انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
کنایه شوخی بادامچیان به ازدواج دوم نجفی
راه انتخابی آمریکایی‌ها غلط است
محمدیان عضو حقیقی شورای انقلاب فرهنگی شد
اين همه هجمه به ظريف براي چيست؟
گفتگوي ملي، راهكاري براي عبور از چالش اقتصادي
رايزني براي بازار شام
اظهارات اخیر ظریف ایجاد امیدواری برای مقابله با فساد
مقررات اینترنت اشیا به دستگاههای حاکمیتی ابلاغ شد
آمریکا در انزوای سیاسی قرار دارد
مشکلات اقتصادی حل خواهد شد
از فرصت تحریم به نفع خود استفاده کنیم
از تحریم نفتی می‌توان یک فرصت بزرگ ساخت
کسی از «نواصولگرایی» خبر ندارد!
چیزی هم برای مصوبات مجلس باقی بگذارید!
حیرت و نفرت مانع از شناخت دقیق غرب شد
آمارسازي دردسرساز
طرحي ضد مردم تهران!
سياست زدگي و خزان در رسانه ملی
مسئولان نگران وقت‌كشي اروپا هستند
سياسيون خاص آباني
بدهکار مردم خوزستان هستیم
چه ایرادی دارد بخشی از استادیوم ورزشی به بانوان اختصاص یابد
افزايش تعداد نمایندگان تهران در انتخابات آینده
«ستاد مقابله با تحریم‌» در استان‌ها ایجاد شود
ترامپ شرایط مشوشی را درصحنه بین‌الملل ایجادکرده
ماجرای اعدام ۲۲ نفر در اهواز خبرسازی است
عرصه سیاسی باید ميداني براي ملی‌گراهاي عملگرا باشد
رابطه احزاب كارآمد و شعار زنده باد مخالف من
گفت‌وگوي ملي براي حفظ امنيت و منافع ملت است
واکنش معاون عملیات ارتش به تهدید نفتکش‌ها
اجازه فرصت سوزی به اروپا ندهیم
نامه يك نماينده به لاریجانی درباره صداوسیما
دوران تحریم از منابع خارجی استفاده خواهیم کرد
پیام تسلیت محسن رضایی در فقدان امیر لطفی
توقع از صدا و سیما بالاست
شفافيت‌، ذهنيت درباره معافيت مالياتي نهادها را تغيير مي‌دهد
از خودگذشتگي در محاق!
همگرايي با يك شريك قوي براي دوران تحريم
تشریح دستور کار کمیته ضد تحریم
قانون منع به‌كارگيري بازنشستگان و حواشي پافشاري بر آن
حوزويان اولين گام های وحدت را بردارند
واکنش فلاحت‌پیشه به لفاظی پمپئو
جلسه رفع ایرادات شورای نگهبان به لایحه CFT
انتقاد رهبر انقلاب از کسانی که درصددند یاد شهدا را به فراموشی بسپارند
خانه تکانی بزرگ در وزارت کشور
دلایل رد لوایح پالرمو وCFTدرشورای نگهبان
پرداخت اولین بسته حمایت غذایی دولت تا پایان آبان
اسامی نهادهای معاف از مالیات اعلام شد
طرح کامل نمایندگان برای استانی شدن انتخابات
آمار وزیر کشور از استانداران بازنشسته
بیشتر
کد خبر: 81841 | تاریخ : ۱۳۹۷/۴/۹ - 11:43
سياه‌نمايي عليه مبارزه با تروريسم
برخي نمايندگان مجلس كه به دور از احساسات عمل مي‌كنند، سخنان متفاوتي درباره FATF و لوايح دولت به زبان مي‌آورند

سياه‌نمايي عليه مبارزه با تروريسم

لایحه اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم، لايحه‌اي ملی است كه در گذشته توسط مجلس تصویب شد و پس از گذشت سال‌ها دستگاه‌های مختلف کشور اقدام به ارائه پیشنهاد به منظور اصلاح آن کردند

قانون- بزرگان و دلسوزان كشور هميشه براي اعتلاي نام ايران و ايراني در دنيا تلاش كرد‌ه‌اند ولي برخي همواره براي استفاده نادرست از اين توصيه‌ها دست به كار مي‌شوند و سعي مي‌كنند بازي را به‌گونه‌اي پيش ببرند كه در نهايت به نفع آن‌ها و جريان متبوع‌شان تمام شود. اين روزها بي‌شك همه مردم ايران نامFATF را شنيده‌اند و مي‌دانند كه اظهارات مختلفي در اين زمينه بيان شده است. موضوعي كه بسياري از دلسوزان كشور مي‌گويند بايد با تامل نسبت به اجراي مسائل مربوط به آن عمل كرد و برخي ديگر نيز معتقدند كه بايد بدون يافتن راه‌حل آن را ناديده گرفت و از كنارش گذشت اما تصميم نهايي به نظر مي‌رسد با نمايندگان ملت است و آن‌ها بايد تصميم بگيرند كه سرنوشت مراودات ايران باFATF به كجا ختم خواهد شد. در همين راستا برخي نمايندگان كه قوه تامل دارند و مي‌توانند بر احساسات خود بدون سياست‌زدگي غلبه كنند در گفتارهايي كارشناسي درباره اين مساله سخن گفته‌اند كه در ادامه گوشه‌اي از اين اظهارنظرها را مي‌خوانيد.

رفع ابهام

رييس جديدکمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اعتقاد دارد لایحه قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم به عنوان قانون داخلی نمی‌تواند مانع اضافه شدن نام کشورمان به لیست سیاه FATF شود. حشمت ا... فلاحت‌پیشه، در خصوص اینکه تصویب لایحه اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم می‌تواند از قرار گرفتن نام کشورمان در لیست سیاه FATF جلوگیری کند یا خیر، گفت: باید اذعان کرد که مهم‌ترین اصلاحیه مربوط به قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم در خصوص مصادیق تروریستی بوده است. نماینده مردم اسلام‌آباد غرب در مجلس شورای اسلامی كه با خانه ملت گفت‌وگو كرده با اشاره به اینکه اصلاحات مربوط به قانون مذکور بر اساس منافع ملی پیش بینی شده است، اظهار کرد: بنابراین مجلس شورای اسلامی تصویب کرد شورای عالی امنیت ملی نسبت به تعیین مصادیق تروریستی تصمیم بگیرد. وی با اشاره به اینکه کشورمان هم‌اکنون در لیست سیاه FATFقرار ندارد و تعلیق شده است، ادامه داد: بنابراین می‌توان گفت که قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم به عنوان قانون داخلی ارتباطی با گروه ویژه اقدام مالی ندارد بلکه حدود 60 مولفه وجود دارد که بر اساس آن مشخص می‌شود کشوری در لیست سیاه قرار بگیرد یا خیر. این نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: مسائل و رویکردهای سیاسی تاثیر جدی در قرار گرفتن نام کشورها در لیست سیاه FATF دارد. رييس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره از سوی تروریست ها مورد هجمه قرار گرفته است از این رو در مبارزه با گروه های تروریستی و وضع قوانین علیه اقدامات آن‌ها هم پیشرو بوده و گام‌های اساسی برداشته است.

شفاف‌سازي

مرتضی صفاری نطنزی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نيز اعتقاد دارد تفاوتی در اجرای از CFT یا قوانین داخلی با موضوع مرتبط نیست. از این رو FATF می‌تواند با پذیرفتن این مهم از قرار دادن نام ایران در blacklist خودداری کند. مرتضی صفاری‌نطنزی، در خصوص اینکه تصویب لایحه اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم می‌تواند از قرار گرفتن نام کشورمان در لیست سیاه FATF جلوگیری کند یا خیر، گفت: باید اذعان کرد که لایحه اصلاحی پیشنهادی دولت ربطی به گروه ویژه اقدام مالی ندارد. نماینده مردم نطنز در مجلس شورای اسلامی در خصوص اینکه آیا اصلاحات انجام شده در راستای خواسته‌های غرب بوده یا خیر، اظهار کرد: این لایحه ملی در گذشته توسط مجلس شورای اسلامی تصویب شد و پس از گذشت سال‌ها دستگاه‌های مختلف کشور اقدام به ارائه پیشنهاد به منظور اصلاح آن کردند، از این رو ارتباطی با پیشنهاد گروه ویژه اقدام مالی ندارد. وی ادامه داد: باید یادآور شد قانون داخلی کشورمان تکمیل‌تر از کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تامین مالی تروریسم است و به نوعی از جمله قوانین بومی سازی شده در این راستا محسوب می‌شود. این نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: تفاوتی در اجرای قوانین کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تامین مالی تروریسم یا قوانین داخلی با موضوع مرتبط نیست از این رو FATF می‌تواند با پذیرفتن این مهم از قرار دادن نام جمهوری اسلامی ایران در black lis خودداری کند. عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه اگر گروه ویژه اقدام مالی به دنبال شفاف سازی است می‌تواند قانون مذکور را مبنای رابطه با ایران قرار دهد، خاطرنشان کرد: دستگاه‌های مختلفی قانون مذکور را اجرایی خواهند کرد و FATF نیز می‌تواند نتایج آن را به وضوح مشاهده کند.

تامل در قوانين

از طرفي نيز محمد ابراهم رضایی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به اختلاف‌نظر نمایندگان و دولت بر سر تعریف گروه‌های تروریستی، گفت: با توجه به پیوستگی لایحه دولت به FATF، باید قانون جدید برای مقابله با تامین مالی تروریسم تصویب شود. محمد ابراهیم رضایی، در خصوص لایحه اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم، گفت: این لایحه به رفع ایرادات شورای نگهبان پرداخت اما از آنجایی که یکی از لوایح چهارگانه FATF به شمار می‌آمد، با مخالفت برخی از نمایندگان روبه رو شد. مهم‌ترین بخش این لایحه یعنی بند نخست مبنی بر تعریف مصادیق تروریسم برای مبارزه با تامین مالی تروریسم مجددا به کمیسیون قضایی ارجاع شد. نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: به نظر اراده‌ای برای به نتیجه رسیدن این لایحه وجود ندارد، با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری نمایندگان اصرار دارند قانون جدیدی تصویب شود زیرا مفاد این لایحه را منطبق با FATF می‌دانند. وی افزود: نمایندگان اصرار دارند با توجه به مشکلات درونی و فضای سیاسی امنیتی کشور قانون جدید تصویب شود. جمهوری اسلامی به شدت نیاز به قانون جدید برای مبارزه با این موضوع دارد زیرا ایران بزرگ‌ترین قربانی تروریسم در دهه‌ها و سال‌های اخیر است. رضایی یادآور شد كه از سوی دیگر اتهامات بسیاری علیه جمهوری اسلامی مطرح است، بنابراين ما به دنبال شفافیت و مقابله با تامین مالی تروریسم هستیم اما این لایحه به نظر با FATF پیوستگی دارد. بنابراین کار کارشناسی درباره وضعیت داخلی برای تصویب قانون جدید لازم است. عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: جمهوری اسلامی نیاز ندارد به هیچ کنوانسیون و سازمانی تعهد دهد زیرا در سال‌های اخیر ثابت کرده که در مقابله با همه ابعاد تروریسم پیش گام بوده است، از این رو داشتن قانون مقابله با پولشویی یا تامین مالی تروریسم کفایت می‌کند.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.