه می دهد ممکن است؛ فقدان آگاهی، دانش، توانایی و صلاحیت لازم برای حضور در نهادی که نماد انسجام ملی است باشد، یا شیفتگی و دلبستگی به جاه و مکان و منافع، خَرد آن‌ها را تیره و مبهم کرده است یا در بدترین حالت (به فرموده مقام معظم رهبری) آگاهانه در زمین دشمن بازی می‌کنند.تا حدودي شرایط اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، بهداشتی و درمانی، آموزشی و ... در کل کشور یکسان است.

براي مثال، مشکلات معیشتی، فقر، بی عدالتی و تضاد طبقاتی و.... همانگونه که در تهران وجود دارد در اصفهان، مشهد، شیراز، اهواز، تبریز، کرمانشاه و... نيز وجود دارد.

به باور نگارنده دغدغه اصلی، روزمره، عینی، ملموس و عذاب آور شهروندان ایران زمین در اردبیل، زاهدان، اهواز، کرمان، بانه، مریوان، کشاورزان اصفهانی و.... معیشت، اشتغال، آموزش، بهداشت و درمان، رفاه، آرامش، نان، غذا، لباس، مسکن و.... است. با وجود شرایط دشوار شهروندان در اقصی نقاط ایران زمین مطرح کردن برخی امور محلی و جغرافیایی و تحریف قانون اساسی فقط می‌تواند ابتکار اذهان ناآگاه، مغرض یا شیفته زرق و برق دنیوی یا هوا و هوس باشد.

به باور نگارنده، پیرامون عملکرد، اظهارت و تفسیر مشکوک قانون اساسی توسط اندکی از نمایندگان مجلس، انتقادی هم به نهادهای اطلاعاتی و امنیتی وارد است.

اینکه رژیم صهیونيستی ارتباط نزدیکی با کشور جمهوری آذربایجان دارد بر کسی پوشیده نیست.

وظیفه نهادهای امنیتی و اطلاعاتی حساس بودن به هر نوع نشانی که حاکی یا ردپایی(آگاهانه یا ناخودآگاه) از مقاصد بدخواهان کشور دارد، است. اینکه برخی فعالان محیط‌زیست که فقط با گیاهان، آلودگی آب و هوا، حیوانات سرو کار دارند توسط برخی‌ها تهدید امنیتی و حتی عوامل بیگانه تلقی می‌شوند، اما حضور با لباس کشور دیگر در مجلس به عنوان نماد انسجام ملی، توسل به ویژگی‌های جغرافیایی و محلی توسط اندکی از نمایندگان به منظور حضور مجدد در مجلس شورای اسلامی و تفسیر نادرست قانون اساسی مورد توجه یا حساسیت نهادهای اطلاعاتی و امنیتی قرار نمی‌گیرد، جای شگفتی دارد.

تضعیف حاکمیت ملی از طریف نفاق میان شهروندان یک کشور برجسته ترین راهبرد کشور های استعماری برای نفوذ در کشورهای دیگر و تاراج منابع ملی آن‌هاست.

شورای محترم نگهبان باید با جديت و به منظور حفاظت از حاکمیت ملی، عملکرد و اظهارات افرادی را که به هر دلیلی و در هر جایگاهی از جمله مجلس شورای اسلامی، قابلیت آسیب زدن و تضعیف حاکمیت ملی که نماد انسجام ملی است، دارند، زیر نظر داشته باشد.

مهم‌ترین شاخص های شورای نگهبان در تایید صلاحیت کاندیداها باید تعهد، پایبندی و دلسوزي براي منافع، امنیت و انسجام ملی باشد. افرادی که ممکن است به هر دلیلی در صورت تصاحب جایگاه‌های مهم (آگاهانه یا ناخودآگاه) در زمین دشمن بازی کنند، نباید توسط شورای نگهبان و دیگر نهادهای امنیتی و اطلاعاتی تایید صلاحیت شوند.

حاکمیت و عناصر تشکیل دهنده آن از جمله مجلس شورای اسلامی با هر ساختاری نماد انسجام ملی است. کارگزاران نظارتی، امنیتی و اطلاعاتی، پاسداران عزت، سربلندی، اقتدار، رفاه، منافع و امنیت ملی هستند. امری که همه کارگزاران منافع، امنیت و انسجام ملی باید نسبت به آن بسیار هوشیار باشند این است که در جهان معاصر تضعیف حاکمیت ملی توسط استعمارگران از طریق راهکارهای نرم و نه راهکارهای سخت عملیاتی می‌شود.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.