انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رابطه ایران و پاکستان «بی‌نظیر» نیست!
درخواست نمايندگان از ظريف براي بازگشت به وزارت‌خارجه
ادعاي كريمي‌قدوسي درباره ظريف
لرزه ظريف بر اندام سياستمداران
انتقاد تند آيت‌الله‌خامنه اي از ازدواج سفيد
تكذيب دستور گرفتن روحاني از MI6
تكذيب يك شنود
نبرد ديدگاه‌ها
نقش اصلاح‌طلبان در بحران‌ امروز
احزاب در ایران نان انتخابات را خورده اما چوبش را نخورده‌اند
آرشيو صدا و سيما را از كشور خارج كرده‌اند!
وضع آزادی از زمان طاغوت بدتر شده است
تقدير آيت‌ا...‌خامنه‌اي از نوجوان شطرنج‌باز
نمره ۲۰ از ۱۰۰ روحاني
دومينوي خودخواهي و ضربه به هم‌ميهن
دولت نمي‌تواند به متخلفان كمك كند
سرنوشت FATF در گرو رفراندوم
اندیشه ایرانشهری به مثابه ابرگفتمان
ارسال لایحه «جامع انتخابات» به مجلس
اصلاح‌طلبان نباید با یکدیگر درگیر شوند
واكنش خنثي ظريف درباره FATF
زندگي اشرافي با انقلابي‌گري سازگاري ندارد
اميد به كليد سندرز
پارادوكس مودت ـ تخاصم
نپیوستن به FATF یعنی نه به شفافیت بین المللي
تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تا ۴ ماه دیگر
آيت‌الله خامنه‌ای درگذشت محمدمؤمن را تسلیت گفتند
يك امام جمعه ديگر نيز كناره‌گيري كرد
تحكيم وحدت با اژدهاي زرد
لبيك صوتي!
گره ارشادي
رد شهادت و عباي روحانيت
راهبرد شرقي
پژمانفر، رييس دفتر روحاني را تهديد كرد
رياست‌جمهوري اختصاص هزارميلياردي به پديده را تكذيب كرد
شهادت زکریا سازمان ملل را از خواب غفلت بیدار کند!
ایران و ایالات متحده ،حکایت تلخکامی و شرح جدایی
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
بدهكار اصلي اروپاييان هستند
حاتم‌بخشي هزارميلياردي
نماينده ولي فقيه در خوزستان از امامت جمعه استعفا داد
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
كنايه جهنمي به علي‌مطهري!
جزييات انهدام خانه‌های تيمى عوامل حادثه تروريستی زاهدان
اعانه‌اي كه پايمال مي‌شود!
سایه بحران دیپلماتیک بر روابط تهران- اسلام آباد
هشدار از قم به عربستان و پاكستان
من به مسئولین و دولتی‌ها نمی‌گویم چه کنند
اولين سيلي سپاه به تروريست‌هاي زاهدان
فيك‌نيوز فارس را كريمي قدوسي تكذيب كرد!
بیشتر
کد خبر: 80262 | تاریخ : ۱۳۹۷/۳/۲۰ - 16:23
انفعال فراکسیون اميد نسبت به حضور زنان در هیات رییسه
فاطمه‌ ذوالقدر در گفت‌وگو با «قانون» تاکید کرد:

انفعال فراکسیون اميد نسبت به حضور زنان در هیات رییسه

اکثریت اعضا همراه با فراکسیون بودند و ممکن است عده‌ای بر اساس سلیقه شخصی و منطقه ای عمل کرده باشند

قانون- فراكسيون اميد همان‌گونه كه از نامش مشخص است با رويش اميد در ميان جامعه مدني و بدنه اجتماعي اصلاحات از زمان انتخابات هفتم اسفند سال 94 پا به عرصه گذاشت. اين فراكسيون كه در مجلس شوراي اسلامي به فعاليت‌هاي پارلماني خود ادامه مي‌داد در بازه‌اي ريزش عضو داشت و اين موضوع سبب انتقادهاي بسياري از شخصيت‌هاي سياسي حاضر در جريان اصلاح طلبي شده بود و برخي معتقد بودند كه بانيان ليستي كه سبب شد تا اين افراد به مجلس راه‌پيدا كنند و قدرت را در دست بگيرند بايد از ابتداي فعاليت‌هاي انتخاباتي تدابيري را تدوين مي‌كردند كه به راحتي افراد نتوانند پشت اميد را خالي كرده و در زمين برخي جريان‌هاي ديگر بازي كنند. اين ماجرا تا جايي پيش رفت كه حتي برخي اصلاح‌طلبان اعضاي ليست اميد را به خيانت متهم كردند و گفتند كه اين افراد نبايد بعد از ورود به مجلس مسير خود را عوض مي‌كردند. اما وضعيت به همين شكل بود و فراكسيون اميد وزن خاصي براي لابي‌هاي بهارستان نداشت ولي ناگهان در دوره جديد انتخابات هيات رييسه مجلس همگان شگفت زده شدند و مشاهده كردند كه محمدرضاعارف در دور اول و قبل از اينكه فراكسيون ولايي با ياران لاريجاني لابي كند بيشترين ميزان آراي نمايندگان را به خود اختصاص داده بود و در دور دوم نيز با وجود آنكه راي بالايي آورد ولي بازي را به لاريجاني واگذار كرد. اين تغيير آرايش و نيز قدرت نمايي ناگهاني مي‌تواند برگرفته از سياست‌هايي نوين باشد كه در آينده به كمك اعضاي اين فراكسيون بيايد. براي بررسي عملكرد اين فراكسيون و تحليل رويكرد اعضاي آن به سراغ برخي اعضاي آن رفتيم كه در ادامه گفت‌وگوي قانون را با فاطمه ذوالقدر مي‌خوانيد.

بیش از دو سال از عمر فراکسیون امید می گذرد. فراکسیون امید در دو سال گذشته با فراز و نشیب های زیادی روبه‌رو بوده است. شما به عنوان یک عضو این فراکسیون عملکرد فراکسیون امید را به طور کلی چگونه ارزیابی می کنید؟

ما در این دوسال اوضاع متفاوتی را در فراکسیون امید داشتیم. در انتخابات مجلس عده ای با لیست امید وارد مجلس شدند و بعد از امیدی ها جدا شدند و به فراکسیون مستقلین پیوستند. اما در انتخابات هایی که در مجلس برگزار شد و در استیضاح وزرا و تغییر کابینه عملکرد فراکسیون تقریبا منسجم و به صورت فراکسیونی بود. اما ما نمی توانیم توقع صد در صد از اعضای فراکسیون امید داشته باشیم اما اکثریت اعضا همراه با فراکسیون بودند و ممکن است عده‌ای بر اساس سلیقه شخصی و منطقه ای عمل کرده باشند. ما جلسات متعددی با وزرا داشتیم تا بتوانیم مشکلات را حل کنیم. به طور مثال در مساله بحران موسسات مالی و اعتباری ما جلسات زیادی را با آقای سیف داشتیم و بعد از آن جلسات و مشاوره ها بدهی های بخش زیادی از سپرده گذاران پرداخت شد. از همان ابتدا به دستور آقای عارف کمیته‌ای برای بررسی این مساله تشکیل شد و این کمیته موضوع موسسات را بررسی می کرد که من نیز عضو این کمیته بودم. این مساله با حضور وزیر اقتصاد و سایر وزرا و مسئولان بررسی شد و بدهی ها تا سقف 500میلیون در حال پرداخت است. در مجموع من عملکرد فراکسیون امید را مثبت ارزیابی می کنم. فراکسیون امید در برابر مشکلات و مسائل جامعه هیچگاه بی اعتنا نبود.

در بحث انتخاب کابینه، فراکسیون امید اعلام کرد که اعضا برای رای به چند وزیر آتش به اختیار شده اند. این موضوع از انفعال فراکسیون امید می آید یا درباره آن بحث شد؟

این برای دو تن از وزرا اتفاق افتاد. ببینید ماجرا از این قرار بود که برای انتخاب وزرا یک کمیته توسط فراکسیون امید تشکیل شد واعضای امیدی هر کمیسیون به عضویت در این کمیته درآمدند و هر کدام مسئولیت بررسی وزرای پیشنهادی در حوزه کمیسیون خود را برعهده گرفت. به طور مثال بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی ورزش و جوانان و فرهنگ و ارشاد با کمیته ای که مسئولیتش با من بود، مورد بررسی قرار گرفت و نظر کمیته ها در مجمع عمومی اعلام شد. این کمیته از ابتکارات فراکسیون امید بود که فعالیت خوبی نیز داشت. اما در رابطه با آتش به اختیار شدن اعضای فراکسیون امید در رای به دو تن از وزرا نیز باید بگویم که موضوع به دو وزیر مورد بحث اعضای فراکسیون امید بود و بعد از بررسی ها و به رای خود اعضای مجمع عمومی فراکسیون امید تصمیم بر این شد که اعضا به صورت آتش به اختیار رای دهند. این موضوع از انفعال فراکسیون امید نبود بلکه به روحیه جمعی اعضای این فراکسیون که در این مورد هم مسائل را به رای گذاشتند برمی گردد.در فراکسیون امید هیچ کاری سلیقه‌ای انجام نمی شود بلکه روند ها در این فراکسیون دموکراتیک است.

در دو اجلاسیه گذشته انتخابات هیات رییسه، فراکسیون امید عملکرد متفاوتی داشت. در اجلاسیه اول تقریبا مستقل به صحنه آمد و در اجلاسیه دوم وارد ائتلاف با سایر فراکسیون های مجلس شد. اما فراکسیون امید در اجلاسیه سوم تصمیم گرفت که به صورت مستقل لیست داده و حتی برای ریاست مجلس نیز گزینه مستقل بدهد. چه شد که این تصمیم در فراکسیون گرفته شد؟

این حضور مستقل در انتخابات هیات رییسه نیز با تصمیم مجمع عمومی فراکسیون امید بود. در طول مدتی که از انتخابات هیات رییسه در دور قبلی تا به امروز گذشته جلسات زیادی برگزار شد و پس از اینکه امیدی ها از عهد شکنی در ائتلاف دور گذشته گله داشتند، تصمیم فراکسیون بر اساس نظر اکثریت اعضا این شد که به صورت مستقل وارد صحنه رقابت انتخاباتی شویم. یکی از مباحث این بود چه تضمینی وجود دارد که در دقیقه 90 باز فراکسیون ها عهد شکنی نکرده و اعضای خود را برای فراکسیون ها معرفی نکنند. بعد از طرح بحث در فراکسیون، چند لیست متفاوت در فراکسیون تهیه شد. عده‌ای لیست 6 نفره، عده ای 9 نفره و عده ای لیست 12 نفره را پیشنهاد می کردند. در نهایت پس از اینکه دو فراکسیون دیگر لیست مستقل اعلام کردند، فراکسیون امید تصمیم گرفت لیست 12 نفره کامل ارائه دهد و در مجموع به نظرم فراکسیون در موضوع رای گیری هیات رییسه مجلس موفق ظاهر شد.

آقای عارف با تصمیم خودشان کاندیدای ریاست مجلس شدند یا نظر مجمع بود؟

خیر، اینکه آقای عارف کاندیدای ریاست مجلس شدند نظر قریب به اتفاق اعضای مجمع عمومی فراکسیون امید بود و من تا جایی که در خاطر دارم اینکه ایشان کاندیدای ریاست مجلس شوند مخالف نداشت یا اگر بود تعدادشان بسیار کم بود. واقعیت این است آقای عارف با اجماع فراکسیون امید به صحنه رقابت هیات رییسه ورود کرد. در بحث نواب رییس مجلس نیز دو نایب رییس فعلی با اجماع حمایت شدند و در نهایت سه دبیر و دو نایب رییس از فراکسیون امید انتخاب شدند. همین قدر که دو فراکسیون برای جلوگیری از ورود گزینه های لیست امید به هیات رییسه با یکدیگر متحد شدند و در آخر گزینه ریاست‌شان با اختلافی کم نسبت به آقای عارف به ریاست رسید، نشان از قدرت فراکسیون امید و تشکیلاتی بودن و انسجام اعضای این فراکسیون است.

در دو دوره گذشته، زنان فراکسیون امید نقش مهمی در تحولات مجلس داشته اند اما با وجود معرفی گزینه هایی از بین زنان عضو این فراکسیون، خانم ها نتوانستند به هیات رییسه ورود کنند. این موضوع را چگونه ارزیابی می کنید؟

یک گله از فراکسیون امید وجود دارد و آن اینکه اعضای این فراکسیون نسبت به حضور زنان در هیات رییسه منفعل عمل کردند و با وجود اینکه در میان نامزدهای دبیری و نظارت گزینه های زن حضور داشتند، اعضا به آن‌ها رای ندادند وزنان نتوانستند به جایگاه هیات رییسه برسند. اما این موضوع نیز مساله ای‌است که می تواند در آینده جبران شود و اعضای فراکسیون امید به خوبی می دانند که بانوان عضو این فراکسیون نقش مهمی در رویدادهای مجلس دارند.

اگر بخواهید در یک درجه بندی عملکرد فراکسیون امید را قرار دهید، چه رتبه ای به این عملکرد می دهید؟

من فکر می کنم عملکرد این فراکسیون در مدت فعالیتش مثبت بوده است و اگر بخواهم رتبه آن را ارزیابی بکنم متوسط رو به بالا می توان برای آن در نظر گرفت.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.