انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
فرهنگ و هنر
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
آلبوم هاي موسيقي درخواب زمستاني
انیماتوریست شرقی با نگاهی جهانی
هشت کتاب در مینای مهتاب
تقابل جهان دیروز و امروز
پرواز سیمرغ‌ها بر فراز آشیانه!
جدول کامل برنامه نمایش فیلم‌ها در جشنواره فجر
مهرمجوزهای ارشاد پای تئاتر جنجالی
جای خالی و یاد ماندگار
كوتاه آمدن مهدي يراحي در برابر ارشاد
گرته برداري از آمريكايي‌ها در صداوسيما
پیاده شده گان در ایستگاه سلینجر
سطرهاي كتاب در سكانس‌هاي سينما
پشت پرده يك ابطال!
زمان آن رسیده که چرخ صنعت تئاتر ایران به حرکت در آید
پخش رابطه جنسي از صداوسيما
درگذشت صدابردار سينما
معضل سينماي قجري!
ترسیم جهان خیالی در پی کشف حقیقت
سرزمين بيضايي،سرزمين پهناور سينماست!
روشنفکر فصل های سخت
و اینک جولان مرگ بر سریر پادشاه
جای خالی نویسنده
نویسنده « روزنامه قانون» نامزد بهترین بخش نقد نویسی در تئاتر شد
قهرمان های از تاریخ گذشته
شرحی بر یک بازگشت
جزئیات ثبت یلدا در فهرست میراث جهان
اين كتاب نمونه سرگرداني نويسندگان در اداره ارشاد است
وقتي عكس ها، صداي خيابان هاي تهران شدند!
واكنش نمايندگان به خودسري مهنازافشار
عزت‌الله ضرغامي محكوم شد
چرا حال رشيد‌پور بازهم خراب شد؟!
اعلام زمان و مکان مراسم تشییع پیکر احمدرضا دالوند
پروانه‌هاي رانت‌جو بر فرازِ سينما!
چرا همسر زيبابروفه از دنيا رفت؟!
استاد دانشگاه امام‌حسين(ع) رييس شبكه افق شد
مجید مجیدی از هندی‌ها جایزه گرفت +عکس
مجری اسکار ۲ روز پس از انتخاب مجبور به استعفا شد
نامزدهای گلدن گلوب سال ۲۰۱۹ اعلام شد
«چهارشنبه داستان» به رسمیت شناخته شد
هنر ما از خوشگل‌ها ضربه خورده است
به حرفه خودتان مشغول باشید
حکم انتصاب رییس جدید سازمان حج صادر شد
با ایفای نقش پلیس خشن ترموافقت نشد
انتصاب جدید در سازمان صدا و سیما
از صدای پای ابتذال تا تبلور در رسانه رسمی
تلویزیون نیاز به «کمیته انضباطی» دارد
عذرخواهی رضا کیانیان از اصغر فرهادی
بازیگر سریال «اوشین» درگذشت
الهام‌بخش‌ترین‌های تاریخ سینما معرفی شدند
نظارت‌ها در جهت پیشرفت موسیقی نبوده است
بیشتر
کد خبر: 78473 | تاریخ : ۱۳۹۷/۲/۲۶ - 09:52
نگاهی به نمایشگاه  «زن – آغازی از پایان»  در برج«آزادي»
گفت‌گوي «قانون» با دختران كه زندگي زنانه را به تصوير كشيده اند:

نگاهی به نمایشگاه «زن – آغازی از پایان» در برج«آزادي»

دختران نمایشگاهی که راوی زندگی و قدرت زنان است در خصوص هدفشان از برگزاری این نمایشگاه و نگاهشان به مفهوم زن و زندگی گفت وگو کرده ایم .

قانونعطر خوش اردبهشت آنچنان پیچیده در فضا که حتی ترافیکي شلوغ ترین تقطه شهر هم خللی در این حال خوش وارد نمی کند.برج آبادی پرصلابت و سفید ایستاده میان این حال خوش پر ازدحام شهر .

برج مقتدر تهران که نام مقدس «آزادی» را یدک می کشد حال و هوای خوش اردی بهشتش را با دخترانی شریک شده که او را مهمان قاب های عکاسی شان کرده اند؛قاب هایی با موضوع زن – آغازی از پایان».پای صحبت هایشان که بنشینید تعجب خواهید کرد از قدرت کلامشان در خصوص موضوعی که از آن عکاسی کرده اند.

عکس هایی آنچنان صمیم دو آنچنان پرقدرت که هرکدام راوی قصه ای است از غم و شادی زنان این سرزمین.قصه هایی که تا به حال مجالی برای بازگو کردنشان  نبوده است و شاید هم حوصله ای برای شنیده شدن نیافته اند...

دختران جوان نمایشگاه «زن – آغازی از پایان» با چنان صلابتی از سوژه‌هایشان حرف می‌زند که قطعاً شگفت‌زده خواهید شد وقتی بفهمید که ن خیلی‌هایشان هنوز در دوران جوانی به سر می‌برند و روزهای میان‌سالی برایشان فرانرسیده است .با دختران نمایشگاهی که راوی زندگی و قدرت زنان است در خصوص هدفشان از برگزاری این نمایشگاه و نگاهشان به مفهوم زن وزندگی گفت‌وگو کرده‌ایم که در ادامه می‌خوانید:

زهرا ابراهیمی

موضوع نمایشگاه شما در خصوص زنانی است که در سن بالا نیستند ولی همچنان «تحرک» دارنده زندگی را می‌توان در رفتارشان دید

بله موضوع نمايشگاه ما زن آغازي از پايان است يعني همه اين خانم‌هايي كه مي‌بينيد از يك سن بالايي برخوردارند  و جوان نیستند ولی بااینکه جوان نيستند و باز مي‌توانند آغاز جديدي باشند درراه پرپیچ‌وخم زندگی.

 

خودت هم به اين جمله اعتقادداری كه زن يك شروع است حتی در پايان؟

بله يعني زن‌ها در هر سن و جایگاهی باز يك انرژي مثبت و ديد متعالی به زندگي دارند . همیشه زنده‌اند و مملو از حس زيباي زندگي هستند.

 

زهرا ابريشم‌كار

تابه‌حال قبل از اين به موضوع نمايشگاه یعنی زنان سالخورده‌ای که مملو از حس زندگی هستند فكر كرده بوديد؟

 کلاً به بانوي ايراني وزنان فكر كرده بودم و دغدغه عكاسي از آن‌ها را داشتم ولي شرايطي براي عكاسي از اين موضوع پيش نيامده بود. وقتي موقعيت پيش آمد خيلي استقبال كردم.زن همواره آغاز است كه پاياني ندارد.

 

دوست داريد كساني كه عكس‌هايتان را مي‌بينند چه چيزي در ذهنشان شكل بگيرد؟

اينكه زنان ممكن است سنشان زياد باشد يا كم ولي در پس هر حركتي كه مي‌كنند داستاني هست. ما مي‌خواستيم در اين عكس‌ها با پوشش‌هاي مختلف داستاني بسازيم؛قصه زندگي که مملو است از غم و شادي.

 

مرضيه سياه‌تيري

چطور شد كه اين خانم را براي عكاسي انتخاب كرديد؟

وقتی این خانم را دیدم از درایت و تحرکش خوشم آمد.به نظرم خانم زبلی بود درعین‌حال كه اطرافش خيلي شلوغ بود حواسش به اين بود كه كارش را درست انجام دهد .هم حواسش به محيط بود و هم درايت را داشت كه كارش را بی‌نقص انجام دهد.

 

دوست داريد كساني كه عكس‌هايتان را مي‌بينند چه چيزي به ذهنشان بيايد؟

دوست دارم زن را فراتر از ظاهر ببیند. اينكه زن فراتر از فرم است فراتر از چيزي كه در جامعه مي‌بينيم. يك زن مي‌تواند خيلي قوي باشد حتي در پس‌کار به‌ظاهر ساده‌اي كه انجام مي‌دهد.

 

معصومه كاظمي

 حستان راجع به نمايشگاه چيست؟

من خيلي از دیدن کارهای این نمایشگاه لذت مي‌برم براي اينكه اين نمايشگاه يك نگاه نو به زن داشته است. نگاه نو اين است كه زن را از دید ظاهری خارج كرده و یادآور شده است که تمام حرکات و لحظات زندگی او حرفی برای گفتن و شنیده شدن دارد.

 

يعني قدرتي كه عكس‌ها دارند برايتان مهم است؟

بله براي اينكه در عكس‌هاي ما هیچ‌کدام از زنان آرايشي ندارند،هیچ‌کدام زيبندگي ندارند كه به خاطر آن تماشایشان  كنيد. تمام زنان عكس‌هاي ما نگاهي فراتر از ظاهر دارند.در حقيقت زنان ما آینده گری رادارند به ما نشان مي‌دهند.

 

سحر فراهاني

در نمایشگاهی شرکت کرده‌اید که موضوعش زنانی هستند که ظاهری ساده دارند اما در نگاهشان حس زندگی موج می‌زند.

بله دقیقاً ما هم مي‌خواستم بگویيم زنان در هر سني كه باشند زندگي با دست‌هايشان به جريان مي‌افتد اين مهم نيست كه ظاهرشان هميشه مدرن باشد يا جوان باشند زنان همیشه مي‌توانند تأثيرگذار باشند وزندگی در دست‌هايشان به جريان بيافتد.زندگی می‌تواند از خیال‌های یک زن سرآغاز بگیرد.

 

راجع به خيال‌هاي يك زن حرف مي‌زنيد دوست داريد كسي كه عكستان را مي‌بيند چه چيزي به ذهنش برسد؟

دوست دارم كسي كه عكسم را مي‌بيند به قدرت و تأثيرگذاري زن در هر سني پي ببرد. درست است كه من وقتی جوانم مي‌توانم تأثيرگذار باشم ولي اين دليل نمي‌شود كه وقتي پير شديم يعني زندگي برایم توقف کرده است. زن آغاز هر پايان است يعني هر جا تمام مي‌شود باز يك شروع دوباره دارد.

 

سعيده بياتي

خودت به‌عنوان و سوژه این نمایشگاه اعتقادداری؟

 

بله کاملاً.اسم نمايشگاه خيلي برايم جالب بود چون عمیقاً شاهد این هستیم که هر جا زن حضور دارد ،زندگی به جریان می‌افتد و این ورای سن،ظاهر و هر چیز دیگری است.

 

دوست داريد اگر كسي نمايشگاه شمارا ديد و رفت چه چيزي از اين نمايشگاه در ذهنش بماند؟

 

اينكه همه انسان‌ها باهم برابرند و در هر سن و ظاهری باهم برای گردش چرخ زندگی تلاش می‌کنند..

 

زهرا حسین پور

در صحبت‌هایتان شنیدم که مدام از حس "زندگی" عکستان حرف می‌زدید. علت خاصی دارد؟

 

سوژه من غم بزرگي داشت دخترش را ازدست‌داده بود ولي مي‌خواستم نشان دهم زنان در بدترين شرايط هم مي‌توانند «زندگی» را معنا ببخشند.

 

دوست داريد وقتي عكس را مي‌بينند چه چيزي به ذهنشان خطور كند؟

 

 اينكه در ناباورانه‌ترين حالت ممكن دارد زن زندگي‌اش را مي‌گذراند و به چيزهايي فكر مي‌كند كه ممكن است دوباره از نو بسازد.

 

زينب نيكيان

چرا اين سوژه را انتخاب كرديد؟

به خاطر اينكه مفهوم‌هايي داشت كه ازنظر خودم بسيار جالب بود.سوژه نمادي از يك خانم است كه روح زندگی است.نشان از تلاش و جدیت زنان دارد در زنده نگه‌داشتن و به نظرم این قشنگ‌ترین معنای «زن» است.

 

جالب است که سوژه شما برخلاف بقیه عکس‌ها جاندار نیست و مانکن است...

بله از قصد خواستم با یک سوژه بی‌جان زندگی را به نمایش بگذارم. چون مفهوم زن در هر چیزی که بنشیند ،حس «زندگی» القا می‌کند به آن کالبد. شما ببینید سوژه من به‌ظاهر جان ندارد اما زنانگی‌اش،قدرتش و کلاً حسی که به مخاطب القا می‌کند زنده است.

 

کیمیا نیکویی

در یک نگاه اجمالی به نمایشگاه،متوجه تفاوت عکس شما با بقیه عکس‌ها می‌شویم.ترکیب متناقض و جالبی را به تصویر کشیده‌اید که قاب متفاوتی از سایر عکس‌ها را خلق کرده است. چطور به این ترکیب رسیدی؟

من همیشه دغدغه موضوعات مربوط به زنان را داشته و دارم.اینکه علاوه بر محدودیت‌هایی که با آن مواجه‌اند با فشارهایی روبه‌رو می‌شوند که از آن‌ها می‌خواهد تظاهر به رفتار و کارهایی کنند که شاید واقعاً به آن علاقه یا اعتقاد ندارند و از طرف دیگر به‌واسطه همین فشارها از خیلی از علایقشان هم منع می‌شوند. این حس اجبار ،تناقض‌های زیادی در زندگی خیلی از زنان به وجود آورده که واقعاً آزاردهنده است. آدم‌هاي براي خوب بودن يك معيار گذاشتند که دیگران را با آن می‌سنجند ولي من مي‌خواستم خط‌ها را بشكنم. نشان دهم به‌طور مثال زن مسنی كه لاك مي‌زند یا آرایش می‌کند هنجارشکنی نمی‌کند و خط قرمزها را نمی‌شکند بلکه تنها کاری را انجام می‌دهد که دلخواهش است و قرار نیست برای این مواخذه شود.عکس من ترکیبی از فشارهاي جامعه است و رفتار دلخواه فردی.

 

فكر مي‌كنيد مخاطبی که عکس را می ببيند اولين چيزي كه به ذهنش می‌رسد چيست؟

شاید بعضي‌ها متوجه پیام عکس نشوند اما قلبا می‌خواهم پیامی که از عکس من می‌گیرند ،«احترام» گذاشتن به زنان باشد با هر عقیده،رفتار و باوری که دارند.پیامی که به زن‌ها می‌گوید لازم نيست تظاهر به چیزی كني كه نيستي.

 

محوریت نمايشگاه شما عکاسی از خانم‌هاي مسن است فكر مي‌كنيد زنان جوان هم با موضوعی که عکس شما روایت می‌کند،درگیر هستند؟

البته. این موضوع براي همه خانم‌ها مي‌تواند باشد. حتي آقايان هم مي‌توانند اسیر این خط‌کشی‌های نا به‌جا شوند ولی به نظرم برای خانم‌ها خیلی بیشتر و عمیق تراست.

 

به نظرت مي‌تواني اندازه خودت تأثيرگذار باشي در عوض کردن این شرایط؟

بله فكر مي‌كنم مي‌توانم. شايد همين يك عكس در اين نمايشگاه كوچك ذهنی را درگير کند که وقتی پایش را از در نمایشگاه بیرون می‌گذارد با خودش بگوید:«واقعاً چرا شرایط برای زن‌ها این‌طور است؟ و من چه‌کاری می‌توانم برای بهبودش انجام دهم؟» . این نمایشگاه حتی اگر اندازه زدن جرقه‌ای در ذهن چند نفر تأثیرگذار باشد به نظرم رسالت خودش را انجام داده است.

 

چيز جالبي كه وجود دارد این عكس فقط يك قاب تصویری نيست،روایتی است که می‌توان رد آن را در خیلی از چالش‌هایی که زنان جامعه با آن مواجه مانند ازدواج خانم‌های مسن هم دید.

بله دقیقاً.این موضوع و همین یک قاب را می‌توان به خیلی از جنبه‌های زندگی زنان تعمیم داد مثلاً در خصوص مثالی که زدید و بحث ازدواج زنان،خب عملاً شاهد آن هستیم مردي كه طلاق گرفته و مي‌خواهد دوباره ازدواج كند خيلي راحت‌تر مي‌تواند اين كار را انجام دهد تا زني كه طلاق گرفته و قصد شروع زندگی مشترک دیگری را دارد.

برایم مهم است که زنان در هر سن و موقعیتی تجربه زیست در شرایط انتخاب آزاد را داشته باشند و بتوانند با قلبشان زندگی کنند نه محدودیت‌ها و چهارچوب‌هایی که برایشان تعریف‌شده است.بخش بزرگي از لذت‌هاي زندگي ،لذت انتخاب‌های آزاد است .

 

نقاشي هم كار مي‌كنيد،به این فکر کرده‌اید که این موضوع را در نقاشی هم دنبال کنید؟

بله البته نقاشي مفهومي خيلی انتخاب آزادانه و جسورانه‌تری برایم است. ولی بعضی از موضوعات را با عكس راحت‌تر می‌توان نشان داد تا نقاشي. چون عکس،تصویری از عکس واقعيت است و ذهن بيننده را درگير می‌کند. در حقیقت عكاسي مستند است و نمونه بيروني دارد. مخاطب می‌داند اين زن واقعاً در جامعه هست و دارد زندگي مي‌كند.

دوست داری سوژه و مفهوم «زنان» را در عکس‌هایت ادامه دهی؟

بله حتماً.آن‌قدر مشكلات زنان پررنگ است كه دیگرکسی نمي‌تواند بگويد من نمي‌بينم یا کار کوچکی که انجام دادم کافی بوده است. نمونه واقعي‌اش هم اين است كه در هر فرهنگي كه باشي استاديوم نمي‌تواني بروي. سوژه زنان آن‌قدر براي زنان در هر طبقه و قشري ملموس است كه هر كس مي‌تواند اين درك را از شرايط زنان داشته باشد. حقوق زنان برایم خیلی اهمیت دارد و به‌شدت دوست دارم در این زمینه کارکنم. یک‌بخشی استاديوم رفتن است یک‌بخشی حق طلاق است تمام حق‌هايي كه زنان در حال حاضر ندارند یک‌بخشی حق مسافرت‌هايي كه این‌ها نمي‌توانند بدون اجازه پدر يا شوهر بروند.

فکر می‌کنی با «هنر» می‌توان به بهبود این اوضاع کمک کرد؟

بله مي‌تواند كمك كند من وقتي اين كار را انجام مي‌دهم با خودم نمي‌گويم من الان مي‌توانم همه‌چیز را تغيير بدهم ولي خوب بر اساس آن مي‌شود به‌اندازه خودت مؤثر باشي و بقيه را هم تشويق كني كه شما بیایید و به سهم خودتان فضا را بازتر كنيد. بعضي‌ها وقتي آزادي یاحقی را ندارند وقتي با نداشتنش مشكلي ندارند تلاش هم نمي‌كنند كه بقيه داشته باشند. مثلاهمین موضوع استاديوم رفتن برای من دغدغه نیست و فوتبال هم خیلی دوست ندارم ولی وقتی می‌بینم که دختران وزنانی هستند که این موضع برایشان مهم است ولی از آن محرم هستند باعث می‌شود به آن بی‌تفاوت نباشم و ناخودآگاه دغدغه من هم می‌شود.باید به‌اندازه خودمان قدم برداريم و باور داشته باشيم كه اين تلاش به‌اندازه خودمان تأثيرگذار بوده است.

سحر برخورداری:

 سوژه نمایشگاه چه حسی را به شما القا می‌کند؟

زن‌ها در جامعه خیلی تحت‌فشار هستند و از بسیاری از آزادی‌های فردی محروم شده‌اند. اکثریت عکس‌های این نمایشگاه به زنانی می‌پردازد که با تمام وجود تأثیرگذار هستند و به محیطی که در آن زندگی می‌کنند حس زندگی القا می‌کنند.زنان نمایشگاه ما ،زنانی هستند که چین‌وچروک صورتشان راوی قصه‌های بی‌نظیری است که شاید برای بازخوانی آن‌ها تابه‌حال حوصله نشده است.

 

تصمیم دارید در آینده هم با این محوریت عکاسی کنید؟

 

بله البته. چون موضوعات مربوط به زنان همیشه از دغدغه‌های من بوده است البته اگر این بار بخواه8م نمایشگاهی در این خصوص بگذارم بیشتر به مباحث مربوط به حقوق زنان دقت خواهم کرد و این موضوعات را نشان خواهم داد.

 

زهرا هندی:

شما تعداد بالایی کار در این نمایشگاه دارید. دلتان می‌خواهد کارهایتان چه مفهومی را به مخاطب القا کند؟

زن؛سوژه دلخواه من در عکاسی است. زنان نمایشگاه ما،زنانی به‌شدت اثرگذار هستند که وقتی به قاب عکس‌ها نگاه می‌کنید ناخودآگاه حس قدرتی وصف‌ناپذیر را به شما القا می‌کنند. برایم مهم بوده و هست که این قدرت زنان و این سرآغاز زندگی بودنشان هم در خاطره هر مخاطبی حک شود.

 

 باز هم در این خصوص عکاسی خواهد کرد؟

البته که این راه را ادامه خواهم داد. عکاسی از زنان،عکاسی از زندگی و قدرت است .

 

حديث دري

 حستان نسبت به اين نمایشگاه به‌ویژه عکس خودتان چيست ؟

خیلی دوستش دارم چون  يك بانوي ايراني است كه زحمت‌كش و سختي‌كشيده بود. تجربه‌هاي زيادي داشت.

 

 دوست داريد آدم‌هايي كه عكس را مي‌بينند چه چيزي به ذهنشان برسد؟

حس مادرانه ـ آرامش

بازهم از زنان و مسائل مربوط به آنان عکاسی خواهید کرد؟

البته. چون به نظرم دنیای زنان دنیای بسیار زیبا و ویژه‌ای است که هنر می‌تواند روایتگر خوبی برای این دنیا باشد.

 

زهرا خلجی
محوریت نمایشگاه شما «زن» است. نمایشگاهی که سعی کرده است این بار نگاه نو و ویژه ای به موضوع زنان داشته باشد.

بله همین طور است.ما ذسعی کردیم با محوریت زن نمایشگاهی برگزار و دغدغه هایمان را با نگاهی نو عنوان کنیم. زنان هر کدام روایت خاص خودشان را دارند از جامعه،از زندگی از حس هایی که تجربه می کنند و این روایات هرکدام قصه ای منحصر به فرد است که نیاز به شنیده شدن دارد. تلاش کردیم تا ما با عکس هایمان راوی بخش کوچکی از این عکس ها باشیم.

فکر می کنید تا چه حد موفق به انهتقال پیامتان به مخاطبان شدید؟
من به قدرت اثرگجذاری طوری نگاه می کنم که حتی کوچکترین مقدار ان نیز قابل تامل است.موضوعات مختص زنان بسیار جای کار دارد و هنر می تواند به خوبی رسالت خود را در این باره انجام دهد.م امیدوارم در آینده هم بتوانیم نمایشگاه های دیگری برگزار و ابعااد دیگری از این قصه ها را عنوان کنیم.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.