انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رابطه ایران و پاکستان «بی‌نظیر» نیست!
درخواست نمايندگان از ظريف براي بازگشت به وزارت‌خارجه
ادعاي كريمي‌قدوسي درباره ظريف
لرزه ظريف بر اندام سياستمداران
انتقاد تند آيت‌الله‌خامنه اي از ازدواج سفيد
تكذيب دستور گرفتن روحاني از MI6
تكذيب يك شنود
نبرد ديدگاه‌ها
نقش اصلاح‌طلبان در بحران‌ امروز
احزاب در ایران نان انتخابات را خورده اما چوبش را نخورده‌اند
آرشيو صدا و سيما را از كشور خارج كرده‌اند!
وضع آزادی از زمان طاغوت بدتر شده است
تقدير آيت‌ا...‌خامنه‌اي از نوجوان شطرنج‌باز
نمره ۲۰ از ۱۰۰ روحاني
دومينوي خودخواهي و ضربه به هم‌ميهن
دولت نمي‌تواند به متخلفان كمك كند
سرنوشت FATF در گرو رفراندوم
اندیشه ایرانشهری به مثابه ابرگفتمان
ارسال لایحه «جامع انتخابات» به مجلس
اصلاح‌طلبان نباید با یکدیگر درگیر شوند
واكنش خنثي ظريف درباره FATF
زندگي اشرافي با انقلابي‌گري سازگاري ندارد
اميد به كليد سندرز
پارادوكس مودت ـ تخاصم
نپیوستن به FATF یعنی نه به شفافیت بین المللي
تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تا ۴ ماه دیگر
آيت‌الله خامنه‌ای درگذشت محمدمؤمن را تسلیت گفتند
يك امام جمعه ديگر نيز كناره‌گيري كرد
تحكيم وحدت با اژدهاي زرد
لبيك صوتي!
گره ارشادي
رد شهادت و عباي روحانيت
راهبرد شرقي
پژمانفر، رييس دفتر روحاني را تهديد كرد
رياست‌جمهوري اختصاص هزارميلياردي به پديده را تكذيب كرد
شهادت زکریا سازمان ملل را از خواب غفلت بیدار کند!
ایران و ایالات متحده ،حکایت تلخکامی و شرح جدایی
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
بدهكار اصلي اروپاييان هستند
حاتم‌بخشي هزارميلياردي
نماينده ولي فقيه در خوزستان از امامت جمعه استعفا داد
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
كنايه جهنمي به علي‌مطهري!
جزييات انهدام خانه‌های تيمى عوامل حادثه تروريستی زاهدان
اعانه‌اي كه پايمال مي‌شود!
سایه بحران دیپلماتیک بر روابط تهران- اسلام آباد
هشدار از قم به عربستان و پاكستان
من به مسئولین و دولتی‌ها نمی‌گویم چه کنند
اولين سيلي سپاه به تروريست‌هاي زاهدان
فيك‌نيوز فارس را كريمي قدوسي تكذيب كرد!
بیشتر
کد خبر: 84002 | تاریخ : ۱۳۹۷/۵/۸ - 19:20

لزوم مبارزه همه جانبه با فساد

رئیس مجلس شورای اسلامی، گفت: براساس تدابیر انجام شده، مایحتاج موردنیاز مردم کشور، دارو و نیازهای بخش بهداشت و درمان با ارز دولتی تامین می شود.

قانون-رئیس مجلس شورای اسلامی، گفت: براساس تدابیر انجام شده، مایحتاج موردنیاز مردم کشور، دارو و نیازهای بخش بهداشت و درمان با ارز دولتی تامین می شود.

 

به گزارش قانون به نقل از خانه ملت، دکتر علی لاریجانی پیش از ظهر امروز (دوشنبه، 8 مردادماه) در نشست فراکسیون شفاف سازی، سالم سازی اقتصاد و انضباط مالی، گفت: از گزارش کامل و مناسب مرکز پژوهش های مجلس در خصوص راهکارهای مبارزه با فساد اقتصادی تشکر می کنم.

بحث های مبارزه با فساد اقتصادی  نباید تبدیل به دستاویزهای سیاسی و تبلیغاتی شود

رئیس مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: در مبارزه با فساد باید از رویکرد علمی استفاده شود. باید در این راستا اولویت بندی لحاظ شود، نباید بحث های مبارزه با فساد اقتصادی تبدیل به دستاویزهای سیاسی و تبلیغاتی شود بنابراین باید توجه کرد که جار زدن در این مسائل خاصیتی ندارد.

دکتر لاریجانی، گفت: نمایندگان باید به  صحبت هایشان توجه داشته باشند و از اینکه مطالب سست به رسانه ها بگویند، پرهیز کنند تا مجبور به عذرخواهی نشوند؛ بنابراین مطالب باید متغن باشد چرا که وقتی درباره مبارزه با فساد اقتصادی حرف می زنیم باید به فلسفه موضوع توجه شود و در این راستا کارآمدی حکومت و جلوگیری از ظلم مدنظر باشد.

فساد باعث فشار بیشتر به طبقه های پایین جامعه می شود

وی ادامه داد: فساد باعث فشار بیشتر به طبقه های پایین جامعه از لحاظ درآمدی مانند کارگران می شود؛ اما باید دقت کرد گاهی نوع برخورد با فساد کارآمدی حکومت را کاهش می دهد چرا که امکان دارد برخورد غیرعلمی و تبلیغاتی در حل مسئله موثر نباشد.

رئیس نهاد قانونگذاری با تاکید بر لزوم مبارزه همه جانبه فساد، گفت: باید توجه کرد، فساد می تواند در بخش های سیاسی، فرهنگی، اجتماعی باشد و نمی توان فساد اقتصادی را حل کرد در حالی که به سایر شئون توجه نشده است؛ بنابراین باید به تقویت زیرساخت های فرهنگی توجه شود تا بازده کار ارتقاء یابد.

دکتر لاریجانی، ادامه داد: ریشه یابی فساد بسیار مهم است، فساد سیاسی نیز کمتر از فساد اقتصادی نیست، اگر مسئولی اقدام به دروغگویی و تهمت زدن می کند نباید در حکومت حضور یابد؛ بنابراین باید با دروغگویی به صورت جدی برخورد شود چرا که موضوع ساده ای نیست، البته ممکن است یک شخص تلقی اشتباه کند؛  اما اینکه شخصی با صراحت دروغ بگوید فساد کوچکی را انجام نداده، بنابراین باید با فساد مبارزه همه جانبه شود چرا که غیر از این جواب نمی دهد.

تصویب چند قانون در راستای شفاف سازی و مبارزه با فساد 

رئیس نهاد قانونگذاری افزود: نمایندگان مجلس مقدار زیادی از وظایف خود را انجام دادند و چند قانون علیه مبارزه با فساد تصویب شده که باید اجرای قوانین پیگیری شود. قوانین مرتبط با شفاف سازی اقتصادی و مبارزه با فساد یکی از  نمونه های قوانین مذکور است، همان طور که از همکاران نماینده مجلس مطرح کردند در حال حاضر نیز روی سایت  حقوق و مزایای نمایندگان مجلس مشخص شده است و دیگر  جنبه پنهانی وجود ندارد.

وی افزود:  تهمت ها و تخریب های زیادی  بیان می شود، به طور مثال گفته می شود یک شخص 40 میلیارد تومان پول دارد، بنده نمی شناسم و این موضوعات را باید هیات نظارت بر رفتار نمایندگان پیگیری کند؛ اما در این قضایا نباید افراط شود.

وی ادامه داد: حجیم بودن دولت مانع کارکرد صحیح شده به نحوی که یک سرمایه گذار برای سرمایه گذاری باید به طور مثال به 10 سازمان مراجعه کند در هر صورت لازم نیست که سرمایه گذار کفش آهنین به پا کند چرا که در حال حاضر قانون پنجره واحد تجارت  وجود دارد؛ اما اینکه چرا اجرایی نمی شود باید پیگیری  شود تا مانع فساد و بحث رشوه شود.

دکتر لاریجانی اضافه کرد: رفتار ساختار حکومتی در دولت قدری قدیمی است بنابراین باید آموزش های لازم ارائه شود و بحث دولت الکترونیک به سرانجام برسد چرا که می تواند حدود 50 درصد فسادها را از بین ببرد.

بخشنامه ها و دستورالعمل های زاید در انجام کار ممانعت ایجاد می کند

رئیس مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: بخشنامه ها و دستورالعمل های زاید در انجام کار ممانعت ایجاد می کند در حوزه سرمایه گذاری پولی و بانکی باید کارها با اولویت انجام شود و اینکه قانونگذاری مستند به آئین نامه شود کار درستی نیست؛ بنابراین نکات مهم در قانون لحاظ شود.

وی افزود: در عالم خلاء زندگی نمی کنیم؛ بنابراین باید شرایط کشور مورد رسیدگی قرار بگیرد، مقداری از مشکلات مربوط به تصمیمات درونی است و مقداری دیگر از مسائل مربوط به کارشکنی های دشمنان است حتی برخی از سرویس های اطلاعاتی دشمنان لعاب کار را چیز دیگری قرار داده اند؛ اما در اصل مطلب روی تخریب فضای اقتصادی کار می کنند و به دلیل اینکه می دانند تلاطم در بازار ارز و طلا به اقتصاد کشور ضربه وارد می کند روی این بخش بیشتر تمرکز کرده اند.

ساماندهی وضعیت بازار ارز بسیار مهم است

رئیس مجلس افزود: براساس اطلاعاتی که به ما رسیده سرویس های اطلاعاتی دشمن با پوشش های دیگر به دنبال این هستند که به اقتصاد آسیب وارد کنند در هر صورت ساماندهی وضعیت بازار ارز بسیار مهم است.

وی ادامه داد: نباید در اداره کشور بین سیستم میکروب و ماکرو خلط کرد؛ بنابراین اداره یک روستا با یک کشور 80 نفری تفاوت دارد و باید از علم اقتصاد در این راستا استفاده کرد، لزوما با افزایش نظارت ها نمی توان مشکلات را حل کرد، بنابراین باید کارها روان تر انجام شود و ظرف روزهای آینده باید سیاست های جدید ارزی اعلام شود تا آن جا که اطلاع دارم کارها نهایی شده بنابراین باید ساختار اداره کشور براساس علم اقتصاد جلو برود نه اینکه سیاست های دستوری به کار گرفته شود.

دکتر لاریجانی تصریح کرد: به نظر بنده مجلس در قانون برنامه قیمت ارز را براساس سیاست شناور مدیریت شده مورد توجه قرار داده اینکه به خاطر شرایط اضطرار توقف بلاوجهی ایجاد شد، تصمیم نادرستی بود و باید اصلاح شود.

براساس تدابیر انجام شده، مایحتاج موردنیاز مردم اعم از  دارو و نیازهای بخش بهداشت و درمان با ارز دولتی تامین می شود

رئیس مجلس افزود: براساس تدابیر انجام شده، مایحتاج موردنیاز مردم کشور،  اعم از دارو و نیازهای بخش بهداشت و درمان با ارز دولتی تامین می شود و مابقی نیازهای ارزی باید براساس ساز و روال های طبیعی اقتصاد سامان یابد. در شورای هماهنگی سه قوه نیز مسائل را پیگیری می کنم.

آمریکایی ها هیچ تعهدی به توافقات بین المللی ندارند

وی ادامه داد: نظام جمهوری اسلامی همه راه ها را طی کرد تا فشار اقتصادی ناشی از توطئه های آمریکا به مردم وارد نشود حتی در خصوص مسئله هسته ای با آمریکایی ها مذاکره انجام شد؛ اما با توجه به تحولات آمریکا،  این کشور از برجام خارج شد؛ البته آمریکایی ها هیچ تعهدی به توافقات بین المللی مانند توجه به توافقنامه آب و هوا ندارد.

مذاکره با اروپایی ها در حال انجام است

وی ادامه داد: مذاکره با اروپایی ها در حال انجام است و این موضوع را رد نکردیم تا فشاری به مردم وارد نشود؛ اما اینکه چقدر موضوع پیش برود، نمی توانم در این زمینه دقیق چیزی بیان کنم.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: با توجه به اینکه آمریکایی ها اصطلاحا زدند زیر میز توافقات انجام شده، ایران حق داشت که از حقوق خود استفاده کند؛ اما برای اینکه به مردم فشار وارد نشود مذاکره با اروپایی ها همچنان در حال انجام است.

وی ادامه داد: دشمنان درصدد هستند تا در فروش نفت و نقل و انتقالات بانکی ممانعت ایجاد کنند و در این راستا یک لشگر چریک کت و شلواری به راه انداختند تا فشار به ایران وارد کنند.

سیاست های ارزی اشتباه می تواند  مانع صادرات شود

دکتر لاریجانی تصریح کرد: دوره فعلی باید سپری شود، ممکن است فشارهای بیرونی در سطح بین المللی توسط آمریکایی ها و برخی کشورهای منطقه افزایش یابد؛ اما باید این فشارها تبدیل به فرصت شود و ظرفیت های بالقوه بالفعل شوند در این شرایط حتی می توان صادرات را افزایش داد چرا که ایران با 15 کشور همسایه است اما نباید فراموش کرد سیاست های ارزی اشتباه می تواند حتی مانع صادرات شود.

باید تمامی راه‌ها را رفت تا فشارها به فرصت تبدیل شود

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: می توان با اقدامات مناسب نوعی نوسازی در اقتصاد کشور ایجاد کرد و اشتغال جوانان  را ارتقاء داد؛ چرا که در حال حاضر برخی از اتباع خارجی مشغول در ایران  با توجه به وضعیت ارزی کنونی ، به کشور خودشان بازگشته اند. در هر صورت باید تمامی جوانب در نظر گرفته شود؛ البته بنده نمی‌گویم ما از این شرایط استقبال می کنیم؛ اما باید تمامی راه‌ها را رفت تا فشارها به فرصت تبدیل شود. انجام این مهم به ایران پایدارتر منتهی خواهد شد و در آینده کشور قوی‌تر می شود.

اعتبار برای حکومت و ایجاد امیدواری می‌تواند شگردهای دشمنان را از بین ببرد

دکتر لاریجانی، گفت: فکر می‌کنم تلخی‌های موجود در مسیر اقتصادی  با اکوی زیادی در داخل پخش  شده و این موضوع نوعی باس داخلی را به وجود آید ؛ بنابراین رسانه‌ها توجه کنند که اعتبار برای حکومت و ایجاد امیدواری می‌تواند شگردهای دشمنان را از بین ببرد؛ البته نمی‌گویم به صورت تصنعی کارها را پیگیری کنید، بنابراین باید به نقاط مثبتی که وجود دارد توجه شود هر چند که توجه  نارسایی‌ها موجود  اقتصاد هم مهم است. 

تلاش مجلس و دولت برای ایجاد تعادل در کشور 

وی ادامه داد: مردم اضطراب نداشته باشند؛ مجلس و دولت کار می‌کنند که شرایط متعادل شوند و در این راستا از طریق دولت نیز با کشورهای مختلف رایزنی‌ خواهد شد و کارهای اقتصادی نیز پیگیری می‌شود؛ در هر صورت برای افزایش کارآمدی حکومت باید ظرفیت ذهنی جامعه بالا رود و دولت نیز با مردم حرف بزند؛ چرا که صحبت کردن باعث افزایش همفکری می‌شود.

تلاش نمایندگان به رفع مشکلات موسسات مالی و اعتباری 

رئیس مجلس شورای اسلامی، افزود: نمایندگان مردم می‌توانند شرایط را برای جامعه توضیح دهند و نباید فراموش کرد مجلس نابسامانی‌هایی را پیگیری کرده است. برای نمونه می‌توان به رفع مشکل موسسات مالی اشاره داشت که تمامی نمایندگان این مسائل را پیگیری کرده‌اند.

در حال حاضر 500 الی 600 میلیارد تومان طرح نیمه تمام در کشور وجود دارد

وی ادامه داد: رسیدگی به ریشه مشکلات بسیار مهم است و باید سر فرصت مشکلات را ریشه‌ای حل کرد؛ البته برخی روش‌ها اشتباه بوده و نباید به وجود می آمد، حداقل در خصوص موسسات مالی و اعتباری نباید کار به این صورت رها می‌شد. در خصوص طرح‌های عمرانی نیمه تمام نیز مجلس مسائل را پیگیری کرده ؛ اما دولت چندان  به این مهم توجه نکرده و در حال حاضر 500 الی 600 میلیارد تومان طرح نیمه تمام در کشور وجود دارد که اگر مزیت اقتصادی برای اجرای طرح‌ها وجود داشته باشد با توجه به اینکه طرح‌های نیمه تمام از جنس اصل 44 هستند بخش خصوصی می توانست این پروژه ها را به اتمام برساند. 

باید زمینه سوق نقدینگی به تولید و آبادانی کشور فراهم شود

دکتر لاریجانی افزود: مجلس این اختیار را به دولت داده که طرح‌های نیمه تمام را به بخش خصوصی واگذار کند؛ اما به نحوی دستور‌العمل‌ها نوشته شده که این مهم انجام نگرفت؛ در بودجه سال 97 و شورای عالی هماهنگی اقتصادی 3 قوه به این موضوعات توجه شده است البته برای تبدیل به قانون شدن باید موضوعات از طریق مجلس پیگیری شود تا زمینه سوق نقدینگی به تولید و آبادانی فراهم شود.

برخی اخلالگران اقتصادی از طریق ارتباط با خارج مسائل را پیش می برند

رئیس نهاد قانونگذاری افزود: قوه قضائیه موضوع برخورد جدی با مفسدان اقتصادی را دنبال کند و اگر طرحی در این رابطه دارد سریع‌تر به مجلس بفرستد. برخی افراد تلاش کردند تا تلاطم ارزی در کشور به وجود بیاید که باید پیگیری شود. در تحقیقات  مشخص شد که برخی اخلالگران اقتصادی از طریق ارتباط با خارج مسائل را رو به جلو می‌برند. در هر صورت قوه قضائیه باید قاطعانه و انقلابی با مشکلات برخورد کند.

لزوم مبارزه جدی با علف هرزی به نام فساد 

گفتنی است در این نشست کاظم جلالی رئیس مرکز پژوهش‌ها گفت: در ادبیات علمی فساد به علف هرز تشبیه شده که مقاوم است و باید با این علف هرز به شکل صحیحی مبارزه شود چرا که امکان دارد در صورت مقابله ناصحیح با فساد دستاوردهایی از بین برود.

نماینده مردم تهران در مجلس افزود: مبارزه با فساد باید به صورت همه جانبه، علمی و موثر باشد و در این راستا باید کارها را  ریشه‌ای پیش برد. گاهی در برخی مصاحبه‌ها به اصل محصول آسیب وارد می‌شود که باید این نکات در مبارزه با فساد لحاظ شود؛ نکته دیگر اینکه باید توجه کرد به این اندازه نیز که گفته می‌شود مسئولان دچار فساد نشده‌اند البته شاید در مدیران میان‌دستی این موضوع وجود داشته باشد.

جلالی افزود: شفاف‌سازی با دولت الکترونیک انجام می‌شود اما نباید فراموش کرد در حال حاضر نهادها در دادن اطلاعات خساست دارند بنابراین باید به بحث یکپارچه سازی اطلاعات توجه شود؛ در خصوص حقوق‌های نجومی که شوک به جامعه وارد کرد نیز باید برخوردهای لازم انجام شود اما بخش های دیگر نیز باید رصد شوند به طور مثال باید گمرکات و بخش مالیات مکانیزه شود.

اقلام خوراکی باید  با سهولت در اختیار مردم قرار گیرد

همچنین در این جلسه نادر قاضی‌پور نماینده مردم ارومیه در مجلس، گفت: بعد نظارتی مجلس باید عملیاتی شود و باید در کارها اقدام انقلابی و جهادی داشت؛ نکته دیگر اینکه 5 قلم کالای خوراکی مانند قند و شکر، نان و روغن، برنج و گوشت باید با سهولت در اختیار مردم قرار گیرد.

محمدرضا تابش در این جلسه گفت: کار تئوریک در کشور زیاد انجام شده است؛ اما باید توجه کرد چه اثری در پی‌ریزی تشکیلاتی دارد و باید خلاء‌های قانونی مورد توجه قرار گیرد.

مردم تحمل تحریم را دارند اما نمی توانند رانتخواری را تحمل کنند 

مصطفی کواکبیان در نشست فراکسیون شفاف سازی، گفت: واقعیت این است مردم حاضر به تحمل تحریم‌ها و مشکلات هستند؛ اما نمی‌توانند فساد و رانتخواری را تحمل کنند بنابراین باید به این مسائل رسیدگی شود و به بحث شفاف‌سازی مطبوعات نیز توجه شود.

تراکم سازمان‌های نظارتی کار مبارزه با فساد را دچار مسئله کرده  است 

علی ساری نماینده اهواز و باوی در این جلسه افزود: تراکم سازمان‌های نظارتی کار مبارزه با فساد را دچار مسئله کرده بنابراین باید از ظرفیت‌های مردم و بعد فرهنگی در مبارزه با فساد نیز استفاده کرد و به مزایده‌ها و مناقصه‌ها در وزارتخانه‌ها توجه کرد.

بهروز بنیادی نماینده مردم کاشمر، بردسکن، خلیل آباد در مجلس شورای اسلامی در این جلسه گفت: برخورد نامطلوب توسط نهادهای نظارتی با فساد قابل قبول نیست و نباید در این موضوع برخورد سیاسی انجام شود.

حمید گرمابی نماینده مردم نیشابورو فیروزه در این نشست گفت: وضعیت فعلی فساد اقتصادی در شأن جمهوری اسلامی نیست و باید از تجارب موفق جهانی در مبارزه با فساد استفاده شود.

محمد حسینی نماینده تفرش و آشتیان در این جلسه گفت: باید جایگاه نظارتی مجلس تقویت شود و همچنین هزینه‌های تخلف در کشور پایین بیاید، در مصاحبه‌ها نیز باید به دلایل توجه شود.

احمد همتی نماینده مردم سمنان و مهدی شهر در این جلسه با تأکید بر لزوم ارتقاء روند مبارزه با فساد گفت: باید ریشه‌های فساد در کشور خشکانده شود، نکته دیگر اینکه باید به اجرای صحیح قوانین توجه شود.

محمود بهمنی در این جلسه افزود: زمینه فساد در کشور باید جمع شود؛ چرا باید یک شخص هزاران سکه جمع کند، نکته دیگر اینکه باید به سیاست‌های پولی و مالی توجه جدی شود.

شهاب‌الدین بی‌مقدار نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس گفت: تصور فساد نیز خیلی بد است و باید مانع از پارتی‌بازی در سیستم اداری شد، بحث شفافیت اطلاعات نیز باید همواره مد نظر باشد و باید با مسببین ایجاد موسسات مالی و اعتباری برخورد جدی شود.

غلامرضا حیدری نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس گفت: نباید اعتماد عمومی مردم کاهش یابد و باید به مطالبات مردم رسیدگی شود.

پروانه مافی نیز در این جلسه بر لزوم رسیدگی به شرایط فعلی اقتصاد تأکید کرد و گفت: باید زمینه حذف دلار از مبادلات اقتصادی فراهم شود.

ابوالفضل سروش نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس در این جلسه گفت: باید دولت برنامه‌های جامعی برای شرایط بعد از خروج آمریکا از برجام در نظر می‌گرفت تا وضعیت اقتصاد با مشکلات فعلی روبرو نمی‌شد.

رضا شیران خراسانی نماینده مردم مشهد و کلات در نشست فراکسیون شفاف سازی مجلس گفت: مدل اداره کشور باید اصلاح شود؛ همچنین اعمال نظارت‌ها باید به شکل صحیحی انجام شود تا از زمینه بروز فساد جلوگیری شود.

هادی قوامی نماینده مردم اسفراین در مجلس در این جلسه گفت: دولت توزیعی نمی‌تواند اقدامات خوبی در مبارزه با فساد انجام دهد و باید اقدامات لازم توسط دولت مبتنی بر تولید انجام شود./

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.