انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رابطه ایران و پاکستان «بی‌نظیر» نیست!
درخواست نمايندگان از ظريف براي بازگشت به وزارت‌خارجه
ادعاي كريمي‌قدوسي درباره ظريف
لرزه ظريف بر اندام سياستمداران
انتقاد تند آيت‌الله‌خامنه اي از ازدواج سفيد
تكذيب دستور گرفتن روحاني از MI6
تكذيب يك شنود
نبرد ديدگاه‌ها
نقش اصلاح‌طلبان در بحران‌ امروز
احزاب در ایران نان انتخابات را خورده اما چوبش را نخورده‌اند
آرشيو صدا و سيما را از كشور خارج كرده‌اند!
وضع آزادی از زمان طاغوت بدتر شده است
تقدير آيت‌ا...‌خامنه‌اي از نوجوان شطرنج‌باز
نمره ۲۰ از ۱۰۰ روحاني
دومينوي خودخواهي و ضربه به هم‌ميهن
دولت نمي‌تواند به متخلفان كمك كند
سرنوشت FATF در گرو رفراندوم
اندیشه ایرانشهری به مثابه ابرگفتمان
ارسال لایحه «جامع انتخابات» به مجلس
اصلاح‌طلبان نباید با یکدیگر درگیر شوند
واكنش خنثي ظريف درباره FATF
زندگي اشرافي با انقلابي‌گري سازگاري ندارد
اميد به كليد سندرز
پارادوكس مودت ـ تخاصم
نپیوستن به FATF یعنی نه به شفافیت بین المللي
تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تا ۴ ماه دیگر
آيت‌الله خامنه‌ای درگذشت محمدمؤمن را تسلیت گفتند
يك امام جمعه ديگر نيز كناره‌گيري كرد
تحكيم وحدت با اژدهاي زرد
لبيك صوتي!
گره ارشادي
رد شهادت و عباي روحانيت
راهبرد شرقي
پژمانفر، رييس دفتر روحاني را تهديد كرد
رياست‌جمهوري اختصاص هزارميلياردي به پديده را تكذيب كرد
شهادت زکریا سازمان ملل را از خواب غفلت بیدار کند!
ایران و ایالات متحده ،حکایت تلخکامی و شرح جدایی
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
بدهكار اصلي اروپاييان هستند
حاتم‌بخشي هزارميلياردي
نماينده ولي فقيه در خوزستان از امامت جمعه استعفا داد
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
كنايه جهنمي به علي‌مطهري!
جزييات انهدام خانه‌های تيمى عوامل حادثه تروريستی زاهدان
اعانه‌اي كه پايمال مي‌شود!
سایه بحران دیپلماتیک بر روابط تهران- اسلام آباد
هشدار از قم به عربستان و پاكستان
من به مسئولین و دولتی‌ها نمی‌گویم چه کنند
اولين سيلي سپاه به تروريست‌هاي زاهدان
فيك‌نيوز فارس را كريمي قدوسي تكذيب كرد!
بیشتر
کد خبر: 77276 | تاریخ : ۱۳۹۷/۲/۱۳ - 10:33
برای هر سناریویی آماده ایم
بعیدی نژاد:

برای هر سناریویی آماده ایم

سفیر ایران در انگلیس گفت: ما در صورت خروج آمریکا از برجام؛ برای هر سناریویی آماده ایم.

قانون- سفیر ایران در انگلیس گفت: ما در صورت خروج آمریکا از برجام؛ برای هر سناریویی آماده ایم.

 

به گزارش قانون به نقل از صدا و سیما، حمید بعیدی نژاد سفیر کشور مان در انگلیس در مصاحبه با شبکه تلویزیونی سی ان در پاسخ به این سوال مجری شبکه که پرسید:با توجه به تمامی تحولات موجود شما و دولت ایران معتقدید که چه روی خواهد داد، آیا شما اطلاعی در این رابطه در اختیار دارید، گفت:البته ما تحولات موجود را با دقت و علاقه و به طور جدی پیگیری می‌کنیم. هم اکنون زمان حساسی برای طرح جامع اقدام مشترک است. این توافق ناشی از مذاکرات فشرده بین ایران و قدرت‌های بزرگ بود. ما منتظریم که ببینیم که تصمیم آمریکا در رابطه با توافق چیست.


وی در ادامه در پاسخ به این سوال مجری شبکه که پرسید:آیا شما در رابطه با پیام‌هایی که دریافت می‌کنید دلسرد نشده اید. آیا شما نگران نشده اید. شما پیام‌هایی را که هم اکنون از همه جا و از جمله از کاخ سفید و یا حتی از اتحادیه اروپایی دریافت می‌کنید چگونه توضیح می‌دهید، گفت:البته این پیام‌ها پیام‌هایی منفی هستند، اما ما دوست داریم که بسیار واقع گرا باشیم و ببینیم که تصمیم نهایی آمریکا چه خواهد بود، اما این پیام‌ها بسیار سازنده نیستند. ما هر روز پیام‌هایی را مشاهده می‌کنیم که منفی هستند. ما می‌خواهیم که زمان کافی را به آمریکا بدهیم تا تصمیم درست را بگیرد.

بعیدی نژاد در ادامه در پاسخ به این سوال مجری شبکه که پرسید:آیا شما هنوز امیدوارید، گفت:من نمی‌توانم بگویم که امیدواریم. البته باید امید همیشه وجود داشته باشد. انسانیت بدون امید نمی‌تواند وجود داشته باشد. ما می‌خواهیم که برای سناریو‌های مختلف آماده باشیم. ما برای سناریو‌های واقعی آماده شده ایم. ما می‌خواهیم به آمریکا این زمان را بدهیم که در نهایت تصمیم خود را بگیرد.

سفیر ایران در انگلیس در ادامه در پاسخ به این سوال مجری شبکه که پرسید:شما گفتید که آماده شده اید و امروز جان کری وزیر خارجه پیشین آمریکا که یکی از مذاکره کنندگان اصلی در کنار دکتر جواد ظریف وزیر خارجه ایران در مذاکرات بر سر توافق اتمی بود پیام‌های توئیتری زیادی در رابطه با این توافق منتشر کرد، اگر آمریکا از توافق اتمی خارج شود آنگاه ایران چه کاری انجام خواهد داد. به نظر می‌رسد که شاهد وضع تحریم‌های آمریکا هم ضد ایران باشیم، گفت:بله، همانطور که شما گفتید، سناریو‌های متفاوتی وجود خواهد داشت. سناریو نخست می‌تواند مراجعه به ساختار طرح جامع اقدام مشترک باشد. این مکانیسم برای حل و فصل اختلافات است. این مطلب در بند سی و ششم طرح جامع اقدام مشترک آمده است.

وی در ادامه در پاسخ به این سوال مجری شبکه که پرسید:منظور شما این است که به بند داوری در طرح جامع اقدام مشترک رجوع شود، گفت:من نمی‌گویم که ما باید این کار را انجام دهیم، اما می‌گویم که این یک احتمال است. اینکه این احتمال به واقعیت بدل شود موضوعی است که به تصمیم آمریکا بستگی دارد. این یک احتمال است. احتمال دیگری که در این رابطه وجود دارد این است که در واکنش به اقدام آمریکا ما هم از توافق خارج شویم. این موضوعی بسیار واقعی است. این تصمیمی بسیار واقع گرایانه است. این موضوعی است که ما در حال برنامه ریزی بر روی آن هستیم. رئیس جمهور ما همچنین به نهاد‌ها و مقام‌های مختلف در تهران دستور داده است تا آماده این وضعیت باشند.

بعیدی نژاد در ادامه در پاسخ به این سوال مجری شبکه که پرسید:منظور شما از خروج از توافق چیست، منظور شما این است که به چه بازمی گردید، گفت:زمانی که آمریکا از توافق خارج شده است، این به معنای آن است که دیگر هیچ توافقی باقی نمانده است، زیرا یکی از طرف‌های مهم توافق را لغو کرده است و به طور شفاف آن را نقض کرده است. این کاملا به منزله یک وضعیت جدید است؛ بنابراین این برداشت شفاف وجود خواهد داشت که دیگر توافقی باقی نمانده است که ایران در آن باقی بماند؛ بنابراین عواقب آن این خواهد بود که ایران بایستی در حقیقت آماده باشد تا به وضعیت پیشین بازگردد.

سفیر ایران در انگلیس در ادامه در پاسخ به این سوال مجری شبکه که پرسید:آیا این به معنای غنی سازی اورانیوم با سرعت و در مقیاس بالااست، گفت:این می‌تواند غنی سازی اورانیوم باشد. این می‌تواند بازتعریف همکاریمان با آژانس و همچنین برخی از فعالیت‌های دیگر باشد که تحت بررسی قرار دارند.

بعیدی نژاد در ادامه در پاسخ به این سوال مجری شبکه که پرسید:در جهانی که شاهد تهدید‌ها و پاسخ به تهدید‌ها هستیم به نظرمی رسد که آنچه که رئیس جمهور ترامپ می‌گوید، رئیس جمهور شما هم سخنان مشابهی را می‌گوید، نظر شما چیست، گفت:در اینجا حداقل من با رئیس جمهور ترامپ موافقم که ایران یک برنامه اتمی تسلیحاتی را شروع نخواهد کرد، زیرا ما هرگز این برنامه را در ایران نداشته ایم؛ بنابراین ما در وهله نخست به طور شفاف خود را به حضور در ان پی تی متعهد کرده ایم و سپس ما در دفعات مکرر و به عنوان بخشی از راهبرد کشورمان همچنین فتوایی از رهبری خود داریم که داشتن تسلیحات اتمی را برای ما از لحاظ قانونی و شرعی حرام کرده است؛ بنابراین ما در وضعیتی نخواهیم بود که وارد برنامه تسلیحاتی اتمی شویم، اما ما به وضعیتی در صنعت اتمی خود در رابطه با غنی سازی و دیگر ظرفیت‌ها باز خواهیم گشت که این موارد بر اساس قوانین ان پی تی و آژانس بین المللی انرژی اتمی قانونی هستند.

وی در ادامه در پاسخ به سوال مجری شبکه که پرسید:رئیس جمهور ترامپ اعلام کرده است که اگر شما برنامه اتمی خود را از سر بگیرید آنگاه با مشکلات بدتری روبرو خواهید شد، همانطور که می‌دانید وی مقامات جدیدی رااز جمله یک وزیر خارجه جدید، یک مشاور امنیت ملی جدید به کار گرفته است که هر دو نفر نسبت به ایران کاملا تندرو هستند، بولتون پیش از آنکه وارد دولت آمریکا شود درباره تغییر رژیم در ایران سخن گفت. او انگشت خود را بر روی بهره برداری از موضوع ناآرامی‌ها ضد دولتی در ایران گذاشته است، نظر شما چیست، گفت:به نظرم این مطالب در اینجا مرتبط نیستند.

بعیدی نژاد در ادامه در پاسخ به این سوال مجری شبکه که پرسید:آیا نگران افراد جدید در کاخ سفید نیستید، گفت:نه، هرگز، ما مذاکرات را برای رسیدن به یک راه حد برد-برد برای تمامی طرفین توافق آغاز کردیم. ما بسیار دلسرد شده ایم که یک طرف تلاش می‌کند که توافق را ملغی و نقض کند و از آن خارج شود. ما بسیار اطمینان داریم که وارد یک فرآیند اعتماد ساز شده ایم و در همین حال به جامعه بین المللی این اجازه را داده ایم که نگرانی‌های کمتری و حتی هیچ نگرانی درباره برنامه اتمی ما نداشته باشد. اما زمانی که مشاهده می‌کنیم که یک طرف نمی‌خواهد که این اعتماد سازی تقویت شود، حقیقت این است که ما حمایت کامل ملتمان را در اختیار داریم تا به طور موثر به تصمیم آمریکا که اگر خروج از توافق باشد، پاسخ دهیم.

سفیر ایران در انگلیس در ادامه در پاسخ به این سوال مجری شبکه که پرسید:رئیس جمهور مکرون امروز گفته است که خواهان وارد شدن موضوع گفتگو درباره مسائل دیگر از جمله موضوع موشک‌های بالستیک، تروریسم، نفوذ منطقه‌ای به توافق اتمی ایران است، این‌ها موضوعاتی هستند که جهان نگران آن‌ها است، نظر شما چیست آیا شما در این رابطه مذاکره می‌کنید، گفت:این نخستین بار نیست که ما این اظهارات را می‌شنویم. زمانی که ما می‌خواستیم که مذاکرات بر سر توافق اتمی را آغاز کنیم، این دقیقا نظرات برخی بود. آن‌ها می‌خواستند که درباره همه موضوعات مذاکره کنند. آن‌ها می‌خواستند که درباره موضوع اتمی ایران، تروریسم، حقوق بشر و مسائل منطقه‌ای مذاکره کنند. در حقیقت ما متقاعد شدیم که نمی‌توانیم برای تمامی این مسائل راه حلی پیدا کنیم. مقامات ارشد مابه ما دستور دادند که بر روی موضوع اتمی ایران متمرکز شویم و ما معتقدیم که با حسن نیت می‌توانیم راه حلی را پیدا کنیم. ما آن راه حل را پیدا کردیم. این موضوع جدیدی برای ما محسوب نمی‌شود.

وی در ادامه در پاسخ به این سوال مجری شبکه که پرسید:آیا هم اکنون با مذاکره بر روی این موضوعات موافقت می‌کنید، گفت:مذاکره درباره این موضوعات برای ما کاملا غیرقابل پذیرش است، زیرا نوعی حالتی مشروط برای ما ایجاد می‌کنند که اگر قرار است که اجرایی شدن طرح جامع اقدام مشترک ادامه پیدا کند آنگاه باید بر سر دیگر مسائل توافق وجود داشته باشد. این کاملا غیرقابل پذیرش است. طرح جامع اقدام مشترک بر اساس موارد مربوط به خودش مذاکره شد و هنوز موثر است و همچنان برای اینکه تقویت شود باید ادامه داشته باشد. اگر مسائل دیگری وجود که همه طرف‌ها باید به این نتیجه برسند که می‌توان بر سر آن‌ها مذاکره کرد و آنگاه این امکان برای آینده وجود خواهد داشت.

سفیر ایران در انگلیس در ادامه در پاسخ به این سوا ل. مجری شبکه که پرسید:فرض من این است که شما امید زیادی به رهبران اروپایی و دیگر امضاء کنندگان این توافق از جمله روسیه و چین دارید، اما به نظر می‌رسد که آن‌ها تاکنون نتوانسته اند که نظر رئیس جمهور ترامپ را تغییر دهند، نظر شما درباره اروپایی‌ها چیست، گفت:در حقیقت این مایه تاسف است، زیرا این برای دومین بار است که اروپایی‌ها تصمیم گرفته اند که مذاکرات را نجات دهند. ما در سال دو هزار و پنج هم شاهد این موضوع بودیم، اما آن‌ها موفق نبودند. این بار آن‌ها تلاش می‌کنند که طرح جامع اقدام مشترک را نجات دهند. ما می‌دانیم که آن‌ها این کار را با حسن نیت انجام می‌دهند. آن‌ها تلاش می‌کنند که آمریکا را متقاعد کنند که در توافق باقی بماند، اما واقعیت این است که آن‌ها قادر نبوده اند که این کار انجام دهند. ما همانند آن‌ها نگران هستیم. ما با راهبرد آن‌ها موافقیم، اما با نحوه کار آن‌ها موافق نیستیم. آن‌ها نباید منتظر بمانند تا رئیس جمهور ترامپ به آن‌ها ترحم کند و در برابر وی عقب نشینی‌های بیشتری انجام دهند. به نظرم این موضوعی غیرممکن است که با این تصمیمات بتوانند آمریکا را متقاعد کنند. ما باید به طور شفاف با آمریکا رفتار کنیم. ما باید بگوییم که یک توافق داریم، ما می‌خواهیم که در توافق باقی بمانیم و این توافق باید به طور موثر اجرا شود.


وی در ادامه در پاسخ به این سوال مجری شبکه که پرسید:نظر شما درباره اسنادی که بنیامین نتانیاهو به جهانیان نشان داد و مدعی که شد که هزاران سند را عوامل موساد از یک انبار درجنوب تهران جمع آوری کرده اند، چیست او مدعی شده است که شما یک برنامه اتمی تسلیحاتی از سال دو هزار و سه داشته اید، گفت:ادعایی درباره اینگونه فعالیت‌ها در ایران شده است، اما هرگز هیچ شواهدی در این رابطه به ایران ارائه نشده است. در جریان مذاکرات فنی که ما از مدت‌ها پیش با آژانس در رابطه با حل و فصل مسائل پیشین و ادعا‌ها داشته ایم، ما در حقیقت توانسته ایم با آژانس به یک تفاهم واقعی برسیم. آژانس بین المللی انرژی اتمی ارزیابی نهایی خود را درباره این موضوع نشان داده است. بر اساس ارزیابی نهایی ایران هرگز در یک برنامه اتمی تسلیحاتی حضور نداشته است. شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در حقیقت این پرونده‌ها را بسته است. این بر اساس واقعیت‌های میدانی است.

بعیدی نژاد در ادامه در پاسخ به این سوال مجری شبکه که پرسید:همگان به دیدار آتی ترامپ و کیم جونگ اون توجه دارند. همه می‌گویند که کیم جونگ اون با استفاده از تسلیحات اتمی خود توانست زمینه دیدار با رئیس جمهور ترامپ را فراهم کند، برخی می‌گویند که شاید ایران از موضوع کره شمالی درس گرفته باشد و به برنامه اتمی خود بازگردد و برای یک توافق بهتر تلاش کند، گفت:همانطور که گفتم این کاملا مردود است، زیرا هدف ما باقی ماندن در ان پی تی و رد کردن گزینه اتمی است. این سیاست اصلی ایران است؛ بنابراین ما آن راه را دنبال نمی‌کنیم، اما متاسفانه به خاطر دلسردی از اجرایی سازی توافق حالا در ایران این نظر تقویت شده است که ما باید از ان پی تی خارج شویم. البته ما نمی‌گوییم که می‌خواهیم یک برنامه اتمی نظامی را آغاز کنیم، اما آن‌ها از ماندن در ان پی تی بسیار دلسرد شده اند و از حقوق خود برای باقی ماندن در توافق محروم شده اند.

سفیر ایران در انگلیس در ادامه در پاسخ به این سوال مجری شبکه که پرسید:آیا این وضعیت تندرو‌ها را در ایران تقویت می‌کند، گفت:ما در ایران اجماع داریم که در ان پی تی باقی بمانیم، اما ما باید همچنین به عنوان یک طرف این معاهده از حقوق لازم برخوردار باشیم. اما همانطور که گفتم به خاطر این دلسردی‌ها هم اکنون برخی بر این نظر هستند که ایران نتوانسته است که از حقوق خود در ان پی تی برخوردار شود و بهتر است که از آن خارج شود.
عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.