انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
بین‌الملل
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
آينده براي بيشتر مردم مبهم است
روسيه دوباره به اوكراين هشدار داد
تلاش عربستان برای دستیابی به تکنولوژی موشکی پاکستان
پوتين، آمريكا را تهديد به حمله موشكي كرد
رايزني مخفيانه نتانياهو با اعراب
نشست ورشو با سخنراني پمپئو آغاز شد
مادورو پاي كشورهاي اسلامي و عربي را به درگيري كشيد
سكوت در برابر جنايت تكفيري در عربستان
رييس اطلاعات طالبان كشته شد
ابهام در اینستکس
اجرایی شدن کامل SPV ماه‌ها زمان خواهد برد
INSTEX ماكتي از spv
آیا دموکرات‌ها به آرزوی بركناري ترامپ می‌رسند؟
قیام علیه سیاست‌های ضدنژادی ترکیه
فرافکنی‌های برون‌مرزی نیکلاس مادورو
اتحادیه اروپا خواستار برگزاری فوری انتخابات در ونزوئلا شد
جلیقه‌زردها بازهم به خیابان‌های فرانسه می‌آیند
آلمان مادورو را تهديد كرد
فرانسه از اجرایی شدن SPV در چند روز آتی خبر داد
داووس ۲۰۱۹ در تسخیر زنان
زمزمه‌هاي لغو اجلاس ورشو
تشريح فشارهاي آمريكا عليه ايران توسط يك مقام امنيتي
کابوس بازگشت تحریم های اروپایی
حمله شبكه آمريكايي به وليعهد عربستاني
لهستان و فرانسه در جبهه آمریکا
ادامه عملیات برجام ستیزی
غلبه اژدهای زرد بر ترامپ
رویای بلند بانوی سابق کاخ سفید
چند هزار نفر در يمن كشته شدند؟!
فر انسه در آستانه جمهوری ششم
كنايه يك يمني به مسئولان ايراني
عراق به دنبال اخراج آمريكا
چکش پلوسی بر سر ترامپ!
سال سخت ترامپ
داماد ترامپ به دنبال انداختن طناب دار برگردن بن‌سلمان!
آغاز دموکرات ها برای پایان ترامپ
گذر مسیر صلح طالبان از تهران
مانش، کانالي رويايي!
تغییر استراتژی کُردها
پشت‌پرده زلزله سياسي در رژيم سعودي
سرنوشت بازار شام پس از آمريكا
پايان يك شوراي منفور
كوچ پناهجويان به بازار شام
القاعده برمی‌خیزد!
دولت تر امپ در تعطیلات اجباري
جولان هكرها
خروج ترامپ از سوريه عجيب نبود
تاخت و تاز اردوغان
۹ درصد تجارت جهانی از مسیر چابهار انجام می شود
بازخوانی سناریوهادرباره قضیه خاشقجی
بیشتر
کد خبر: 78225 | تاریخ : ۱۳۹۷/۲/۲۳ - 21:00
اسراييل سعي در افتراق بين اروپا و آمريكا دارد
گفت‌وگوي «قانون» با سفیر سابق ایران در اسپانیا

اسراييل سعي در افتراق بين اروپا و آمريكا دارد

روز سه‌شنبه دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا ،خروج همیشگي آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران را اعلام کرد و گفت که دولت او در نظر دارد شدیدترین و بی‌سابقه‌ترین تحریم‌های اقتصادی علیه ایران را اجرایی کند.

قانون-فاطمه خسروی

روز سه‌شنبه دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا ،خروج همیشگي آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران را اعلام کرد و گفت که دولت او در نظر دارد شدیدترین و بی‌سابقه‌ترین تحریم‌های اقتصادی علیه ایران را اجرایی کند.

در همین راستا، وزارت خزانه داری آمریکا روز پنجشنبه تحریم‌های جدیدی علیه تعدادی از اشخاص و نهادهای ایرانی وضع کرد.پس از روز سه‌شنبه کشورهای اروپایی امضا کننده برجام، بریتانیا و فرانسه و آلمان، بارها بر پایبندی خود بر برجام تاکید کردند. آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان هم پنجشنبه گفت که اروپا دیگر نمی‌تواند روی حمایت آمریکا در هر شرایطی حساب باز کند و باید با درس گرفتن از این مساله، خود سرنوشتش را در دست گیرد.او تاکید کرد: «اروپا باید سرنوشت خود را به دست گیرد و این چالش اصلی ما در آینده است».امانوئل مکرون هم در سخنرانی بی سابقه ای اعلام کرد: «اگر بپذیریم که دیگر قدرت های بزرگ از جمله متحدان و دوستان ما در سخت‌ترین برهه های تاریخ به خود اجازه دهند که برای ما، دیپلماسی و امنیت ما تصمیم‌گیری کنند و ما را به ورطه بدترین خطرها بکشانند، دراین صورت ما دیگر حاکم (بر سرنوشت خود) نیستیم».اروپایی‌ها هرچند از پایبندی خود به برجام سخن می‌گویند اما تحلیل‌ها نشان می دهد که امکان زیادی برای حفظ برجام بدون آمریکا وجود ندارد، چرا که تحریم‌های آمریکا شامل شرکت‌های اروپایی هم خواهد شد و آن‌ها اندک اندک از ایران خارج می‌شوند. «قانون» در همین رابطه با سید داوود صالحی،سفیر سابق ایران در اسپانیا،گفت وگویی داشته که در ادامه از نظر می گذرد:

به نظر شما خروج آمریکا از برجام چه عواقبی وچه پیامدهایی بر روابط بین المللی اين كشور دارد؟

برجام یک مساله بین المللی است،درحقیقت قراردادی بین پنج کشور مهم اروپایی به اضافه آمریکا تشکیل شده،برای اینکه ایران به مسائل مربوط به قوانین و همکاری‌های بین المللی احترام نشان دهد. مساله ای که در این راستا به نفع ایران شد، این بود که ترامپ یکی از بی‌عقلی‌ها و بی تجربگی‌هایی راکه در دیپلماسی وجود دارد، انجام داد و به عنوان فردی دیکتاتورمآبانه در جهان بین الملل رفتار می‌کند.ما در عصر ارتباطات و انفجار آن هستیم که فکر نمی‌کنم ترامپ موفقیتی داشته باشد. با توجه به اینکه بسیاری از مراکز تحقیقاتی و مهم بین المللی جهان در آمریکاست، بسیاری از فرهیختگان در آمریکا با این نوع حرکت مخالفند. تنها مطلبی که می توان گفت، این است که خروج از برجام از لحاظ سیاسی وبین المللي به ضرر آمریکاست و سازمان بین الملل و مجمع جهانی سازمان ملل، چه شورای امنیت و چه اعضای مهم سازمان ملل، همه اظهار نگرانی کردند.

طی تماس هایی که اروپایی ها با مقامات ایرانی داشتند،ازتصمیم ترامپ (خروج از برجام )ابراز نگرانی و ناامیدی کردند.تصمیم ترامپ مبنی بر خروج از برجام بسیار منفی بوده است. جامعه بین‌الملل و تحصیلکرده امروز،به خصوص جوانان این تصمیم را نمی پذیرند.یکی از بهترین منافعی که برجام برای ایران داشته است، این بود که فهمیدیم نمی توان به آمریکایی‌ها اعتماد کرد. در این 40 سال بعد از انقلاب هرکدام از دولت‌هایی که در آمریکا سر کار آمدند به نوعی حرکت های ناموزونی انجام دادند و به نظر می‌رسد این حرکات جز رسوایی دولت آمریکا در قبال جامعه بین‌المللی، هیچ اثری نداشته است.

موضع گیری آینده اروپا و ایران چه خواهد بود؟

به نظر می رسد اروپایی ها مایل هستند سفره خود را از آمریکا جدا کنند ،اما پتانسیل اقتصادی و توانایی‌اي که باید داشته باشند، ندارند. به همین دلیل اسرايیلی ها که بر سازمان های اداری و اقتصادی آمریکا نفوذ دارند، سعی در ایجاد افتراق بین اروپا و آمریکا دارند.اروپایی‌ها به خصوص آلمان با توجه به ملاقاتی که قبلا با سفیر آلمان داشتم،تاکید كرد که ما به ایرانی ها افتخار می کنیم و دوستان قدیمی و تاریخی ایران هستیم وسعی می کنیم رابطه اقتصادی خوبی با اين كشور داشته باشیم.

آلمان بزرگ‌ترین صادرکننده فولاد است ولی متاسفانه دیدیم که ترامپ خیلی غیراصولی بحث تعرفه‌های فولاد و کالاهای مواد اولیه آمریکا را افزایش داد.فرانسه هم مانند آلمان همین نظر را دارد.در انگلیس ما فرهیختگانی داریم که علاقمند به رابطه خوبی با ایران هستند ولی متاسفانه تحت فشارها و لابی اسرايیل که در وجود هر دولت و هر سازماني در اروپا رخنه کرده،مجبورند بعضی از اوقات تعاملات خوبي با ایران را از دست بدهند.به نظر من، بیان بسیار جامع و محکم مقام معظم رهبری فرمودند: ما باید در تعاملات خود با اروپا هم گول آمریکایی ها را نخوریم و با اروپایی‌ها باید قراردادهای محکم ببندیم، یعنی ارزش های قرارداد را از نظر محتوایی واجرایی بالا ببریم تا بتوانیم روابط خوبی با اروپا همچون گذشته ادامه بدهیم.

اثرات غیر ایرانی خروج از برجام توسط آمریکا چه خواهد بود؟

سوال بسیار جالبی است، در همین باب یک دانشمند فیزیک جمله ای می‌گوید : اگر شما شیئي را از روی میز جا به جا کنید و جای دیگر قرار دهید، این جابه جایی در کل جهان آفرینش تاثیر گذار است . اکنون دنیا ، دنیای انفجار اطلاعات است؛وقتی یک عمل خوب یا زشت در جهان انجام می‌شود اثر خود را در کل جهان می‌گذارد ( در روابط سیاسی ، اقتصادی ) اگر خوب باشد، موجب ثبات بازار و تحکیم روابط بین‌المللی می‌شود و اگر این موضع گیری ها سخت و تلخ باشد، درواقع در بازار نفت ، طلا ، بورس ، ارز و در همه جای دنیا از یک کشور آفریقایی با 100 دلار درآمد سرانه تا يك کشور اروپایی با 40 هزار یورو درآمد سرانه می‌تواند تاثیرگذار باشد. بنابراین صحبت های ترامپ به ضرر خودش است،هرچند که در کوتاه مدت احساس پیروزی داشته باشند ولی در دراز مدت موجب خشم ملت، فرهیختگان و عقلای آمریکا، اروپا و جهان در آسیا و اقیانوسیه می شود. وجود کشورهای پرقدرت دنیا مانندچین و روسیه که در برجام حضور دارند، حايز اهمیت است .

ایران هم از قدرت های جدید منطقه ای محسوب می شود و آمریکا می‌خواهد ایران ستیزی و آن را بدنام کند .در صورتی که اثرات مثبت آن را در انتخابات لبنان دیدیم ،حتی مسیحیان و اهل تسنن هم طرفدار حزب‌ا... بودند.امروز دنیای دیروز نیست که ملت ها را بشود گول زد ، ملت‌ها و جوامع روشن هستند و در تصمیم گیری‌های خود می‌دانند هم ملت و هم دولت در حال یک نوع تحولات در سطح بین‌الملل است .ترامپ و جان بولتون که شعارهای ضدایران می دهند نادم خواهند بود و در جامع بین المللی محکوم به سرزنش قرار خواهند گرفت .

 

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.