انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
ورزش
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
گزارش كامل بازي استقلال و ذوب‌آهن
خرید و فروش تیم های فوتبال ممنوع است
توجیهات آقای آلمانی
دست‌انداز اسراييلي
بایکوت قوی ترین ها
گزارش كامل بازي پرسپوليس و پديده
تکلیف VAR چه شد؟
کذب فوتبالي
خلاصه ديدار آبي‌پوشان پايتخت و قرمزپوشان تبريز
گزارش كامل بازي پرسپوليس با استقلال اهواز
از آن اوج تا این فرود
طلبکارِ شکست‌خورده
امان از تکرار تاریخ
رانت بلیت!
مسی دو برابر رونالدو دستمزد می‌گیرد
كي‌روش نرسيده به كلمبيا حاشيه‌ساز شد!
ساختار فوتبال بايد تغيير كند
گزارش كامل بازي استقلال با پيكان كه 4 برصفر به پايان رسيد
بلوای داخلی - خارجی
حکومت سوگلی‌ها
گزارش كامل بازي پرسپوليس و پديده
ارتشی با دو جین بازیکن
گل بكار و گلستان درو كن
خود شکن، آیینه شکستن خطاست
کشتی به گل نشسته کُشتی
رشیدپور فکرکرده قطری ها مثل ما پاداش را در بوق و کرنا می کنند
کاندیدای رد صلاحیت شده، برگشت
لابی برای ژنرال
جنگجوی جنگ‌های بی‌حاصل
نباید چشم‌مان را به روی همه خوبی های کی روش ببندیم
گزارش كامل بازي قطر و ژاپن
پرده برداری کی‌روش از حرف‌های تاج علیه سلطانی‌فر!
معز علی، مردی شبیه رویاها
سلبریتی های بدون جام
چالش سرمربی «بزرگ»
آقای تک جام
نمک پیشکسوتان روی زخم مردم ایران
خدانگهدار اسطوره فردا!
نگون بختان
هارا گير ي اير اني
كيروش از فوتبال ايران خداحافظي كرد؟
گزارش كامل بازي ايران وژاپن
پرخاش به داور عامل سقوط
اعتراف تلخ سردار
چشم انداز تاریک
ژاپن نه، حواس مان به قطر باشد
تجمید مارکا از عملکرد آزمون و ایران در جام ملت‌های آسیا
شطرنج تازه کی روش
دیوار دور خانه ما «چینی» است
چین قوی‌تر از عمان است
بیشتر
کد خبر: 84497 | تاریخ : ۱۳۹۷/۵/۱۵ - 22:20
تبعیض ،علت انزواي معلولان

تبعیض ،علت انزواي معلولان

رقابت‌هاي پاراآسيايي جاكارتا روز چهاردهم تا 21 مهرماه آغاز مي‌شود و ملي‌پوشان در رشته‌هاي مختلف بايد در برابر حريفان خود قرار بگيرند. نكته عجيب اما وضعيت تمريني بازيكنان تيم‌ملي است.

قانون- محمد آقايي‌فرد

رقابت‌هاي پاراآسيايي جاكارتا روز چهاردهم تا 21 مهرماه آغاز مي‌شود و ملي‌پوشان در رشته‌هاي مختلف بايد در برابر حريفان خود قرار بگيرند. نكته عجيب اما وضعيت تمريني بازيكنان تيم‌ملي است. ملي‌پوشان معلول كه اين روزها در حال تمرين هستند وضعيت اسف‌باري را تجربه مي‌كنند، اگر يك روز به ورزشگاه قيانوري در اتوبان تندگويان برويد با ورزشگاهي روبه‌رو خواهيد شد كه هيچ شباهتي به محل تمرين ملي‌پوشان ندارد. ورزشكاران پرتاب ديسك، نيزه و وزنه در حالي مجبور به تمرين در چنين شرايطي هستند كه چشم اميد ميليون‌ها ايراني به مدال‌آوري آن‌ها در مسابقات پاراآسيايي خواهد بود. قطعي كولر، كمبود امكاناتي مانند آب آشاميدني و وضعيت چمن مصنوعي فاجعه‌بار اين ورزشگاه در همان لحظه اول ورود به ورزشگاه توي ذوق مي‌زند. ورزشگاه قيانوري بيشتر به كمپ‌هايي شبيه است كه قرار است بازسازي شوند اما در ميانه راه رها شده‌اند. يكي از ملي‌پوشان درباره وضعيت اين ورزشگاه به «قانون» مي‌گويد: «ورزشكاراني كه اينجا تمرين مي‌كنند داراي مدال پارالمپيك هستند اما حتي آب آشاميدني ندارند. كولر را خاموش كرده‌اند و مجبوريم در سالن‌هايي كه هوا در آن جريان ندارد وزنه بزنيم و بدنسازي كنيم». او درباره وضعيت چمن مصنوعي ورزشگاه مي‌گويد: «پدر يكي از ورزشكاران با همكاري چند نفر ديگر از محل‌هايي كه متعلق به شهرداري است اين چمن‌ها را تهيه كرده‌اند. در واقع چمن‌هايي را كه به درد آن‌ها نمي‌خورد جمع كرده‌اند و به ورزشگاه آورده‌اند تا تمرينات‌مان را پيگيري كنيم».

مشكلات را مي‌دانيم

وضعيت نگران كننده محل تمرين ورزشكاران معلول به قدري نااميدكننده است كه براي يافتن يك راه چاره با مسئول روابط عمومي فدراسيون جانبازان و معلولان تماس گرفتيم. كشاورز، رييس روابط عمومي فدراسيون در اين باره به «قانون» گفت: «من در جريان جزييات نيستم و ورزشگاه را از نزديك نديده‌ام اما به هر حال چند ورزشگاه ديگر نيز براي تمرين ورزشكاران در نظر گرفته شده تا بتوانند از آن استفاده كنند». كشاورز در ادامه گفت: «هرچند كه مي‌دانم حضور در ساير ورزشگاه‌ها براي ورزشكاران دشوار است و آن‌ها نمي‌توانند مسافت‌هاي طولاني را طي كنند اما به هر حال اميدوارم مسئولان به وضعيت ورزشكاران توجه كنند». در ادامه با تابع، مسئول امور فني فدراسيون تماس گرفتيم. او در اين باره به «قانون» گفت: «ابتدا بايد بگويم كه من ورزشگاه قيانوري را از نزديك نديده‌ام و نمي‌دانم چه شرايطي دارد اما شنيده‌ام وضعيتش مناسب نيست». او در ادامه درباره دلايل عدم تجهيز ورزشگاه و خدماتي كه بايد به ورزشكاران ارائه شود، عنوان كرد: «حق با ورزشكاران است اما بايد بدانيد ورزشگاه‌ها در مالكيت فدراسيون نيستند كه بتوانيم آن‌ها را تجهيز كنيم ضمن اينكه امكاناتي مانند آب آشاميدني تهيه نمي‌شود زيرا مبلغي به عنوان خدمات به حساب ورزشكاران واريز مي‌شود و آن‌ها بايد اقدام به خريد اقلام مورد نياز خود كنند». تابع درباره دلايل عدم رايزني با مسئولان كميته ملي المپيك و پارالمپيك گفت: «مشكل اصلي ما عدم ملكيت ورزشگاه‌هاست، به ما اجازه نمي‌دهند ورزشگاه را تجهيز كنيم و حتي اگر اين اجازه صادر شود دليلي ندارد كه فدراسيون براي تجهيز ورزشگاهي كه تحت مالكيت خود نيست اقدامي كند».

فشار بي‌تدبيري

مشكل كمبود امكانات براي ورزشكاران جانباز و معلول محدود به تهران نيست، در بسياري از شهرستان‌ها نيز چنين مشكلي وجود دارد. ساره جوانمردي كه دو مدال طلا در رقابت‌هاي پارالمپيك ريو كسب كرده درباره مشكلات سخت‌افزاري معلولان در استان فارس گفت: «متاسفانه تنها سالن استاندارد و خط‌های مجهز تیراندازی در تهران است و در اغلب استان‌ها از جمله استان فارس سالن استاندارد وجود ندارد. در بخش 50 و 25 متر هیچ یک از استان‌ها تا جایی که من اطلاع دارم سالن تمرین ندارند و برای تمرین باید ورزشکاران به تهران بیایند و این رفت‌وآمد برای ورزشکاران معلول مشکل است». مشکلات مالی و کمبود امکانات ورزشی برای قشر معلول استان فارس زمانی بیشتر به چشم می‌آید که بدانیم سهم آن‌ها از امکانات ورزشی این استان تنها یک مجموعه یادگار امام (س) و سالن فوتبال بنیاد شهید و امور ایثارگران است؛ سهمی ناچیز که جوابگوی نیازهای این قشر نیست. در ساير استان‌ها نيز اين مشكل به‌وفور ديده مي‌شود به عنوان مثال در البرز تنها يك سالن تمريني براي معلولان وجود دارد. اردبيل با وجود آنكه ملي‌پوشان زيادي در رقابت‌هاي جانبازان و معلولان دارد اما هنوز سالن استانداردي در اين استان براي ورزشكاران در نظر گرفته نشده است. مدتي قبل بود كه ايرج محمدزاده، رييس ورزش‌هاي جانبازان و معلولان پارس‌آباد از توابع اردبيل در اين باره گفته بود: «قهرمانان با استفاده از يك هالتر و امكانات اوليه بدنسازي در يك مكان ورزشي غيراستاندارد تمرينات خود را انجام مي‌دهند كه اين امر باعث وارد شدن آسيب هاي جسماني به آن‌ها مي شود». همدان نيز با مشكل مشابهي مواجه است و ورزشگاه‌هاي اين استان، خدماتي را به ورزشكاران ارائه نمي‌دهد. سالن‌هايي كه در استان‌هاي مختلف كشور به منظور ورزش كردن احداث مي‌شود دو منظوره نيستند و هيچ خدماتي براي جانبازان و معلولان ارائه نمي‌دهند. حال همه ورزشكاران و هواداران ورزشي از مسئولان مي‌پرسند در كجاي قانون ذكر شده كه امكانات بايد در اختيار افراد عادي و سالم جامعه باشد؟

سهم جانبازان و معلولان چيست؟

اوقات فراغت براي جانبازان و معلولان حکم شمشیر دو لبه دارد، کمبود آن سبب خروج زندگی از مسیر طبیعی و به وجود آمدن مشکلات روحی و جسمی می‌شود و از سویی فراوانی اوقات فراغت نیز اگر به شکل مطلوب استفاده نشود بسیار خطرناک است. جانبازان و معلولان یکی از اقشار جامعه محسوب می‌شوند که با ساعات فراغت زیادی در طول شبانه‌روز مواجه هستند، بنابراین اهمیت و ضرورت غنی‌‌سازی اوقات فراغت این قشر از جامعه به صورت جدی باید مورد توجه قرار گیرد. ورزش با ویژگی‌های خاص خود به طرق مختلف می‌تواند به جامعه معلولان کمک کند، آن‌ها را در کسب توانایی بیشتر یاری دهد و زندگی با نشاط و مستقلی برای آن‌ها رقم بزند. پرداختن به ورزش یکی از شیوه‌های گذراندن اوقات فراغت است که بدون شک انتخاب آن از سوی جانبازان یا معلولان علاوه بر تقویت روحیه، سبب ارتقاي عملکرد جسمانی آن‌ها می‌‌شود. مشکلات مالی یکی از مهم‌ترین موانع و مشکلات جانبازان و معلولان برای غنی‌سازی اوقات فراغت است، علاوه بر آن عدم وجود امکانات رفت‌وآمد، عدم وجود اماکن مناسب برای ورزش معلولان و عدم مناسب‌سازی محیط شهری از دیگر مشکلات این قشر برای پرکردن اوقات فراغت است. مشکلات مادی برای غنی‌سازی اوقات فراغت و کمبود امکانات ورزشی در زندگی ورزشکاران جانباز و معلول بیشتر از دیگر معلولان به چشم می‌آید. اندكي توجه به اين ورزشكاران مي‌تواند به كسب مدال‌هاي طلا در رقابت‌هاي مختلف كمك كند اما متاسفانه به نظر مي‌رسد مسئولان ترجيح مي‌دهند امكانات را در اختيار افراد سالم قرار دهند و جانبازان و معلولان سهمي در برنامه‌هاي آن‌ها ندارند. لازم به ذكر است براي بررسي اين مشكل بارها با محمود خسروي‌وفا، رييس كميته پارالمپيك تماس گرفتيم اما او حاضر به پاسخگويي نشد.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.