انتخاب تاریخ:   /  /   
<stylestyle بوکتاب قانون بچه‌ها نیشخط پایگاه جامع اطلاع رسانی صنعت فولاد ایران
سیاست
آخرین خبرها پربیننده‌ترین خبرها
رابطه ایران و پاکستان «بی‌نظیر» نیست!
درخواست نمايندگان از ظريف براي بازگشت به وزارت‌خارجه
ادعاي كريمي‌قدوسي درباره ظريف
لرزه ظريف بر اندام سياستمداران
انتقاد تند آيت‌الله‌خامنه اي از ازدواج سفيد
تكذيب دستور گرفتن روحاني از MI6
تكذيب يك شنود
نبرد ديدگاه‌ها
نقش اصلاح‌طلبان در بحران‌ امروز
احزاب در ایران نان انتخابات را خورده اما چوبش را نخورده‌اند
آرشيو صدا و سيما را از كشور خارج كرده‌اند!
وضع آزادی از زمان طاغوت بدتر شده است
تقدير آيت‌ا...‌خامنه‌اي از نوجوان شطرنج‌باز
نمره ۲۰ از ۱۰۰ روحاني
دومينوي خودخواهي و ضربه به هم‌ميهن
دولت نمي‌تواند به متخلفان كمك كند
سرنوشت FATF در گرو رفراندوم
اندیشه ایرانشهری به مثابه ابرگفتمان
ارسال لایحه «جامع انتخابات» به مجلس
اصلاح‌طلبان نباید با یکدیگر درگیر شوند
واكنش خنثي ظريف درباره FATF
زندگي اشرافي با انقلابي‌گري سازگاري ندارد
اميد به كليد سندرز
پارادوكس مودت ـ تخاصم
نپیوستن به FATF یعنی نه به شفافیت بین المللي
تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تا ۴ ماه دیگر
آيت‌الله خامنه‌ای درگذشت محمدمؤمن را تسلیت گفتند
يك امام جمعه ديگر نيز كناره‌گيري كرد
تحكيم وحدت با اژدهاي زرد
لبيك صوتي!
گره ارشادي
رد شهادت و عباي روحانيت
راهبرد شرقي
پژمانفر، رييس دفتر روحاني را تهديد كرد
رياست‌جمهوري اختصاص هزارميلياردي به پديده را تكذيب كرد
شهادت زکریا سازمان ملل را از خواب غفلت بیدار کند!
ایران و ایالات متحده ،حکایت تلخکامی و شرح جدایی
شکایت سید محمد خاتمی از کریمی قدوسی
بدهكار اصلي اروپاييان هستند
حاتم‌بخشي هزارميلياردي
نماينده ولي فقيه در خوزستان از امامت جمعه استعفا داد
شكايت دادستاني عليه دو نماينده براي نطق در مجلس
كنايه جهنمي به علي‌مطهري!
جزييات انهدام خانه‌های تيمى عوامل حادثه تروريستی زاهدان
اعانه‌اي كه پايمال مي‌شود!
سایه بحران دیپلماتیک بر روابط تهران- اسلام آباد
هشدار از قم به عربستان و پاكستان
من به مسئولین و دولتی‌ها نمی‌گویم چه کنند
اولين سيلي سپاه به تروريست‌هاي زاهدان
فيك‌نيوز فارس را كريمي قدوسي تكذيب كرد!
بیشتر
کد خبر: 84518 | تاریخ : ۱۳۹۷/۵/۱۶ - 11:17
واقع‌گرايي، اساس روابط خارجه سودمند

واقع‌گرايي، اساس روابط خارجه سودمند

کارآمدی نظام با وجود تنش در روابط خارجه یک امر غیر ممکن است. بنابراین، با اقدامات و طرح های جهادی باید بی درنگ تدوین برنامه برای تنش زدایی با دیگر کشورها به ویژه عربستان در دستور کار حاکمیت قرار .

قانون-کورش الماسی/ پژوهشگر

سخنان اخیر دونالد ترامپ مبنی بر آمادگی مذاکره بی‌قید و شرط با رييس جمهور ایران به عبارتی توپ را در زمین ایران انداخت. اینکه این موضوع موجب اظهار‌نظرهای گوناگون سیاست ورزان انتصابی و انتخابی شده است. صرف نظر از واکنش های سیاست‌ورزان، جناح ها و صاحب منصبان داخلی به گفته های ترامپ یا ارزش و اهمیت اظهارات دونالد ترامپ، موضوع غیر قابل انکار اینکه روابط خارجه ناکارآمد، پرهزینه و به شدت نیازمند کارآمدی و سودمند شدن است. در راستای کارآمدی روابط خارجه نکاتی قابل توجه است. بنابر شواهد گوناگون این نکته بنیادین که کشورها فقط به ضرورت و اجبار با دیگر کشورها رابطه برقرار می کنند در برخی اذهان تصمیم‌ساز و تصمیم‌گیر به درستی درک نشده است. کشور ها و حکومت ها به دلایل طبیعی نمی‌توانند برخی یا بیشتر نیازهای شهروندان خود را به اعتبار امکانات و منابع ملی تامین کنند، از این‌رو به منظور تامین نیازهای شهروندان خود اقدام به ارتباط با کشورهای دیگر می‌کنند. بنابراین نیاز به تحصیلات عالی ندارد که متوجه شویم برای تامین نیازهای ملی باید رابطه بدون تنش با دیگر کشورها داشته باشیم.

بر کسی پوشیده نیست که در چند دهه گذشته صرف‌نظر از فراز و فرودها مقطعی روابط خارجه پر‌تنشی داشته‌ایم. بنابراین طرح این پرسش که مانع یا موانع ایجاد روابط خارجه بدون تنش و سودمند چیست، ضروری است. به باور نگارنده، ساده‌ترین پاسخ می‌تواند این باشد که بنیاد ناکارآمدی پرهزینه راهبرد روابط خارجه، خلط آرمان گرایی بدون نتيجه‌گرايي است و اینکه منافع ملی جای پررنگی در راهبرد روابط خارجه ندارد.

مفهوم دشمن بنیاد راهبرد روابط خارجه است. اینکه ایران دشمنانی حقیقی دارد به هیچ وجه خاص ایران یا مقطع فعلی نیست. به عبارتی مبنای روابط بین‌الملل جنگ همه علیه همه است. اما نکته حایز اهمیت اینکه در روبط بین‌الملل در جهان معاصر بر خلاف قرون وسطی شکل جنگ میان کشورها تغییر یافته است. در جنگ‌های باستانی و قرون وسطی کشورها سعی می‌کردند نیازها و اهداف گوناگون خود را از طریق تصرف یا ویران کردن یک کشور دیگر محقق کنند. اما در جهان معاصر جنگ خشن و ویرانگر جای خود را به همکاری و مبادله (کالا) در عرصه های اقتصادی، تجاری، سیاسی، فرهنگی علمی و... داده است.

در جنگ های قرون وسطی ابزار جنگ انواع تسلیحات برای کشتار وتخریب رقیب بود. در جنگ‌های جهان معاصر به ویژه در کشورهای توسعه یافته، ابزارهای بسیار کارآمد جنگی آموزش و پرورش، دانشگاه‌ها، صنایع، حاکمیت قانون، نظام اخلاق اجتماعی و انواع نهادهای اجتماعی توسعه یافته و کارآمد است. در جهان معاصر سیاست ورزانی که نتوانند درک کنند که آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها، نظام اخلاق اجتماعی، حاکمیت قانون و... کارآمد ترین تسلیحات دفاعی یک نظام، ملت و کشور است یا در جهل به‌سر می‌برند یا سوداگران ناصادق هستند.

بنابراین انجام چند راهکار همزمان می‌تواند راهگشای روابط خارجه ناکارآمد و اقتدار بین المللی باشد:

1- تنها مبنای داشتن یا نداشتن ارتباط با کشورهای دیگر منافع ملی باشد. ساده ترین تعریف منافع ملی این است که تمام شهروندان دارای شناسنامه ایرانی به غذا، لباس، مسکن، درمان، آموزش، امنیت و... دسترسی داشته باشند.

2- نهاد های آموزش و پرورش و آموزش عالی به اندازه وزارت دفاع و وزارت اطلاعات برای کارآمدی، پویایی و پایداری حاکمیت ضروری هستند. بنابراین نظام آموزش و پرورش و آموزش عالی باید به روز رسانی، کاربردی و به سهولت در دسترس همه شهروندان باشد.

3- کارآمدی نظام با وجود تنش در روابط خارجه یک امر غیر ممکن است. بنابراین، با اقدامات و طرح های جهادی باید بی درنگ تدوین برنامه برای تنش زدایی با دیگر کشورها به ویژه عربستان در دستور کار حاکمیت قرار بگیرد.

4- مخرب ترین دشمنان نظام برخی تندروها در مناصب گوناگون هستند که به دلایل مختلف مخالف روابط خارجه بدون تنش مي‌گردند. بنابراین نظام باید با برخورد قاطع مانع کارشکنی این سودگران مخرب منافع و امنیت ملی شود. طبق قانون اساسی، مقام معظم رهبری و دولت در قالب دستگاه دیپلماسی تنها صدای رسمی حاکمیت در امور روابط خارجه هستند. بنا براین، نظرها و طرح‌های گوناگون (صرف‌نظر از درستی یا نادرستی) در مورد روابط خارجه باید به دستگاه دیپلماسی ارجاع شود و نه اینکه سرخود در فضای عمومی منتشر شود. برخی سیاست ورزان و صاحب منصبان در سطوح گوناگون درک نکرده اند که روابط خارجه حیات خلوت جناحی یا جولانگاه تحقق منافع فردی نیست. اگر روابط خارجه را یک امکان یا یک ابزار به منظور تحقق منافع ملی بدانیم، آن‌گاه هر فردی که در مسیر تحقق روابط خارجه بدون تنش و سود مند سنگ اندازی کند، به باور نگارنده، مسئول مستقیم فقر، بیکاری، افسردگی عمومی، فقدان دسترسی درمانی، طلاق خانواده، خشکسالی، بی آبی، سختی‌های کشاورزان، به خیابان آمدن شهروندان، به ستوه آمده از انواع فشارها و... یا به عبارتی تخریب کننده منافع و امنیت ملی است.

در آخر نيز دوباره اشاره مي‌كنيم كه روابط بدون تنش با دنیا و به ویژه همسایگان تنها و تنها مسیر کم هزینه پایداری و کارآمدی حاکمیت است. به عبارتی، تنها ترامپ و دیگر استعمارگران شرقی و غربی از روابط خارجه تنش آلود ایران با دیگر کشورها به ویژه با همسایگان استقبال و برای آن هزینه می‌کنند.

عضویت در کانال تلگرام قانون

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسالی، پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشند منتشر نخواهد شد.