انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
اقتصاد
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
خدمات ویژه برترین اپراتور ارتباطات ثابت کشور به اعضای خانه کارگر
اخلاق حرفه ای، گم‌شده مهندسی!
مجلس با «سهميه‌بندي بنزين» مخالفت كرد
حداقل دستمزد کارگران باید ۳ میلیون و ۷۵۹ باشد
وعده جذاب دولت براي خانه‌دار كردن پنج دهك جامعه
پیشنهاد افزایش ۳۰ تا ۴۰ درصدی برخي حقوق‌ها
مشاغل نجات‌بخش
بخش کشاورزی و ضعف رسانه‌ای
مزد بلاتكليف!
ركورد طلايي!
حفظ دارایی در گرو جلوگیری از زیان ساز بودن
سهام ؛ ارزش واقعی یا ذاتی؟
حاشیه ادامه‌دار چک‌ها
رئیس سازمان شیلات ایران برکنار شد
وزارت صادرات یا وزارت بازرگانی
فرصت های صندوق های سرمایه‌گذاری مشترک
رانت اطلاعاتی، مفسده ای که جرم تلقی نمی‌شود
راه سوء‎استفاده واردکنندگان از ارز دولتی بسته شد
اشتغال چرمی!
تعيين تكليف برای پیش‌خریدها
سياسي كاري با دستمزد کارگران
بازار نفت در سه ماهه اول ۲۰۱۹ به تعادل می‌رسد
پاسخ به ماجراي ممانعت بانك‌مركزي از كاهش نرخ ارز
پیامک «یارانه شما قطع شد» جعلی است
هشدار نسبت به افزايش تحريم‌هاي آمريكا
سهم نفت در بودجه باید به صفر برسد
بودجه 98 مغایر با احکام برنامه ششم توسعه است
قیمت جهانی طلا کاهش یافت
بازار كساد طلاي سياه
فشارهای کمرشکن، حقوق‌های اندک!
لزوم راه‌اندازي ديپلماسي هوانوردي
سامانه‌های "سرکاری" سازمان تامین اجتماعی و سردرگمي مردم!
معرفي مقصر اصلي وجود تورم
سالانه حدود ۸۰۰ هزار زوج جوان به مسکن جدید نیاز دارند
اقدامی بیات
بحران گوشت‌هاي سلطنتي!
جهنم اجاره ‌نشینی
قیمت بنزین و گازوئیل در سال ۹۸ افزایش نمی‌یابد
كارگران زير ضرب زندگي
وعده‌اي كه وابسته به كمك دولت است
پيشتازي گازي ايران
بازار بي تحرك مسكن
پروازهاي نجومي!
طرح سهمیه‌بندی بنزین مردم را فقیر می‌کند
هشدار يك نماينده مجلس درباره آينده ناخوشايند خودروسازي
ارزش پول ملی یک سوم کاهش یافته است
طلا به بالای ۱۳۰۰ دلار صعود خواهد کرد
خبرهای خوبی بانك مركزي درباره کسب وکارهای نوپا
وام 25 ميليوني به دانشجويان صنعتي شريف
تزريق نجومي به صنعت خودرو
بیشتر
کد خبر: 78390 | تاریخ : ۱۳۹۷/۲/۲۵ - 13:25
 اطلاعات پروژه‌های عمرانی در اختیار مردم قرار می‌گیرد
آخوندی:

اطلاعات پروژه‌های عمرانی در اختیار مردم قرار می‌گیرد

وزیر راه و شهرسازی گفت: به مدیران کل استان ها اعلام کردم تا اطلاعات طرح های شهری و پروژه ها را در سامانه GIS (سامانه اطلاعات یکپارچه مکان محور) قرار دهند.

قانون- وزیر راه و شهرسازی گفت: به مدیران کل استان ها اعلام کردم تا اطلاعات طرح های شهری و پروژه ها را در سامانه GIS (سامانه اطلاعات یکپارچه مکان محور) قرار دهند.

 

به گزارش قانون به نقل از مهر، عباس آخوندی در همایش تشریح دستاورد‌های وزارت راه و شهرسازی در راه اندازی سامانه GIS (سامانه اطلاعات یکپارچه مکان محور) گفت: بیش از ۳۰ سال است که درباره GIS صحبت می‌کنیم، ولی هنوز آنچنان که باید و شاید پیشرفت لازم را نداشته ایم.


وی ادامه داد: همزمان با صحبت از لزوم راه اندازی سامانه GIS، از انواع عدم تعادل‌ها و عدم توازن‌ها نیز صحبت می‌کنیم که نمونه آن عدم تعادل در منابع آب، عدم توازن در توزیع جمعیت و عدم تعادل در توسعه زیرساخت‌ها و زیربنا‌ها و ارائه خدمات به نقاط مختلف کشور است. اما مهم این است که این صحبت‌ها و سامانه‌ها چه کمکی می‌کنند.

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اهمیت سامانه GIS گفت: روح فناوری‌ها در ایران که باید به تغییر سبک حاکمیت و تصمیم گیری منجر شود، فراموش شده و به سطح استفاده از تکنیک تنزل یافته است. در حالی که موضوع اصلی در استفاده از فناورِی، تغییر نظام تخصیص منابع ملی در ایران است.

وی با تاکید بر اینکه مدیران نیز هیچ توجهی به نقشه‌ها و سامانه‌های اطلاعاتی ندارند، افزود: تصمیم گیری مدیران بر اساس نظرات خودشان است، حال آنکه مهمترین عنصر تصمیم گیری در دنیا بر پایه اطلاعات است.

آخوندی با اشاره به حادثه ۱۱ سپتامبر اظهارکرد: در ماجرای ۱۱ سپتامبر که هنوز راجع به آن نظر نهایی و قطعی اعلام نشده است دیدیم که ۲۴ ساعت قبل از حادثه بخشی از صاحبان سهام بانک‌ها و شرکت‌های بزرگ بین المللی که در این دو ساختمان مستقر بودند، سهام خود را فروختند و ثروتمند شدند؛ از سوی دیگر سهامداران بانک‌ها و بیمه‌ها و دیگر شرکت‌های بین المللی که این کار را نکرده بودند، ورشکست شدند.

وزیر راه و شهرسازی افزود: نمونه دیگر استفاده از اطلاعات برای ایجاد ارزش افزوده، در اختیار داشتن برخی اطلاعات خاص مانند مصوبه کمیسیون ماده ۵ یا اطلاعاتی در خصوص طرح‌های شهری و پروژه‌های عمرانی است که هر کسی این اطلاعات را داشته باشد، با کسانی که از این اطلاعات بی بهره هستند، در نحوه تصمیم گیری و انتفاع از این اطلاعات کاملاً متفاوت خواهند بود.

به گفته وی در اقتصاد مدرن یکی از مراکز ایجاد رانت و مفاسد اقتصادی، دسترسی به اطلاعات درونی شرکت‌ها است. کسی که می‌داند هیئت مدیره یک شرکت بورسی چه تصمیمی گرفته، با سهامداری که از این اطلاعات بی بهره است در نحوه سودجویی فرق دارند؛ بنابراین دسترسی آزاد به اطلاعات یکی از اصول محوری مدیریت است.

آخوندی با بیان اینکه همه ما از وضعیت شهرسازی و انضباط شهری در کشور می‌نالیم و می‌گوئیم شهرسازی ما نه خط آفتاب دارد و نه نظمی در ساخت و ساز‌ها مشاهده می‌کنیم یا در هر گوشه‌ای از شهر طراحی خاصی مشاهده می‌کنیم، گفت: به این دلیل ایجاد شده است که ضوابط و مقررات شهری مانند طرح‌های جامع و تفصیلی قبلاً برای همه قابل دسترسی نبود و برای آنکه انضباط شهری ایجاد شود همگان باید به این اطلاعات دسترسی آزاد داشته باشند.

وزیر راه و شهرسازی به قانون دسترسی آزاد به اطلاعات از سوی همه مردم اشاره و تاکید کرد: در اختیار مردم گذاشتن اطلاعات، یک اقدام ضد فساد محسوب می‌شود. ماهیت سامانه GIS نیز همین ضدفساد بودن آن و رعایت حقوق شهروندی است. با این سامانه عدم تقارن اطلاعات میان مردم ایران حذف شده است.

وی ادامه داد: به مدیران کل راه و شهرسازی استان‌ها اعلام کردم تا مصوبات طرح‌های تفصیلی و جامع شهر‌ها و کمیسیون ماده ۵ را بلافاصله بر روی نقشه سامانه GIS قرار دهد.

آخوندی یادآور شد: در دنیای مدرن استارت آپ‌ها و اپلیکیشن‌ها بر اساس اطلاعات تاسیس می‌شوند. این استارت آپ‌ها از اطلاعاتی که در اختیار همه است استفاده کرده و آن را مایه ایجاد ارزش افزوده قرار می‌دهند. در نتیجه می‌بینید چند جوان با سرمایه نزدیک به صفر، میلیارد‌ها تومان با استفاده از استارت آپ‌ها ارزش افزوده خلق می‌کنند؛ بنابراین کشوری که بیشترین اطلاعات را به آزادترین وجه در اختیار مردم خود قرار دهد، پیشرفت می‌کند.

وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: به دنبال آن هستیم تا از طریق سامانه GIS مطالبه اطلاعات غیر طبقه بندی شده و آزاد را به یک حق شهروندی و اطلاعات را به دارایی برای مردم تبدیل کنیم.
عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.