انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رابطه ایران و پاکستان «بی‌نظیر» نیست!
درخواست نمايندگان از ظريف براي بازگشت به وزارت‌خارجه
ادعاي كريمي‌قدوسي درباره ظريف
لرزه ظريف بر اندام سياستمداران
انتقاد تند آيت‌الله‌خامنه اي از ازدواج سفيد
تكذيب دستور گرفتن روحاني از MI6
تكذيب يك شنود
نبرد ديدگاه‌ها
نقش اصلاح‌طلبان در بحران‌ امروز
احزاب در ایران نان انتخابات را خورده اما چوبش را نخورده‌اند
آرشيو صدا و سيما را از كشور خارج كرده‌اند!
وضع آزادی از زمان طاغوت بدتر شده است
تقدير آيت‌ا...‌خامنه‌اي از نوجوان شطرنج‌باز
نمره ۲۰ از ۱۰۰ روحاني
دومينوي خودخواهي و ضربه به هم‌ميهن
دولت نمي‌تواند به متخلفان كمك كند
سرنوشت FATF در گرو رفراندوم
اندیشه ایرانشهری به مثابه ابرگفتمان
ارسال لایحه «جامع انتخابات» به مجلس
اصلاح‌طلبان نباید با یکدیگر درگیر شوند
واكنش خنثي ظريف درباره FATF
زندگي اشرافي با انقلابي‌گري سازگاري ندارد
اميد به كليد سندرز
پارادوكس مودت ـ تخاصم
نپیوستن به FATF یعنی نه به شفافیت بین المللي
تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تا ۴ ماه دیگر
آيت‌الله خامنه‌ای درگذشت محمدمؤمن را تسلیت گفتند
يك امام جمعه ديگر نيز كناره‌گيري كرد
تحكيم وحدت با اژدهاي زرد
لبيك صوتي!
گره ارشادي
رد شهادت و عباي روحانيت
راهبرد شرقي
پژمانفر، رييس دفتر روحاني را تهديد كرد
رياست‌جمهوري اختصاص هزارميلياردي به پديده را تكذيب كرد
شهادت زکریا سازمان ملل را از خواب غفلت بیدار کند!
ایران و ایالات متحده ،حکایت تلخکامی و شرح جدایی
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
بدهكار اصلي اروپاييان هستند
حاتم‌بخشي هزارميلياردي
نماينده ولي فقيه در خوزستان از امامت جمعه استعفا داد
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
كنايه جهنمي به علي‌مطهري!
جزييات انهدام خانه‌های تيمى عوامل حادثه تروريستی زاهدان
اعانه‌اي كه پايمال مي‌شود!
سایه بحران دیپلماتیک بر روابط تهران- اسلام آباد
هشدار از قم به عربستان و پاكستان
من به مسئولین و دولتی‌ها نمی‌گویم چه کنند
اولين سيلي سپاه به تروريست‌هاي زاهدان
فيك‌نيوز فارس را كريمي قدوسي تكذيب كرد!
بیشتر
کد خبر: 80263 | تاریخ : ۱۳۹۷/۳/۲۰ - 16:30
اکثریت نیستیم اما تاثیر گذاریم
فاطمه سلحشوری در گفت و گو با «قانون»:

اکثریت نیستیم اما تاثیر گذاریم

اغلب افرادی که در فراکسیون امید حضور دارند کسانی هستند که برای بار اول به مجلس آمده اند و برای بار اول حضور خوبی داشته اند

قانون- انتقادات فراواني به فراكسيون اميد وارد است ولي اعضاي آن بهانه‌ها و دلايل خودشان را براي اين وضعيت دارند. براي اطلاع از وضعيت اين فراكسيون به سراغ پروانه سلحشوري از اعضاي فعال و تاثيرگذار فراكسيون مذكور رفتيم كه در ادامه مشروح گفت‌وگوي مارا با اين نماينده مجلس مي‌خوانيد.

 

در دو سال گذشته انتقادات زیادی به عملکرد فراکسیون امید وارد می شود. برخی معتقدند این فراکسیون از کارایی لازم برخوردار نیست. شما عملکرد فراکسیون امید را چگونه ارزیابی می کنید؟

برای ما که در مجلس بودیم از ابتداروزهای متفاوتی را پشت سر گذاشتیم و شاید شروع پر طنینی نداشتیم. با انتخابات هیات رییسه مجلس شورای اسلامی مردم دیدند که فراکسیون امید اگرچه اکثریت را ندارد اما می تواند فراکسیون تاثیرگذاری باشد. شاهد بودیم که دو فراکسیون به کمک هم آمدند تا بعضی از اعضای هیات رییسه بتوانند موفق شوند و این موضوع در انتخاب ریاست مجلس نیز کاملا مشهود بود. من فکر نمی کنم تاکنون در پارلمان سابقه داشته باشد که رییس یک فراکسیون پشت تریبون به نفع شخصی دیگر از نامزدی ریاست مجلس کناره گیری کند. ما صاحب چنین اعمال بی سابقه ای در مجلس بودیم. در دوره های قبل نیز که نگاه کنید یکی از شکننده ترین رای های مجلس را در دور دهم، در اجلاسیه سوم داشتیم و این نشان می دهد که فراکسیون امید عملکرد مثبتی داشته است.

برخی معتقدند که فراکسیون امید در مواقعی در تصمیم‌گیری هایش کمی متزلزل یا منفعل عمل کرده است. براي مثال در بحث رای اعتماد به وزرا، برای بررسی وضعیت برخی وزرا از لفظ آتش به اختیار استفاده می شد.دلیل این انفعال چیست و نکته دوم اینکه چرا حضور اعضای فراکسیون در جلسات فراکسیون کمرنگ است؟

من به هیچ عنوان استفاده از شیوه آتش به اختیار را انفعال نمی‌دانم. اتفاقا این نشان از پویایی فراکسیون است که تا این به حد به خود و اعضایش اعتماد دارد و مسائل را به خودشان واگذار می کند. ما در موارد اندکی نتوانسته بودیم رای برای رد یا قبول موضوعی به دست آوریم اما این به معنای انفعال فراکسیون نیست.درباره اینکه حضور اعضا در جلسات فراکسیون کم است نیز باید بگویم که این مساله خیلی عادی است. همین جلساتی که برگزار می شود هم با همین تعداد صندلی برای همه افراد کافی نیست به همین خاطر چون فضایی نداریم که تمام نماینده ها بتوانند بنشینند بعضی نماینده ها که خیلی هم تشکیلاتی هستند مانند من ممکن است در جلسات حضور پیدا نکنند. این به معنای بی توجهی آن ها به فراکسیون نیست. شما من را می شناسید و می دانید که به فراکسیون امید وابستگی دارم اما در همه جلسات شرکت نمی کنم.

به موضوع اجلاسیه سوم هیات رییسه بپردازیم. در اجلاسیه اول فراکسیون امید تقریبا مستقل به انتخابات هیات رییسه ورود کردید. در اجلاسیه دوم اما ائتلافی کردید که با بد عهدی روبه رو شد و در اجلاسیه سوم برای ریاست مجلس نیز گزینه مطرح کردید. عده ای می گویند این روند کار مثبتی بود و عده ای نیز مخالفند. ارزیابی خودتان چیست و چطور تصمیم گرفتید لیست12 نفره برای هیات رییسه ارائه دهید؟

سال اول هنوز فراکسیون مستقلین تشکیل نشده بود و این ها کسانی هستند که بیشتر از طریق لیست امید به مجلس آمده یا به صورت مستقل در انتخابات شرکت کرده بودند و بعد به عضویت در فراکسیون مستقلین درآمدند. ما در ابتدا یک لیست امید داشتیم در کنار فراکسیون امید. حتی آقای لاریجانی را نیر جزو لیست امید و فراکسیون خودمان حساب می کردیم و هنوز جدایی رخ نداده بود و گزینه ای در مقابل ایشان برای ریاست اعلام نشد.

البته آقای کواکبیان در همان دوره کاندیدای ریاست مجلس شدند.

بله اما در لحظه و بنا به تصمیم شخصی کاندیدا شدند و تصمیم فراکسیون نبود. سال دوم اعضا کنار هم نشستند و لیست ارائه دادند. در سال دوم اعضای فراکسیون بعد از بررسی جوانب کار یک لیست ارائه دادند. سال گذشته کل کسانی که برای هیات رییسه کاندیدا شدند 14 نفر بودند که رای بالایی هم آوردند. اگر دوستان ما در فراکسیون های دیگر بد عهدی نمی کردند ائتلاف می توانست ادامه پیدا کند و یک روال منطقی و دوستانه در مجلس وجود داشته باشد. اما وقتی آن ها این کار را کردند، فراکسیون امید به عنوان یک هویت مستقل و کسانی که رویکردهای اصلاح طلبانه و اعتدالی داشتند به انتخابات ورود کردند. مردم به این اعضا رای داده اند و انتظار داشتند که منفعل نباشند. شاید ما در خیلی طرح ها کارهای خوبی کردیم و موثر واقع شدیم اما چون انعکاس پیدا نمی کند، آنطور که باید و شاید به چشم نمی آمد و نمود بیرونی اش بسیار اندک بود. اما شما دیدید این بار که حتی با اینکه دکترعارف رای نیاورد اما در نظر بسیاری از افراد ایشان بازنده این رقابت نبود و سرفرازانه از آن رقابت بیرون آمد. ایشان بسیار جوانمردانه و با اخلاق بود و حتی کسانی که به ایشان رای ندادند نمی توانند این همه با اخلاقی آقای دکتر و فراکسیون را نادیده بگیرند.

چه شد که ایشان تصمیم به کاندیداتوری برای ریاست مجلس گرفتند؟

اعضای فراکسیون از ایشان خواستند که در این دوره به انتخابات هیات رییسه ورود کنند. آقای عارف توجه بسیاری به رای اعضا دارند و بعد از آن هم پشیمان نبودند. چون همه فکر می‌کردیم که یک رقابت جوانمردانه بود و دو فراکسیون به کمک هم آمدند تا بتوانند رای بگیرند چون عارف در دور اول بیشترین میزان آرا را داشتند. در آیین نامه مجلس اگر بیش از دو نفر با هم رقابت داشته باشند در دور دوم همان سه نفر می توانند رقابت کنند و کسی که بیشترین رای را داشت رییس مجلس می شد. اگر آقای حاج بابایی به نفع آقای لاریجانی کنار نمی رفت آقای عارف می‌توانست رییس مجلس شود.

ایراد آیین نامه ای که می گفتند وارد بود؟

در آیین نامه چیزی در این رابطه نوشته نشده ولی تاکنون چنین اتفاقی نیز رخ نداده است.

در مجموع شما عملکرد را مثبت ارزیابی می کنید؟

بله. به نظرم فراکسیون عملکرد خوبی را در مدت گذشته داشته است و اگر بخواهم رتبه ای به این عملکرد بدهم بي شك آن را متوسط رو به بالا و حتی خوب ارزیابی می کنم. چرا که اغلب افرادی که در فراکسیون امید حضور دارند کسانی هستند که برای بار اول به مجلس آمده اند و برای بار اول حضور خوبی داشته اند.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.