انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سرزمين
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
گردشي از زادگاه فردوسي تا ماسوله مشهد
مخالفت تشکل‌هاي مسئول با طرح گردشگري آشوراده
خنج بر چهره ميراث
شهر «دقیانوس» در خطر ویرانی
گردشگری بازاري ناکام در ایران
مسجد، تلفيق مهر ازي اير اني و اسلامي
روزگار تلخ غار باستانی بهشهر
سونامی خشکسالی و تهديد امنيت غذايي
زاگرس محمل نهفته «بيلندانا » ياجشن سده در كردستان
مسئولیت نم‌زده، بلای جان گنبد قابوس!
گزارش لغو یک جشن
خشكسالي در مديريت منابع آب
میدان هشت گنبد، زیر سایه پاساژها
تالاب‌ها در کشاکش بهره برداری و مصرف
عطش هامون
تهرانگردي در عمارت‌هاي تاريخي
دیجیتال مارکتینگ، راه پیشرفت ایران در حوزه گردشگری سلامت
تهران، محصور در فروچاله‌ها
آشوب در آشوراده
بازارهای جذاب گردشگری شهری
انتقال‌ رانتی آب
چالش های طراحی مبلمان شهری
برای نجات نقش جهان، تعارف‌ها را کنار بگذارید
گلستان در برزخ
رشد سدها بدون نظارت
از سرو ابر كوه تا قديمي‌ترين چنار تهر ان
جولان غول خشكسالي
حریم درجه یک نقش جهان اصفهان با خاک يكسان مي‌شود
گردشگري، فرصتي كه ناديده گرفته مي‌شود
جزييات وام 20ميليوني گردشگري
نفس پايتخت به شماره افتاده است
خاک سست
شیرابه، بلای جان ماهی های شمال
میر اث پارسه؛ نماد پیشکش داد و مهر به جهانیان
بازار داغ گردشگري در زمستان
روياي ديرينه تحقق حساب اقماری
تبر بر ريشه ‌ريه‌هاي تنفسي ايران
تکرار سرنوشت کارون در «تجن»
گوردخمه های همدان زیر تیغ جویندگان گنج
حفاظت پیشگیرانه، بهترین درمان برای موزه‌هاست
روستاگردي؛ كليد مهاجرت معكوس
گردشگري؛ معدن ارزي كه نمي‌بينيم
سونامي خطر با خشكي گاوخوني
ميراث عليه ميراث جهاني شوشتر
بلعیدن یک شهر به بهانه طرح توسعه دانشگاه
رازهاي آتشكده چك‌چك
شهرهاي ماشين‌محور بلاي جان شهروندان
خطر نابودي در كمين اقليم كشور
استمداد از رهبري براي نجات خليج فارس
گره پالایشگاه بر محیط‌زیست شهر ری
بیشتر
کد خبر: 83588 | تاریخ : ۱۳۹۷/۵/۳ - 12:02
 قانون کار در خصوص محیط‌بانان رعایت نمی‌شود

قانون کار در خصوص محیط‌بانان رعایت نمی‌شود

هر یک از محیط‌بانان بار بیش از یک نفر را بر دوش می‌کشند و متاسفانه قانون کار در خصوص آنها رعایت نمی‌شود.

قانون-نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه لایحه حمایت از محیط‌بانان از کیفیت لازم برخوردار نیست، گفت: هر یک از محیط‌بانان بار بیش از یک نفر را بر دوش می‌کشند و متاسفانه قانون کار در خصوص آنها رعایت نمی‌شود.

به گزارش قانون به نقل از ایلنا، بنابر گفته جمشید محبت‌خانی، فرمانده یگان حفاظت محیط‌زیست سازمان حفاظت محیط زیست، ۳۵۰۰ محیط‌بان که شامل ۲۸۰۰ محیط‌بان و حدود ۷۰۰ فرمانده یگان‌های شهرستان‌ها و استان‌ها می‌شوند، مسئولیت محافظت از مناطق چهارگانه محیط‌زیست را برعهده دارند. این افراد با کمترین دستمزد و مزایا و با کمترین تجهیزات از طبیعت ایران حفاظت می‌کنند، با این وجود اگر در هنگام انجام ماموریتی ناچار به درگیری با متخلفان و شکارچیان شوند به دلیل خلاء‌های قانونی که وجود دارد، ممکن است، محکوم و گاهی اوقات روانه زندان شوند، اگرچه دولت پس از سال‌ها، لایحه‌ای را به مجلس برده تا با تصویب آن، این خلاء‌های قانونی پر شود، اما به گفته کارشناسان این حوزه این لایحه توان کافی برای حمایت از محیط‌بانان را ندارد و همچنان در مجلس و در کمیسیون‌های مختلف در حال بررسی است.

احمد کیخا (نماینده مردم زابل در مجلس شورای اسلامی) که در گذشته معاونت محیط‌زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط‌زیست را برعهده داشته نیز معتقد است؛ لایحه حمایت از محیط‌بانان که از سوی دولت برای پشتیبانی از محیط‌بانان به مجلس ارائه شده از کیفیت لازم برخوردار نیست.

حقوق محیط‌بانان از دیگر کارکنان دولت کمتر است

کیخا با بیان اینکه در دو محور باید از محیط‌بانان حمایت‌های لازم صورت بگیرد، گفت: یکی از این محورها موضوع معیشت محیط‌بانان است، در بسیاری از نقاط کشور محیط‌بان در حالی که باید بر اساس قانون کار ۲۴ ساعت شیفت بوده و ۴۸ ساعت استراحت کنند، اما به دلیل کمبود نیرو این مسئله رعایت نشده و اگر ۲۴ ساعت شیفت هستند، کمتر از ۲۴ ساعت استراحت کرده و دوباره به پست خود باز می‌گردند.

وی با بیان اینکه قانون کار در خصوص محیط‌بانان رعایت نمی‌شود، خاطرنشان کرد: به دلیل کمبود نیروی محیط‌بان هر یک از محیط‌بانان، بار بیش از یک نفر را بر دوش می‌کشند. همچنین مبالغ دریافتی این افراد نسبت به دیگر کارکنان دولت کمتر است.

نماینده مردم زابل در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: همچنین اعتباراتی که برای محیط‌بانان در نظر گرفته می‌شود به صورت کامل محقق نمی‌یابد و آن‌ چیزی که محقق می‌شود به مراتب کمتر از آن چیزی است که در نظر گرفته شده و با این مقدار اعتبار نمی‌توان تجهیزات و وسایل لازم را برای محیط‌بانان تامین کرد، بنابراین بودجه اختصاصی نه تنها از لحاظ پرداخت حقوق، اضافه‌کاری و دستمزد که از نظر تامین نیازهای اولیه شغلشان نیز کافی نیست.

محیطبانان از نظر بیمه‌ای با مشکل مواجه‌اند

کیخا با اشاره به محور دیگری که باید در حمایت از محیط‌بانان در نظر گرفته شود، گفت: با توجه به شرایط کار محیط‌بانان که با متجاوزان به عرصه‌های طبیعی کشور روبرو هستند، این افراد همیشه در معرض آسیب قرار دارند و مورد حمله قاچاقچیان و متجاوزان قرار گرفته و گاهی در تعقیب و گریز دچار حادثه نیز می‌شوند. البته از نظر بیمه و مسائل حقوقی و قضایی هم با مشکلاتی روبرو هستند.

ضرورت حمایت‌های قانونی و قضایی از محیط‌بانان

وی با اشاره به اینکه برخی از محیط‌بانان به دلیل درگیری با متخلفان به زندان افتادند و حتی در انتظار حکم اعدام بودند، تصریح کرد: انتظار بر این است که وقتی ما مأموریتی را برای یک فرد در نظر می‌گیریم و قرار است؛ حافظ حیات‌وحش و عرصه‌های طبیعی کشور باشد، باید حمایت‌های قضایی و قانونی لازم از این فرد انجام شود تا در مواقعی که آسیب دید یا منجر به حادثه‌ای چه برای محیط‌بان و چه برای شخص متجاوز شد، قانون پشتیبان او باشد و رها نشده و با مشکلات عدیده‌ای روبرو نشود. این ضعفی است که از نظر بنده وجود دارد و امیدوارم در لایحه دولت با توجه به تغییراتی که مجلس روی اعمال می‌کند و در نهایت تصویب می‌شود، این نقیصه برطرف شده و به صورت شفاف و واضح حمایت‌های لازم از محیط‌بانان صورت بگیرد.

لزوم تامین تجهیزات و افزایش نیرو

کیخا ادامه داد: کمیسیون کشاورزی از مدت‌ها قبل نظراتش را در خصوص لایحه حمایت از محیط‌بانان به عنوان یک کمیسیون فرعی ارائه کرده و امیدواریم که با تصویب این لایحه حمایت‌های لازم از محیط‌بانان انجام شود.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی همچنین خاطرنشان کرد: معتقدم بیش از اینکه بر ابزارهای مقابله‌ای تمرکز کنیم، باید تمرکز بر چگونگی فهم مشترک و افزایش آگاهی‌های عمومی داشته باشیم تا مردم خود حافظ محیط‌زیست باشند و اگر روی این موضوع تمرکز نکنیم، نمی‌توانیم حتی با وجود افزایش محیط‌بانان این مشکل را حل کنیم.

کیخا ادامه داد: در کنار حمایت از محیط‌بان و تامین تجهیزات و افزایش نیرو باید سازمان حفاظت محیط‌زیست، آموزش و پرورش و سایر دستگاه‌ها نیز در راستای اینکه حفظ محیط‌زیست تبدیل به یک فرهنگ عمومی شود، تلاش کنند و این میسر نمی‌شود مگر اینکه در امر حفاظت از عرصه‌های طبیعی جوامع طبیعی را نیز مشارکت دهیم.

 

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.