انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
روحانی در سازمان ملل پاسخ گستاخی‌ها و هتاکی‌های ترامپ را داد
رفتن آخوندی از وزارت راه و شهرسازی خبرخوبی است
رویه مجلس دهم تقدم فروع بر اصول است
منطقه با تروریسم مهاجر مواجه شده است
توافق بدون عکس هم میشود ولی نه برعکس
امین‌زاده انتساب ادعای دیدن هاله نور را تکذیب کرد
ارجاع لایحه CFT به صحن علنی مجلس
وزرای غیر اقتصادی هم تغییر می‌کنند
منطقه با تروریسم مهاجر مواجه شده است
دولت عراق زیر بار لغو روادید نمی‌رود
چهل توصیه FATF با چهار لایحه در ایران
دولت عراق زیر بار لغو روادید نمی‌رود
بررسی لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم
باید به نسبت پولی که داریم برای سلامت هزینه کنیم
برنامه‌ای برای دیدار با ترامپ ندارم
شناسایی خانه تیمی ۲۲ تروریست مرتبط با حادثه اهواز
خانواده‌های شهدا اهواز زير پوشش بنیاد قرار می‌گیرند
سيد علي خميني به نجف رفت
حجاب و رابطه با آمریکا باید به همه‌پرسی گذاشته شود
بودجه ۹۸ برای بدترین شرایط آماده می‌شود
روحانی در شورای امنیت شاخه زیتون در دست بگیرد
گوشمالی سختی به عوامل بزدل حادثه اهواز خواهیم داد
جزئیات انهدام گروهک تروریستی«حدک»
کاهش درآمدهای دولت در سال ۹۸
همه عوامل حادثه تروریستی اهواز شناسایی شده‌اند
وعده جایزه هر نفر ۵۰۰۰ دلار برای حادثه اهواز
دوئل دیپلماسی در نیویورک
مسئولیت هرگونه اقدام تروریستی در ایران با آمریکاست
برنامه‌های روحاني در روز اول سفر به نیویورک
درد مردم را نباید سیاسی کرد
سفر روحانی به نیویورک موردتوجه رسانه های غربی
تلاش تروریستها برای قومی نشان دادن حادثه اهواز
حمله تروریستی اهوازباحمایت مثلث عبری،عربی،غربی
شرکتهای تولید کننده دارو نیاز به خارج را کاهش دهند
مانع‌اجراي قانون منع‌به‌كارگيري بازنشستگان چيست؟
از حرکت چهار پشه در بیشه شیران نگران نیستیم
تروریست هاهر چه زودتر به سزای اعمالشان برسند
جدایی خوزستان از ایران رویایی تحقق نیافتنی است
بخشي از عوامل حادثه تروریستی اهواز دستگیر شده‌اند
حضور نمایندگان رهبری در مراسم تشییع شهدای اهواز
خوزستان درسهای فراموش نشدنی به تروریستها ميدهد
هیات دولت دوشنبه را عزای عمومی اعلام کرد
بیانیه وزیر اطلاعات درباره حادثه تروریستی اهواز
کشف سرنخ‌های جدیدی از حادثه تروریستی اهواز
به زودی انتقام مهلکی از تروریست‌ها می‌گیریم
تعداد شهدای حمله تروریستی اهواز 24 نفر است
روحانی تهران را به مقصد نیویورک ترک کرد
حرفهای زیادی برای گفتن در سازمان ملل داریم
اعلام عزای عمومی در خوزستان
شمشير دو لبه يك تريبون
بیشتر
کد خبر: 81841 | تاریخ : ۱۳۹۷/۴/۹ - 11:43
سياه‌نمايي عليه مبارزه با تروريسم
برخي نمايندگان مجلس كه به دور از احساسات عمل مي‌كنند، سخنان متفاوتي درباره FATF و لوايح دولت به زبان مي‌آورند

سياه‌نمايي عليه مبارزه با تروريسم

لایحه اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم، لايحه‌اي ملی است كه در گذشته توسط مجلس تصویب شد و پس از گذشت سال‌ها دستگاه‌های مختلف کشور اقدام به ارائه پیشنهاد به منظور اصلاح آن کردند

قانون- بزرگان و دلسوزان كشور هميشه براي اعتلاي نام ايران و ايراني در دنيا تلاش كرد‌ه‌اند ولي برخي همواره براي استفاده نادرست از اين توصيه‌ها دست به كار مي‌شوند و سعي مي‌كنند بازي را به‌گونه‌اي پيش ببرند كه در نهايت به نفع آن‌ها و جريان متبوع‌شان تمام شود. اين روزها بي‌شك همه مردم ايران نامFATF را شنيده‌اند و مي‌دانند كه اظهارات مختلفي در اين زمينه بيان شده است. موضوعي كه بسياري از دلسوزان كشور مي‌گويند بايد با تامل نسبت به اجراي مسائل مربوط به آن عمل كرد و برخي ديگر نيز معتقدند كه بايد بدون يافتن راه‌حل آن را ناديده گرفت و از كنارش گذشت اما تصميم نهايي به نظر مي‌رسد با نمايندگان ملت است و آن‌ها بايد تصميم بگيرند كه سرنوشت مراودات ايران باFATF به كجا ختم خواهد شد. در همين راستا برخي نمايندگان كه قوه تامل دارند و مي‌توانند بر احساسات خود بدون سياست‌زدگي غلبه كنند در گفتارهايي كارشناسي درباره اين مساله سخن گفته‌اند كه در ادامه گوشه‌اي از اين اظهارنظرها را مي‌خوانيد.

رفع ابهام

رييس جديدکمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اعتقاد دارد لایحه قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم به عنوان قانون داخلی نمی‌تواند مانع اضافه شدن نام کشورمان به لیست سیاه FATF شود. حشمت ا... فلاحت‌پیشه، در خصوص اینکه تصویب لایحه اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم می‌تواند از قرار گرفتن نام کشورمان در لیست سیاه FATF جلوگیری کند یا خیر، گفت: باید اذعان کرد که مهم‌ترین اصلاحیه مربوط به قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم در خصوص مصادیق تروریستی بوده است. نماینده مردم اسلام‌آباد غرب در مجلس شورای اسلامی كه با خانه ملت گفت‌وگو كرده با اشاره به اینکه اصلاحات مربوط به قانون مذکور بر اساس منافع ملی پیش بینی شده است، اظهار کرد: بنابراین مجلس شورای اسلامی تصویب کرد شورای عالی امنیت ملی نسبت به تعیین مصادیق تروریستی تصمیم بگیرد. وی با اشاره به اینکه کشورمان هم‌اکنون در لیست سیاه FATFقرار ندارد و تعلیق شده است، ادامه داد: بنابراین می‌توان گفت که قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم به عنوان قانون داخلی ارتباطی با گروه ویژه اقدام مالی ندارد بلکه حدود 60 مولفه وجود دارد که بر اساس آن مشخص می‌شود کشوری در لیست سیاه قرار بگیرد یا خیر. این نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: مسائل و رویکردهای سیاسی تاثیر جدی در قرار گرفتن نام کشورها در لیست سیاه FATF دارد. رييس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره از سوی تروریست ها مورد هجمه قرار گرفته است از این رو در مبارزه با گروه های تروریستی و وضع قوانین علیه اقدامات آن‌ها هم پیشرو بوده و گام‌های اساسی برداشته است.

شفاف‌سازي

مرتضی صفاری نطنزی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نيز اعتقاد دارد تفاوتی در اجرای از CFT یا قوانین داخلی با موضوع مرتبط نیست. از این رو FATF می‌تواند با پذیرفتن این مهم از قرار دادن نام ایران در blacklist خودداری کند. مرتضی صفاری‌نطنزی، در خصوص اینکه تصویب لایحه اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم می‌تواند از قرار گرفتن نام کشورمان در لیست سیاه FATF جلوگیری کند یا خیر، گفت: باید اذعان کرد که لایحه اصلاحی پیشنهادی دولت ربطی به گروه ویژه اقدام مالی ندارد. نماینده مردم نطنز در مجلس شورای اسلامی در خصوص اینکه آیا اصلاحات انجام شده در راستای خواسته‌های غرب بوده یا خیر، اظهار کرد: این لایحه ملی در گذشته توسط مجلس شورای اسلامی تصویب شد و پس از گذشت سال‌ها دستگاه‌های مختلف کشور اقدام به ارائه پیشنهاد به منظور اصلاح آن کردند، از این رو ارتباطی با پیشنهاد گروه ویژه اقدام مالی ندارد. وی ادامه داد: باید یادآور شد قانون داخلی کشورمان تکمیل‌تر از کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تامین مالی تروریسم است و به نوعی از جمله قوانین بومی سازی شده در این راستا محسوب می‌شود. این نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: تفاوتی در اجرای قوانین کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تامین مالی تروریسم یا قوانین داخلی با موضوع مرتبط نیست از این رو FATF می‌تواند با پذیرفتن این مهم از قرار دادن نام جمهوری اسلامی ایران در black lis خودداری کند. عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه اگر گروه ویژه اقدام مالی به دنبال شفاف سازی است می‌تواند قانون مذکور را مبنای رابطه با ایران قرار دهد، خاطرنشان کرد: دستگاه‌های مختلفی قانون مذکور را اجرایی خواهند کرد و FATF نیز می‌تواند نتایج آن را به وضوح مشاهده کند.

تامل در قوانين

از طرفي نيز محمد ابراهم رضایی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به اختلاف‌نظر نمایندگان و دولت بر سر تعریف گروه‌های تروریستی، گفت: با توجه به پیوستگی لایحه دولت به FATF، باید قانون جدید برای مقابله با تامین مالی تروریسم تصویب شود. محمد ابراهیم رضایی، در خصوص لایحه اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم، گفت: این لایحه به رفع ایرادات شورای نگهبان پرداخت اما از آنجایی که یکی از لوایح چهارگانه FATF به شمار می‌آمد، با مخالفت برخی از نمایندگان روبه رو شد. مهم‌ترین بخش این لایحه یعنی بند نخست مبنی بر تعریف مصادیق تروریسم برای مبارزه با تامین مالی تروریسم مجددا به کمیسیون قضایی ارجاع شد. نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: به نظر اراده‌ای برای به نتیجه رسیدن این لایحه وجود ندارد، با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری نمایندگان اصرار دارند قانون جدیدی تصویب شود زیرا مفاد این لایحه را منطبق با FATF می‌دانند. وی افزود: نمایندگان اصرار دارند با توجه به مشکلات درونی و فضای سیاسی امنیتی کشور قانون جدید تصویب شود. جمهوری اسلامی به شدت نیاز به قانون جدید برای مبارزه با این موضوع دارد زیرا ایران بزرگ‌ترین قربانی تروریسم در دهه‌ها و سال‌های اخیر است. رضایی یادآور شد كه از سوی دیگر اتهامات بسیاری علیه جمهوری اسلامی مطرح است، بنابراين ما به دنبال شفافیت و مقابله با تامین مالی تروریسم هستیم اما این لایحه به نظر با FATF پیوستگی دارد. بنابراین کار کارشناسی درباره وضعیت داخلی برای تصویب قانون جدید لازم است. عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: جمهوری اسلامی نیاز ندارد به هیچ کنوانسیون و سازمانی تعهد دهد زیرا در سال‌های اخیر ثابت کرده که در مقابله با همه ابعاد تروریسم پیش گام بوده است، از این رو داشتن قانون مقابله با پولشویی یا تامین مالی تروریسم کفایت می‌کند.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.