انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رابطه ایران و پاکستان «بی‌نظیر» نیست!
درخواست نمايندگان از ظريف براي بازگشت به وزارت‌خارجه
ادعاي كريمي‌قدوسي درباره ظريف
لرزه ظريف بر اندام سياستمداران
انتقاد تند آيت‌الله‌خامنه اي از ازدواج سفيد
تكذيب دستور گرفتن روحاني از MI6
تكذيب يك شنود
نبرد ديدگاه‌ها
نقش اصلاح‌طلبان در بحران‌ امروز
احزاب در ایران نان انتخابات را خورده اما چوبش را نخورده‌اند
آرشيو صدا و سيما را از كشور خارج كرده‌اند!
وضع آزادی از زمان طاغوت بدتر شده است
تقدير آيت‌ا...‌خامنه‌اي از نوجوان شطرنج‌باز
نمره ۲۰ از ۱۰۰ روحاني
دومينوي خودخواهي و ضربه به هم‌ميهن
دولت نمي‌تواند به متخلفان كمك كند
سرنوشت FATF در گرو رفراندوم
اندیشه ایرانشهری به مثابه ابرگفتمان
ارسال لایحه «جامع انتخابات» به مجلس
اصلاح‌طلبان نباید با یکدیگر درگیر شوند
واكنش خنثي ظريف درباره FATF
زندگي اشرافي با انقلابي‌گري سازگاري ندارد
اميد به كليد سندرز
پارادوكس مودت ـ تخاصم
نپیوستن به FATF یعنی نه به شفافیت بین المللي
تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تا ۴ ماه دیگر
آيت‌الله خامنه‌ای درگذشت محمدمؤمن را تسلیت گفتند
يك امام جمعه ديگر نيز كناره‌گيري كرد
تحكيم وحدت با اژدهاي زرد
لبيك صوتي!
گره ارشادي
رد شهادت و عباي روحانيت
راهبرد شرقي
پژمانفر، رييس دفتر روحاني را تهديد كرد
رياست‌جمهوري اختصاص هزارميلياردي به پديده را تكذيب كرد
شهادت زکریا سازمان ملل را از خواب غفلت بیدار کند!
ایران و ایالات متحده ،حکایت تلخکامی و شرح جدایی
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
بدهكار اصلي اروپاييان هستند
حاتم‌بخشي هزارميلياردي
نماينده ولي فقيه در خوزستان از امامت جمعه استعفا داد
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
كنايه جهنمي به علي‌مطهري!
جزييات انهدام خانه‌های تيمى عوامل حادثه تروريستی زاهدان
اعانه‌اي كه پايمال مي‌شود!
سایه بحران دیپلماتیک بر روابط تهران- اسلام آباد
هشدار از قم به عربستان و پاكستان
من به مسئولین و دولتی‌ها نمی‌گویم چه کنند
اولين سيلي سپاه به تروريست‌هاي زاهدان
فيك‌نيوز فارس را كريمي قدوسي تكذيب كرد!
بیشتر
کد خبر: 82539 | تاریخ : ۱۳۹۷/۴/۱۸ - 11:20
نظارت شورای نگهبان باید دقیق باشد

نظارت شورای نگهبان باید دقیق باشد

شورای نگهبان نمی تواند در رعایت حق مردم مسامحه کند، اگر مسامحه شود آن کسی که حقش ضایع می شود، مردم هستند. حق حقیقی همین امر است و لذا برای همین است که به شورای نگهبان تاکید می شود که نظارت باید دقیق باشد.

قانون- دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: شورای نگهبان نمی تواند در رعایت حق مردم مسامحه کند، اگر مسامحه شود آن کسی که حقش ضایع می شود، مردم هستند. حق حقیقی همین امر است و لذا برای همین است که به شورای نگهبان تاکید می شود که نظارت باید دقیق باشد.

‌به گزارش قانون به نقل از ایسنا، ‌آیت الله محسن اراکی در نشست با اعضای دفتر نظارت و بازرسی انتخابات شورای نگهبان در استان مرکزی با اشاره به اینکه مسئولیت سنگینی بر عهده شورای نگهبان است، گفت: شورای نگهبان و اعضا و دفاتر این شورا در شهرستان‌ها و استان‌ها دارای ماموریت حساسی بوده و وظیفه خطیری بر عهده آنان است.

وی ادامه داد: امانتداری، دقت و عدم ملاحظه جهات غیر از معیارهای اصلی و مقاومت در برابر فشارها بسیار مهم است و بارها مورد تاکید قرار گرفته است.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب با اشاره به فقه مربوط به وظایف شورای نگهبان گفت: اینکه اشاره می‌شود شورای نگهبان به دنبال این است که حقی از کسی ضایع نشود، در واقع منظور حق مردم است، این مردم هستند که می‌خواهند امانتی را به دست کسی بسپارند.

آیت الله اراکی تصریح کرد: حقی اگر هست حق مردم و حق خداست. وقتی صحبت از حق خدا می شود، منظور حق عدل است یعنی حق نظام و حق مردم. شورای نگهبان نمی تواند در رعایت حق مردم مسامحه کند، اگر مسامحه شود آن کسی که حقش ضایع می‌شود، مردم هستند. حق حقیقی همین امر است و لذا برای همین است که به شورای نگهبان تاکید می‌شود که نظارت باید دقیق باشد.

وی گفت: اگر در نتیجه این نظارت کسی که صالح نیست در پست مهم تصمیم گیری قرار بگیرد، جفای بزرگی به حق مردم کرده ایم. مجلس شورای اسلامی یکی از ارکان مهم تصمیم گیری کشور است، ولی اگر مجلس شورای اسلامی ضعیف باشد و نتواند در برابر دشمن مقاومت کند و از منافع ملت دفاع کند، در واقع حق ملت تضعیف شده است.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب تاکید کرد: هیچ یک از نمایندگان مجلس شورای اسلامی هیچ حقی بر خدا و مردم ندارند. براساس فقه ما و آنچه در قرآن کریم آمده هر مسئولیتی در نظام اسلامی امانت است و هر نوع ولایتی مبتنی بر دو شرط عدالت و علم است.  

آیت الله اراکی ادامه داد: شورای نگهبان حق تایید فردی که فاقد عدالت و علم است را ندارد، زیرا در این صورت جفای بزرگی در حق ملت کرده است.

وی گفت: همه شرایطی که برای کاندیداهای مجلس شورای اسلامی و دیگر انتخابات گذاشته می‌شود، به دو شرط علم و عدالت بر می‌گردد.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با بیان اینکه اگر در نظام این دو شرط رعایت می‌شد، با این همه مشکل مواجه نبودیم، گفت: اگر همه نمایندگان مجلس شورای اسلامی عالم عادل بودند، به خود اجازه نمی‌دانند رفتارهایی که در شأن ایران و ملت ایران نیست انجام دهند که نمونه آن عکس گرفتن برخی نماینده ها با موگرینی بود. اروپایی‌ها 300 سال است که کشور ما را مورد استعمار خویش قرار داده‌اند، 300 سال ما را مورد ستم قرار دادند و حالا عکس گرفتن با نماینده آنها چه  تفاخری دارد؟

وی افزود: چنین نمایندگانی که مسئولیت خود را به درستی نمی شناسند، نه تنها نباید پایشان به مجلس شورای اسلامی باز شود، بلکه نباید هیچ مسئولیتی در نظام به آنها داد و جا داشت قانون اصلاح شود و شورای نگهبان قدرت تصمیم گیری بعد از انتخاب داشته باشد.

وی ادامه داد: شورای نگهبان اگر قرار است نگهبان نظام وحقوق  مردم باشد باید در کنار اختیاراتی که دارد، اختیارات بعد از انتخاب هم داشته باشد چراکه ممکن است فردی که انتخاب شده ابتدا خوب باشد و سپس بد شود، چنین اتفاقی همیشه امکان دارد.

اراکی با بیان اینکه نظارت شورای نگهبان، نظارتناقصی است، گفت: نظارتی که انجام می شود تا وقت انتخابات است، در حالی که این نظارت باید ادامه داشته باشد. از طرفی در فقه ما برای شناخت عدالت افراد و تایید آنها برای حضور در عرصه‌هایی همچون نمایندگی مجلس میزان‌هایی تعیین شده و در شورای نگهبان هم  براساس آن عمل می‌شود و بر این اساس عدم تایید یک فرد به معنای اهانت به او نیست.

به گزارش ایسنا، باقر تقوی عراقی، رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات شورای نگهبان در استان مرکزی در ادامه این نشست گفت: 20 سال از تاسیس این دفتر در استان مرکزی می گذرد و هم اکنون در 12 شهرستان استان دفاتر ما در حال فعالیت و نظارت هستند.

وی ادامه داد: بالغ بر 5 هزار نیروی جوان انقلابی در دفاتر ما در استان در قالب محققین، بازرسین انتخابات، مسئول دفاتر و اعضا با ما همکاری دارند.

عراقی با اشاره به وظایف ذاتی شورای نگهبان گفت: تمام تلاش خود را تا کنون به انجام رسانده‌ایم که براساس قانون، شرع و اخلاق عمل کنیم و هیچ توصیه‌ای را نپذیرفته و رابطه‌ای با افراد و احزاب برقرار نکنیم و به وظیفه شرعی خود عمل کنیم.

رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات شورای نگهبان در استان مرکزی در پایان بیان کرد: در استان جلسات منظمی با ناظرین و شبکه ناظرین برگزار می‌کنیم و علاوه بر آن موضوعات کاری مرتبط با مسئولین دفاتر شهرستان مورد بررسی قرار می‌گیرد.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.