انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle ویژه‌نامه بی‌قانون منتشر شد آسیاتک قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
علم و فن آوری
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
بسترهای قانونی برای کسب وکارهای فضايي ايجاد شود
آسیب‌پذیری ۲ میلیارد دستگاه بلوتوثی
تاثیر فیبر در حفظ سلامت مغز و حافظه سالمندان
ارسال نمونه خون بند ناف به خارج از کشور
امید به زندگی در مریخ بیشتر شد
گوشی موبایل ارزان نمی شود
کلاهبرداری ۲۲ میلیاردی شرکت‌های ارزش افزوده
باکتری الکتریکی در روده انسان کشف شد کد خبر:
ارز دیجیتال تلگرام، می‌تواند پول ملی را زیر سوال ببرد
پراکندگی اداری مانع ایجاد دولت الکترونیک است
رفع فیلتر تعدادی از سایت‌های فروش بلیت هواپیما
اینترنت ارزان نمی‌شود
کشف کِرم زنده‌ ۱۰ سانتی‌متری در مغز جوان چینی
اسپیس ایکس مسافر مرموزی به ماه می‌برد
رفع موانع ترخیص ۶۰۰ هزار دستگاه گوشی‌ توقیفی
هشدار در خصوص سوءاستفاده از سرویس UPnP
تی‌شرتی که بیماری‌های قلبی را تشخیص می‌دهد!
توقیف ۷۲۰ هزار گوشی تلفن همراه
ایران چهارمین کشور صاحب دانش‌فنی
اعلام ورشکستگی سه برند معروف ترکیه
هاتگرام و طلاگرام امروز فیلتر می‌شوند؟
پیام تبریک سورنا ستاري به دریافت کننده جایزه فیلدز
جرایم رایانه‌ای چه مجازاتی دارند؟
1۸۰ میلیون موبایل رجیستر شد
گوگل به یافتن شغل برای سربازان کمک می‌کند
واکسن بیماری‌های پوستی تولید می‌شود
هر پیام‌رسان‌ داخلی چند عضو دارد؟
سیستم ناوبری هوشمند مبتنی بر هوش مصنوعی
ماجرای بسته‌های تشویقی اپراتورها
بازار موبایل زیر پتک تخلفات
یک اپراتور مخابراتی در آمریکا هک شد
هکر اپل اعتراف کرد
یک گلوله آتشین از کنار آمریکا گذشت
آمادگی "پارکر" برای شیرجه در اتمسفر خورشید
داغ ترین سیاره جهان رصد شد
استارتاپ غریق نجات
ساعت هوشمند "گوگل" مربی بدنسازی‌تان می‌شود
اشتراک گذاری اطلاعات مکان محور با همکاری ۶ سازمان
تجهیزات هواپیماها در معرض حملات سایبری از راه دور
ساخت برچسب الکترونیکی ایرانی برای سهولت در خرید کالا
سلول‌های معیوب با نانوحامل دارو از بین می روند
سیستم ثبت سیگنال‌های عصبی از سطح مغز ساخته شد
توزیع گوشی موبایل در انتظار حکم مقام قضایی
۴۷ آسیب پذیری در ۲۵ مدل گوشی اندرویدی شناسایی شد
نصب آنتن ردیابی پرندگان روی ایستگاه فضایی بین المللی
تدوین برنامه اجرایی ۲۴ طرح کلان ملی
سیستمی که با وای فای اسلحه را ردیابی می کند
ارتباط تلفنی مشترکان ۳ مرکز مخابراتی اختلال دارد
تولد مریم میرزاخانی؛ «روز جهانی زن در ریاضیات»
اعزام انسان به فضا متوقف نشده
بیشتر
کد خبر: 83965 | تاریخ : ۱۳۹۷/۵/۹ - 02:45
تاثیر خصوصی‌سازی در سودآوری شرکت‌ها

تاثیر خصوصی‌سازی در سودآوری شرکت‌ها

محققان طی مطالعه‌ای، تأثیر خصوصی­‌سازی شرکت­‌های دولتی در افزایش بهره­‌وری نیروی کار و سودآوری آن‌ها را مورد بررسی قرار داده‌اند.

قانون- محققان طی مطالعه‌ای، تأثیر خصوصی­‌سازی شرکت­‌های دولتی در افزایش بهره­‌وری نیروی کار و سودآوری آن‌ها را مورد بررسی قرار داده‌اند.

به ‌گزارش قانون به نقل از ‌ایسنا، سیاست خصوصی­سازی، در دهه­های اخیر، به‌گونه‌ای چشم­گیر در کشورهای توسعه­یافته و درحال‌توسعه پیگیری و اجرا شده است. اجرای این سیاست در کشورهای توسعه­یافته، از طریق فروپاشی سیستم­‌های اقتصادی کاملاً متمرکز و دولتی و اجرای سیاست­های سازمان­های اقتصادی بین­المللی از قبیل "صندوق بین­‌المللی پول" و "بانک جهانی"، موجب شده است که این سیاست از برنامه­های اساسی اصلاح ساختار اقتصادی در بیش­تر کشورهای جهان، به‌ویژه کشورهای درحال‌توسعه، به شمار آید و به‌طورجدی پیگیری و اجرا شود.

به بیان محققان، خصوصی­سازی درواقع سیاستی در جهت تعادل بخشیدن به عملکرد دولت در مقایسه با دیگر بخش­‌های اقتصادی است. بنا به گفته طرفداران خصوصی­سازی، اجرای این سیاست در کوتاه‌مدت سبب افزایش درآمد دولت از محل فروش بنگاه­های دولتی و کاهش کسر بودجه می­شود و در بلندمدت نیز به پیشرفت فناوری، افزایش کارآیی و ایجاد بخش خصوصی قوی و تقویت آن می­انجامد. خصوصی­سازی با فراهم کردن فضای رقابت و بسط سازوکار حاکم بر بازار، همه فعالان اقتصادی، بنگاه­ها و واحدهای خصوصی را وامی­دارد تا عملکرد کارآمدتری در مقایسه با بخش دولتی داشته باشند.

دراین‌باره، دو تن از پژوهشگران پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی دست به انجام مطالعه‌ای زده‌اند که در آن، نقش خصوصی­سازی شرکت­های دولتی در افزایش بهره­‌وری نیروی کار و سودآوری آن‌ها به‌صورت علمی، ارزیابی شده است.

در این پژوهش، نخست دو شاخص سودآوری و بهره­وری نیروی کار و مشخصه­های عملکرد مالی و اقتصادی شرکت­های واگذارشده معرفی شدند. آن­گاه، با بررسی صورت­های مالی سالیانه شرکت‌هایی که حداقل ۵۱ درصد از سهام آن‌ها از طریق عرضه عمومی در بورس یا مزایده در بازه زمانی ۱۳۷۹- ۱۳۸۹ به بخش خصوصی واگذار شده­اند، ۲۲ شرکت، که داده­های موجود برای آن‌ها قابل حصول­تر و فرایند خصوصی­سازی در آن‌ها به­نحو مطلوبی انجام‌شده، به‌عنوان نمونه آماری این تحقیق برگزیده و بررسی شده­اند.

بر اساس یافته‌های این تحقیق، خصوصی­سازی تأثیر مثبتی در متغیر بهره­‌وری نیروی کار داشته و در این خصوص تأییدی بر نتایج محققان دیگر است.

واگذاری‌هایی با درصد پائین

بهروز عباس­‌زاده، کارشناس ارشد علوم اقتصادی و همکارش در این تحقیق می‌گویند: «یافته­های ناشی از بررسی انجام‌شده نشان می­دهد که میان عملکرد شرکت­ها ازلحاظ سودآوری و بهره­وری در دوره­های قبل و بعد از خصوصی­سازی تفاوت معناداری وجود دارد و خصوصی­سازی عملکرد شرکت­های یادشده را بهبود داده است».

این محققان ادامه می‌دهند: «شاید مهم­ترین پیشنهاد این تحقیق به میزان سهام واگذاری شرکت­ها و نیز واگذاری مدیریت آن‌ها مربوط باشد. ما در انتخاب نمونه به این نکته مهم پی­بردیم که دولت در اکثر واگذاری­ها درصد کمی از سهام شرکت­ها را واگذار می­کند؛ به عبارتی، دولت یا خصوصی­سازی را به‌صورت جزئی دنبال می­کند، یا این‌که در برخی موارد مشاهده‌شده که دولت دخالت‌های گسترده­ای در مدیریت شرکت­ها حتی پس از واگذاری داشته است. بنابراین، با توجه به نتایج تحقیقات قبلی و نتایج مثبت تحقیق حاضر، که در آن نمونه انتخابی چنین خصوصیتی ندارد، پیشنهاد می­شود به‌منظور افزایش انگیزه بخش خصوصی برای مشارکت در فرایند خصوصی­سازی، واگذاری­ها با درصدهای بالا انجام شود، به‌طوری‌که بخش خصوصی از نبود نقش‌آفرینی دولت در مالکیت و مدیریت شرکت اطمینان حاصل کند و اقدام به سرمایه­گذاری و خرید سهام شرکت­های مزبور کند».

به بیان عباس زاده و همکارش: «همچنین ضعف آمار و اطلاعات مربوط به روند فعالیت شرکت­های واگذارشده از طریق روش­های گوناگون واگذاری، به‌ویژه مزایده و مذاکره، ازجمله موانع و مشکلات اساسی در تحلیل دقیق و همه­جانبه وضعیت شرکت­های خصوصی شده است. ازاین‌رو، پیشنهاد می­کنیم که سازمان­های متولی امر واگذاری بنگاه­های دولتی به ایجاد یک بانک اطلاعاتی در خصوص شرکت­های واگذارشده به بخش خصوصی اقدام کنند و اطلاعات مذکور را در اختیار پژوهش­گران و دستگاه­های برنامه­ریز قرار دهند تا براساس آن امکان تحلیل دقیق از وضعیت این شرکت­ها طی سال­های پیش و پس از واگذاری میسر شود و درمجموع نقاط قوت و ضعف اجرای سیاست خصوصی­سازی را روشن کند».

قابل ذکر است نتایج فوق در نشریه‌ای علمی پژوهشی، موسوم به «اقتصاد و تجارت نوین» متعلق به پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی منتشر شده‌اند.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.