انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سرزمين
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
گردشي از زادگاه فردوسي تا ماسوله مشهد
مخالفت تشکل‌هاي مسئول با طرح گردشگري آشوراده
خنج بر چهره ميراث
شهر «دقیانوس» در خطر ویرانی
گردشگری بازاري ناکام در ایران
مسجد، تلفيق مهر ازي اير اني و اسلامي
روزگار تلخ غار باستانی بهشهر
سونامی خشکسالی و تهديد امنيت غذايي
زاگرس محمل نهفته «بيلندانا » ياجشن سده در كردستان
مسئولیت نم‌زده، بلای جان گنبد قابوس!
گزارش لغو یک جشن
خشكسالي در مديريت منابع آب
میدان هشت گنبد، زیر سایه پاساژها
تالاب‌ها در کشاکش بهره برداری و مصرف
عطش هامون
تهرانگردي در عمارت‌هاي تاريخي
دیجیتال مارکتینگ، راه پیشرفت ایران در حوزه گردشگری سلامت
تهران، محصور در فروچاله‌ها
آشوب در آشوراده
بازارهای جذاب گردشگری شهری
انتقال‌ رانتی آب
چالش های طراحی مبلمان شهری
برای نجات نقش جهان، تعارف‌ها را کنار بگذارید
گلستان در برزخ
رشد سدها بدون نظارت
از سرو ابر كوه تا قديمي‌ترين چنار تهر ان
جولان غول خشكسالي
حریم درجه یک نقش جهان اصفهان با خاک يكسان مي‌شود
گردشگري، فرصتي كه ناديده گرفته مي‌شود
جزييات وام 20ميليوني گردشگري
نفس پايتخت به شماره افتاده است
خاک سست
شیرابه، بلای جان ماهی های شمال
میر اث پارسه؛ نماد پیشکش داد و مهر به جهانیان
بازار داغ گردشگري در زمستان
روياي ديرينه تحقق حساب اقماری
تبر بر ريشه ‌ريه‌هاي تنفسي ايران
تکرار سرنوشت کارون در «تجن»
گوردخمه های همدان زیر تیغ جویندگان گنج
حفاظت پیشگیرانه، بهترین درمان برای موزه‌هاست
روستاگردي؛ كليد مهاجرت معكوس
گردشگري؛ معدن ارزي كه نمي‌بينيم
سونامي خطر با خشكي گاوخوني
ميراث عليه ميراث جهاني شوشتر
بلعیدن یک شهر به بهانه طرح توسعه دانشگاه
رازهاي آتشكده چك‌چك
شهرهاي ماشين‌محور بلاي جان شهروندان
خطر نابودي در كمين اقليم كشور
استمداد از رهبري براي نجات خليج فارس
گره پالایشگاه بر محیط‌زیست شهر ری
بیشتر
کد خبر: 78721 | تاریخ : ۱۳۹۷/۲/۲۹ - 12:18
فروش یوزپلنگ در ازای دریافت ۳۰ میلیون تومان!

فروش یوزپلنگ در ازای دریافت ۳۰ میلیون تومان!

در ادامه رسیدگی به پرونده زنده‌گیری یک توله یوزپلنگ ایرانی و در جریان تحقیقات مراجع قضایی و انتظامی، عامل اصلی زنده گیری توله یوزپلنگ از طبیعت شناسایی شد.

قانوندر ادامه رسیدگی به پرونده زنده‌گیری یک توله یوزپلنگ ایرانی و در جریان تحقیقات مراجع قضایی و انتظامی، عامل اصلی زنده گیری توله یوزپلنگ از طبیعت شناسایی شد.

به گزارش قانون به نقل از فارس، دی‌ماه سال گذشته بود که ماجرای قاچاق یک توله یوز خبرساز شد؛ گروهی از قاچاقچیان حیات وحش یک توله یوزپلنگ را از زیستگاه طبیعی‌اش در شرق کشور جدا کرده و قصد داشتند با قمیتی حدود ۲۰۰ میلیون تومان در تهران منتقل معامله کنند.

جریان این زنده‌گیری با انتشار ویدیوئی از سوی یک چهره که ادعا می‌کرد یوزپلنگ را از دست قاچاقچیان نجات داده است، برملا شد. گویا این فرد که از لو رفتن این قاچاق و زنده‌گیری آگاه شده بود با انتشار یک ویدئو در اینستاگرام سعی کرده خود را دوستدار محیط زیست و ناجی یوزپلنگ نشان دهد.

این متهم و همراهش سعی کردند با این اقدام چهره خود را در افکار عمومی به‌عنوان ناجی توله یوزپلنگ نشان داده و در واقع خود را از اتهامات وارده تبرئه کنند، اما بلافاصله نیرو‌های یگان محیط زیست در پارک پردیسان مستقر شده و منتظر ورود آن‌ها به پارک شدند.

اولویت نیرو‌های یگان محیط زیست و پلیس، تحویل توله یوزپلنگ به‌صورت زنده و سالم بود و ممکن بود متخلفین توله یوز را سر به نیست کرده و یا در بیابان رها کنند؛ بنابراین پلیس در پارک پردیسان مستقر شده و پس از تماس تلفنی این متهم که چهره معروفی هم داشت و دوستانش، نیرو‌های محیط زیست به آن‌ها اعلام کردند که قرار است در پارک پردیسان از آن‌ها به‌عنوان ناجی یوزپلنگ تقدیر به عمل آورند.

این متهم و همراهانش با سه خودرو وارد پارک پردیسان شده و مأمورین بلافاصله توله یوزپلنگ را که دورن باکسی قرار داده شده بود از یکی از خودرو‌ها خارج کرده و به کلینیک حیات وحش پردیسان منتقل کردند.

پس از تحویل یوزپلنگ صورتجلسه‌ای در محل تنظیم و به این متهم اعلام شد صبح روز بعد باید در دادسرا حاضر و تحت بازجویی قرار گیرد.

نقی میرزاکریمی فرمانده یگان محیط زیست استان تهران در این باره گفته است: پس از این ماجرا چهار متهم در رابطه با این پرونده به دادسرای ناحیه ۱۹ تهران معرفی و پس از صدور قرار وثیقه تحقیقات قضایی از متهمین آغاز شد.

میرزاکریمی اظهار داشت: متهمین همگی در جریان انتقال، نگهداری و خرید و فروش توله یوزپلنگ دست داشته‌اند، اما هیچ‌یک عامل اصلی زنده‌گیری یوزپلنگ از طبیعت را معرفی نکرده و هر کدام تنها خرید یوزپلنگ از دیگری را قبول داشتند.

جهت شناسایی عامل اصلی زنده گیری یوزپلنگ از طبیعت، اولین متهم دستگیر شده به نام (ب) که حلقه نخست نقل و انتقال توله یوزپلنگ نیز بود تحت بازجویی قرار گرفت و ادعا کرد توله یوز را تعدادی از افراد محلی ساکن شهرستان جاجرم در استان خراسان شمالی از منطقه میاندشت زنده‌گیری کرده و پس از انتقال به تهران به وی فروخته‌اند.

با ارسال نیابت قضایی به دادگستری شهرستان جاجرم، تحقیقات گسترده‌ای توسط مرجع قضایی و حراست سازمان محیط زیست جهت شناسایی عاملین زنده‌گیری توله یوزپلنگ آغاز شد.

افرادی که (ب) به‌عنوان عاملین زنده گیری یوز معرفی کرده بود به دادسرا احضار و تحت بازپرسی قرار گرفتند، اما هیچ‌یک اتهام وارده را قبول نداشتند.

پس از تکمیل تحقیقات در جاجرم، پرونده مجدداً به دادسرای ناحیه ۱۹ تهران ارسال و تحقیقات از (ب) و افرادی که در جاجرم توسط وی معرفی شده بودند توسط پلیس امنیت و یگان محیط زیست استان تهران ادامه یافت.

هنگامیکه (ب) با افراد محلی که ادعا می‌کرد یوز را از آن‌ها گرفته است مواجه و روبه‌رو شد نهایتاٌ اعتراف کرد که زنده گیری یوز از طبیعت توسط خودش انجام شده است.

(ب) اهل شهرستان جاجرم، ولی ساکن تهران است. این متهم با آشنایی قبلی که از منطقه داشته شخصاٌ توله یوز را زنده‌گیری کرده و پس از انتقال به تهران با دریافت مبلغی حدود ۳۰ میلیون تومان به سایر متهمان پرونده فروخته بود.

پس از شناسایی عامل اصلی زنده‌گیری توله یوزپلنگ از طبیعت، مراحل بازپرسی به اتمام رسیده و با تکمیل تحقیقات در دادسرا پرونده با چهار متهم (ب)، (م) (ک) و (ف) جهت رسیدگی و صدور رأی به دادگاه ارسال خواهد شد.

هر چهار متهم در جریان زنده گیری، انتقال به تهران، خرید و فروش و نگهداری توله یوزپلنگ دست داشته و از بابت جرایم مذکور محاکمه خواهند شد.

فرمانده یگان محیط زیست استان تهران در مورد اینکه آیا یک محیط‌بان در این ماجرا نقش داشته است؟ گفت: یکی از محیط بانان خراسان شمالی در این رابطه مظنون به همکاری با متهمین بود که در جریان تحقیقات صورت گرفته توسط پلیس امنیت و مقام قضایی به طور قطع مشخص شد که محیطبان هیچ جرمی مرتکب نشده و کوچکترین دخالتی در این اقدام مجرمانه نداشته است.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.