انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رابطه ایران و پاکستان «بی‌نظیر» نیست!
درخواست نمايندگان از ظريف براي بازگشت به وزارت‌خارجه
ادعاي كريمي‌قدوسي درباره ظريف
لرزه ظريف بر اندام سياستمداران
انتقاد تند آيت‌الله‌خامنه اي از ازدواج سفيد
تكذيب دستور گرفتن روحاني از MI6
تكذيب يك شنود
نبرد ديدگاه‌ها
نقش اصلاح‌طلبان در بحران‌ امروز
احزاب در ایران نان انتخابات را خورده اما چوبش را نخورده‌اند
آرشيو صدا و سيما را از كشور خارج كرده‌اند!
وضع آزادی از زمان طاغوت بدتر شده است
تقدير آيت‌ا...‌خامنه‌اي از نوجوان شطرنج‌باز
نمره ۲۰ از ۱۰۰ روحاني
دومينوي خودخواهي و ضربه به هم‌ميهن
دولت نمي‌تواند به متخلفان كمك كند
سرنوشت FATF در گرو رفراندوم
اندیشه ایرانشهری به مثابه ابرگفتمان
ارسال لایحه «جامع انتخابات» به مجلس
اصلاح‌طلبان نباید با یکدیگر درگیر شوند
واكنش خنثي ظريف درباره FATF
زندگي اشرافي با انقلابي‌گري سازگاري ندارد
اميد به كليد سندرز
پارادوكس مودت ـ تخاصم
نپیوستن به FATF یعنی نه به شفافیت بین المللي
تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تا ۴ ماه دیگر
آيت‌الله خامنه‌ای درگذشت محمدمؤمن را تسلیت گفتند
يك امام جمعه ديگر نيز كناره‌گيري كرد
تحكيم وحدت با اژدهاي زرد
لبيك صوتي!
گره ارشادي
رد شهادت و عباي روحانيت
راهبرد شرقي
پژمانفر، رييس دفتر روحاني را تهديد كرد
رياست‌جمهوري اختصاص هزارميلياردي به پديده را تكذيب كرد
شهادت زکریا سازمان ملل را از خواب غفلت بیدار کند!
ایران و ایالات متحده ،حکایت تلخکامی و شرح جدایی
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
بدهكار اصلي اروپاييان هستند
حاتم‌بخشي هزارميلياردي
نماينده ولي فقيه در خوزستان از امامت جمعه استعفا داد
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
كنايه جهنمي به علي‌مطهري!
جزييات انهدام خانه‌های تيمى عوامل حادثه تروريستی زاهدان
اعانه‌اي كه پايمال مي‌شود!
سایه بحران دیپلماتیک بر روابط تهران- اسلام آباد
هشدار از قم به عربستان و پاكستان
من به مسئولین و دولتی‌ها نمی‌گویم چه کنند
اولين سيلي سپاه به تروريست‌هاي زاهدان
فيك‌نيوز فارس را كريمي قدوسي تكذيب كرد!
بیشتر
کد خبر: 81631 | تاریخ : ۱۳۹۷/۴/۶ - 15:16
نرم‌افزارهاي سياست‌زده

نرم‌افزارهاي سياست‌زده

منفعتی که این نرم افزارها نظیر (هاتگرام ، تلگرام طلایی و ...) از طریق ورود کاربران به این آپ‌ها دارند، فروش اطلاعات به نهادهای امنیتی داخلی یا خارجی است که عده‌ای در مواجهه با این مطلب اظهار می‌کنند ...

قانون-سپهر زارع

تلگرام، یک شبکه اجتماعی پر سرعت و جذاب با بیش از200 میلیون نفر کاربر در سراسر جهان است که با نوآوری ها و امکانات فراوان خود ، در دل مردم ایران جای گرفت و بیشتر کاربران آن را ایرانیان شامل می‌شوند. اما چرا با وجود این همه کاربر تلگرامی ایرانی، تلگرام تلاش چندانی برای ماندن در ایران نکرد‌؟

دلیل اول این که کشمکش هایی که میان دولت‌های ایران و روسیه و تیم مدیریت این نرم‌افزار پیش آمد سبب شده بود تا این شبکه اجتماعی بیش از پیش ، نه فقط در ایران بلکه در تمام جهان مطرح‌تر شود و تعداد کاربران آن به صورت روز افزون افزایش یابد .

دلیل دوم این که تلگرام با مطرح کردن درخواست‌های دولت ایران و روسیه مبنی بر انتقال سرورهای این شبکه اجتماعی به داخل مرز های این دو کشور و پاسخ منفی خود به این در خواست سیاسی، بار دیگر خود را در اذهان عمومی به عنوان شبکه اجتماعی فوق العاده امن و فاقد هر گونه وابستگی به هر دولت و سازمانی مطرح کرد و سبب افزایش تعداد کاربران خود و افزایش چشمگیر اعتماد کاربران به ويژه کاربران ایرانی ـ روسی به این پیام‌رسان شد.و دلیل سوم این که تلگرام دلیلی برای ماندن در ایران نداشت زيرا نرم افزار تلگرام یک اپلیکیشن بدون تبلیغات تجاری است و درآمد آن تنها از طریق فروش و گردش ارز دیجیتالی آن یعنی گرام حاصل می‌شود، که به دلیل تحریم‌ها استفاده از این قابلیت تلگرام برای مردم ایران غیر ممکن بود و همچنین با توجه به حساسیت مردم ایران حول محور مسائل مالی ـ بانکی ، این قابلیت در ایران کاربرد خاصی نداشت ؛ پس دلیلی برای تلگرام مبنی بر تلاش برای باقی ماندن در ایران نمانده بود و تیم مدیریت آن هم به کرار اشاره کرد که سرویس دهی در ایران فقط شلوغ و پر کردن سرور است و هیچ منفعتی از سوی کاربران ایرانی نصیب این پیام‌رسان نمی‌شود .ولي با این همه تلگرام از طریق فناوری بلاک چین سعی در ماندن در ایران و روسیه فقط به جهت قدرت‌نمایی در مقابل دولت های این دو کشور کرد .با وجود تلاش و تحقیقاتی که هر روزه برای متوقف کردن این تکنولوژی جدید که دنیای انسانی را فاقد هرگونه محدودیت به جهان مملو از اطلاعات می‌رساند، می‌شود ؛ هنوز راه حل مناسبی از سوی جمهوری اسلامی ایران و روسیه در این زمینه مطرح نشده است.اما از نظر نگارنده تاثیری که تلگرام در طول کمتر از یک دهه روی افکار عمومی و دید عموم مردم ایران گذاشت کمتر از تاثیرات چهل و اندی ساله رسانه ملی و صدا و سیمای نبود، بنابراين در قسمت‌هایی از تاثیرات بیشتری هم بر خوردار بود زيرا تلگرام به خودی خود فعالیت خاصی علیه یا به حمایت از نظام انجام نمی‌داد اما به دلیل فراگیر بودن آن سبب افزایش اطلاعات مردم ولو اطلاعات غلط شد و همه را با آمار و ارقام اقتصادی ـ تجاری مملکت آشنا و منابع خبری را گسترده کرد.

اشتباه فيلترينگ

متوقف کردن فعالیت در تلگرام و حضور در شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌های داخلی از سوی مسئولان به مانند این است که ما جبهه ای را که در آن با دشمن روبه‌رو شده ایم به دلیل ضعف و ناتوانی ترک کرده و جنگ را به داخل مرزها بکشانیم که نتیجه ای جز تنگ شدن محاصره دشمن بر ما و گیر افتادن ما در منجلاب خود ساخته مان ندارد .اما سوال دیگری که در ذهن مردم جاری است، امن بودن یا نبودن شبکه های اجتماعی داخلی و تلگرام‌هایی است که بدون اتصال به VPN (فیلترشکن) و از طریق پراکسی در ایران فعالیت می‌کنند .

در مورد شبکه های اجتماعی داخلی این نکته قابل ذکر است که امنیت این پیام‌رسان ها تحت کنترل و نظارت نهاد های امنیتی داخلی است و از نظر بنده به سرقت رفتن اطلاعات از سوی شبکه های اجتماعی داخلی به از حراج کردن اطلاعات در شبکه های اجتماعی و پیام‌رسان های نا امن خارجی و مزیتی هم که در این شبکه های اجتماعی وجود دارد و مورد توجه است ، امکان پیگیری و بررسی سهل و آسان موارد ضد امنیتی یا مصادیق مجرمانه، از سوی نهادهای امنیتی ـ سایبری است .

اما پیرامون تلگرام هایی که در ایران و با استفاده از ست کردن خودکار پراکسی به سرور اصلی منتقل می‌شوند باید در نظر داشت که گزینش و پذیرش پراکسی از سوی کاربران در تلگرام یک عملکرد و روند دلخواه و خصوصی بوده و این امر هیچ گاه از سمت تلگرام به صورت خودکار صورت نگرفته پس اینکه این‌گونه تلگرام های ضد فیلتر نظیر تلگرام طلایی، هاتگرام و ... به اطلاعات و صفحه پورتال کاربران دسترسی و اختیار تام دارند، مطلبی غیر قابل انکار و صحیح است .

اما چه خوب که فکر کنیم ساخت یک اپلیکیشن با این قابلیت ها و معرفی گسترده آن و قرارگیری آن در صدر جدول برنامه های معرفی اپلیکیشن و در دسترس قرار دادن آن ها به صورت رایگان در اختیار مردم و ایجاد تیم های پشتیبانی آنلاین و قرارگیری امکانات کم نظیر در این نرم‌افزار ها و از همه مهم‌تر عدم وجود هرگونه تبلیغات و پیام های تجاری و ... هزینه های فراوانی برای تیم مدیریت آن نرم افزار به همراه دارد و هیچ انسان معقول و با فهمی، هزینه‌ای را بدون پیش‌بینی درآمد صورت نمی‌دهد ، پس بي‌شك منفعتی در ساخت و طراحی این نرم افزار ها از سوی مدیران آن‌ها وجود دارد که ما از آن‌ها بی اطلاعیم .

منفعت يك نرم‌افزار

منفعتی که این نرم افزارها نظیر (هاتگرام ، تلگرام طلایی و ...) از طریق ورود کاربران به این آپ‌ها دارند، فروش اطلاعات به نهادهای امنیتی داخلی یا خارجی است که عده‌ای در مواجهه با این مطلب اظهار می‌کنند «ما که مساله‌اي نداریم‌، اطلاعات شخصی ما به درد چه کسی می‌خورد ؟».

چه بسا اخاذی ‌ها و سرقت های مالی ـ بانکی فراوانی که از طریق خرید اطلاعات شخصی از آپ‌ها و سایت‌های نا امن انجام شده و دیگر هیچ گاه آن خسارات جبران نشده است اما می‌توانیم خوشبینانه‌تر تحلیل و فرض کنیم که بودجه تجهیز و طراحی این اپلیکیشن‌ها از طرف نهاد های دولتی تامین می‌شود و در آینده ای نه چندان دور و با فراگیرشدن آن‌ها به شبکه اجتماعی مجزا و انحصاری تبدیل شوند و دیگر ارتباطی با سرور تلگرام نداشته باشند و به یک سرور داخلی منتقل شوند .

در پایان به مطلبی اشاره می‌کنم که خالی از لطف نیست و روی صحبتم با مدیران شبکه های اجتماعی داخلی است. «گوگل» این ابر قدرت جهان اطلاعات و تکنولوژی از سال های بسيار دور سعی در جا انداختن شبکه‌های اجتماعی مختلف و پیام‌رسان های متفاوت تحت کنترل خویش کرده و هنوز هم موفق نشده است ، پس صبری مضاعف لازم داريم.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.