انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سرزمين
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
گردشي از زادگاه فردوسي تا ماسوله مشهد
مخالفت تشکل‌هاي مسئول با طرح گردشگري آشوراده
خنج بر چهره ميراث
شهر «دقیانوس» در خطر ویرانی
گردشگری بازاري ناکام در ایران
مسجد، تلفيق مهر ازي اير اني و اسلامي
روزگار تلخ غار باستانی بهشهر
سونامی خشکسالی و تهديد امنيت غذايي
زاگرس محمل نهفته «بيلندانا » ياجشن سده در كردستان
مسئولیت نم‌زده، بلای جان گنبد قابوس!
گزارش لغو یک جشن
خشكسالي در مديريت منابع آب
میدان هشت گنبد، زیر سایه پاساژها
تالاب‌ها در کشاکش بهره برداری و مصرف
عطش هامون
تهرانگردي در عمارت‌هاي تاريخي
دیجیتال مارکتینگ، راه پیشرفت ایران در حوزه گردشگری سلامت
تهران، محصور در فروچاله‌ها
آشوب در آشوراده
بازارهای جذاب گردشگری شهری
انتقال‌ رانتی آب
چالش های طراحی مبلمان شهری
برای نجات نقش جهان، تعارف‌ها را کنار بگذارید
گلستان در برزخ
رشد سدها بدون نظارت
از سرو ابر كوه تا قديمي‌ترين چنار تهر ان
جولان غول خشكسالي
حریم درجه یک نقش جهان اصفهان با خاک يكسان مي‌شود
گردشگري، فرصتي كه ناديده گرفته مي‌شود
جزييات وام 20ميليوني گردشگري
نفس پايتخت به شماره افتاده است
خاک سست
شیرابه، بلای جان ماهی های شمال
میر اث پارسه؛ نماد پیشکش داد و مهر به جهانیان
بازار داغ گردشگري در زمستان
روياي ديرينه تحقق حساب اقماری
تبر بر ريشه ‌ريه‌هاي تنفسي ايران
تکرار سرنوشت کارون در «تجن»
گوردخمه های همدان زیر تیغ جویندگان گنج
حفاظت پیشگیرانه، بهترین درمان برای موزه‌هاست
روستاگردي؛ كليد مهاجرت معكوس
گردشگري؛ معدن ارزي كه نمي‌بينيم
سونامي خطر با خشكي گاوخوني
ميراث عليه ميراث جهاني شوشتر
بلعیدن یک شهر به بهانه طرح توسعه دانشگاه
رازهاي آتشكده چك‌چك
شهرهاي ماشين‌محور بلاي جان شهروندان
خطر نابودي در كمين اقليم كشور
استمداد از رهبري براي نجات خليج فارس
گره پالایشگاه بر محیط‌زیست شهر ری
بیشتر
کد خبر: 83423 | تاریخ : ۱۳۹۷/۵/۱ - 12:16

قلعه ای به وسعت 40 کیلومتر مربع

مجموعه قلعه یزدگرد شهرستان دالاهو یکی از بزرگترین و کهن ترین قلعه های ایران باستان است که شهرتی جهانی دارد و از جمله جاذبه های گردشگری شگفت انگیز استان کرمانشاه محسوب می شود.

قانونمجموعه قلعه یزدگرد شهرستان دالاهو یکی از بزرگترین و کهن ترین قلعه های ایران باستان است که شهرتی جهانی دارد و از جمله جاذبه های گردشگری شگفت انگیز استان کرمانشاه محسوب می شود.

به گزارش قانون به نقل از ایسنا، قرارگیری کرمانشاه در منطقه ای کوهستانی و مرزی، در ادوار مختلف تاریخ زمینه ساز توجه شاهان بسیاری به این منطقه شده و برای حفاظت از حریم خود در مقابل تهاجم دشمنان قلعه های متعددی در این منطقه بنا کرده اند.

قلعه یزدگرد از جمله این قلعه هاست که به عنوان یکی از کهن ترین و مستحکم ترین قلعه های ایران باستان شهرتی جهانی دارد. قلعه ای که در ارتفاعات روستای زرده شهرستان دالاهو واقع شده و به واسطه موقعیت و حصارکشی پیرامونش دژی دست نیافتنی بوده است.

برای رسیدن به قلعه شگفت انگیز یزدگرد که اسرار ناگفته بسیاری را در دل خود جای داده، در مسیر جاده دالاهو به سرپلذهاب و در فاصله 15 کیلومتری از شهر سرپلذهاب باید وارد جاده ریجاب شد. پس از طی مسیری تقریبا 20 دقیقه ای از شهر ریجاب روستای زرده نمایان می شود، روستایی که قلعه تاریخی یزدگرد بر فراز کوه های مرتفع آن واقع شده است.

مسیر رسیدن به قلعه پوشیده از جنگل های سبز بلوط است و در نهایت هوای مطبوع کوهستان و اثری باستانی که از سمت شمالغرب به یک پرتگاه تند و از طرف شمال و شمال شرقی به صخره های پلکانی منتهی است.

این قلعه 40 کیلومتر مربع وسعت دارد و شهری بوده که 10 بنای بزرگ را در دل خود جای داده که آشپزخانه، دروازه با دو برج منفرد، جای دار، تپه رش، گچ گمبد یا میدان، قلعه داور که آتشکده دوره ساسانی بوده و در اوایل اسلام کارگاه شیشه گری شد، نقاره خانه، آشیه وا(آسیابان) و دیوار گچ از جمله این بناها هستند.

علت نامگذاری این قلعه را پناه گیری یزدگرد سوم آخرین پادشاه ساسانی و دخترش در این قلعه پس از حمله اعراب به ایران می دانند، علاوه براین افسانه های بسیاری در میان مردم بومی درباره این قلعه وجود دارد.

اولین کاوش های باستان شناسی در این اثر تاریخی پیش از انقلاب و توسط یک هیات کانادایی به سرپرستی ادوارد کیل انجام گرفت که طبق این کاوش ها قدمت بنا را به دوره ساسانی تخمین می زدند، اما در کاوش های بعدی باتوجه به وفور نقوش گچ بری در بنا که از ویژگی های بناهای عهد اشکانی است، قدمت قلعه را به زمان اشکانی می رساند.

 مطالعات تعیین حریم قلعه امسال انجام می شود

سیامک خدیوی مدیرپایگاه محور ساسانی کرمانشاه در گفت و گو باخبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، قلعه یزدگرد را قلعه ای عظیم و وسیع توصیف کرد و افزود: این قلعه بر روی کوهستان واقع شده و از این جهت بخشی از دیوار دفاعی آن را  طبیعت و صخره های کوهستان و بخشی را دیوار ساخته دست بشر تشکیل داده است.

وی با بیان اینکه نفوذ به این قلعه کار بسیار دشواری بوده، ادامه داد: تاکنون چند فصل کاوش در این قلعه انجام شده و طبق این کاوش ها، شهری بزرگ در داخل این قلعه وجود داشته است.

مدیرپایگاه محور ساسانی کرمانشاه تصریح کرد: شواهد نشان می دهد حاکم این قلعه حکومتی مستقل داشته و به دولت اشکانی نیز باج و خراجی نمی داده است.

وی با بیان اینکه حوادث طبیعی و برخی از اقدامات مردم بومی به مرور باعث تخریب بخش هایی از این قلعه شده، اضافه کرد: اکنون بقایایی از این قلعه وجود دارد. از دیواری که دور قلعه بوده هم اکنون بخش هایی نیست.

خدیوی اضافه کرد: پس از هرکاوش که روی این اثر انجام گرفته، کارهای مرمتی را نیز انجام داده ایم.

وی تاکید کرد: در نظر داریم امسال مطالعات تعیین حریم را با اختصاص اعتبار مورد نیاز انجام دهیم و قسمتی از دیوار نیز که فرور یخته را تعمیر خواهیم کرد.

مدیرپایگاه محور ساسانی کرمانشاه از انجام کاوش در بنای گچ گمبد قلعه هم خبرداد و گفت: حفاظت از این اثر با ارزش یکی از اولویت های مهم میراث فرهنگی است.

پرونده ثبت جهانی قلعه یزگرد را آماده کرده ایم

شهرام علی یاری مدیر میراث فرهنگی شهرستان دالاهو  نیز در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، با بیان اینکه قلعه یزگرد مجموعه ای است که شامل شهر، کاخ حاکم محلی، آتشکده، دیوار دفاعی و برج ها بوده، اظهارکرد: این مجموعه جمعا 40 کیلومتر مربع مساحت دارد و دیوار دفاعی آن به طول چهارکیلومتر است.

وی با اشاره به آغاز اولین کاوش های باستان شناسی این اثر از سال 1354 تا 1357 توسط ادوارد کیل از موسسه شرق شناسی بریتانیا، گفت: آخرین فصل کاوش های انجام گرفته در این اثر نیز اسفند سال گذشته به سرپرستی یوسف مرادی از باستان شناسان استان در بنای قلعه داور انجام گرفت.

مدیر میراث فرهنگی شهرستان دالاهو به تاثیر زلزله 7.3 ریشتری سال گذشته بر این بنای تاریخی هم اشاره کرد و افزود: متاسفانه در پی وقوع این زلزله بخش هایی از دیوار دفاعی چهار کیلومتری و نیز بخش هایی از بنای جای دار که در حال حاضر در داخل باغات روستای زرده قرار دارد، تخریب شد.

وی با اشاره به اهمیت این قلعه باستانی، اظهارکرد: از آنجایی که این اثر قابلیت جهانی شدن دارد، پرونده ثبت جهانی آن را آماده کرده ایم تا به عنوان یکی از آثار تاریخی در محور ساسانی کرمانشاه آن را به ثبت جهانی برسانیم.

علی یاری با بیان اینکه هرساله یک فصل کاوش در این بنا انجام می گیرد، تاکید کرد: برای سالجاری علاوه بر کاوش، بحث آزاد سازی حریم را نیز خواهیم داشت.

وی یادآورشد: قسمتی از این بنای باستانی به مرور زمان حریم روستا شده که اکنون با خرید زمینی توسط یک خیّر قرار است این قسمت از روستا جابجا شود.

مدیر میراث فرهنگی شهرستان دالاهو افزود: با توجه به موقعیت این قلعه راه دسترسی گردشگران به آن دشوار است، اما هرساله بسیاری از گردشگرانی که برای بازدید از ریجاب و یا مقبره بابایادگار به این منطقه می آیند از بخش هایی از بنا که در ارتفاع پائین و یا در روستا قرار گرفته نیز دیدن می کنند.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.