انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
جامعه
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
دستگیری 300 تن به اتهام احتکار اقلام بهداشتی و ضدعفونی
ممنوعیت برگزاری اردوهای درسی و نوروزی مدارس
بسیج امکانات شهرداری‌ها برای مقابله با شیوع کرونا
تعداد تلفات ویروس کرونا در کشور به ۳۵۴ نفر رسید
جمعیت پنهان مبتلایان HIV در روستاها
کارتون
کارتون
برگزاری اولین عهدواره منطقه ای پیشرفت در گلستان
دشواري زندگي مردانه زنان در جامعه
طغیان آنفلوآنزا با مرگ 17 نفر
دستان گرم برای شب سرد میانه
بهترین دیدنی‌های شیراز
چرا باید بیمه مسافرتی بخریم؟
10 هتل نزدیک به فرودگاه بین المللی امام خمینی
تبعات ترور شهروندان در اینستاگرام
پایان یک عمر بی‌هویتی
شهرت‌طلبی و پشت کردن به جامعه!
نهاد آموزش و بیماری بی عدالتی
بلای توسعه سیمانی!
انتقاد پذیری، رکن اصلی رشد وتعالی در آموزش و پرورش
معیشت پرفشار کارگری
زن بلوچ؛ چهارمین بانوی روستایی برتر جهان
جزييات بدهي و ميراث 52 هزار میلیاردي قالیباف
اپيدمي كلاهبرداري پيامكي !
جزييات منتفي شدن فروش سربازي در سال 98
سونامی تحصیل‌کردگان بی سواد
تلاش براي «فلج نشدن» زندگي
آیناز کودک ربوده شده یا گم شده؟
خطر دخالت دیگران بر روابط
متهمِ طلبکار
اثر مستقیم فرار مالیاتی پزشکان بر بیکاری
دوره گشت ارشاد به سر آمده است
سپندارمذگان روز زن، زمین و مادر
رویکردهای نوین در توسعه پایدار شهری
از قاچاق تا ورود دام‌های مشكوك!
سرگرمی و کسب درآمد به قیمت آزار حیوانات
ازدواج با چه زناني معافيت سربازي در پي دارد؟!
حمایت خانواده از بیمار مبتلا به سرطان
جلسه هاشمی باحناچي درباره اعتبار خطوط ۶ و ۷ مترو
حکایت مصايب رسانه
دستفروشی؛ چالشي پايدار!
گامی دیگر برای مشارکت فرهنگیان
پیش بینی وقوع سیلاب در ۶ استان کشور
رسيدگي به جريمه‌هاي رانندگي در مراسم 22 بهمن
جزئیات لایحه نرخ کرایه تاکسی سال ۹۸
برج ميلاد و تهدید جانی حدود ۲۲۳۶ نفر
شکایت شهروندان از پزشکان، هر روز بیشتر از دیروز
رکود-تورمی و زنان سرپرست خانوار
عوارض شبهه‌ناك
لزوم عادت دادن بچه ها به رفتار خوب
بیشتر
کد خبر: 81076 | تاریخ : ۱۳۹۷/۳/۳۱ - 20:20

بیماری های غیرواگیر فراگیرتر شده است

مشاور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در امور توانبخشی با بیان اینکه الگوی بیماری ها تغییر کرده، گفت: در حال حاضر بیماری های غیرواگیر مانند سکته های مغزی و قلبی فراگیرتر شده است.

قانون-مشاور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در امور توانبخشی با بیان اینکه الگوی بیماری ها تغییر کرده، گفت: در حال حاضر بیماری های غیرواگیر مانند سکته های مغزی و قلبی فراگیرتر شده است.

به گزارش قانون به نقل از ایرنا، «محمدتقی جغتایی» روز پنجشنبه در سمپوزیوم بازتوانی شناختی در دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران، اظهار داشت: در دنیای معاصر نیاز به خدمات توانبخشی از اهمیت بیشتری برخوردار شده است.
وی ادامه داد: تغییر سبک زندگی و افزایش امید به آن و زنده ماندن کودکان کم توانی که در گذشته به دلیل شرایط نامناسب بهداشتی زنده نمی ماندند، سبب توجه بیشتر به امر خدمات توانبخشی شده است.
مشاور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در امور توانبخشی با بیان اینکه اکنون الگوی بیماری ها تغییر کرده است، افزود: بیماری های واگیردار در گذشته سبب مرگ و میر افراد می شد در حالیکه اکنون بیماری های غیرواگیر مانند سکته های مغزی و قلبی فراگیرتر شده؛ مساله ای که نیازمند خدمات توانبخشی است.
به گفته جغتایی، خدمات توانبخشی به صورت زنجیره ای پیوسته و مداوم بوده که قابل جدا شدن از نظام سلامت و رفاه نیست؛ در توانبخشی باید فرد را با درمان به جامعه بازگرداند و به نگهداری صرف اتکا نکرد.
وی با تاکید بر تامین منابع مالی در این حوزه تصریح کرد: بیمه ها در کشور زیر بار این مساله نمی روند و فقط چند نوع بیماری همچون اوتیسم، با تصویب مجلس شورای اسلامی توانسته اند، زیر چتر حمایتی بیمه بروند هرچند امیدواریم، سایر بیماری ها نیز هر چه زودتر به این جرگه بپیوندند.
مشاور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در امور توانبخشی اظهار داشت: در آمریکا سالیانه 795 و در ایران 350 هزار نفر دچار سکته مغزی می شوند که این ارقام ضرورت بازتوانی شناختی را بیان می کند.
جغتایی افزود: در صورتی که در پی خدمات توانبخشی شناختی هستیم، باید این خدمات در سطوح پیشگیری، بهداشت و درمان همطراز پیش روند؛ البته باید به این نکته نیز توجه داشت که این امر فقط مختص یک حرفه نیست و باید در حوزه های دیگر همچون روان شناسی، پزشکی، تکنولوژی های بهداشت، جامعه شناسی هم به آن پرداخته شود.
وی اضافه کرد: ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت بهداشت در چند سال گذشته توجه ویژه ای به حوزه توانبخشی داشته است؛ مساله ای که در گذشته نسبت به آن غفلت شده بود.

** راه اندازی سایت کنفرانس بین المللی علوم شناختی
رییس سمپوزیوم بازتوانی شناختی نیز در این نشست گفت: کنفرانس بین المللی علوم شناختی هر 2 سال یک بار برگزار می شود که امیدواریم اردیبهشت ماه سال آینده، شاهد برگزاری آن در دانشگاه شهید بهشتی باشیم.
علیرضا مرادی افزود: در چند روز آینده نیز سایت کنفرانس بین المللی علوم شناختی راه اندازی و اطلاعات لازم برای شرکت علاقمندان در آن بارگذاری خواهد شد.
وی اضافه کرد: به دلیل وقفه ای که بین این کنفرانس دوسالانه ایجاد می شود، برنامه ریزی کرده ایم که امسال سمپوزیوم بازتوانی شناختی را برگزار کنیم و امیدواریم این روند نیز تدوام یابد.
دبیر علمی سمپوزیوم بازتوانی شناختی نیز در این نشست اظهار داشت: هرگونه اختلالی که به کارکرد مغز ارتباط داشته باشد، نمی تواند شناخت فرد را نسبت به محیط تغییر دهد، در حالیکه بی توجهی به درمان، کارایی لازم را هم نخواهد داشت.
مهدی تهرانی دوست گفت: بازتوانی شناختی در سال های اخیر در دنیا رشد پیدا کرده و هنوز جای کار و تحقیق در استراتژی هایی که نیازمند آن هستیم، وجود دارد تا بتوان در کلینیک ها این مساله را با اطمنیان بیشتری مورد توجه قرار داد.
وی افزود: برگزاری سمپوزیوم بازتوانی شناختی نیز بر همین اساس بوده تا بتوانیم با روشن کردن زوایای تاریک حوزه های روان شناختی، اقدامات مناسب و مطلوب تری داشته باشیم.
به گزارش ایرنا، هدف ستاد علوم شناختی از برگزاری نشست های بررسی اجرا و پیشرفت طرح های پژوهشی که هر 6 ماه یکبار انجام می شود، دستیابی به فن آوری و یا خدمات مشخص شناختی برای جامعه است، به همین دلیل طرح های تحقیقاتی تا زمان رسیدن به فناوری و خدمات شناختی، از حمایت های این ستاد بهره مند خواهند بود.
نخستین سمپوزیوم بازتوانی شناختی با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی برای بررسی راه های کمک به توانمند سازی شناختی و ارایه خدمات توانبخشی به بیماران مبتلا به اختلالات شناختی و نیز تبادل یافته های علمی و پژوهشی میان محققان و متخصصان، توسط موسسه آموزش عالی علوم شناختی و کلینیک مغز و شناخت از امروز در دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران آغاز شده و تا فردا ادامه دارد.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.