انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رابطه ایران و پاکستان «بی‌نظیر» نیست!
درخواست نمايندگان از ظريف براي بازگشت به وزارت‌خارجه
ادعاي كريمي‌قدوسي درباره ظريف
لرزه ظريف بر اندام سياستمداران
انتقاد تند آيت‌الله‌خامنه اي از ازدواج سفيد
تكذيب دستور گرفتن روحاني از MI6
تكذيب يك شنود
نبرد ديدگاه‌ها
نقش اصلاح‌طلبان در بحران‌ امروز
احزاب در ایران نان انتخابات را خورده اما چوبش را نخورده‌اند
آرشيو صدا و سيما را از كشور خارج كرده‌اند!
وضع آزادی از زمان طاغوت بدتر شده است
تقدير آيت‌ا...‌خامنه‌اي از نوجوان شطرنج‌باز
نمره ۲۰ از ۱۰۰ روحاني
دومينوي خودخواهي و ضربه به هم‌ميهن
دولت نمي‌تواند به متخلفان كمك كند
سرنوشت FATF در گرو رفراندوم
اندیشه ایرانشهری به مثابه ابرگفتمان
ارسال لایحه «جامع انتخابات» به مجلس
اصلاح‌طلبان نباید با یکدیگر درگیر شوند
واكنش خنثي ظريف درباره FATF
زندگي اشرافي با انقلابي‌گري سازگاري ندارد
اميد به كليد سندرز
پارادوكس مودت ـ تخاصم
نپیوستن به FATF یعنی نه به شفافیت بین المللي
تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تا ۴ ماه دیگر
آيت‌الله خامنه‌ای درگذشت محمدمؤمن را تسلیت گفتند
يك امام جمعه ديگر نيز كناره‌گيري كرد
تحكيم وحدت با اژدهاي زرد
لبيك صوتي!
گره ارشادي
رد شهادت و عباي روحانيت
راهبرد شرقي
پژمانفر، رييس دفتر روحاني را تهديد كرد
رياست‌جمهوري اختصاص هزارميلياردي به پديده را تكذيب كرد
شهادت زکریا سازمان ملل را از خواب غفلت بیدار کند!
ایران و ایالات متحده ،حکایت تلخکامی و شرح جدایی
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
بدهكار اصلي اروپاييان هستند
حاتم‌بخشي هزارميلياردي
نماينده ولي فقيه در خوزستان از امامت جمعه استعفا داد
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
كنايه جهنمي به علي‌مطهري!
جزييات انهدام خانه‌های تيمى عوامل حادثه تروريستی زاهدان
اعانه‌اي كه پايمال مي‌شود!
سایه بحران دیپلماتیک بر روابط تهران- اسلام آباد
هشدار از قم به عربستان و پاكستان
من به مسئولین و دولتی‌ها نمی‌گویم چه کنند
اولين سيلي سپاه به تروريست‌هاي زاهدان
فيك‌نيوز فارس را كريمي قدوسي تكذيب كرد!
بیشتر
کد خبر: 78820 | تاریخ : ۱۳۹۷/۲/۳۰ - 15:44
توسعه اقتصادی محصول توسعه سیاسی

توسعه اقتصادی محصول توسعه سیاسی

بازسازی درونی دولت جز اتکا به آرا و قدرت مردم امکان پذیر نیست. بنابراین لازمه هر اصلاح ساختاری در اقتصاد ایران اصلاحات سیاسی است.

قانون-فراز صادقی مقدم / فعال سیاسی اصلاح طلب

توسعه مفهومی خطی و یک پارچه نیست؛ به عبارت دیگر توسعه را باید بر حسب پیشرفت به سوی اهداف رفاهی نظیر کاهش فقر ، بیکاری و نابرابری تعریف کنیم. به طور کلی توسعه جریانی است که در خود تجدید سازمان و سمت گیری متفاوت کل نظام اقتصادی، اجتماعی و سیاسی را به همراه دارد . توسعه علاوه بر اینکه بهبود میزان تولید و درآمد را در بر دارد شامل دگرگونی‌های اساسی در ساخت های نهادی، اجتماعی - اداری و همچنین ایستارها و دیدگاه‌های عمومی مردم است. توسعه در بسیاری از موارد حتی عادات و رسوم و عقاید مردم را نیز در بر می‌گیرد. از این روی مهم‌ترین بخش توسعه سیاسی به اعتقاد من این است که آیا فهم مشترکی از نظام بین‌الملل وجود دارد یا خیر ؟ ما باید به این درک برسیم که تا زمانی به یک فهم مشترک در مدیریت کشور دست پیدا نکنیم نمی توانیم در مدیریت کشور و پروسه‌های حکمرانی مطلوب و افزایش کارآمدی کار جدی انجام دهیم، باید با این مهم وارد فاز توسعه یافتگی شویم.

اگر پارادایم فکری ما مربوط به 50 سال پیش باشد توسعه حاصل نمی شود، اولین شرط توسعه اقتصادی تعامل سازنده با نظام اجتماعی و بین‌المللی است. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران به دلیل بدبینی‌ای که به نظام جهانی به وجود آمده بود در دام تقابل با نظام جهانی افتادیم که البته این ذهنیت به هیچ وجه تصادفی نبود بلکه به دلیل ایدئولوژی حاکم و تجربه منفی کشور ما در رویارویی با تمدن غرب شکل گرفته‌است، یعنی نسبت به کشور های توسعه یافته به دلایل تاریخی و سوابق استعماری و ایدئولوژی مذهبی بدبین هستیم، به این دلیل هم تاوان سنگینی پرداخت کرده‌ایم . یکی از شرط‌های استفاده از دانش و مزایای تجارت و انتقال تکنولوژی همزیستی مسالمت آمیز با جهان است که ما این پیش شرط را بنا به دلایل فوق نداشته ایم. این پیش شرط را تنها حکومتی می‌تواند برآورده کند که بپذیرد مشروعیت خود را فقط از مردم گرفته است. دولت توسعه‌گرا باید پایبند دموکراسی باشد تا بتواند خود را با نظم جهانی تطبیق دهد و منافع ملی را تقویت کند، دولت توسعه‌گرا باید اقتدار گرا باشد. اگر چنین دولتی بر سر کار باشد و چرخ توسعه را راه بیندازد رشد مستمر اقتصادی تضمین می‌شود .

باید به این مهم برسیم که راه اصلاحات اقتصادی از مسیر اصلاحات سیاسی می‌گذرد یعنی اگر دولت اصلاحات سیاسی نداشته باشد در سایر بخش‌ها نیز بدون دستاورد خواهد بود. در شرایط فعلی می‌بینیم دولت تدبیر و امید در چه شرایط بحرانی زمام امور را در دست گرفته است. این دولت چیزی ندارد تا به کسی بدهد، این دولت خود مستحق کمک است ، به زحمت می‌خواهد چرخ های توسعه سیاسی و اقتصادی را راه بیندازد اما ببینید چه نیروهای قدری در مقابل آن صف بسته اند . مدیران نالایق ، سازمان‌هایی که از بودجه دولت ارتزاق می‌کنند، آن دسته از نمایندگانی که به جای منافع ملی خواسته های محلی یا گروهی را پیگیری می‌کنند هم سهم خود را از دولت مطالبه می‌کنند.

به همین دلیل به این نتیجه می رسیم که بدون انجام اصلاحات سیاسی دولت دوازدهم کاری از پیش نخواهد برد. باید به تدریج دولت آماده پاسخگويی و شفافیت باشد و این پاسخگويی و شفافیت را در کشور نهادینه سازی کند. زد و بند باید جای خود را به شفاف سازی بدهد و بودجه دولت شفاف شود . امروزه بخشي از بدنه دولت دچار فساد و تباهی است و این دولت تا ساختار را تغییر ندهد و تقویت نکند نمی‌تواند به توسعه سیاسی و در فرای آن به توسعه اقتصادی برسد.

امروز شاهد آن هستیم که بروکراسی‌ها مبنای شایسته‌سالاری ندارد و اگر بخش خصوصی نيز بخواهد در این فضا رشد کند باید خود را به دولت وصل کند. در شرایط فعلی ما به یک بازنگری اساسی در ساختار قدرت و ماهیت دولت نیازمندیم .

بازسازی درونی دولت جز اتکا به آرا و قدرت مردم امکان پذیر نیست. بنابراین لازمه هر اصلاح ساختاری در اقتصاد ایران اصلاحات سیاسی است.

فراموش نکنیم توسعه سیاسی و اقتصادی در یک بستر فرهنگی اتفاق می‌افتد و تا زمانی که بستر مناسب برای توسعه فراهم نباشد توسعه اتفاق نمی‌افتد و از طرف مردم مورد پذیرش قرار نمی‌گیرد. بي‌شك توسعه اقتصادی بدون توسعه سیاسی منجر به ایجاد بحران می‌شود، توسعه اقتصادی در کشورهایی که از توسعه سیاسی غافل مانده‌اند موجب بحران مشارکت می شود به این معنی که نخبگان سیاسی با تاکید بیش از حد بر توسعه اقتصادی از توسعه سیاسی غافل می‌شوند و زمانی که طبقه‌ای متوسط شکل گرفت دیگر نهادی توسعه‌یافته که مشارکت مردم را برتابد و مردم بتوانند آرزوها و خواسته‌های خود را در محیط سیاسی محقق سازند وجود ندارد . بنابراین یکی از نتایج توسعه اقتصادی شکل‌گیری طبقه متوسط محسوب مي‌شود؛ طبقه‌ای که پیش از همه خواستار مشارکت و اصلاح امور سیاسی است .

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.