انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
بین‌الملل
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
آينده براي بيشتر مردم مبهم است
روسيه دوباره به اوكراين هشدار داد
تلاش عربستان برای دستیابی به تکنولوژی موشکی پاکستان
پوتين، آمريكا را تهديد به حمله موشكي كرد
رايزني مخفيانه نتانياهو با اعراب
نشست ورشو با سخنراني پمپئو آغاز شد
مادورو پاي كشورهاي اسلامي و عربي را به درگيري كشيد
سكوت در برابر جنايت تكفيري در عربستان
رييس اطلاعات طالبان كشته شد
ابهام در اینستکس
اجرایی شدن کامل SPV ماه‌ها زمان خواهد برد
INSTEX ماكتي از spv
آیا دموکرات‌ها به آرزوی بركناري ترامپ می‌رسند؟
قیام علیه سیاست‌های ضدنژادی ترکیه
فرافکنی‌های برون‌مرزی نیکلاس مادورو
اتحادیه اروپا خواستار برگزاری فوری انتخابات در ونزوئلا شد
جلیقه‌زردها بازهم به خیابان‌های فرانسه می‌آیند
آلمان مادورو را تهديد كرد
فرانسه از اجرایی شدن SPV در چند روز آتی خبر داد
داووس ۲۰۱۹ در تسخیر زنان
زمزمه‌هاي لغو اجلاس ورشو
تشريح فشارهاي آمريكا عليه ايران توسط يك مقام امنيتي
کابوس بازگشت تحریم های اروپایی
حمله شبكه آمريكايي به وليعهد عربستاني
لهستان و فرانسه در جبهه آمریکا
ادامه عملیات برجام ستیزی
غلبه اژدهای زرد بر ترامپ
رویای بلند بانوی سابق کاخ سفید
چند هزار نفر در يمن كشته شدند؟!
فر انسه در آستانه جمهوری ششم
كنايه يك يمني به مسئولان ايراني
عراق به دنبال اخراج آمريكا
چکش پلوسی بر سر ترامپ!
سال سخت ترامپ
داماد ترامپ به دنبال انداختن طناب دار برگردن بن‌سلمان!
آغاز دموکرات ها برای پایان ترامپ
گذر مسیر صلح طالبان از تهران
مانش، کانالي رويايي!
تغییر استراتژی کُردها
پشت‌پرده زلزله سياسي در رژيم سعودي
سرنوشت بازار شام پس از آمريكا
پايان يك شوراي منفور
كوچ پناهجويان به بازار شام
القاعده برمی‌خیزد!
دولت تر امپ در تعطیلات اجباري
جولان هكرها
خروج ترامپ از سوريه عجيب نبود
تاخت و تاز اردوغان
۹ درصد تجارت جهانی از مسیر چابهار انجام می شود
بازخوانی سناریوهادرباره قضیه خاشقجی
بیشتر
کد خبر: 77838 | تاریخ : ۱۳۹۷/۲/۱۸ - 21:30
 ترامپ در پی باجگیری از اروپاست
باهنر:

ترامپ در پی باجگیری از اروپاست

دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین گفت: ترامپ، برجام را دستاویز قرار داده برای اینکه باج های بیشتری را از اروپا بگیرد و ما نباید آغازگر پاره کردن برجام باشیم.

قانون-دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین گفت: ترامپ، برجام را دستاویز قرار داده برای اینکه باج های بیشتری را از اروپا بگیرد و ما نباید آغازگر پاره کردن برجام باشیم.

به گزارش قانون به نقل از ایرنا،محمد رضا باهنر، دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین روز سه شنبه گفت: نباید مبدع پاره کردن برجام باشیم، چرا که اولین شخصیت حقوقی که از برجام خارج شود، حتما هزینه های آن را پرداخت می کند.


وی با بیان اینکه 'آمریکا علاقه دارد هزینه های نابودی برجام را ما بدهیم، تاکید کرد: باید هوشیار باشیم و منافع ملی را فدا نکنیم،چنانچه مقام معظم رهبری در این مورد فرمودند «اگر برجام را پاره بکنید ما آن را آتش می زنیم.»


باهنر در خصوص بحث ها درباره سود و زیان حاصل از برجام ،گفت: دولت در برجام تلاش خود را کرده است و مقام معظم رهبری، اعتمادشان را به مسئولان مذاکره کننده مورد تاکید قرار دادند.


وی افزود: زمانی تعبیری داشتم به این مضمون: « ما قرار بود 10 گل بزنیم و گلی نخوریم ، حالا رفتیم 7 تا زدیم و 3تا خوردیم.» ، اما اینکه بگوییم باختیم، درست نیست.


حرفهای ترامپ در مورد اینکه آمریکا در مذاکرات چیزی گیرش نیامد و ایران سود برد بهترین دلیل است. البته رییس جمهوری آمریکا بی ربط حرف می زند، چون خیلی چیزها گیرشان آمده است.


باهنر خاطرنشان کرد: روحیات ترامپ، کاسبکارانه است و به تعبیر خودش می خواهد هزینه توسعه طلبی دولت های پیشین را که از جیب مردم آمریکا پرداخت می شد، از ذی نفعان بگیرد و با پیش کشیدن این نکته که امنیت هزینه دارد، می خواهد گسترش اقتدار جهانی اش را از جیب دیگران پرداخت کند. نمونه این سیاست را در خاورمیانه و شبه جزیره کره شاهد هستیم.


وی گفت: رییس جمهوری آمریکا، برجام را دستاویز قرار داده است تا باج بیشتری از اروپا بگیرد و ازهمین رو 3 مساله برنامه هسته ای، قدرت منطقه ای و موشکی ایران را مطرح کرده است.


دبیر کل جامعه اسلامی مهندسین با اظهار اینکه 'ترامپ مطمئن بود برای بیرون رفتن از برجام نمی تواند شرکای اروپایی خود را قانع کند'، اضافه کرد: به همین دلیل از این اهرم استفاده می کند، چون می داند اروپایی ها نمی خواهند خارج شوند، بنابراین قصد دارد از این رهگذر امتیازات دیگری را بگیرد. 'اروپایی ها هم برخی مواقع ساده انگارانه برخورد می کنند و به اصطلاح می خواهند «هم از توبره و هم از آخور بخورند»، از یک طرف برجام را حفظ کنند و از طرفی هم می خواهند ترامپ را آرام کنند.'


وی در خصوص موافقان و مخالفان برجام نیز گفت: بعضی مواقع نمی توانیم در کشور به صراحت حرف بزنیم و این حرفها را به شکل حس به افکار عمومی منتقل کنیم. برخی از کنشگران سیاسی عمدا یا سهوا نمی گذارند همگرایی بوجود بیاید. مثلا مقامات جمهوری اسلامی ایران در مجامع بین المللی، از انجام نشدن تعهدات طرف مقابل گلایه می کنند، اما عده ای مخالفان دولت در داخل کشور، این موضوع را دستاویز قرار می دهند. بعضی ها از ابتدا ساز مخالف می زدند و از سخنان و مواضع مسئولان کشور «کد» می آوردند. باید میان گفت وگو با رقیب و سخن گفتن با خودمان تفاوت قائل باشیم.

**برای اجرای سناریوهای مختلف آماده هستیم


باهنر در پاسخ به این پرسش که ترامپ امشب از برجام خارج می شود یا خیر؟، گفت: نمی دانم امشب چه رخ می دهد، اما برای سناریوهای مختلف آمادگی داریم. از سناریوهای سبک مثل عمل نکردن به بعضی از تعهدات گرفته تا سناریوهای سنگین مانند خروج از «ان پی تی».


این شخصیت برجسته و سرشناس سیاسی کشورمان تاکید کرد: همه این گزینه ها روی میز است. وی در عین حال این را هم اضافه کرد که 'تصورکلی این است ترامپ، برجام را سه ماه دیگر تمدید می کند. احتمالا امشب ترامپ از برجام خارج نمی شود و تعلیق تحریم ها بار دیگر امضا شود. او می خواهد از این مقوله سود ببرد و توصیه من به اروپایی ها این است که حواسشان جمع باشد. هر قدم به عقب برداریم، ترامپ یک قدم به جلو حرکت می کند و فقط زور او را متوقف می کند. روحیات ترامپ به گونه ای نیست که کوتاه بیاید. تصمیم سازی اشکالی ندارد و حرفهای جریانات و کنشگران مختلف را می شنویم، ولی اگر نظام تصمیم گرفت، باید پشتیبانی کنیم.'


وی گفت: مقام معظم رهبری فرمودند، در این چهل سال اگر آمریکا می توانست نظام جمهوری اسلامی ایران را سرنگون کند، این کار را می کرد. اگر آمریکا به این راه حل برسد، تردید نخواهد کرد. ترامپ دنبال نابودی ماست ، اما ان شاء الله این خواب او و همپالگی هایش تعبیر نمی شود. حکومت های بسیاری رفتند و ما نه تنها ماندیم، بلکه مقتدرتر هم شدیم. ترامپ «استخوان در گلو» و «خار در چشم» است.


عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به ادعاهای ترامپ و تندروهای آمریکایی در خصوص فعالیت های صلح آمیز هسته ای کشورمان، افزود: ما از لحاظ قانونی، شرعی و اخلاقی نمی توانیم سلاح کشتار جمعی بسازیم، چرا که در شیعه اگر فعلی حرام باشد، مقدمات آن هم حرام است.

**با خروج آمریکا سرنوشت برجام چه می شود


باهنر در پاسخ به این پرسش که آیا خروج آمریکا از برجام به معنی فروپاشی توافق هسته ای است و یا برجام بدون آمریکا ادامه خواهد داشت؟، گفت: هر کدام از طرفین مذاکره از برجام خارج شوند، این حق را برای بقیه به وجود می آورند که بتوانند خارج شوند، در واقع این حق برای ما تثبیت می شود. اگر یکی از طرفین مذاکره از برجام خارج شود یعنی حق از نظر قانونی و حقوقی برای ما رسما به وجود می آید که ما هم می توانیم خارج شویم.


دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین اضافه کرد: چون پشتوانه برجام قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل است، کسی که از آن خارج شود، تخلف حقوقی و بین المللی مرتکب شده است.


وی خاطرنشان کرد: اگر یکی از طرفهای ما از برجام خارج شود این حق را برای ما به وجود می آورد که ما می توانیم هر لحظه عین مصوبه شوری امنیت از برجام خارج شویم و هیچ تخلف قانونی هم نکردیم.

**ادعای تصویب 20 دقیقه ای برجام درست نیست


نایب رئیس دور پیشین مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این پرسش که آیا واقعا برجام ظرف بیست دقیقه در مجلس تصویب شد؟، : گفت چند روز قبل ریاست محترم مجلس هم توضیح دادند، واقعا این حرف حرف درستی نیست. اولا مجلس تقریبا هم دوش و همراه مذاکره کنندگان کار را لحظه به لحظه تعقیب می کرد، هم کمیسیون امنیت ملی، هم کمیسیون ویژه برجام لحظه به لحظه کار را دنبال می کردند.


وی افزود: بعد در شور اول هم نشستیم و مطالب را جمع بندی کردیم که اگر قرار شد مجلس تصویب بکند برای کسانی که در حال مذاکره هستند شروطی می گذارد و اینها تصویب شد.


باهنر افزود:یک نکته که بعضیها از آن غفلت می کنند این است که بالاخره واژه ها در مقوله ای مثل برجام که دهها صفحه مطلب نوشته شده ، بار حقوقی ویژه خود را دارد. در همین مذاکراتی که انجام می شد بعضی وقتها سه یا چهار جلسه آقای وزیر خارجه ما و همکارانشان با پنج قدرت مذاکر می کردند.


وی با بیان اینکه در تصمیم سازی درباره برجام طیف های زیاد دخیل بودند، افزود: نمی خواهم هیچ کسی را متهم کنم عموما هم دشمن نیستند دوست و علاقمند کشور بوده و دنبال منافع ملی هستند منتهی تشخیص شان این بوده است.


وی ادامه داد:بعضی تشخیص شان این بود اصلا مذاکره را نباید آغاز کنیم بعضی ها معتقد بودند مذاکره را تا ابد هم شده ادامه می دهیم حتی اگر یک اپسیلون منافع داشته باشد، عده ای هم میانه این دو طیف قرار داشتند .


وی گفت:داستانی که آن روز پیش آمد این بود که مذاکرات انجام شد شورای عالی امنیت ملی، وزارت خارجه، کمیسیون امنیت ملی مجلس و کمیسیون ویژه بررسی برجام بحث کردند و در آخر به متن دقیق حقوقی رسیدند. دوستانی که مخالف با این بودند آن روز شنیدیم بیش از 100تا پیشنهاد نوشتند تاریخ هم طوری بود که مسئولین می خواستند در مذاکرات تکلیف روشن باشد.


در جریان مذاکره دوستان ما نمی دانم عامدا یا سهوا در هر صورت پیشنهادات 100 مورد اراده کردند کمترین تاثیری که این پیشنهادات داشت این بود که نیاز به چندین جلسه علنی بود یعنی دو سه ماه کار به تاخیر می افتاد کارهم فنی بود.


وی گفت:مشکل دیگر این بود که 100 تا پیشنهاد وجود داشت فرض می کنیم مثلا واژه قوی و جدی حقوقی حذف شود یک واژه قابل تاویل جای آن رای بیاورد این می توانست منافع ملی را تحت تاثیر قرار دهد


وی افزود: مجموعه این مباحث این شد که این کار انجام شده مذاکرات هم انجام شده افراد سطح بالا هم نشستند واژه به واژه اینها بحث کردند. بر این اساس آقای دکتر لاریجانی که جلسه را اداره می کردند گفتند متن اول را به رای می گذاریم اگر رای نیاورد آن وقت سراغ پیشنهادات می رویم. متن اول را رای گیری کردند و آن متن رای آورد.


وی خاطرنشان کرد: اینکه حالا بیست دقیقه شده یا نشده بحث اصلی این است که پشت آن دریایی از کار بود،حالا دوستان می خواهند بالاخره جوری حرف بزنند تا مسئله را زنده نگه دارند به این معنا که برجام ظرف بیست دقیقه تصویب شده است.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.