انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
جامعه
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
سواد "سلامت" ایرانیان چقدر است؟
«کلایی» شهردار مشهد مقدس شد
هیچ دارویی از فهرست بیمه خارج نشده است
حشره‌ای که بلای جان نیمی از مردم کرمان شده
تبدیل مدارس دولتی به هیأت امنایی ممنوع شد
کنکور حذف نمی‌شود
ناگفته‌های طاها غفاری برنده دو میدانی
سقف و کف دریافتی فرهنگیان اعلام شد
كام تلخ نيشكرکاران
خودکشی یک دانش آموز از طبقه سوم مدرسه
پلیس درمورد معاینه فنی باز هم کوتاه آمد
حناچی سرپرست شهرداری تهران شد
بازنشستگان نمی توانند اعاده به خدمت شوند
ابهام درباره زمان اجرای قانون بازنشستگی
طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد شد
حریق گسترده در بازار مولوی
۶ کشور متقاضی لارودرمانی در ایران شدند
کِی آب بنوشیم؟
امیدواریم حکم حناچی صادر شود
راه‌اندازی سامانه کنترل و کاهش طلاق «تصمیم»
اقدامات انجام شده برای قربانیان اسیدپاشی
صادرات شریان اصلی تولید است
محسنی بندپی سرپرست تأمین اجتماعی شد
هشدار پلیس در مورد استعلام بسته حمایتی دولت
تکانه‌های ویرانگر تورم، استخوان خرد می‌کند
محل کار بیشتر معلولان مناسب‌سازی نمی‌شود
واکنش وزارت ورزش به ماجرای نوازندگان رشتی
۴۰ درصد کارمندان «زن» هستند
حکم شهردار جدید اوایل هفته آینده صادر می‌شود
۸۰ درصد آلودگی هوای تهران به‌خاطر خودروها است
باید و نبایدهای زندگی خوابگاهی
واکنش شهرداری تهران به انتشار فیلمی از حناچی
اقدامات موسسه دانشمند گام مهمي در ارتقاي ارتباط دانشگاه و صنعت است
گرانی سرسام‎آور، آجیل فروشان را بیکار کرد
کاهش کیفیت نان در ایران
بازگشت لایحه تامین امنیت زنان از قم
در کشورمان صنعت اسباب‌بازی نداریم
زلزله در کمین ساختمان‌های غیراستاندارد پایتخت
نیازها در شرایط تحریم به دانشگاه‌ها اعلام شود
بازداشت راننده کامیون حادثه تصادف نوربخش
تیر سرگردان موجب مرگ راننده اهوازی شد
کشف ۱.۵ تن مواد مخدر در شهرستان نیکشهر
ریزش کوه در جاده چالوس خسارتی نداشت
درگذشت رئیس سازمان تأمین اجتماعی و معاونش
سانحه رانندگی کاروان حامل وزیر کار
گردشگری ظرفیتی مهم برای دور زدن تحریم‌ها
اجرای مرحله دوم طرح کاهش آلودگی هوا از شنبه
۷ زمانی که نباید روی ترازو بروید
تشریح جزییات معافیت مشمولان بیمار
جاده‌های تندرستی در خوابگاه‌های دخترانه
بیشتر
کد خبر: 77237 | تاریخ : ۱۳۹۷/۲/۱۲ - 21:30
معلمانی که با رنج الفبای زندگی می‌آموزند

معلمانی که با رنج الفبای زندگی می‌آموزند

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با اشاره به مشکلات و دغدغه‌های معلمان، افزایش تسهیلات رفاهی را یکی از الزامات برای این قشر دانستند.

قانون- نمایندگان مجلس شورای اسلامی با اشاره به مشکلات و دغدغه‌های معلمان، افزایش تسهیلات رفاهی را یکی از الزامات برای این قشر دانستند.

به گزارش قانون به نقل از خانه ملت، شروع هفته معلم با وعده و وعیدهای بسیار برای بهبود وضعیت معلمان همراه است. در هر همایش، گردهمایی و سخنرانی حرف از تمجید و تعریف از این قشر و بیان مشکلات آنهاست؛ این درحالی است که خروجی این مراسم دردی از دردهای فرهنگیان درمان نمی‌کند به طوری که مشکلات آنان به موضوعی لاینحل در کشور تبدیل شده است.

وضعیت حقوق و مزایا و معیشت معلمان نه فقط در کشور ما، بلکه در بسیاری از کشورهای دنیا یکی از مسائل مورد بحث است؛ در کشور ما به دلیل اینکه غالب سهم آموزش را دولت می‌پردازد بنابراین به سازماندهی خیل عظیمی از معلمان نیاز است. با وجود اینکه این بخش سهم خوبی از بودجه را به سمت خود جذب می‌کند اما  دولت همیشه به آموزگاران بدهکار است؛ وقتی این بدهی در کنار حقوق و مزایای حداقلی این قشر زحمتکش قرار می‌گیرد، مسئله بغرنج‌تر می‌شود.

دغدغه اصلی کشورهای توسعه یافته تأمین نیازهای معلمان است. از نظر این کشورها باید وضعیت معیشتی آموزگاران به نحوی باشد که جذابیت کافی برای جلب نیروهای تازه نفس وجود داشته باشد.

در کشور ما زمانی که حرف از معلمان و فرهنگیان به میان می‌آید کلماتی مانند تبعیض، نارضایتی، فقر و ... به ذهن خطور می‌کند از آنجا که معلمان نسل آینده کشور را تربیت می‌کنند، بنابراین جزء اثرگذارترین مشاغل هستند. بنا به گفته کارشناسان، پیشرفت کشور مستلزم ساماندهی وضعیت آموزش و پرورش و به ویژه بهبود معیشت آنان است.
آموزش و پرورش برای پرداخت مطالبات به حق معلمان باید از هفت‌خوان رستم  عبور کند

معلمان با مجموعه‌ای از مشکلات دست و پنجه نرم می‌کنند؛ مشکلاتی نظیر استخدام حق‌التدریسان، پرداخت مطالبات معوق و پاداش پایان خدمت و.... از جمله مسائل این قشر زحمت‌کش است.

آموزش و پرورش برای پرداخت مطالبات به حق معلمان باید از هفت‌خوان رستم از جمله خزانه، سازمان برنامه و بودجه و... عبور کند؛ مطالبات به حقی که باعث تجمعات معلمان در مقابل مجلس، وزارت آموزش و پروش می‌شود؛ فرهنگیان در این تجمعات خواستار پرداخت مطالبات و احقاق حقوق خود هستند.

اعتراضات فرهنگیان موجب شده است نمایندگان مردم در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از یک سو با دعوت از وزیر آموزش و پرورش و مسئولان ذیربط مانند مسئولان خزانه و... درصدد وصول هرچه سریعتر این مطالبات برآیند و از سوی دیگر سعی کرده‌اند با تهیه طرح‌هایی وضعیت فرهنگیان را بهبود بخشند.

 با توجه به هفته و روز معلم با تعدادی از نمایندگان درخصوص مشکلات اساسی فرهنگیان به گفت‌وگو پرداخته است:

میرزاده: تسهیلات رفاهی ویژه برای معیشت فرهنگیان در نظر گرفته شود

سید حمایت میرزاده د با اشاره به وضعیت معیشت فرهنگیان در کشور، گفت: متاسفانه کشور اولویتی برای آموزش و پرورش ندارد و به همین دلیل به این وزارتخانه و کارمندانش توجه ویژه‌ای صورت نمی‌گیرد.

نماینده مردم گرمی در مجلس شورای اسلامی افزود: مسائل معیشتی و مالی زندگی معلمان را می‌توان مهم‌ترین موضوعی دانست که نیازمند توجه ویژه مسئولان است؛ معلم موجودی زمینی است و زندگی او با شعار و شعر اداره نمی‌شود و برای مدیریت خانواده خود باید درآمد کافی به دست آورد.
فاصله بین حقوق کارکنان دولت و معلمان بسیار است

سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس تصریح کرد: فاصله بین حقوق کارکنان دولت و معلمان بسیار است و این فاصله در زندگی فرهنگیان کاملا مشهود و مشخص است؛ افرادی که با سن، مدارک و توانایی یکسان در دو دستگاه مختلف استخدام می‌شوند و از حقوق و مزایای متفاوتی برخوردارند و این مصداق بارز تبعیض است.

وی بیان کرد: متاسفانه نه تنها تبعیضات موجود بین حقوق این قشر و سایر کارمندان از بین نمی‌رود بلکه درآمد ناچیز معلمان نیز به درستی و در موعد مقرر پراخت نمی‌شود بنابراین وضعیت زندگی فرهنگیان از نظر مالی در بسیاری از موارد فاصله زیادی با سایر مردم دارد و در سطح پایینی قرار گرفته است.

سخنگوی فراکسیون فرهنگیان مجلس اظهار کرد: قوانین که برای کارمندان دولت نوشته شده است باید برای معلمان نیز اجرایی شود؛ چطور برای کارمندان دولت تسهیلات رفاهی در نظر گرفته می‌شود اما این امکانات رفاهی به معلمان اختصاص نمی‌یابد.

وی با بیان اینکه باید برای معلمان تسهیلات رفاهی و مشوق‌هایی مانند سایر کارمندان در نظر گرفته شود، خاطر نشان کرد: یکی از مسائلی که می‌توان برای رفع بخشی از مشکلات این عزیزان در نظر گرفت پرداخت حقوق و مطالبات آنها در موعد مقرر است هرچند که میزان این حقوق و درآمد حق‌الزحمه واقعی آنها نباشد.

میرزاده تاکید کرد: در صورتی که می‌پذیریم تحول اساسی جامعه و توسعه کشور مدیون معلمان است باید پرسید برای این افراد چه تسهیلات و امکاناتی در نظر گرفته شده است تا معلمان را به پژوهش و مطالعه ترغیب کند و باعث شود آنان اندیشه‌ای جز پرورش دانش‌آموزان مبتکر، خلاق و باسواد نداشته باشد.

سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس افزود: باید حساب ویژه‌ای برای فرهنگیان در نظر گرفت تا تقدس آنها حفظ شود؛ در این صورت می‎توان ادعا کرد که معلمی شغل انبیا است و ما وظیفه خود را در قبال این قشر انجام داده‌ایم. در صورتی که تسهیلات مناسبی برای معلمان در نظر گرفته شود نه تنها با کمبود نیرو در آموزش و پرورش مواجه نمی‌شویم بلکه مردم برای ورورد به این وزارتخانه نیز صف می‌بندند.

اولادقباد: سازمان رفاه فرهنگیان ایجاد شود

فریده اولادقباد  با اشاره به وضعیت نامناسب بیمه و وضعیت معیشتی فرهنگیان، گفت: برای پیشرفت کشور باید به آموزش و پرورش نگاه ویژه‌ای داشت متاسفانه سهم این وزارتخانه از بودجه عمومی دولت به تازگی به 10 درصد رسیده است در حالیکه در بسیاری از کشورهای دنیا این سهم  تا 25 درصد می‌رسد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: تا زمانی که دولت آموزش و پرورش را در اولویت قرار ندهد مشکل فرهنگیان عزیز حل نمی‌شود؛ اگر ما خواهان داشتن کشوری با رشد و توسعه پایدار هستیم باید بر آموزش کشور تمرکز کنیم.

وی بیان کرد: تامین رفاه و معیشت فرهنگیان یکی از ضروریات است؛ بسیاری از این عزیزان نمی‌توانند مسکن مناسب و درخور تهیه کنند و از نظر بیمه‌های درمانی در مضیقه هستند و نمی‌توانند هزینه بسیاری از فعالیت‌های درمانی و بهداشتی خود و خانواده را تامین نمایند.
 سازمان رفاه فرهنگیان ایجاد شود

عضو فراکسیون فرهنگیان اظهار کرد: برای بهبود وضعیت فرهنگیان آموزش و پرورش می‌تواند سازمان رفاه فرهنگیان ایجاد کند اما در این پیشنهاد باید به این نکته نیز توجه شود که ایجاد این سازمان امری نمایشی نباشد و در عمل به ارتقا رفاه و معیشت معلمان بپردازد.

اولادقباد با بیان اینکه باید توجه داشت این سازمان فقط یک نام تشکیلاتی نباشد و به تمام امور رفاهی فرهنگیان رسیدگی کند، خاطرنشان کرد: مسکن، بهداشت و درمان و تدوین برنامه‌هایی برای اوقات فراغت معلمان از جمله مواردی که باید با فوریت به آن رسیدگی شود چرا که مسکن این عزیزان و امکانات رفاهی آنان در شرایط مناسبی قرار ندارد.

عضو هیات رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه فرهنگیان در صورتی که قصد سفر داشته باشند نمی‌توانند مراکز اقامتی مناسبی اختیار کنند، ادامه داد: این عزیزان ناچارند در سفرهای خود به دلیل ارزان بودن مدارس از این مکان‌ها برای اقامت استفاده کنند در حالیکه سایر وزارتخانه‌ها امکانات رفاهی مناسبی در سفرها برای کارمندان خود ایجاد می‌کنند؛ با توجه به روز معلم رسیدگی به وضعیت آنها الزامی است.

عباسی: نیروهای حق‌التدریس امنیت شغلی ندارند

اسدالله عباسی  با اشاره به امنیت شغلی فرهنگیان، گفت: در صورتی که آموزش و پروش در مدار درست خود حرکت می‌کرد نیرویی به نام حق‌التدریس نباید در کشور به وجود می‌آمد این بدان معناست که تمام نیروهای آموزش و پرورش  باید ماهر، زبده، کارآمد و رسمی باشند.
امروزه نیروهای حق‌التدریس از امنیت شغلی برخوردار نیستند و همین موضوع عاملی برای نگرانی و استرس این قشر شده است.

نماینده مردم رودسر و املش در مجلس شورای اسلامی افزود: امروزه نیروهای حق‌التدریس از امنیت شغلی برخوردار نیستند و همین موضوع عاملی برای نگرانی و استرس این قشر شده است.

عباسی با اشاره به چرایی ایجاد نیروهای حق‌التدریس در آموزش و پرورش، بیان کرد: در اوایل انقلاب کشور در یک فوریت به به‌کارگیری نیروهای حق‌التدریس نیاز داشت اما متاسفانه این شیوه جذب تا به امروز ادامه داده شد.

وی بیان کرد: معلمان حق‌التدریس امنیت شغلی ندارند و در تابستان از ادامه فعالیت خود در سال آینده مطمئن نیستند؛ این موضوع باعث بی‌انگیزگی و ناامیدی آنان می‌شود؛ بنابراین در این شرایط نمی‌توانند از تمام توان خود برای تدریس استفاده کنند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این افراد همیشه برای شغل خود دغدغه دارند، اظهار کرد: تلاش مجلس ساماندهی این افراد است تا پس از تعیین تکلیف نیروهای حق‌التدریس موجود جذب معلم فقط از طریق دانشگاه‌های فرهنگیان و شهید رجایی ممکن باشد.

کلام آخر

باید دید با تمام تلاش‌های نمایندگان مجلس و وزیر آموزش آیا موانع و مشکلات فرهنگیان قابل حل است یا به موضوعی لاینحل برای کشور تبدیل شده است؟ در صورتی که این مشکلات از میان برداشته نشود باید منتظر نارضایتی بیشتر معلمان بود./

 

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.