انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رابطه ایران و پاکستان «بی‌نظیر» نیست!
درخواست نمايندگان از ظريف براي بازگشت به وزارت‌خارجه
ادعاي كريمي‌قدوسي درباره ظريف
لرزه ظريف بر اندام سياستمداران
انتقاد تند آيت‌الله‌خامنه اي از ازدواج سفيد
تكذيب دستور گرفتن روحاني از MI6
تكذيب يك شنود
نبرد ديدگاه‌ها
نقش اصلاح‌طلبان در بحران‌ امروز
احزاب در ایران نان انتخابات را خورده اما چوبش را نخورده‌اند
آرشيو صدا و سيما را از كشور خارج كرده‌اند!
وضع آزادی از زمان طاغوت بدتر شده است
تقدير آيت‌ا...‌خامنه‌اي از نوجوان شطرنج‌باز
نمره ۲۰ از ۱۰۰ روحاني
دومينوي خودخواهي و ضربه به هم‌ميهن
دولت نمي‌تواند به متخلفان كمك كند
سرنوشت FATF در گرو رفراندوم
اندیشه ایرانشهری به مثابه ابرگفتمان
ارسال لایحه «جامع انتخابات» به مجلس
اصلاح‌طلبان نباید با یکدیگر درگیر شوند
واكنش خنثي ظريف درباره FATF
زندگي اشرافي با انقلابي‌گري سازگاري ندارد
اميد به كليد سندرز
پارادوكس مودت ـ تخاصم
نپیوستن به FATF یعنی نه به شفافیت بین المللي
تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تا ۴ ماه دیگر
آيت‌الله خامنه‌ای درگذشت محمدمؤمن را تسلیت گفتند
يك امام جمعه ديگر نيز كناره‌گيري كرد
تحكيم وحدت با اژدهاي زرد
لبيك صوتي!
گره ارشادي
رد شهادت و عباي روحانيت
راهبرد شرقي
پژمانفر، رييس دفتر روحاني را تهديد كرد
رياست‌جمهوري اختصاص هزارميلياردي به پديده را تكذيب كرد
شهادت زکریا سازمان ملل را از خواب غفلت بیدار کند!
ایران و ایالات متحده ،حکایت تلخکامی و شرح جدایی
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
بدهكار اصلي اروپاييان هستند
حاتم‌بخشي هزارميلياردي
نماينده ولي فقيه در خوزستان از امامت جمعه استعفا داد
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
كنايه جهنمي به علي‌مطهري!
جزييات انهدام خانه‌های تيمى عوامل حادثه تروريستی زاهدان
اعانه‌اي كه پايمال مي‌شود!
سایه بحران دیپلماتیک بر روابط تهران- اسلام آباد
هشدار از قم به عربستان و پاكستان
من به مسئولین و دولتی‌ها نمی‌گویم چه کنند
اولين سيلي سپاه به تروريست‌هاي زاهدان
فيك‌نيوز فارس را كريمي قدوسي تكذيب كرد!
بیشتر
کد خبر: 78068 | تاریخ : ۱۳۹۷/۲/۲۱ - 22:56
دیپلماسی کلاسیک ‌ومدیریت بحران

دیپلماسی کلاسیک ‌ومدیریت بحران

بی‌شک‌بسیاری‌ازاعضا ورهبران حزب دمکرات وگروه مشابه در حزب جمهوریخواه ونیزکانون‌های تصمیم ساز در ایالات متحده در موقعیت تاثیرگذاری مستقیم بر تصمیمات کاخ سفید نیستند

قانون-متین مسلم/ تحلیلگر ارشد روابط بین الملل

چندی پیش درحال مطالعه  پیرامون دیپلماسی و نحوه عملکرد سیاست خارجی طی پنج سال گذشته،به یادداشتی قدیمی از«ویلی برانت» صدراعظم پیشین وفقید آلمان فدرال دراوایل دهه70 با خبرگزاری تاس جماهیرشوروی دراوایل سال 1971 توجهم راجلب کرد.مصاحبه برانت ازجنبه ریسک‌های دیپلماتیک وماهیت دیپلماسی،من رابه یاد شرایط کنونی وزیرخارجه ایران جواد ظریف وشباهت‌های  اوبا متد رفتاری برانت دربرخورد با بحران های عصرخود انداخت. «نخست،خونسردی وتامل.دوم،تکیه بردیپلماسی به عنوان بهترین گزینه دربدترین حالت.»ویلی برانت درپاسخ به خبرنگار که پرسید«در چنین شرایط بحرانی خونسرد هستید.بیشتراز سوی مسکو مطمئن هستید یا از حمایت ایالات متحده!؟».پاسخ داد«آلمان مجبور به اتخاد تصمیات راهبردی در چارچوب  خاصی ازگفت‌وگوهای فراگیر برای مدیریت بحران هاست.فرض دوگانه سوال،هرکدام که باشد،اما نشان می‌دهد ما در گفت‌وگوهاودیپلماسی موفق بوده ایم».
گرچه جنگ سرد و عواقب آن برای جهان آزاد ودنیای مدرن از جنبه های گوناگون قابل بررسی است،اما در ورای هرآنچه به عواقب جنگ سرد و پس ازآن مربوط می شود،این دیپلماسی وتعاملات مبتنی بر تاملات راهبردی ا ست که تضمین کننده صلح و ثبات جهانی شدو نه چیزدیگر.گرچه برابردانستن موقعیت فعلی ایران با شرایط پیشین  آلمان فدرال  الزاما مقایسه دقیقی به نظر نمی رسد،اما در برابر منطقی که دیپلماسی را توجیه ومشروع می‌کند(چون این مشروعیت ذاتی است) این مقایسه اولیه  با توجه به  نتایج ثانویه آن چندان اهمیتی ندارد. به همین  دلیل است که فکر می‌کنم وزیرخارجه گفت‌وگو محور  ایران توجه زیادی را به سوی خود جلب کرده است.ازچنین زاویه نگاهی به دیپلماسی جدید ایران، موضوع ملاقات اواخر آوریل  ظریف با جان کری ودیگر نخبگان آمریکایی درنیویورک، ازیک سو جلب توجه،از سوی دیگر قابل فهم و درک  وازجهت سوم امید به تداوم اجرای مفاد توافق هسته ای را افزایش داده است.(حال با یا بدون  ایالات متحده).

مذاکرات وزیرخارجه ایران درنیویورک باتوجه به توضیحاتی که اودو روزپیش در این باره ارائه داد بسیارحائز اهمیت است.اهمیت نه به این دلیل که جان کری ودیگرسیاستمداران آمریکایی مخاطب ظریف،آیا مستقل از او می‌توانند برای حفظ  برجام کاری  راانجام  دهند یا نه؟ بلکه بیشتر به این اعتبار که ظاهرا دستگاه دیپلماسی  ایرانی برخلاف گذشته به اهمیت و قدرت لابی‌های تاثیر گذار در ایالات متحده مصمم به بهره‌گیری از آن‌ها شده است. نکته‌ای که حسین موسویان دیپلمات قدیمی ومذاکره کننده ارشد سابق هسته‌ای ایران همواره برآن تاکید کرده بود.

بی‌شک‌بسیاری‌ازاعضا ورهبران حزب دمکرات وگروه مشابه در حزب جمهوریخواه ونیزکانون‌های تصمیم ساز در ایالات متحده در موقعیت تاثیرگذاری مستقیم  بر تصمیمات کاخ سفید نیستند.اما در شناخت از ساختار سیاست ایالات متحده وسازمان  اجرایی ومکانیسم‌های تصمیم‌گیری دولت فدرال(دولت به مثابه حاکمیت)،بایددانست این همه ماجرا نیست وحاشیه می‌تواند برمتن تاثیر بگذارد.

بهترین و شناخته شده‌ترین نمونه آن برخوردبا قانون مهاجرت ريیس جمهور ترامپ در سال گذشته بود. وزیرامورخارجه ایران با اشاره به مذاکراتش با جان کری و پاره‌ای سیاستمداران آمریکایی درنیویورک بدون آنکه بخواهد آن را توجیه کند، گفت«در سفر خود به نیویورک با افرادمختلف خارج از دولت آمریکا که در گذشته در مذاکرات 5+1 حضور داشتند و از گروه‌های تصمیم‌ساز و نخبگان سیاسی هستند گفت‌وگو کردم تا واقعیات را به آن‌ها منتقل کنم. در آمریکا همه افراد که دارای نفوذ سیاسی هستند می‌توانند در روند تصمیم‌سازی تاثیرگذار باشند.آقای جان کری و دیگر افراد حزب دمکرات در دولت ترامپ تاثیر ندارند. اما آمریکا تنها یک دولت مستقر در کاخ سفید نیست. آمریکا مجموعه‌ای از افکار عمومی و گروه‌های لابی و فشار و مطالعاتی است که مجموعه‌ای این عوامل سیاستی را پیش می‌برد».او به صراحت گفت تهران نگرانی خاصی در صورت اتخاذ هرگونه تصمیم غیر متعارف از سوی واشنگتن را ندارد اماچنین تصمیمی به ضرر آمریکا خواهد بود.

اینکه حال ایالات متحده در پی خروج از برجام است، باتوجه موقعیت ایران و پایبندی تهران به مفاد توافق(با تایید و تصریح آژانس وین) و نیز حمایت جامعه بین المللی از این کشور، به باور من صرف‌نظر از تبعات جدی ومنفی که متوجه ایالات متحده خواهد کرد،در کلیت موضوع ودر نهایت،اهمیت ثانویه ای پیدا خواهد کرد. من دقیقا نمی‌دانم منظور و معنای حسن روحانی  از این جمله راکه روز دوشنبه گفت که« بدون ایالات متحده هم برجام می‌تواند ادامه پیدا کند و اگر اروپا به تعهدات خود عمل کند،اصلا چه بهتر که آمریکا نباشد».

اما هرمعنایی و مفهومی داشته باشد،حتما درنتیجه اخلاقی و راهبردی، هیچ سیاستمداری را ترغیب نخواهد کرد در آینده،روبه روی ريیس جمهوری (اینجا رییس دولت آمریکا) بنشیند که به راحتی زیر میز توافق می‌زند و به هیچ  قاعده بازی و توفقی پایبند نیست.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.