انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
جامعه
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
دستگیری 300 تن به اتهام احتکار اقلام بهداشتی و ضدعفونی
ممنوعیت برگزاری اردوهای درسی و نوروزی مدارس
بسیج امکانات شهرداری‌ها برای مقابله با شیوع کرونا
تعداد تلفات ویروس کرونا در کشور به ۳۵۴ نفر رسید
جمعیت پنهان مبتلایان HIV در روستاها
کارتون
کارتون
برگزاری اولین عهدواره منطقه ای پیشرفت در گلستان
دشواري زندگي مردانه زنان در جامعه
طغیان آنفلوآنزا با مرگ 17 نفر
دستان گرم برای شب سرد میانه
بهترین دیدنی‌های شیراز
چرا باید بیمه مسافرتی بخریم؟
10 هتل نزدیک به فرودگاه بین المللی امام خمینی
تبعات ترور شهروندان در اینستاگرام
پایان یک عمر بی‌هویتی
شهرت‌طلبی و پشت کردن به جامعه!
نهاد آموزش و بیماری بی عدالتی
بلای توسعه سیمانی!
انتقاد پذیری، رکن اصلی رشد وتعالی در آموزش و پرورش
معیشت پرفشار کارگری
زن بلوچ؛ چهارمین بانوی روستایی برتر جهان
جزييات بدهي و ميراث 52 هزار میلیاردي قالیباف
اپيدمي كلاهبرداري پيامكي !
جزييات منتفي شدن فروش سربازي در سال 98
سونامی تحصیل‌کردگان بی سواد
تلاش براي «فلج نشدن» زندگي
آیناز کودک ربوده شده یا گم شده؟
خطر دخالت دیگران بر روابط
متهمِ طلبکار
اثر مستقیم فرار مالیاتی پزشکان بر بیکاری
دوره گشت ارشاد به سر آمده است
سپندارمذگان روز زن، زمین و مادر
رویکردهای نوین در توسعه پایدار شهری
از قاچاق تا ورود دام‌های مشكوك!
سرگرمی و کسب درآمد به قیمت آزار حیوانات
ازدواج با چه زناني معافيت سربازي در پي دارد؟!
حمایت خانواده از بیمار مبتلا به سرطان
جلسه هاشمی باحناچي درباره اعتبار خطوط ۶ و ۷ مترو
حکایت مصايب رسانه
دستفروشی؛ چالشي پايدار!
گامی دیگر برای مشارکت فرهنگیان
پیش بینی وقوع سیلاب در ۶ استان کشور
رسيدگي به جريمه‌هاي رانندگي در مراسم 22 بهمن
جزئیات لایحه نرخ کرایه تاکسی سال ۹۸
برج ميلاد و تهدید جانی حدود ۲۲۳۶ نفر
شکایت شهروندان از پزشکان، هر روز بیشتر از دیروز
رکود-تورمی و زنان سرپرست خانوار
عوارض شبهه‌ناك
لزوم عادت دادن بچه ها به رفتار خوب
بیشتر
کد خبر: 78942 | تاریخ : ۱۳۹۷/۳/۱ - 09:13
واکنش وزارت بهداشت به تخلف پزشکان رشوه ‌بگیر

واکنش وزارت بهداشت به تخلف پزشکان رشوه ‌بگیر

رابطه مالی میان برخی از ارائه‌کنندگان خدمات درمانی با شرکت‌های فروشنده تجهیزات پزشکی یا دارویی موضوعی ناراحت‌کننده و هشداردهنده است.

قانون- سخنگوی وزارت بهداشت روز گذشته درباره ماجرای رشوه برخی شرکت‌های تجهیزات پزشکی به برخی از پزشکان توضیحاتی ارائه داد. ايرج حریرچی درباره این موضوع در نشست خبری خود گفت: رابطه مالی میان برخی از ارائه‌کنندگان خدمات درمانی با شرکت‌های فروشنده تجهیزات پزشکی یا دارویی موضوعی ناراحت‌کننده و هشداردهنده است.

به گزارش قانون به نقل از شرق، در این زمینه چندین دوگانه وجود دارد؛ یکی از دوگانه‌ها این است که جامعه پزشکی و همه دست‌اندرکاران این حوزه باید بدانند که حفظ اعتماد مردم به جامعه پزشکی، سرمایه اصلی حوزه درمان است و نباید اجازه دهیم که این اعتماد خدشه‌دار شود. از طرفی پیشگیری از تخلف و برخورد با متخلفان باید به خوبی انجام شود. طبق قانون هر گونه رابطه مالی میان ارائه‌کنندگان خدمات درمانی و شرکت‌های فروشنده تجهیزات پزشکی و دارو حتی با ارقام جزئی، تخلف و رفتاری غیرحرفه‌ای و مستوجب مجازات است. از طرفی همان‌طور که در اطلاعیه سازمان نظام پزشکی هم عنوان شده، هرگونه رفتار سهم‌خواهانه از اعمال جراحی یا ارجاع خدمات درمانی طبق مواد ۶، ۷و ۲۰ آیین‌نامه انتظامی رسیدگی به تخلفات اعضای نظام پزشکی ممنوع و مستحق مجازات است.

 او در ادامه با بيان اينكه باید توجه کرد که این تخلف مانند یک قیچی دولبه است، ادامه داد: از طرفی یک لبه این قیچی پرداخت‌کنندگان یعنی شرکت‌های فروشنده تجهیزات پزشکی و دارویی قرار دارند و لبه دیگر آن نیز ارائه‌کنندگان خدمت هستند که تسهیلات مالی یا سفرهای خارجی دریافت می‌کنند. قربانی حرکت این قیچی مردم، بیماران و تا حدودی بیمه‌ها هستند. عامل حرکت این قیچی هم سودخواهی و قانع‌نبودن برخی افراد اعم از ارائه‌کنندگان خدمات یا شرکت‌های فروشنده است.

حریرچی با اشاره به اينكه روش مقابله با چنین تخلفاتی دو قسمت دارد، افزود: اولین قسمت، پیشگیری از بروز چنین تخلفاتی است؛ یعنی افرادی که وارد این حرفه می‌شوند، باید صلاحیت داشته باشند؛ همچنین باید امکان بروز چنین تخلفاتی را از بین برد. به عنوان مثال قبل از اجرای طرح تحول سلامت هیچ‌یک از تجهیزات پزشکی‌ قیمت نداشتند اما درحال‌حاضر همه تجهیزات پزشکی را قیمت‌گذاری کرده‌ایم و خرید خارج از سامانه تجهیزات و ملزومات پزشکی برای بیمارستان‌های دولتی ممکن نیست و رابطه مالی در این حوزه به میزان قابل‌ملاحظه‌ای قطع شده است. در این زمینه احتمالا هفته آینده بخش‌نامه‌ای خواهیم داشت تا در مورد بیمارستان‌های خصوصی هم چنین برنامه‌اي را اجرا کنیم تا رابطه خصوصی بین ارائه‌کنندگان خدمات و فروشندگان تجهیزات قطع شود.

او در بخش ديگري از سخنانش به برخورد قاطع با چنین تخلفاتی اشاره و اظهار كرد: حتی در کشوری مانند آمریکا که بازار آزاد دارد، در صورت بروز چنین تخلفاتی برخوردهای جدی مانند لغو پروانه کار متخلف انجام می‌شود.سخنگوی وزارت بهداشت درباره آمار این تخلفات در کشور گفت:‌ مواردی که در این زمینه شکایت شده بود مورد رسیدگی قرار گرفته و منجر به صدور حکم شده است. درخواست جدی ما از جامعه ارائه‌کنندگان خدمات درمانی این است که خودشان در حوزه پیشگیری از این تخلفات وارد شوند و برخوردهای لازم را با متخلفان انجام دهند. خوشبختانه قیمت‌گذاری در حوزه تجهیزات پزشکی دستاوردهای خوبی داشته است. اگر این کار را انجام نمی‌دادیم بیمار در شرایط استیصال باید برای تأمين تجهیزات و ملزومات موردنیازش مراجعه می‌کرد و قیمت‌های مختلفی هم به او داده می‌شد. از طرفی هم قادر نبود میان جنس تقلبی و اصلی تفاوتی قائل شود. تأكيد می‌کنم عمده فعالیت‌های وزارت بهداشت در زمینه حذف رابطه مالی، پیشگیری از ایجاد رابطه مالی در حوزه‌های تجهیزات پزشکی، دارو و... است. قاعدتا دستگاه‌های نظارتی هم در این زمینه و با این گزارش‌ها اقدامات نظارتی‌شان را تشدید می‌کنند.

حریرچی درباره قیمت‌گذاری تجهیزات پزشکی داخلی گفت: سرلوحه اصلی کار ما حمایت از تولیدات داخلی است؛ البته در زنجیره تأمين منابع مشکلاتی داشتیم که سعی کردیم آنها را حل کنیم. در حوزه تجهیزات پزشکی با برخی شرکت‌های داخلی و وارداتی بر سر قیمت مشکلاتی داریم. به هر حال قیمت مناسب به گونه‌ای تعیین می‌شود که سود مناسبی داشته باشد و مورد استطاعت مردم هم باشد. در برخی موارد شرکت‌های وارداتی می‌خواهند با استفاده از اهرم کمبود، مشکلات قیمت یا مجوزهایشان را حل کنند اما سازمان غذا و دارو، وزارت بهداشت و دولت در این زمینه از اهرم‌های لازم برای تنظیم بازار و خدمت‌رسانی به مردم استفاده می‌کنند.

گفتنی است، سه‌شنبه ۲۵ اردیبهشت گزارشي در روزنامه «شرق» تحت عنوان «تباني در اتاق عمل» درباره دریافت رشوه توسط پزشکان و متخصصان اتاق عمل در بیمارستان‌‌ها چاپ شد كه در اين گزارش شركت‌هاي تجهيزات پزشكي به «شرق» گفته بودند: «هركدام از اين جراحان به صورت ميانگين 20 ميليون تومان رشوه از شركت‌هاي تجهيزات پزشكي دريافت مي‌كنند. خيلي از پزشكان متخلف براي اينكه ردي از خود به جا نگذارند، یا به صورت نقدی پول می‌گیرند یا شماره کارت نزدیکانشان را به ما می‌دهند. برخي از صاحبان اين شركت‌ها ادعا كرده‌ بودند ناچار به پرداخت این مبالغ هستند، زیرا اگر به برخي از جراحان رشوه ندهند، کالایشان را نمی‌خرند و ورشکست خواهند شد و همین ترس باعث فرار از اعلام اسامی پزشکان رشوه‌بگیر از سوی شرکت‌های تجهیزات پزشکی شده است.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.