انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رابطه ایران و پاکستان «بی‌نظیر» نیست!
درخواست نمايندگان از ظريف براي بازگشت به وزارت‌خارجه
ادعاي كريمي‌قدوسي درباره ظريف
لرزه ظريف بر اندام سياستمداران
انتقاد تند آيت‌الله‌خامنه اي از ازدواج سفيد
تكذيب دستور گرفتن روحاني از MI6
تكذيب يك شنود
نبرد ديدگاه‌ها
نقش اصلاح‌طلبان در بحران‌ امروز
احزاب در ایران نان انتخابات را خورده اما چوبش را نخورده‌اند
آرشيو صدا و سيما را از كشور خارج كرده‌اند!
وضع آزادی از زمان طاغوت بدتر شده است
تقدير آيت‌ا...‌خامنه‌اي از نوجوان شطرنج‌باز
نمره ۲۰ از ۱۰۰ روحاني
دومينوي خودخواهي و ضربه به هم‌ميهن
دولت نمي‌تواند به متخلفان كمك كند
سرنوشت FATF در گرو رفراندوم
اندیشه ایرانشهری به مثابه ابرگفتمان
ارسال لایحه «جامع انتخابات» به مجلس
اصلاح‌طلبان نباید با یکدیگر درگیر شوند
واكنش خنثي ظريف درباره FATF
زندگي اشرافي با انقلابي‌گري سازگاري ندارد
اميد به كليد سندرز
پارادوكس مودت ـ تخاصم
نپیوستن به FATF یعنی نه به شفافیت بین المللي
تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تا ۴ ماه دیگر
آيت‌الله خامنه‌ای درگذشت محمدمؤمن را تسلیت گفتند
يك امام جمعه ديگر نيز كناره‌گيري كرد
تحكيم وحدت با اژدهاي زرد
لبيك صوتي!
گره ارشادي
رد شهادت و عباي روحانيت
راهبرد شرقي
پژمانفر، رييس دفتر روحاني را تهديد كرد
رياست‌جمهوري اختصاص هزارميلياردي به پديده را تكذيب كرد
شهادت زکریا سازمان ملل را از خواب غفلت بیدار کند!
ایران و ایالات متحده ،حکایت تلخکامی و شرح جدایی
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
بدهكار اصلي اروپاييان هستند
حاتم‌بخشي هزارميلياردي
نماينده ولي فقيه در خوزستان از امامت جمعه استعفا داد
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
كنايه جهنمي به علي‌مطهري!
جزييات انهدام خانه‌های تيمى عوامل حادثه تروريستی زاهدان
اعانه‌اي كه پايمال مي‌شود!
سایه بحران دیپلماتیک بر روابط تهران- اسلام آباد
هشدار از قم به عربستان و پاكستان
من به مسئولین و دولتی‌ها نمی‌گویم چه کنند
اولين سيلي سپاه به تروريست‌هاي زاهدان
فيك‌نيوز فارس را كريمي قدوسي تكذيب كرد!
بیشتر
کد خبر: 80746 | تاریخ : ۱۳۹۷/۳/۲۷ - 15:54
شورای عالی اصلاح طلبان نیاز به تغییر دارد
عبد ا... ناصری در گفت و گو با «قانون»:

شورای عالی اصلاح طلبان نیاز به تغییر دارد

متاسفانه ما در میان احزاب و چهره های سیاس عضو شورای عالی، افراد، کنشگران و دبیران کلی را داریم که بسیار در عرصه کنشگری فعال هستند اما منش اصلاح‌طلبی ندارند

قانون- انتقادهاي فراواني به شوراي عالي اصلاح‌طلبان وارد است و اين موضوع سبب شده است تا بدنه اصلاحات به تغيير در آن رو بياورند. در همين راستا چند نفر از فعالان سياسي ورسانه‌اي اصلاح‌طلب نامه‌اي به رييس دولت اصلاحات زده اند و در آن از وي خواسته اند تا اقدامي انجام دهد. در همين راستا براي تحيلي چرايي اين اقدام به سراغ عبدالله‌ناصري، عضو بنياد باران رفته‌ايم كه در ادامه گفت‌وگوي قانون را با وي مي‌خوانيد.

*******

به تازگي تعدادی از فعالان سیاسی اصلاح طلب با انتشار نامه ای خطاب به رییس دولت اصلاحات با انتقاد از شورای سیاست‌گذاری اصلاح طلبان، بحث اصلاح اصلاحات را مطرح کردند. اول اینکه شما «اصلاح اصلاحات» را که توسط برخی از این فعالان مطرح می‌شود چگونه می بینید؟

اندیشه و گفتمان اصلاح طلبی در ذات خود اصلاحات مستمر را به شکل نهفته دارد. اگر بخواهم یک مثال فلسفی برايش پیدا کنم اصلاح طلبی را می‌توان به حرکت جوهری ملاصدرا تشبیه کرد. بنابر این به طور دائم باید روزآمد شود و تغییر کند و بر اساس شرایط جامعه و منافع ملی، تحولات بین‌المللی و تحولات داخلی گفتمان خود را عرضه کند. به همین جهت وقتی اصلاح طلبان را به اصلاحات می‌گیرند، گاهی اقتضا می‌کند برای حضور در جامعه مدنی و جلوگیری از روی کارآمدن یک مجموعه اقتدار گرا و حتی یک رییس جمهور نظام، از یک چهره اصولگرا مانند روحانی حمایت کنند تا بتوانند در لوای آن به اصلاحات مورد نظر خود دست بزنند. بنابر این اصلاحات همیشه در معرض اصلاحات بوده است...

رهبر جریان اصلاحات نیز بارها مانیفست های مختلف در حوزه اصلاحات عرضه کرده اند که بنا بر اقتضای زمان و مکان باعث بروز اصلاحاتی در روند اصلاحات شده است.

با اين حال نامه ای راکه منتشر شد دغدغه‌ای درست می دانید؟

بله، این نامه ای را که تعدادی از جوانان نوشتند کاملا دغدغه های‌شان را درک می کنم و ارج می نهم. شاید یکی از دلایل نوشتن این نامه انتقاداتی باشد که برخی جوانان به نحوه بستن لیست شورای شهر و عدم ورود برخی از این جوانان حزبی به این لیست داشتند. در روزهای آخر شرایطی پیش آمد که برخی امتیازات بالاتری داشتد، بنا به دلایلی که از نظر هیات رییسه شورای‌عالی موجه بود از لیست نهایی حذف و جای خود را به کسانی که امتیازات کمتری داشتند، دادند. این مساله بسیار مهم و پرسر و صدایی شد و این جوانان به طور طبیعی دغدغه شان این است که در ترکیب جدید این شورا بنا شده اصلاح طلبی با رویکرد جدید که مورد تاکید رهبر جریان اصلاحات است حضور جوانان پر رنگ تر باشد و افراد جوان‌تر جای نسل اول را بگیرند. به نظر من نیز با توجه به تاکید آقای خاتمی مطلوب این است که تکیه از نسل اول برداشته و جوانان نیز در عرصه تصمیم گیری و تصمیم سازی حضوری پر رنگ داشته باشند.

گلایه برخی از این جوانان تنها منوط به شورای سیاست‌گذاری نیست. گاهی این گلایه‌ها حزبی نیز می شود.

بله. متاسفانه برخی احزاب این رویکرد جوانگرایی را ندارند و حتی متوجه این نکته نیستند که جهت نوسازی احزاب خودشان نیز که شده افراد جوان را که درآن تشکیلات قرار دارند و شایستگی های لازم را دارند وارد حوزه تصمیم گیری و حتی دبیری حزب بکنند. برخی اعضای شورای مرکزی احزاب 50 سال است که در حوزه کنشگری سیاسی فعالیت می کنند. وجود این افراد لازم اما ضروری نیست، می‌توانند با تزریق جوانان به بدنه تصمیم گیری احزاب و حتی مدیریت احزاب فضای احزاب را جوان‌تر کنند. واقعیت این است که بسیاری از چهره هایی که در دهه 60 مدیر و یا نماینده بودند امروزه حرف تازه ای ندارند و این را باعث به‌وجود آمدن این دغدغه مطلوب و مثبت از سوی جوانان می‌دانم و معتقدم که ما در شورای عالی سیاست‌گذاری این دغدغه ها که دغدغه جدی آقای خاتمی نیز هست به طور جدی بايد مورد توجه قرار بگیرد. باید به این نکته توجه کنیم این جمعی که درباره تغییر در اعضای شورای عالی سیاست‌گذاری تصمیم می‌گیرند، در واقع خود اعضای این شورا هستند و به یک معنا آقای خاتمی چون همیشه دموکرات بوده و اصول دموکراسی را رعایت کرده، اعمال نظر نمی‌کند اما اگر از ایشان پیشنهادی بخواهند، اعلام نظر می‌کند.

به نکته مهمی اشاره کردید و آن این بود که شما گفتید اصلاحات همیشه در معرض اصلاحات بوده است. این نکته درست اما چه اتفاقی افتاده که امروز عده ای از این جوانان فعال سیاسی به این نتیجه رسیده ‌اندکه دست به ارسال چنین نامه ای بزنند؟

اگر همه اصلاح طلبان از جنس رهبر جریان اصلاحات بودند، کنشگری آن ها مانند منش سیاسی شان بود و آنچه شعارش را می دهند به آن عمل کنند و مانند افرادی چون بهزاد نبوی، مصطفی تاج زاده و افرادی از این دست از ضمیر خودآگاه و ناخودآگاه به اصلاح طلبی معتقد بودند، هیچ وقت اصلاح طلبی در موقعیت امروزی قرار نمی‌گرفت و جوانان امروز این نامه را نمی نوشتند. متاسفانه ما در میان احزاب و چهره های سیاس عضو شورای عالی، افراد، کنشگران و دبیران کلی را داریم که بسیار در عرصه کنشگری فعال هستند اما منش اصلاح‌طلبی ندارند. منش اصلاح طلبی یعنی اینکه شرایط را باید به گونه ای ببینیم که گاهی لازم است برای رسیدن به هدفی بزرگ‌تر در راستای منافع جبهه‌ای از برخی منافع حزبی عبور کرد. این رویه در میان همه چهره‌های سیاسی اصلاح طلب نیست. اما در میان چهره‌های شاخصی که حلقه اولیه نزدیکان آقای خاتمی هستند این منش اصلاح طلبی دیده می‌شود. به عنوان مثال هیچ‌گاه مجمع روحانیون مبارز که آقای خاتمی متعلق به این مجموعه است، در جمعی که قرار است لیست انتخاباتی مطرح‌شود، برای اعضای مجامع کشور دغدغه مطرح و حتی چالش ایجاد کند. به نظرم باید کمی با نگاه جدید به اصلاحات و اصلاح اصلاحات نگاه کرد.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.