انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رابطه ایران و پاکستان «بی‌نظیر» نیست!
درخواست نمايندگان از ظريف براي بازگشت به وزارت‌خارجه
ادعاي كريمي‌قدوسي درباره ظريف
لرزه ظريف بر اندام سياستمداران
انتقاد تند آيت‌الله‌خامنه اي از ازدواج سفيد
تكذيب دستور گرفتن روحاني از MI6
تكذيب يك شنود
نبرد ديدگاه‌ها
نقش اصلاح‌طلبان در بحران‌ امروز
احزاب در ایران نان انتخابات را خورده اما چوبش را نخورده‌اند
آرشيو صدا و سيما را از كشور خارج كرده‌اند!
وضع آزادی از زمان طاغوت بدتر شده است
تقدير آيت‌ا...‌خامنه‌اي از نوجوان شطرنج‌باز
نمره ۲۰ از ۱۰۰ روحاني
دومينوي خودخواهي و ضربه به هم‌ميهن
دولت نمي‌تواند به متخلفان كمك كند
سرنوشت FATF در گرو رفراندوم
اندیشه ایرانشهری به مثابه ابرگفتمان
ارسال لایحه «جامع انتخابات» به مجلس
اصلاح‌طلبان نباید با یکدیگر درگیر شوند
واكنش خنثي ظريف درباره FATF
زندگي اشرافي با انقلابي‌گري سازگاري ندارد
اميد به كليد سندرز
پارادوكس مودت ـ تخاصم
نپیوستن به FATF یعنی نه به شفافیت بین المللي
تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تا ۴ ماه دیگر
آيت‌الله خامنه‌ای درگذشت محمدمؤمن را تسلیت گفتند
يك امام جمعه ديگر نيز كناره‌گيري كرد
تحكيم وحدت با اژدهاي زرد
لبيك صوتي!
گره ارشادي
رد شهادت و عباي روحانيت
راهبرد شرقي
پژمانفر، رييس دفتر روحاني را تهديد كرد
رياست‌جمهوري اختصاص هزارميلياردي به پديده را تكذيب كرد
شهادت زکریا سازمان ملل را از خواب غفلت بیدار کند!
ایران و ایالات متحده ،حکایت تلخکامی و شرح جدایی
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
بدهكار اصلي اروپاييان هستند
حاتم‌بخشي هزارميلياردي
نماينده ولي فقيه در خوزستان از امامت جمعه استعفا داد
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
كنايه جهنمي به علي‌مطهري!
جزييات انهدام خانه‌های تيمى عوامل حادثه تروريستی زاهدان
اعانه‌اي كه پايمال مي‌شود!
سایه بحران دیپلماتیک بر روابط تهران- اسلام آباد
هشدار از قم به عربستان و پاكستان
من به مسئولین و دولتی‌ها نمی‌گویم چه کنند
اولين سيلي سپاه به تروريست‌هاي زاهدان
فيك‌نيوز فارس را كريمي قدوسي تكذيب كرد!
بیشتر
کد خبر: 81474 | تاریخ : ۱۳۹۷/۴/۴ - 16:56
روانکاوی سیاسی من‌محور و ما محوري

روانکاوی سیاسی من‌محور و ما محوري

سیاست ورزان بسياري در سطوح و با تخصص های گوناگون در کشور وجود دارد اما واقعیت امر این است که با وجود این همه سیاست‌ورز رسمی و غیر رسمی، چالش های فراوانی در عرصه های گوناگون، زیست بیشتر شهروندان را دچار انواع دشواری‌ها کرده است

قانون-کورش الماسی/ پژوهشگر

سیاست ورزان بسياري در سطوح و با تخصص های گوناگون در کشور وجود دارد اما واقعیت امر این است که با وجود این همه سیاست‌ورز رسمی و غیر رسمی، چالش های فراوانی در عرصه های گوناگون، زیست بیشتر شهروندان را دچار انواع دشواری‌ها کرده است. بنابراین شايد طرح اين پرسش که چرا باوجود این همه سیاست ورز رسمی و غیر رسمی، مدیریت کلان ناتوان از کاهش دشواری‌های شهروندان است، توجيه‌پذير باشد. ساده‌ترین پاسخ می تواند این باشد كه برخی سیاست ورزان دچار جمود فکری که ناشی از گرفتار‌ی در بند برخی ویژگی‌های رفتاری و اعتقادی سنتی و منسوخ است، شده‌اند. متاسفانه بیشتر سیاست ورزان در همه سطوح و با انواع تخصص ها دچار ویژگی غیر کاربردی و نامطلوب «من محوری یا من انگاری» هستند. حال اینکه حل و فصل چالش های بسیار جدی اجتماعی و سیاسی در عرصه های گوناگون و توسعه، رفاه، آسایش و... در جوامع معاصر برآیند عملکرد سیاست ورزانی است که درک کاربردی از مفهوم «ما»دارند. جوامع توسعه یافته امروزی حاصل همکاری و کار گروهی به ویژه نخبگان که محصول مستقیم درک، پذیریش و اعمال مفهوم «ما» است، هستند. روانکاوی همان‌گونه که از واژه مشخص است در مورد کاوش روان، روح یا ذهن انسان‌هاست. کاوش ذهن انسان‌ها به منظور درک شفاف‌تر اهداف، نیازها و تمایلات پنهانی که آگاهانه یا ناآگاهانه رفتار افراد در شرایط گوناگون را کنترول می کند، برای بهبود زندگی فردی و اجتماعی بسیار ضروری و سودمند است. از این‌رو، روانکاوی سیاسی معطوف به درک و فهم و آشکار کردن برخی اهداف، تمایلات و خواسته‌های پنهان سیاست‌ورزان است. از آنجاکه برخی سیاست وزران و مسئولان رسمی و غیر رسمی به‌واسطه ارجحیت اهداف شخصی یا گروهی ممکن است با موکلان خود صادق نباشند و پایبندی ضعیفی نسبت به اصول اخلاقی، دینی و منافع ملی داشته باشند، ضروری است تا متخصصان روانشناسی، جامعه شناسی و دیگر علوم رفتاری، اظهارات و عملکرد سیاست ورزان را پیوسته تحلیل كنند و اهداف و تمایلات غیر اجتماعی و مغایر منافع ملی پنهان این دسته از سیاست بازان را که برای نایل آمدن به اهداف شخصی و گروهی از هیچ شیوه پوپولیستی به منظور گمراه کردن شهروندان پرهیز نمی‌کنند، آشکار و در معرض نقد عمومی قرار دهند.بیشتر سیاست ورزان سعی می کنند ریشه انواع چالش‌های اجتماعی را به گردن رقیب سیاسی بیندازند اما، به باور نگارنده، ریشه بیشتر چالش های اجتماعی در اذهان سیاست‌ورزان صرف‌نظر از جناح سیاسی است. این ریشه را می‌توان تناقض اذهان سنتی(کد خدا منشی) با اهداف و آرمان های نوین(تحقق اهداف اجتماعی از طریق کار گروهی) تصور کرد. به منظور درک کاربردی از تناقض اذهان سنتی و اهداف و آرمان‌های نوین، تبيین بسیار ساده‌ای از دو واژه یا مفهوم «من محوری» و «ما انگاری» ارائه می شود.

ریشه من محوري

در جوامع قرون پیشین به دلیل ساده بودن(از منظر توسعه علوم و فناوری) زیست اجتماعی افراد مسن به دلیل تجربیاتی که به واسطه طول عمر در عرصه گوناگون (کشاورزی، سیاست، صنعت گری، نظامی، داد و ستد و...) کسب می‌کردند یک نوع اعتبار اجتماعی به‌دست می آوردند و به دلایل طبیعی، مدیریت امور گوناگون اجتماعی متکی به تجربه و توانایی های فردی بود. در آن بازه فرد مسن و با تجربه(ارباب، کد خدا، خان، ملا، حکیم و...) در امر مدیریت تنها به تجربه و توانایی خود متکی بود بنابراین، شرایط عینی زیست اجتماعی موجب پدیده آمدن باور و اتکا به توانایی های فردی به عنوان تنها ابزار یا مسیر ممکن حل و فصل چالش‌های اجتماعی، در اذهان انسان‌ها به ویژه نخبگان جوامع شد. از آنجاکه تاریخ جوامع ساده زیست (فاقد علوم، فناوری و اخلاقیات جوامع معاصر) بسیار طولانی تر از تاریخ جوامع توسعه یافته معاصر مبتنی بر علوم، فناوری و «اخلاقیات کاربردی» است، من محوری یا من انگاری یکی از ویژگی‌های ساختار روانشناختی شهروندان به ویژه نخبگان جوامع در حال توسعه است. شاید مثالی از عرصه ورزش مصداق گویایی از پدیده ذهنی من‌محوری باشد. در کشورهای در حال توسعه ورزش های تیمی به هیچ وجه در سطح ورز ش‌های تیمی در کشورهای توسعه یافته نیست. همین امر می تواند تبیین کننده این واقعیت باشد که براي مثال چرا در ایران کشتی و وزنه‌برداری بسیار موفق تر از فوتبال یا دیگر ورزش های تیمی است.

روند ایجاد مفهوم «ما»

با توسعه علوم گوناگون در عصر رنسانس در اروپا که منجر به پدیدار شدن انواع فن آورها شد، زیست اجتماعی بشر بر خلاف قرون وسطی بسیار پیچیده تر شد. علوم و فناوری های جدید دغدغه ها، امور و موضوعات اجتماعی را كه بايد مدیریت شوند بسیار پیچیده و چند وجهی که نیازمند تخصصی‌های خاص بود، کرد. براي مثال در جوامع قرون وسطایی این امکان وجو داشت که یک فرد نظامی یا کارشناس اعتقادات و اخلاقیات به امور تجاری و اقتصادی بپردازد. اما در جوامع بعد از دوران رنسانس پیچیدگی امور اجتماعی ایجاب می کرد که افراد برای مدیریت امور و چالش‌های گوناگون اجتماعی تخصص های خاص که مستلزم صرف سال‌ها وقت بود، داشته باشند. حل و فصل امور گوناگون پیچیده و درهم تنیده اجتماعی نیازمند درک مشترک، همکاری، تفاهم و... بود كه از امور پیچیده اجتماعی به مرور بنیاد نهادهای گوناگون اجتماعی شد. بنابراین، مفهوم «ما» محصول تحولات عینی، ملموس و روزمره اجتماعی به ویژه فکری به منظور سهولت زیست انسان‌ها از طریق دخالت یا مشارکت بیشتر شهروندان به ویژه نخبگان در مدیریت جامعه است.به باور نگارنده، یکی از اصلی‌ترین موانع کارآمدی عرصه سیاسی و مدیریت کلان وجود نخبگان با اذهانی دارای ویژگی غیر کاربردی و غیر اجتماعی «من محوری یا من انگاری» با اهداف و آرمان‌های، وارداتی از جوامع توسعه یافته است.لازمه تحقق اهداف و آرمان‌های نوین و وارداتی(رفاه همگانی، آزادی، عدالت، حاکمیت قانون، مشارکت نظرات گوناگون در حاکمیت و...) درک چیستی و ضرورت مفهوم «ما» به عنوان کاربردی ترین پیش‌نیاز تحقق اهداف و آرمان‌های زیست مطلوب در جوامع معاصر است. اهداف و آرمان‌های وارداتی بدین معنی که اهداف و آرمان‌های سیاسی و اجتماعی به ضرورت برآیند و تابع ساختار فکری حاکم بر جامعه است. اینکه فضای فکر حاکم بر اذهان نخبگان تناقضی آشکار با شرایط عینی زیست اجتماعی دارد.بنابراین، بسیاری از فعالان عرصه سیاسی(اصولگرا، اصلاح طلب و...) قبل از اصلاح امور یا حل و فصل چالش های بسیار دشوار اجتماعی باید به اصلاح کاربردی و کارآمد کردن اذهان سنتی خود بپردازند. اقتدار، کارآمدی و پایداری نظام و تحقق منافع و امنیت ملی پایدار بی شک منوط به وجود سیاست‌ورزانی است که درک کاربردی از چیستی، چرایی و اهمیت مدیریت کلان مبتنی بر مشارکت«ما» يعني همه نخبگان وطن دوست که هدفی جز توسعه، اقتدار، آسایش، آرامش، امنیت و... ایران ندارند.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.